Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#2881 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 26 sierpień 2011 - 18:19

VAT w rolnictwie No właśnie tez uważam że mogłoby się to opłacać- tym bardziej że podejrzewam że oprócz tych 3 rzeczy które wymieniłam to jeszcze parę na pewno by doszło.

Tylko teraz pytanie, czy tato musiałby mi przekazać jakieś maszyny na własność abym mogła do nich kupować czesci na Vat? i co z materiałami budowlanymi, zameldowana jestem u taty ale na siebie budynków itd bym nie miała..więc chyba nie można wtedy brać faktur na siebie?

I co do tego czy sie opłaca czy nie..pare osób uważa że się nie opłaca i że z US to nie jest tak łatwo jak mi się wydaje...
Ale że nie jest łatwo i trzeba mieć w papierach poukładane to dobrze wiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:56
  •  

#2882 Share SLAWEK1987

SLAWEK1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, jazda, różne przeróbki

Napisany 26 sierpień 2011 - 18:35

VAT w rolnictwie nigdy się nad tym nie zastanawiałem i nie dowiadywałem, bo ja miałem przekazane całe gospodarstwo, budynki i maszyny. niby c-360 jest wciąż zarejestrowana na ojca, ale używam jej w gospodarstwie i kupuję części do niej na fakturę
KPK Komurun Team

#2883 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 26 sierpień 2011 - 23:10

VAT w rolnictwie

Inwestycje jakie poniosę to: zakup opryskiwacza za 60tyś, siwnik do nawozu 26tyś i może ciągnik za ok 130tyś (oczywiście wszystko rozłozone w miesiącach a może i 2 latach)..do tego dojdą jakieś nawozy,opryski,może mat.budowalne,częsci itd..no i jak dociągne do 2013-2014 to coś z UE spróbuje wziąć więc byłyby nastepne inwestycje.

Do tego wychodzi że oddać podatek będę musiała jedynie za zboża..czyli np.100ton*ileś tam= mój podatek do US
Jak sie nie mylę z innych rzeczy podatku nie będę musiała im oddawać???

Do tego dodam że oczywiście na zakup wszystkiego będę miała darowiznę od ojca którą zgłosze w US aby nie było problemów że skąd ja mam kase.
I teraz pytanie, opłaca się czy nie?

Policzyć chyba nie jest tak trudno :P
Rozumiem, że ceny maszyn podałaś brutto? 60+26+130= 216tyś co daje prawie 50 tyś vatu.
Aby odliczać vat od części zamiennych do maszyn wystarczy mieć umowę użyczenia, nie wiem jak jest z budynkami.
Sprzedaż 100t * powiedzmy 600zł = 60tyś zł, vat do oddania (5%) 3000zł.
Policz sobie ile kupisz nawozów, ile paliwa, ile części i orientacyjne oblicz vat od zakupów ale spokojnie przekroczysz te 3 tyś.

Czyli jak by nie patrzeć jesteś co najmniej te 50 tys do przodu na vacie z maszyn.

Przejście na vat nie opłaca sie jeśli masz dużą sprzedaż co najmniej kilka set tysięcy rocznie a mniej inwestujesz.

#2884 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 27 sierpień 2011 - 06:49

VAT w rolnictwie Super :)
Dizęki za utwierdzenie mnie w mojej teori że to miałoby sens aby przejść na Vat a wręcz jest wskazane.

A jescze pytanie jak jest z rozliczaniem?
Wiem że dużo osób korzysta z księgowej..ale mi chyba byłoby szkoda kasy i chciałabym spróbować sama bo to chyba nie jest takie trudne.
Do rozliczeń potrzebuje zbierać FaVat i je wystawiać jak coś?
A oprócz tego to co- ksiązka przychodów i rozchodów?
Jakieś środki trwałe i ich amortyzacja?
A FaVat też się gdzieś wpisuje czy tylko potem w deklaracji podatkowej?
A i jeszcze jedno, są chyba do tego wszystkiego jakies programy?
Tzn.wiem że są ale jaki polecacie?

#2885 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 sierpień 2011 - 08:40

VAT w rolnictwie opłaci Ci się ;)
Sam mam tylko uprawy polowe a sprzętu remontuję tak że VAT który skarbówka mi oddaje w kwartale gdy sprzedaję sprzęty i tak jest wyższy - inaczej -> US zawsze mi wypłaca kasę=nie dopłaciłem na razie ani grosza.

Jak masz czas sama rozliczysz - ja czasu nie mam i płacę księgowej (biura rachunkowe i pracownicy skarbówki się znają i zawsze to łatwiej coś się dowiedzieć).
Do wystawiania faktur - kup jeden bloczek do f.vat i na kompa wrzuć jakiś program typu Fakturka (mi się bardzo podoba ze względu na prostotę).
Księgi nie masz.
Amortyzacji nie masz.

Co do programu który ma w sobie wszystko - MK Rzeczpospolitej ale dla mnie on ma za duzo funkcji.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2886 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 09:39

VAT w rolnictwie A jeszcze jedno pytanie mnie naszło...
Czy potem w rozliczeniach miesięcznych,kwartalnych czy może raczej rocznych występuje cos takiego jak p.dochodowy?
Czyli przychód- koszty= podstawa opodatkowania i to -18 czy 19%? czyli jak bedę miała przychód w ciagu roku będę musiała zapłacić US p.dochodowy? Czy coś takiego nie występuje?

#2887 Share SLAWEK1987

SLAWEK1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 11:45

VAT w rolnictwie nie występuje.rozliczasz się tylko z vat-u
KPK Komurun Team

#2888 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 18:37

VAT w rolnictwie Ooo..to bardzo dobrze- więc na pewno opłacałoby mi się przejść na Vat
Teraz tylko czekać na decyzję w sprawie MR, poszukać biura rachunkowego lub zastanowić się nad prowadzeniem tego wszytskiego samemu i już :)

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi ;) pewnie będe tu częsciej zaglądać

#2889 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 19:34

VAT w rolnictwie @Madzia20 musisz wiedzieć też, że ciężko jest z tego później wyjść... Pozdrawiam

Edytowany przez danield28, 29 sierpień 2011 - 19:36.

#2890 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 20:16

VAT w rolnictwie Z jakiego względu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2891 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 20:58

VAT w rolnictwie

@Madzia20 musisz wiedzieć też, że ciężko jest z tego później wyjść... Pozdrawiam

Następny, który nawet nie czytał ustawy a najwięcej ma do powiedzenia - wystarczy raz przeczytać akt prawny i wszystko jasne.
Z drugiej strony, kto by chciał wyjść, jeżeli podatku dochodowego się nie płaci i w większości przypadków jakie rozpatrywałem, zawsze jest jakiś zwrot z US.

#2892 Share SLAWEK1987

SLAWEK1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 04:36

VAT w rolnictwie ktoś mu nagadał głupot. pewnie jacyś "okoliczni wróżbici" mówili mu: nie opłaca się, jak wejdziesz to nie wyjdziesz....itd. tak to jest jak ktoś nie ma pojęcia, a się udziela
KPK Komurun Team

#2893 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 10:51

VAT w rolnictwie Tak mój błąd, źle to sformułowałem, wyjść można łatwo tylko co z tego jak będzie trzeba oddać część VAT... Opłacać się opłaca tylko co pewien okres trzeba realizować inwestycje bo nie zawsze jest tak, że VAT z bieżących rzeczy pokryje VAT oddany do US ale to każdy sobie powinien wyliczyć...

Do @paul190 prosiłbym o podanie linku tego aktu prawnego... Pozdrawiam

#2894 Share SLAWEK1987

SLAWEK1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 12:03

VAT w rolnictwie trzeba coś oddawać? nie mam zamiaru rezygnować więc nigdy się o to nie dowiadywałem...
KPK Komurun Team

#2895 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 14:12

VAT w rolnictwie To oddawanie to chodzi wam o to że przy zakupie nowej maszyny jak np.po 3 latach będe chciała odejść od Vatu to wtedy trzeba zwrócić część p.Vat który się dostało?
Ze wzgledu na to że nie został do końca zamortyzowany?
Chyba że chodzi o coś innego

#2896 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 14:46

VAT w rolnictwie

Tak mój błąd, źle to sformułowałem, wyjść można łatwo tylko co z tego jak będzie trzeba oddać część VAT... Opłacać się opłaca tylko co pewien okres trzeba realizować inwestycje bo nie zawsze jest tak, że VAT z bieżących rzeczy pokryje VAT oddany do US ale to każdy sobie powinien wyliczyć...

Do @paul190 prosiłbym o podanie linku tego aktu prawnego... Pozdrawiam

Nie pomogę Ci daniel, ponieważ jestem pochłonięty innymi sprawami (nowe programy i inwestycje), ale google nie gryzie - każdy by chciał mieć podane na talerzu. Gdy moja żona przejmowała gospodarstwo byłem na bieżąco i czytałem każde rozporządzenie, jakie dotyczyło VAT-u. Mieliśmy problem z wykazaniem 20k za poprzedni rok, lecz po zmianie nie ma takiego obowiązku. Przez te kilka miesięcy jeszcze się nie zdarzyło, aby miała VAT do zapłaty (zaznaczę, iż tylko w pierwszym miesiącu po zrezygnowaniu z ryczałtu była większa inwestycja w środki trwałe - w pozostałych miesiącach były tylko bieżące zakupy i zawsze mamy zwrot). Pamiętać trzeba o tym, iż za większość towarów płacimy 23% a oddajemy 5 lub 8%. Co do wyjścia z VAT-u, to kiedyś mogłeś po trzech latach zrezygnować z tego i wrócić na RR - lecz nie chcę wprowadzać w błąd, bo coś się zmieniało w przepisach i nie pamiętam czy to też uległo zmianie. Choćby nawet, to kto inwestuje w coś i nagle się wycofuje - podejrzewam, że jeżeli ktoś inwestuje w gospodarstwo (zapewne niemałe pieniądze) to nie na rok czy dwa - podejrzewam że minimum na 10 lat inwestycja aby się zwróciła i jeszcze coś dała zarobić. Patrząc na KŚT amortyzacja maszyn rolniczych wynosi 14% w skali roku - więc po 7 latach masz zamortyzowane 98% maszyny, więc nie ma co zwracać VAT-u do US. Jedynie problem jest z budynkami, gdyż tam amortyzacja wynosi zaledwie 2,5% w skali roku, więc trochę się musi amortyzować.
Jedynie, co to przed przejściem trzeba na spokojnie usiąść z ołówkiem i policzyć, co i za ile było kupione w poprzednim roku (folia, paliwo, płyny itp...) oraz od jakich kwot sprzedaży i w jakim stosunku procentowym będzie zwracane do US. Plusem są zawsze inwestycje. No i czy zapłacimy księgowej, czy sami poprowadzimy biurokrację - my dajemy sobie sami radę (i nawet kontrola przeszła bezboleśnie) a ile kasują większość wie.

#2897 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 15:13

VAT w rolnictwie

Pamiętać trzeba o tym, iż za większość towarów płacimy 23% a oddajemy 5 lub 8%

-paliwo
-folia
-chemia (płyny do dojarki)
-części
Coś jeszcze?
A nawozy, wszystkie nasiona, pasze i nie wiem czy opryski też nie 7% Więc nie wiem czy za większość 23% :unsure:
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#2898 Share Artur7

Artur7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 15:29

VAT w rolnictwie Jakie sa warunki przejścia na Vat??

#2899 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 15:52

VAT w rolnictwie

Nie pomogę Ci daniel, ponieważ jestem pochłonięty innymi sprawami (nowe programy i inwestycje), ale google nie gryzie - każdy by chciał mieć podane na talerzu. Gdy moja żona przejmowała gospodarstwo byłem na bieżąco i czytałem każde rozporządzenie, jakie dotyczyło VAT-u. Mieliśmy problem z wykazaniem 20k za poprzedni rok, lecz po zmianie nie ma takiego obowiązku. Przez te kilka miesięcy jeszcze się nie zdarzyło, aby miała VAT do zapłaty (zaznaczę, iż tylko w pierwszym miesiącu po zrezygnowaniu z ryczałtu była większa inwestycja w środki trwałe - w pozostałych miesiącach były tylko bieżące zakupy i zawsze mamy zwrot). Pamiętać trzeba o tym, iż za większość towarów płacimy 23% a oddajemy 5 lub 8%. Co do wyjścia z VAT-u, to kiedyś mogłeś po trzech latach zrezygnować z tego i wrócić na RR - lecz nie chcę wprowadzać w błąd, bo coś się zmieniało w przepisach i nie pamiętam czy to też uległo zmianie. Choćby nawet, to kto inwestuje w coś i nagle się wycofuje - podejrzewam, że jeżeli ktoś inwestuje w gospodarstwo (zapewne niemałe pieniądze) to nie na rok czy dwa - podejrzewam że minimum na 10 lat inwestycja aby się zwróciła i jeszcze coś dała zarobić. Patrząc na KŚT amortyzacja maszyn rolniczych wynosi 14% w skali roku - więc po 7 latach masz zamortyzowane 98% maszyny, więc nie ma co zwracać VAT-u do US. Jedynie problem jest z budynkami, gdyż tam amortyzacja wynosi zaledwie 2,5% w skali roku, więc trochę się musi amortyzować.
Jedynie, co to przed przejściem trzeba na spokojnie usiąść z ołówkiem i policzyć, co i za ile było kupione w poprzednim roku (folia, paliwo, płyny itp...) oraz od jakich kwot sprzedaży i w jakim stosunku procentowym będzie zwracane do US. Plusem są zawsze inwestycje. No i czy zapłacimy księgowej, czy sami poprowadzimy biurokrację - my dajemy sobie sami radę (i nawet kontrola przeszła bezboleśnie) a ile kasują większość wie.

Nie chodzi chyba o amortyzację tylko o korektę VAT'u... Środki trwałe które kosztują do 15 tys. netto ulegają rozliczeniu korekty po roku czasu, powyżej 15 tys. netto rozliczenie korekty trwa 5 lat, na budowle i budynki jest to 10 lat... Powrócić do ryczałtu można dopiero po 3 latach ale jak ktoś kupi np. ciągnik będzie musiał być na VAT co najmniej 5 lat (lub po 3 latach odda 2/5 odzyskanego podatku) o ile w późniejszym okresie nie zakupi innego sprzętu powyżej 15 tys. netto z którego odzyska VAT i jak rozumiem to nawet w ostatnim roku nie będzie mógł odliczyć za nic VAT a zapłacić będzie musiał... Więc osoba, która decyduje się na VAT pozostaje na nim aż do końca gospodarowania.... Oczywiście tak jak napisałeś plusem są inwestycje... Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2900 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 17:39

VAT w rolnictwie danielhaker nie ma stawki 7% :) srodki ochrony roślin mają 8%.
U mnie to tak połowa idzie na 5 lub 8 % a druga połowa na 23%