Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#261 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 16:22

VAT w rolnictwie znalazłem coś takiego

"Stawka na środki produkcji.

30 kwietnia 2008r. kończy się okres stosowania preferencyjnej, 3% stawki VAT podatku od towarów i usług za nieprzetworzone produkty rolne i środki do ich produkcji. Z początkiem maja 2008r. stawka na nie wzrośnie więc do 7%. Polska uzyskała zgodę na stosowanie do 31 grudnia 2010r. 3% stawki w odniesieniu do dostaw środków spożywczych.

Niestety z początkiem maja 2008r. wzrośnie z 3% do 7 % stawka VAT na środki produkcji takie jak np. nawozy, sznurek do maszyn rolniczych. "

Źródło: http://www.pruszcz.i...om.pl/?KatID=53

oraz jeszcze to http://gospodarka.ga...21,5019709.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 04:35
  •  

#262 Share Jacek111

Jacek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:09

VAT w rolnictwie VAT od leasingu nie można odliczać bo nie jest się właścicielem danej rzeczy tak było do tej pory zobaczymy co będzie jak wprowadza nowe zasady w maju
Pozdrawiam

#263 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:13

VAT w rolnictwie no tak ale VAT zawarty w ratach leasingowych chyba można

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share Jacek111

Jacek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:14

VAT w rolnictwie A co do terminów 60 dni to jest termin powiedzmy normalny do 22 % sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym, cała pozostałą kwotę możemy dostać po 180 dniach

Na przykładzie jeżeli w danym okresie mięliśmy sprzedaż na 10 000 zł a zakupów na 15 000 zł z VAT 2 500 zł to w terminie 60 dni możemy dostać 2 200 zł a 300 zł w termie 180 dni

Jest wyjątek środki trwałe można w całości mieć zwrot niezależnie od sprzedaży w terminie 25 dni i oczywiście na nasz wniosek ale mamy dużą prawdopodobieństwo kontroli a zwłaszcza po zwrotach na kwotę ponad 10 000 zł

#265 Share Jacek111

Jacek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:16

VAT w rolnictwie Niestety nie można odliczać vatu zawartego w ratach leasingowych

#266 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:25

VAT w rolnictwie u to nie dobrze nie wiedziałem, i dlatego uważam ze leasing nie jest najlepszym rozwiązaniem w rolnictwie (chociaż i tu mogę się mylić)

Ps. nie pisz posta pod postem

#267 Share Jacek111

Jacek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 18:37

VAT w rolnictwie Leasingu jest dobry dla ludzi którzy nie maja zdolności kredytowych jest prostszy do załatwienia .

#268 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 19:44

VAT w rolnictwie to znaczy ze od 1 maja lepiej być vatowcem bedziemy mieli większe zwroty nadal bedziemy sprzedawać zboze trzode mleko i inne ze stawka 3% a środki do produkcji wzrosną z 3% na 7% a ta zmiana u ryczałtowcuw z 5% na 6% to żadna strata vatowcy więcej zkożystają na tym ,,,bo jak się jest vatowcem i przy stawkach teraz obowiązujacych to jak sie nic nie inwestuje czyli zakupy ze stawką 22% to jest dziubek w dziubek a teraz 4% bedzie w kieszeni ,,

#269 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 19:57

VAT w rolnictwie na to wygląda
chyba teraz będzie więcej rolników chętnych do przejścia na zasady ogólne

#270 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 20:16

VAT w rolnictwie Czyli krótko mówiąc, ryczałtowcy będą co najmniej -1%(czyli w plecy) a vatowcy co najmniej +4%(do przodu) w stosunku do tego co obecnie. Natomist ogólnie ryczałtowcy po odliczeniu swoich 6% będą jako ostateczni konsumenci płacili od 1% do 16% vatu w zależności od towaru, a dla vatowca bilans wynosi 0%. Teoretycznie będzie coraz lepiej dla tych co mają szansę i chcą rozwijać gospodarstwa. Jest tylko małe ALE. Przecież rząd zmierza do tego, aby jak najwięcej rolników przechodziło na Vat i w rezultacie przyzwyczajało się do podatków. Przyjdzie czas kiedy w rolnictwie trzeba będzie płacić podatek jak od każdej działalności gospodarczej. I wszyscy będą jak na patelni. Może to i dobrze bo wtedy i rolnik skorzysta z dobrodziejstwa odliczeń (np. na dzieci, internet, itp.), tylko niech te podatki będą niskie. :D
Pozdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 20:44

VAT w rolnictwie ja będzie podatek dochodowy to pewnie CIT czyli 19%
a jaki dochód rolnik osiągnie do opodatkowania to już inna sprawa, bo nie zapominajmy o kosztach w rolnictwie i świętym koszcie zwanym amortyzacją hehehe

#272 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 06:06

VAT w rolnictwie Dla mnie dealer JD oferował leasing to mówił, że od każdej raty bym sobie VAT odpisywał, więc chyba się da :D

#273 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 09:26

VAT w rolnictwie Jestem na zasadach ogólnych od marca b.r. Piszę pierwsze rozliczenie do US. Czy oprócz rejestru zakupów i sprzedaży muszę prowadzic jakieś inne rejestry? Np. ewidencję środków trwałych lub coś innego?

#274 Share Jacek111

Jacek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 13:05

VAT w rolnictwie Witam
Trzeba prowadzić ewidencje środków trwałych. Są takie gotowe książeczki w sklepach.
Fakturę (ksero) zakupionego środka trwałego razem z VAT -7 zanosisz do urzędu skarbowego.

Ja ewidencje prowadzę sam mam program z Internetu za darmo był na stronie www.vatowiec.pl super programik częste aktualizacje i bardzo dobra pomoc w razie problemów.

#275 Share Przekeeeek

Przekeeeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 21:44

VAT w rolnictwie witam. po lekturze ostatniego numeru top agrar można przeczytać, że ryczałt opłaca się w gospodarstwach mlecznych, a przejście na zasady ogólne opłaca się przy prod. roślinnej. (oba przypadki przy braku większych inwestycji).
moja sytuacja wygląda następująco: składałem w tym roku wniosek o premię dla młodego rolnika, a wcześniej wniosek na maszyny z PROW. z związku z tym gospodarstwo moich rodziców zostało podzielone i stałem się właścicielem części jego gruntów, tj. 21 ha.(prowadzę tylko prod roślinną). reszta gospodarstwa, czyli pozostałe grunty, budynki, wraz z hodowlą bydła mlecznego nadal jest własnością rodziców.
w ramach PROW kupiłbym sprzęt, w wartości którego byłoby prawie 50 tys. VAT-u i to są jedyne inwestycje, jakie planuję. W związku z tym zastanawiam się nad przejściem na VAT, a po ok 6 latach, kiedy przejąłbym gospodarstwo rodziców powrót do ryczałtu. czy taka operacja by mi się opłacała?
Jak zrozumiałem z wcześniejszej lektury forum np. kupując teraz ciągnik jako vatowiec, a po pięciu latach wracając do ryczałtu nie musiałbym zwracać VATu od ciągnika do US. a jak byłoby np. z nawozami, które przecież kupuje się corocznie? załóżmy że w roku 2013 kupuję np. nawozy i tego samego roku wracam do ryczałtu. czy VAT za nawozy musiałbym zwrócić do US i za ile lat wstecz???

#276 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 23:50

VAT w rolnictwie nawozy nie są środkiem trwałym więc nie musiałbyś nic zwracać. a co do powrotu na ryczałt to nie wiem czy nie dojdziesz do wniosku że jednak lepiej na nim pozostać, a z resztą kto wie czy za te 6 lat nie będzie obowiązku bycia na zasadach ogólnych po przekroczeniu jakiejś kwoty obrotów np te 20tys, ale tak czy inaczej opłaca ci się przejść na VAT bo nawet nie zdajesz sobie sprawy ile jest VATu w tym co kupujemy do produkcji wiem to z własnego doświadczenia

#277 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 08:20

VAT w rolnictwie Witam.
Czy do tej ewidencji środków trwałych trzeba wpisac maszyny, które już są w moim gospodarstwie, czy tylko te, które teraz nabędę?

#278 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 08:28

VAT w rolnictwie raczej chyba te które nabędziesz bo te co teraz posiadasz nie są ci do niczego potrzebne bo nie odliczasz amortyzacji bo nie masz od czego jej odliczać

#279 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 08:39

VAT w rolnictwie No w sumie sprzęty stare, więc już dawno zamortyzowane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 08:48

VAT w rolnictwie my przy przejściu na zasady ogólne nie prowadziliśmy żadnej ewidencji, tylko teraz przy budowie jest środki trwałe w budowie ale tym księgowa się zajmuje i ona wszystko robi

ty masz obowiązek prowadzenia tylko ewidencji VAT czyli zbierania faktur i wpisywania ich w książkę przychodów i rozchodów