Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9017 odpowiedzi na ten temat

#2761 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 07:26

VAT w rolnictwie przecież całe gospodarstwo jest przepisane aktem darowizny wszystkie maszyny, budynki itd , a akt darowizny na same pieniądze to znowu koszty pewnie z 800 zł , chyba ,że nie zapytają ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:58
  •  

#2762 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 czerwiec 2011 - 07:48

VAT w rolnictwie

jeśli młody rolnik przechodzi na vat , zakupuje ciągnik i przykładowo połowę kasy daje mu ojciec który przechodzi na strukturalna ,a połowę ma z premii na młodego rolnika i co wtedy przy kontroli jeśli się zapytają za co kupiony ciągnik ?? bo w sumie na swoim gospodaruje tylko parę miesięcy

bierzesz to wszystko na kredyt, twoja kasa z MR to wkład własny, a resztę troszkę drożej spłacasz w ratach kasą od rodziców. US już nie tak dokładnie szuka skąd wezmiesz kasę nar raty.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2763 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 10:27

VAT w rolnictwie czyli w sumie najprościej jest zrobić tak jak pisał bobek napisać umowę darowizny na daną sumę pieniędzy u notariusza i po problemie ... a jak sprawa się ma np do rachunku za prąd kiedy z domu biorę siłę do śrutowania czy do spawarki , trzeba mieć osobny licznik na dom i gospodarstwo ?? i co z rachunkami kiedy wszystkie są na ojca jako byłego właściciela duże są koszty związane ,że zmiana umów np w gazowni czy telekomunikacji itd itp .

#2764 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 11:54

VAT w rolnictwie kolego 1piotr1, z tego co ja wiem, to najlepiej jes z rachunku odliczyc vat z wartosci 50-60% sumy rachunku. Drugi licznik to koszty i slabo jest to oplacalne. Co do pzepisania umow za prad, to powiem Ci ja to wyglada na przykladzie energi z biurem obslugi w rypinie:
kserokopie - tytul prawny (czyli akt notarialny), 2x protokul zdawczo odbiorczy o stanie licznika, 2x kseropia dowodu,(2x czyli podpisana jedna kopia twoja druga ojca, czy matki) 1x nipu, 1x prosba o przepisanie umowy (1x czyli tylko twoje)

mam pytanie nastepujace: od 1 czerwca jestem na vat, kupiem sporo towaru i troche srzetu na fakture, wszystko za pieniadze rodzicow, sprzedazy mam 0, jak tam to wypisac w zeznaniu, druga sprawa, czy teraz mozna przepisac jeszcze na mnie zwrot akcyzy w gminie, bo koles w gminie powiedzial ze tylko do kwietnia byla opcja, teraz powinno byc dalej na ojca, ale to potezna strata vatu

#2765 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 13:40

VAT w rolnictwie jak to jest z ON ? urząd skarbowy wyznacza jakieś limity oleju napędpowego na hektar czy jak ???
red power

#2766 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 17:18

VAT w rolnictwie nie wyznacza jeśli wytłumaczysz że zużyłeś 200l/ha to nie ma problemu

#2767 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 21:14

VAT w rolnictwie darowizny gotówki nie trzeba robić u notariusza
ojciec przelewa ci kasę na konto i wpisuje tytuł wpłaty "darowizna gotówki"
potem w urzędzie skarbowym musisz ten fakt zgłosić - masz na to 6 mies
musisz wypełnić druk SD2 czy cos takiego i do tego dołączyć wyciąg z banku z tym przelewem
nie płacisz podatku bo jesteś w pierwszej grupie pokrewieństwa
temat sprawdzony u mojego doradcy księgowego i w najblizszych dniach własnie bedę robił coś takiego zeby nie mieć problemów z US w wypadku kontroli - tez kupuję cignik :D

Edytowany przez Pandanus, 19 czerwiec 2011 - 21:15.

#2768 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 czerwiec 2011 - 23:26

VAT w rolnictwie dodam jeszcze do wypowiedzi poprzednika że musi to być wpłata na konto nie może być gotówka

#2769 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 08:20

VAT w rolnictwie Tak jest ... ja bym tam nie ryzykował (miałem podobnie) i spisał akt darowizny. Jest na to 30 dni od dnia umowy darowizny. Teoretycznie jak dojdą, że kasa od ojca bez zgłoszenia darowizny, to ją opodatkują :)

#2770 Share Mati171892

Mati171892

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 20:46

VAT w rolnictwie składam papiery na młodego rolnika i jakbyście radzili jest sens przejść na vat?? bo jeżeli okaże sie że w danym kwartale nie miałem żadnego obrotu to skarbówka się do tego nie doczepi??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2771 Share Burn

Burn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 20:59

VAT w rolnictwie czy moge oliczyc vat opon do auta ktore nie jest z kratka??? to jest moje osobowe auto

#2772 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 07:42

VAT w rolnictwie ile u was biura biura rachunkowe , za prowadzenie waszych spraw związanych z vatem bo u mnie 160-200 brutto na miesiąc, jak dla mnie bardzo wygórowana cena bo niby za co tyle płacić ;)
mati a kto ci powiedział ,że musisz wykazywać jakiś dochód jak nic nie sprzedasz to nie masz dochodu i tyle a masz prawo coś kupić za pieniądze z wcześniej sprzedanych rzeczy i tyle.

Edytowany przez 1piotr1, 21 czerwiec 2011 - 07:43.

#2773 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 11:53

VAT w rolnictwie ja płacę 100zł za miesiąc i księgowa wszystkie papiery trzyma u siebie i ona zawozi do US, ja tylko podpisuję na zeznaniu podatkowym ;)
1piotr1 to coś drogo biorą od ciebie
red power

#2774 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 20:53

VAT w rolnictwie

Tak jest ... ja bym tam nie ryzykował (miałem podobnie) i spisał akt darowizny. Jest na to 30 dni od dnia umowy darowizny. Teoretycznie jak dojdą, że kasa od ojca bez zgłoszenia darowizny, to ją opodatkują :)

Czy nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości tej darowizny jeśli będzie właśnie zgłoszona i "puszczona" przelewem? Czy ktoś z was miał jakieś problemy z US typu: "skąd pan miał pieniądze"?

#2775 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 21:14

VAT w rolnictwie ja jak kupowałem ciągnik miesiąc temu robiłem przelewy to na moje konto mama przelała mi pieniądze z dopiskiem darowizna i teraz miałem kontrol to nic nie mówili, tylko trzeba to zgłosić do US
red power

#2776 Share wojtas972

wojtas972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 21:16

VAT w rolnictwie a jak to jest z darowizna od wujka?? ktos moze mil juz z tym stycznosc??

#2777 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 22:54

VAT w rolnictwie darowizna od wujka jest obciążona podatkiem od wzbogacenia, wiec lepiej z nią siedzieć cicho. Podobnie jak od brata czy siostry. Wolne od "haraczu" są darowizny w linii prostej, czyli tata, mama, babcia, dziadek :) Z tego co się orientuję (bo zmieniało się to już kilka razy) na dzień dzisiejszy nie ma limitu co do wielkości darowizny. Ja jak formalnie i legalnie zgłosiłem darowiznę (po przejęciu miałem od taty chyba 3) to się do mnie nie czepili, tylko do ojca - skąd ma tę kasę?! Napisał że jest rolnikiem lat 30 i stąd. Potem jeszcze raz napisali o dokładniej przedstawienie okoliczności zebrania takiego majątku. to im trochę jeszcze powciskał i się skończyło.

Powiem tak byłem w podobnej sytuacji, bo zaczynając, tata przepisał mi 2 ha na premię MR. Po 2 latach kupiłem 30 ha oraz kombajn w sumie 900 tyś, w trzecim roku traktor z agregatem uprawowo-siewnym kolejne niecałe 600 tyś. i kolejne ha za 500 tyś. Powiedzcie, skąd miałem mieć kasę mając 2 ha i takie inwestycje suma summarum w przeciągu 4 lat 2 mln?! Oczywiście część - 600 tyś. kredyt oraz PROW ale kasę na PROW i VAT trzeba skądś mieć :) No skąd - darowizna od taty :D

#2778 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 08:22

VAT w rolnictwie ok panowie darowizna w lini prostej czyli w tym wypadku od ojca, tyle ze kupowalem na fakture caly miesiac a przelew o nazwie darowizna planujemy zrobic teraz, wczesniej kuzyn ktory jest na vacie zapewnial ze jesli kupuje w tym miechu a nie sprzedaje to nadwyzka przejdzie mi na nastepny miesiac bez zwrotu i tyle. Przejdzie ten motyw skoro kupowalem od 01.do.021 czerwca a darowizne 22.06 poszla. W takim wypadku od tej pory wszystkie pieniadzemktore wplywaja bede przelewal od razu do siebie jako darowizna, poki umowy i przelewy nie sa na mnie.

#2779 Share wojtas972

wojtas972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 12:35

VAT w rolnictwie a jesli sie dopatrza ze to darowizna od wujka to co?? zaplace podatek od darowizny i to wszystko czy jakias kare mi dadza za niezgloszenie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2780 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 06:25

VAT w rolnictwie samej darowizny to się tak szybko nie dopatrzą, bo nie tak łatwo mieć wgląd na konto. Mogą się dopatrzeć, że masz za dużo kasy jak na początek działalności, bo później to ciężko się tego dopatrzeć jak się dobrze pokombinuje. Wówczas mogą poprosić o wyjaśnienie skąd kasa. A wtedy nawet jak masz od ojca darowiznę to za nią zapłacisz podatek :)