karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adamj24    8

jutro mam kontrolę z US, na co będa zwracali największą uwagę??

 

 

Zwracają uwagę na to co jest na fakturach, czy są to "środki" wykorzystane do prowadzenia gospodarstwa. No i czy wyliczenia podatku są poprawne. Mogą jeszcze przeprowadzić kontrolę krzyżową, czyli sprawdzić czy wystawca faktury faktycznie istnieje. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

a babcia od darowizny zapłaciła podatek? :D

a czy w najbliższej rodzinie trzeba płacić podatek od darowizn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Tak jest ale tylko w przypadku, kiedy takiej darowizny nie zgłosi się do us a skarbowy odkryje, że miałaś dodatkowych dochód.

 

Jeśli zgłaszasz w us darowiznę od rodziców to nie płaci się żadnego podatku, warunkiem jest udokumentowanie takiej darowizny przelewem i zgłoszenie jej w ciągu pół roku.

 

Sam miałem darowiznę 40 tyś i żadnego podatku nie naliczyli.

Tak dokładnie właśnie jest, ja też tak robiłem i wszystko jest ok, musi koniecznie być przelew tytułem np "darowizna gotówki", potwierdzenie przelewu dołączasz do umowy darowizny i odpowiedniej deklaracji podatkowej i składasz w us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

tez tak robilem,umowa darowizny i przelew a nikt nie bedzie sie czepial

 

pozyczka od rodzicow to tylko klopoty


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

dzięki adamj24 a umowa użyczenia maszyn rolniczych musi być potwierdzona notarialnie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

@Madzia20. Po pierwsze, to zrobiłbym darowiznę od rodziców na kwotę jaką uważasz (wolna od podatku ), zgłaszasz w ciągu 30 dni do US. Co do nawozów, to jak firma łaskawa, to przefakturuje na Ciebie i sobie odliczysz. Na pewno mogą przefakturować, bo ja nieraz tak robiłem, jak jeszcze z ojcem mieliśmy dwa gospodarstwa.

 

Dla mnie to lepsze rozwiązanie, bo staram się w miarę unikać - choć mam i tak ich jak głupi cegieł, ale po co dodatkowe koszta :)

 

@daro87 nie musisz notarialnie.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Dzięki wszystkim za odpowiedzi,poszperałam dokładnie i faktycznie zrobię sobię darowiznę ( po prostu ostatnio pewna osoba co do darowizny mnie w błąd wprowadziła dlatego wymyśleliśmy z rodzicami pożyczkę).

A faktury dla świętego spokoju wezmę sobie już jak będę miała darowiznę na koncie. Wtedy nie będzie się w razie czego czepiania że nie miałam kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

Boże ludzie, robicie przelew zatytułowany darowizna dla córki/syna, wypełniacie druk SD-Z2, dla pewności umowe darowizny spisujecie, są gotowe do ściągniecia z neta, i tyle, a nie jakieś urojone podatki od darowizn, i pamietajcie też o tym, że w wielu przypadkach rodzice maja wspólne konta rolnicze tak często jest w bankach spółdzielczych.. więc wtedy jak wam rodzice przelewają kasę to wypełniacie dla druki SD-Z2 no i jak maja wspólne wtedy przelać wam mogą około 19 tys bez zgłaszania

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Akurat moim początkowym problemem nie było to czy ma być darowizna czy nie ;)

Choć do tego doszło...

Ale dużo informacji w necie jest na ten temat, lecz najlepiej dla pewności i potwierdzenia wiedzy z neta zadzwonić jeszcze do us i po kłopocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
jutro mam kontrolę z US, na co będa zwracali największą uwagę??
i jak po kontroli?

Co sprawdzali, co chcieli, jak się zakończyło?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

wzieli faktury i ewidencje do siebie i tam mają to weryfikować... a pytali ile ha mam, akt notarialny chcieli nawet kserokopie wniosku o płatność z uni chcieli zobaczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W roku 1994 brali do siebie to na co tylko mieli ochotę. Teraz pewnie też tak jest :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

a mogą wziąć oryginały faktur do siebie?

Mogą jeżeli wyrazisz na to zgode, a jak nie to bedą u ciebie siedzieli i pewnie bedą wiecej sie czepiali niż powinni, wiec jak ma sie wszystko dobrze to lepiej niech papiery wezmą do siebie i tam siedzą a nie u ciebie w domu. Ale wszytskie dokumanty po kontroli oddają razem z protokołem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

Witam! Mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość..

Zastanawiam się nad przejściem na VAT.. Zanim przejadę się z ojcem do jakiejś księgowej chciałbym zapytać czy na pierwszy rzut oka jest sens.. A więc do rzeczy:

Gospodarstwo jest na ojca i będzie przez co najmniej 2 lata (tyle mu brakuje do renty). Mamy 23 ha, z czego 16 na własność. Produkcja mleczna. Ok 3 byków sprzedawanych co roku i kilka cielaków.. Poza tym co roku sprzedajemy truskawki za ok 7-20 tys (zależy od ceny). Po nowym roku odbieramy cięgnik z turem z programu PROW (ok 165 tys brutto) do tego pług i agregat (ok 20 tys brutto). Kiedy ojciec będzie przepisywał na mnie gospodarstwo, będę się ubiegał o premię dla młodego rolnika, a gdy ją otrzymam to będą kupowane kolejne maszyny (siewka, kosiarka, modernizacja obory i inne.... Co roku na nawóz przeznaczamy ok 15 tys, na paliwo ponad 10 tys... Do tego inne drobniejsze inwestycje, wiadomo.. Warto przechodzić na VAT?? Po ilu latach w razie widocznych braków zysku można że tak powiem wrócić do tego co jest teraz?? pozdrawiam i dzięki za wszelkie porady/ wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

te dzierżawy to macie na gębę czy notarialnie?

Truskawki - nie wiem ile z tego kasy macie ale poczytaj o kasie fiskalnej bo nie napisałeś jak to sprzedajecie (odbiorcom indywidualnym czy firmie).

Kto bierze kasę z PRWO? Twój tato czy Ty?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

Dzierżawy na gębę. Truskawki oddaje się do skupu- są z tego faktury.. Gospodarstwo jest puki co na ojca i wszystko idzie na niego..

Zapomniałem dodać- mleka ok 60 tys litrów rocznie i powoli powinno rosnąć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

Przeliczyłem sobie z ojcem wszystko i z takich codziennych wydatków (paliwo, nawóz. środki produkcji itd) wynika, że to co trzeba będzie oddać +- równa się temu, co się dostanie ze zwrotu... A jeśli nie, to max z 2 tys do tyłu na rok... Biorąc pod uwagę, że za zakup maszyn już niedługo można by odliczyć 40tys to chyba nie ma się co zastanawiać.. A w perspektywie młody rolnik i w konsekwencji jeszcze większa inwestycja..

Teraz pytanie, da radę do lutego wszystko załatwić? Bo czytam w necie i gdzieniegdzie piszą, że trzeba prowadzić przez 3 miesiące wcześniej jakąś ewidencję... W innym miejscu jakiś admin na forum pisał, że już nie trzeba i wystarczy parę pierdół załatwić..

No i już ostatnie pytanie.. Czytałem, że najwcześniej po 3 latach można powrócić do ryczałtu, a w przypadku inwestycji np w budowę obory po 10 latach.. Chcielibyśmy dobudować kawałek obory i trochę ją przerobić (koszt ok 40tys). Można zrobić tak, że zakupu tych materiałów po prostu nie rozliczę, nie dostanę zwrotu, ale i nie będę zobowiązany do 10-letniego okresu obowiązku bycia na VAT?? Proszę o podpowiedzi, bo czas nagli.. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ewidencja - nikt tego nie sprawdza, napiszesz w jeden wieczór. Zresztą teraz nie wiem jak jest bo coś tam miało się zmienić.

Co do powrotu - nikt tego nie praktykował chyba, poza tym powrót jeśli coś to po 5 latach i 10 przy budynkach (aby nic nie oddawać do US).

 

Co do wrzucania budynków - przyznam szczerze że nie wiem, ja koszta jednego auta przestałem wrzucać jak kupiłem drugie (choć mam oba).

 

Zastanów się nad jednym - chcesz przejść na VAT a już myślisz jak z niego powrócić. Czy jest sens tak myśleć jeżeli mają być zmiany i podatek 'dochodowy' u rolnika. Chodzi mi o to czy jest sens myślenia o powrotu do bycia rolnikiem ryczałtowym.

 

Czas załatwiania - dłużej będziesz te maszyny załatwiał niż tzw przejście na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

Dzięki za zainteresowanie tematem! Maszyny są już załatwione, umowa z PROW podpisana i w lutym mają być, dlatego boję się, bo termin ciśnie..

Co do ew. powrotu do ryczałtu.. To tylko hipotetyczne rozważania, gdyby po latach okazało się, że jest źle.. Ogólnie to raczej nie mam zamiaru wracać na ryczałt.

Termin ciśnie, bo dopiero niedawno zainteresowałem się tematem gospodarstwa, a ojciec sam z siebie to boi się nowości.. Ale skoro można być do przodu to trzeba wykorzystywać swoje szanse..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie. Czy ktoś w zestawieniu rocznym musiał wiecej wpłacić do US niz z niego wyciagnoł? Oczywiście nie licząc zakupu maszyn czy stawiania nowych budynków. Tylko paliwo, śor, nawozy, remonty, częsci zamienne, jakieś drobne pierdółki. Bo ja bedąc od lutego wyciaglem z US około 1 tys/miesiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Teraz tylko trzeba zlozyc NIP-1 i VAT-7 chyba takie deklaracje. Zaplacic 170 zl, pokazac umowe z Bankiem badz zaswiadczenie o posiadaniu konta i to chyba wszystko. Jak sie ma REGON to mozna tez podac ale ponoc nie jest konieczne. Pozniej czeka sie juz na decyzje i ja wlasnie na nia czekam. Od nowego miesiaca jest sie Vatovcem w moim przypadku od 01.01.2012.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

W związku z pojawiającymi się wcześniej rozważaniami odnośnie aspektu czy w nazwie powinno się znajdować Gospodarstwo Rolne imię i nazwisko czy tylko imię i nazwisko przedstawiam treść Art. 434. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj