Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9266 odpowiedzi na ten temat

#2621 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 15:51

VAT w rolnictwie

są 2 daty. 31-03-2011 data sprzedarzy i 01-04-2011 data wystawienia faktury. W którym miesiacu mam ta fakture rozliczyć w marcu czy w kwietniu?

w miesiącu w którym była sprzedaż, czyli w marcu

Ależ nie w marcu!! Jak można księgować nieistniejącą fakturę?! Chronologia prowadzenia księgowości opiera się na dacie otrzymania faktury, czyli jest to data równa lub późniejsza od daty wystawienia faktury. W mediach datą otrzymania faktury jest termin płatności. W tym przypadku księguje się w kwietniu lub ... jak pisze @Nikita_Bennet w kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale, kwestia sposobu rozliczania). Przeniesienie do następnego okresu jest przydatne przy składaniu o zwrot, ponieważ przy zwrocie wszystkie faktury muszą być opłacone. Ja ten manewr zastosowałem przy fakturach z długim terminem płatności na opryski. Wrzuciłem je w następny kwartał i złożyłem o zwrot, bo miałem spory z racji kupionego sprzętu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 01:38
  •  

#2622 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6376 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 11 kwiecień 2011 - 18:18

VAT w rolnictwie

...Ja ten manewr zastosowałem przy fakturach z długim terminem płatności na opryski. Wrzuciłem je w następny kwartał i złożyłem o zwrot, bo miałem spory z racji kupionego sprzętu.

No i o to w tym wszystkim chodzi ;)
Opłacone do przyspieszonego zwrotu jak jest duży a reszta nieopłaconych na następny okres rozliczeniowy (u mnie np kwartał) :D
Długo jesteś VATowcem? Pytam z czystej ciekawości?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2623 Share lukasz0088

lukasz0088

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 19:31

VAT w rolnictwie Chciałem zapytac czy gdy kupuje opryski lub inne rzeczy które chciałbym rozliczac z VATu muszą byc wystawione imienne faktury na mnie czy zwykłe paragony też wystarczą dla urzędu skarbowego??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2624 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 747 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 11 kwiecień 2011 - 19:56

VAT w rolnictwie Tylko imienne faktury .

#2625 Share Piotrlubelskie

Piotrlubelskie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 20:08

VAT w rolnictwie witam mógłby mi ktoś po krotce napisać jakie formalności trzeba prowadzić przechodząc na opodatkowanie na zasadach ogólnych ?

mam jeden licznik na dom i gospodarstwo w tym obore czy moge odliczac vat on Energi elektrycznej ? i ile procent ze wskazań licznika

czy można odliczać np wywoź śmieci ? internet ? telefon ?

czy trzeba rozliczać się przez biuro rachunkowe ?

może te pytania juz padaly ale nie moge sie dokopac wiec oczekuje odpowiedzi pozdrawiam

#2626 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 747 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 11 kwiecień 2011 - 20:44

VAT w rolnictwie Coś słabo kopałeś . :) Ja bym w śmieciach pieniędzy nie szukał .Przejście na zasady ogólne nie zawsze jest korzystne , jak zamierzasz kupić nowy ciągnik to tak .

#2627 Share Toro

Toro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 22:09

VAT w rolnictwie To ja się zapytam w ten sposób:
Czy kontrola z US może zażądać do wglądu np. księgę stada?
Sprzedaż tzw. między sąsiedzka nie wymaga wystawiania faktur, o ile kupujący jest RR, i takowego dokumentu nie żąda. W związku z tym nie istnieje dokument potwierdzający sprzedaż, od której należało by odprowadzić VAT. No i właśnie- co lepsze? Nigdzie nie wpisywać sprzedaży (oczywiscie w sytuacji między Vatowcem a ryczałtowcem), czy też wpisywać i odprowadzać VAT.
Pierwsza opcja niesie za sobą pewne ryzyko, jeżeli US może sprawdzic np. księgi stada, ew. zasięgnie informacji w ARiMR, o ile mają taką możliwość.
Druga natomiast, wiąże się z ponoszeniem kosztów, których każdy unika.
Proszę o opinie konktretne, bez wjeżdżania na etykę, moralność itd:D
Nie zrozumcie mnie źle,sytuacja czysto teoretyczna, chciałbym sie dowiedzieć jak wy sobie z tym radzicie, a napewno zdaża się wszystkim sprzedawać bez odprowadzania podatku, i o ile w przypadku jajek nie ma problemu, o tyle w przypadku zwierzaków wg mnie mogą się pojawiać (jajka nie mają paszportów:D itp.)

#2628 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6376 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 07:43

VAT w rolnictwie

Chciałem zapytac czy gdy kupuje opryski lub inne rzeczy które chciałbym rozliczac z VATu muszą byc wystawione imienne faktury na mnie czy zwykłe paragony też wystarczą dla urzędu skarbowego??

jesteś śmierdzącym leniem - 2-3 strony temu było opisane co musi zawierać dokument do rozliczania VATu czyli faktura a czego może nie mieć. Ale zamiast poszukać to łatwiej pytać.

To ja się zapytam w ten sposób:
Czy kontrola z US może zażądać do wglądu np. księgę stada? ...

Idzie CI o to że np opierniczasz prosiaki, warchalki czy tuczniki dla sąsiada i wpisujesz to w księdze stada ale nie ujmujesz tego w dokumentacji księgowej (nie wystawiasz faktur, rachunku itp)?
Powiem tak - ja tak nie robię, o ile prosiąt możesz nie zgłosić w ARiMR i opchać to z tucznikami jest różnie (na większej fermie upchasz to bez problemu w papierach).
Albo inaczej - ja bym nie ryzykował i nie ryzykuję, szczególnie że trochę sprzętu kupiłem z PROW/MGR, teraz nowy samochód i tak naprawdę to wolę wystawić fakturę na 1 świniaka (tak wiem, śmieszne to jest) ale spać spokojnie niż czekać aż jakiś zazdrosny sąsiad mnie podpierdzieli do skarbówki (no bo skąd on ma tyle kasy).
Reasumując - jak kumaty pracownik + donos będzie dobrze napisany czyli że sprzedawałeś świnki i jest to w księdze stada a nie zapłaciłeś VATu to napewno sprawdzą. Policja skarbowa ma sporo praw ale czy będzie im sie chciało Ciebie sprawdzać jak w kraju są przewałki na miliony PLN?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2629 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 18:56

VAT w rolnictwie

Ależ nie w marcu!! Jak można księgować nieistniejącą fakturę?! Chronologia prowadzenia księgowości opiera się na dacie otrzymania faktury, czyli jest to data równa lub późniejsza od daty wystawienia faktury. W mediach datą otrzymania faktury jest termin płatności. W tym przypadku księguje się w kwietniu lub ... jak pisze @Nikita_Bennet w kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale, kwestia sposobu rozliczania). Przeniesienie do następnego okresu jest przydatne przy składaniu o zwrot, ponieważ przy zwrocie wszystkie faktury muszą być opłacone. Ja ten manewr zastosowałem przy fakturach z długim terminem płatności na opryski. Wrzuciłem je w następny kwartał i złożyłem o zwrot, bo miałem spory z racji kupionego sprzętu.

a jak ja juz tą fakture rozliczyłem w marcu i zaniosłem deklaracje do US, ale zwrot przeniosłem na następny okres rozliczeniowy? Musze teraz złozyc korekte deklaracji za marzec?

#2630 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 12 kwiecień 2011 - 20:17

VAT w rolnictwie Nikita Bennet muszę Ci powiedzieć, że w US są bardzo dobrze przygotowani kontrolerzy swobodnie operujący nazwami środków do produkcji rolnej, także wiedzą z jakiego segmentu dana pozycja na fakturze pochodzi. Elegancko zajrzą do rejestru stada i do obory i .........
Wiem co mówię bo niedawno mnie przetrzepali i lepiej wystawiać fakturę nawet na prosiaka, pal pies te parę złotych, ale śpisz spokojnie.
TAM gdzie przewały są na miliony, są też z tej przewałki duże pieniądze na prawników i łapówki, a cóż my tu możemy ? Maluczkich łatwiej zagiąć i dowalić grzywnę.
kto sieje ten zbiera....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2631 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6376 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 21:30

VAT w rolnictwie dlatego napisałem że wolę wystawić fakture nawet na jednego świniaka którego sprzedam sąsiadowi i spać spokojnie ;)

Ostatnio nawet wykreśliłem pozycje z faktur za paszę gdzie kobitka przypadkiem wpisała jakąś paszę nie dla tuczników (sprawdziłem po kodach PKWiU bo coś mi nie pasowały cyfry).

Swego czasu pamiętam jak do ARiMR był nabór pracowników i poszukiwali nawet budowlańców (kontrole budynków inwentarskich).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2632 Share Barry666

Barry666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 kwiecień 2011 - 11:53

VAT w rolnictwie Mam takie pytanko 15 marca skladalem papierki do US o przejście na zasady ogólne od 1 kwietnia miałem byc juz na Vacie, dzis jest juz 13 i żadne pismo z US mi nie przyszło. Mam się tym martwić czy może US ma jakiś większy okres czasu na przysłanie mi decyzji?? Jak było w waszym przypadku??

#2633 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 13 kwiecień 2011 - 18:28

VAT w rolnictwie spokojnie zbieraj faktury mi powiedzieli ze pismo to nawet kilka tygodni

#2634 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 07:55

VAT w rolnictwie

a jak ja juz tą fakture rozliczyłem w marcu i zaniosłem deklaracje do US? Musze teraz złozyc korekte deklaracji za marzec?

No w zasadzie, to nie powinni się jakoś specjalnie tego czepiać. Ja w takim przypadku nic bym nie poprawiał.

#2635 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6376 postów

Napisany 15 kwiecień 2011 - 13:17

VAT w rolnictwie a ja ciekaw jestem czy takie rzeczy jak:
- akcesoria gsm - ładowarka samochodowa
- wosk do pielęgnacji autka
kwalifikują się do odliczenia VATu?

Nie są to rzeczy niezbędne ale ładowarka się przydaje w aucie a i trzeba je czymś pielęgnować.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2636 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 15 kwiecień 2011 - 15:09

VAT w rolnictwie Ja dziś wezwanie dostałem do kontroli po raz pierwszy od 8 lat jak jestem na vacie i co ciekawe kazali oprócz faktur przynieść na kartce wypisane ilość hektarów i co uprawiam, własne i dzierżawy. Miał ktoś coś takiego? Dodam że przyśpieszony zwrot vatu i bardzo dużo. :D

#2637 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 15 kwiecień 2011 - 19:44

VAT w rolnictwie

Ja dziś wezwanie dostałem do kontroli po raz pierwszy od 8 lat jak jestem na vacie i co ciekawe kazali oprócz faktur przynieść na kartce wypisane ilość hektarów i co uprawiam, własne i dzierżawy. Miał ktoś coś takiego? Dodam że przyśpieszony zwrot vatu i bardzo dużo. :D

Tak, przerabiałem to i to wówczas gdy było dużo do zwrotu. Przy okazji porównają Twoje przychody z zakupami, ewentualne niedobory wpływów pokryte kredytem. Pierwsze pytanie będzie brzmiało ; skąd uzyskał pan środki finansowe na zakupy w pozycjach gdzie ma być duży zwrot. Moja odpowiedź brzmiała; uzyskałem dofinansowanie z ARiMR. Tak, ale najpierw był zakup a zwrotu jeszcze nie ma. Tłumaczenie to wtedy dopiero się zaczęło. Uważaj co powiesz abyś sam nie wpuścił się w maliny... POWODZENIA
kto sieje ten zbiera....

#2638 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 15 kwiecień 2011 - 19:53

VAT w rolnictwie witam mam pytanie za 1 kwartal sie rozliczylem i zapomnialem o 1 fakturze . czy moge ja wpisac do 2 kwartalu?

#2639 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 kwiecień 2011 - 20:18

VAT w rolnictwie nie możesz :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2640 Share mlody2010

mlody2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 15 kwiecień 2011 - 20:28

VAT w rolnictwie

Ja dziś wezwanie dostałem do kontroli po raz pierwszy od 8 lat jak jestem na vacie i co ciekawe kazali oprócz faktur przynieść na kartce wypisane ilość hektarów i co uprawiam, własne i dzierżawy. Miał ktoś coś takiego? Dodam że przyśpieszony zwrot vatu i bardzo dużo. :D

farmermf ile to dużo tak z ciekawości pytam, że się czepili a tak w ogóle to daj znać jak kontrola przebiegała i powodzenia życzę.Ja miałem ponad 40tys. zwrotu oczywiście przyspieszony zwrot urzędnik troszkę się oburzył, że nie poinformowałem go telefonicznie ,że będę.Później sprawdził wszystkie faktury o kilka się szczegółowo wypytywał, kazał mi wszystkie fakturki opisać szczegółowo, ale było spokojnie.Parę minut i pa stresie.Powodzonka jeszcze raz.