Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 16:54

VAT w rolnictwie

bo ludziom - czyli osobom fizycznym nie wystawia się faktur!!!
faktury wystawia się tylko dla firm

Yacenty, z całym szacunkiem jak dla rolnika ryczałtowca czy tez vatovca mozna wystawić fakturę choć są osobą fizyczna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 02:22
  •  

#2582 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 20:30

VAT w rolnictwie Mam pytanie. w jaki sposób rozlicza sie faktury z cukrowni, bo brałem nasiona w marcu i jeszcze nie mam faktury, czy faktury z cukrowni dopiero rozlicza sie po oddaniu buraków? czy musze czekać na fakture z cukrowni za kazdym razem jak coś wezne?

I jeszcze pytanie dotyczące ziemniaków, czy na rynku musze wystawiać każdemu osobną fakture za 10kg ziemniaka? czy spisuje wszytko w zeszyt i wypisuje jedną fakture?

Edytowany przez poosa21, 04 kwiecień 2011 - 20:33.

#2583 Share mati2311

mati2311

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 20:50

VAT w rolnictwie

tez jestem MR i u mnie na nowych warunka moge przejsc dopiero od 1 maja poniewaz jak twierdzi US deklaracje musze zlozyc do konca danego miesiaca jesli w nastepnym chce byc vatowcem a skoro przepisy zmieniaja sie 1 kwietnia to skladajac deklaracje 31 marca obowiazuja mnie przepisy na dzien skladania deklaracji

we wniosku podajesz datę 1 kwietnia . Ja składałem ostatniego Marca.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2584 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 05 kwiecień 2011 - 14:35

VAT w rolnictwie a jak bym chciał przejść na vat to od razu po przejściu mogę kupić jakąś maszynę i ten vat oddadzą czy muszę być jakiś czas na vacie i dopiero później robić zakup?????
red power

#2585 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 05 kwiecień 2011 - 18:18

VAT w rolnictwie moje pytanie do was
dzisiaj złożyłem dokumenty w US i powiedziano mi ze od 1 maja moge legalnie wykazywać obrót i odpisywać vat
ale pani w US powiedziała mi ze od daty jutrzejszej <dzień po złożeniu dokumentów> wszystkie faktury z moich zakupów od 6 kwietnia będą brane pod uwage ale rozliczane w miesiącu maju

czy mówiła prawde i czy ktoś z was takie coś słyszał i może potwierdzić ????

Edytowany przez lukaszz110, 05 kwiecień 2011 - 18:18.

#2586 Share adam145

adam145

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 05 kwiecień 2011 - 23:16

VAT w rolnictwie witam..
czytam i nie mogę się do czytać..
gość kupił u mnie na wsi kupił traktor i jednocześnie przeszedł na VAT i mówił że unia dopłaciła mu za przejście 25tys.

#2587 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 06 kwiecień 2011 - 07:23

VAT w rolnictwie :lol: :lol: :lol: dobre dobre ciocia unia zawsze pomaga ;)
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#2588 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 07:28

VAT w rolnictwie Pewnie gościu myśli ze zwrot vatu jest z uni nie ze skarbowego.

Powiedzcie jak to jest z tymi fakturami z cukrowni czy teraz je rozliczam, bo żeby teraz je rozliczyć to musza one być zapłacone a zapłacone dopiero bedą w październiku lub listopadzie (bo wtedy bedzie odstawa buraków).

Jeżeli teraz bede rozliczał sie za marzec a znalazlem fakture jeszcze z lutego to mogę ją rozliczyc w "marcu".

#2589 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 06 kwiecień 2011 - 08:09

VAT w rolnictwie

Yacenty, z całym szacunkiem jak dla rolnika ryczałtowca czy tez vatovca mozna wystawić fakturę choć są osobą fizyczna.

rolnik to nie jest osoba fizyczna - to jest już działalność gospodarcza - niestety taka dziwna i nie typowa ale działalność

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#2590 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 08:53

VAT w rolnictwie

Rolnik ryczałtowy nie ma obowiązku mieć NIP-u

W świetle prawa obowiązek posiadania NIP (który nadawany jest przy urodzeniu :) ) ma każda osoba, która kończy 18 rok życia

czy skarbówka ma możliwość sprawdzenia w arimr moich zasiewów i czy może mi się do tego przyczepić?

możliwość ma podobnie jak zajrzenie na konta bankowe. Jest to jednak nie tak proste. Specjalne pisma no i przede wszystkim muszą być jakieś podstawy. Ale nami biednymi żuczkami raczej nie będą się zajmować

bo ludziom - czyli osobom fizycznym nie wystawia się faktur!!!
faktury wystawia się tylko dla firm

:blink: przepraszam kolego, że zwracam uwagę. Sporo się tu udzielasz i niestety czasem mocno mijasz się z prawdą :( fakturę wystawiasz każdemu, kto cię o to poprosi i nie pytasz kto to i dlaczego.

a jak bym chciał przejść na vat to od razu po przejściu mogę kupić jakąś maszynę i ten vat oddadzą czy muszę być jakiś czas na vacie i dopiero później robić zakup?????

nie musisz

dzisiaj złożyłem dokumenty w US i powiedziano mi ze od 1 maja moge legalnie wykazywać obrót i odpisywać vat
ale pani w US powiedziała mi ze od daty jutrzejszej <dzień po złożeniu dokumentów> wszystkie faktury z moich zakupów od 6 kwietnia będą brane pod uwage ale rozliczane w miesiącu maju

czy mówiła prawde i czy ktoś z was takie coś słyszał i może potwierdzić ????

było to już parę kartek wcześniej, nikt nie dał odpowiedzi, choć ciekawy przypadek :)

Powiedzcie jak to jest z tymi fakturami z cukrowni czy teraz je rozliczam, bo żeby teraz je rozliczyć to musza one być zapłacone a zapłacone dopiero bedą w październiku lub listopadzie (bo wtedy bedzie odstawa buraków).

Jeżeli teraz bede rozliczał sie za marzec a znalazlem fakture jeszcze z lutego to mogę ją rozliczyc w "marcu".

Te faktury z cukrowni możesz rozliczyć teraz, jednak nie możesz występować o zwrot do momentu uregulowania wszystkich zobowiązań. No i tę fakturę z lutego możesz też wpisać w marcu.

rolnik to nie jest osoba fizyczna - to jest już działalność gospodarcza - niestety taka dziwna i nie typowa ale działalność

:) rolnik, to ... OSOBA FIZYCZNA PROWADZĄCA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ. Działalność typowa, tylko prawo do niej stworzone sprawia, że jest "sprawna inaczej" :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 16:32

VAT w rolnictwie

No to nie wiem jacy są u ciebie rolnicy ale ja, rolnik jestem osobą fizyczna. Wystawiam faktury każdemu kto ma NIP. Zajdz do US i powiedz że sprzedałeś zboże dla kolesia, ale nie wystawiłeś na to faktury bo nie miał firmy. :lol:

#2592 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 16:39

VAT w rolnictwie ile razy mam pisać, że rolnik to taka jakby firma.
a co w przypadku kiedy sprzedasz worek 50kg pszenicy Józkowi, który jest gołębiarzem - też wystawiasz mu FVAT czy moze FVAT RR czy może paragon czy może nic?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2593 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:05

VAT w rolnictwie rolnik to taka jakby firma, ale nie ma takiego świstka z US że ma działalność gospodarczą, po za tym we wszystkich papierach jak i pitach rolnik to osoba fizyczna, a rozliczanie się z vat nie zmienia statusu . Za mniej jak tira faktur nie wystawiam. :lol:

#2594 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:07

VAT w rolnictwie bo własnie jesteśmy takim dziwnym tworem jak to mówią ni to pies ni to wydra, nie mniej z punktu widzenia faktur to bliżej nam do firm niż z punktu widzenia podatku dochodowego :-)

#2595 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:09

VAT w rolnictwie no właśnie, nawet pieczątkę mamy. :lol:

#2596 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:18

VAT w rolnictwie

ile razy mam pisać, że rolnik to taka jakby firma.
a co w przypadku kiedy sprzedasz worek 50kg pszenicy Józkowi, który jest gołębiarzem - też wystawiasz mu FVAT czy moze FVAT RR czy może paragon czy może nic?

no za 50kg to nie ale za 200-300kg zdarzyło mi się nawet dwie wystawić ;)
potrzebowałem sprzedaży aby przyspieszyć zwrot VATu na 25 dni.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2597 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 06 kwiecień 2011 - 20:09

VAT w rolnictwie Moje 3 gr. W deklaracji VAT-7 w sekcji B.1.8.(rodzaj podatnika)trzeba zaznaczyć jeden z dwóch "kwadracików":1-podatnik niebędący osobą fizyczną ,lub 2-osoba fizyczna .Od 5 lat zaznaczam 2(osoba fizyczna), zaznaczyłbym 1 jak bym miał spółkę z o.o. lub inną .W temacie faktur , wystawienie faktury (sprzedaży) dla rolnika ryczałtowego to sprzedaż detaliczna tak jak dla Kowalskiego za 50 kg.Nie ma obowiązku wystawiania faktur dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych , ale mamy taki obowiązek jeśli taka osoba zażąda faktury .Rolnik RR może kupić dużo i w pewnym momencie jesteśmy zobowiązani posiadać kasę fiskalną do rejestracji tej sprzedaży (detalicznej).Na dzisiaj jaki jest limit to nie wiem (40 tyś ?) .Fakturę VAT RR wystawiamy przy zakupie od ryczałtowca , a nie przy sprzedaży dla RR.Za 50 kg pszenicy(sprzedaż) wystawiamy fakturę lub paragon (jeśli mamy kasę fiskalną)albo wpisujemy tylko w ewidencję jako " bezrachunkowa sprzedaż brutto"Pozdrawiam ! :)

Edytowany przez fezoi, 06 kwiecień 2011 - 20:16.

#2598 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 07:10

VAT w rolnictwie @darolee pomyliłeś NIP z numerem PESEL. NIP jest numerem nadawanym przez US na twoją wyraźną proźbę.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#2599 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 476 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 09:47

VAT w rolnictwie Dzis bylem u księgowego i powiedział,że od kwietnia VAT na zwierzęta jest już 5 proc.Najprawdopodobniej tak przewiduje nowelizacja.Jeszcze miał doczytać w przepisach i ma mi to potwierdzić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 12:35

VAT w rolnictwie na owies niby też na 5% zeszli.