X

Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2441 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 15:40

VAT w rolnictwie O i mądrego dobrze posłuchać/poczytać :) Dzięki za info.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:20
  •  

#2442 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 09 marzec 2011 - 15:58

VAT w rolnictwie Moim zdaniem można zrezygnować wcześniej, tzn. po 3 latach bycia na zasadach ogólnych .Jeżeli korzystało się ze zwrotu za środki trwałe ( o których pisał Kolega qazi), a nie minęło 5 lat od ostatniego zwrotu to trzeba ten zwrot rozliczyć (oddać do US część otrzymanego zwrotu ,proporcjonalnie do okresu jaki minął z tych 5 lat).Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.Pozdrawiam! :)

Edytowany przez fezoi, 09 marzec 2011 - 15:58.

#2443 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 18:51

VAT w rolnictwie Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.
Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2444 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 19:40

VAT w rolnictwie

5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok

A czy część zamienna o wartości 5000zł będzie środkiem trwałym z racji przekroczenia ceny 3500zł?

#2445 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 19:56

VAT w rolnictwie dobre pytanie, nie wiem jak to zinterpretować w tej chwili

#2446 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 21:04

VAT w rolnictwie W definicji środka trwałego mówi się o maszynach i urządzeniach kompletnych .Moim zdaniem części zamienne nie spełniają cech środka trwałego mimo przekroczenia ceny 3500zł/szt.

#2447 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 00:15

VAT w rolnictwie

Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.
Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Na budowę chyba są dłuższe okresy 7-8 lat? Mówisz, że po roku można zrezygnować, ale wtedy zapewne oddajesz część vat'u... mnie interesowało zrezygnowanie z vat'u bez jego zwracania.

#2448 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 08:25

VAT w rolnictwie Tutaj masz ciekawe interpretacje Naczelnika US w podobnych przypadkach:

1. http://interpretacja...ow-i-uslug.html

2. http://poradapodatko..._dokonania.html

3. http://orzeczenia.ns.../doc/8EE48BDE1E

Miłej lektury ;)

#2449 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 09:00

VAT w rolnictwie witam po długiej nie obecności :) znalazłem fakturę z sierpnia poprzedniego roku mogę ją rozliczyć w tym roku czy już przepadło wiem że sprzed 2-3 miesięcy to można ale ta to już się chyba przeterminowała?

#2450 Share Servio

Servio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 17:37

VAT w rolnictwie Witam, odnośnie obrotu owymi 20tys na dzień dzisiejszy jest to przepis który trzeba spełnić. Jednak w moim przypadku jak i w wielu innych jest to niedorzeczne dokładnie jeśli chodzi o ,,młodego rolnika" byliśmy z rodzicami u naczelnika US, gdyż prosty pracownik instytucji po prostu z miejsca zapowiedział ze nie ma możliwości przejścia na Vat od tzw jutra. Przedstawiłem decyzje o przyznaniu premii oraz o przejęciu zobowiązań po ojcu gdyż wcześniej brał udział w PROW także konkluzja jest taka nie ma możliwości abym nie dostał Vatu gdyż po prostu mając roczny staż rozliczenia z US nie miałbym prawa startować na MR, to tak na nasze rozumowanie jednak w poniedziałek dostanę ostateczna odpowiedz gdyż naczelnik US musi to przekonsultować z radcą prawnym po czym zdam relacje. Jestem dobrej myśli gdyż brat yacentego ma to już za sobą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2451 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 20:25

VAT w rolnictwie Servio mówisz że ojciec na vacie jest/był i zrealizowal inwestycje a teraz on renta a ty MR i wg ich zasad powinienes ty wejsc w vat albo ojciec oddawac za to ze za szybko wyszedl z vatu :??

#2452 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 21:37

VAT w rolnictwie witam przepraszam mam proste pytanie jakie są stawki vat rolnika ryczałtowca i na zasadach ogólnych (odliczanie vat) na:
zboże
nasiona z centrali
paliwo
nawozy

#2453 Share Toro

Toro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 09:45

VAT w rolnictwie Witam wszystkich, bez owijania w bawełnę przechodzę do pytania odnośnie wypełniania ewidencji kupna, skierowanego do osób samodzielnie zajmujących się rozliczaniem:).
O ile pierwsze kolumny są jasne aż do „wartość podatku naliczonego” o tyle w kolumnie „w tym nabycie towarów i usług” z podkolumnami mam już problem. Gdzie mam wpisać netto i VAT np. od środka trwałego jakim jest ciągnik? A gdzie kwoty od paszy?
Wiem, że bez książki ewidencja kupna moje słowa to straszny haos, jednak z taką książeczką przed nosem moje pytania są jasne:) będe bardzo wdzięczny, jeśli ktoś poratuje mnie swoim doświadczeniem:)

Dodam, że chodzi o kolumny: "związanych wyłącznie z czynnościami zwolnionymi","związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi","związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i zwolnionymi"

Edytowany przez Toro, 11 marzec 2011 - 09:47.

#2454 Share Stas25

Stas25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 09:50

VAT w rolnictwie Mam pytanie do was Panowie i Panie, czy warto przejść na VAT ponieważ w tym roku bym miał troche więcej zwrotu jakieś 80tyś. a przez pare kolejnych lat to tylko drobne rzeczy paliwo, nawozy i takie tam czy opłaca się być puzniej na tym Vacie bo sam nie wiem.

#2455 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 22:12

VAT w rolnictwie Do Toro : funkcjonuje kilka wzorów ewidencji zakupów VAT, ta Twoja jest dla "wszystkich "vatowców.Prostsza jest ewidencja zakupów VAT -dla rolników , jest w niej podział na zakupy inwestycyjne i na pozostałe .W twojej ewidencji nie musisz wypełniać wszystkich kolumn, bo nie oto tutaj chodzi, wpisujesz to co dotyczy twojego zakupu:dane sprzedawcy (NIP, nazwa , adres)wartość zakupu brutto,w sekcji nabycie towarów i usług (opodatkowane)wpisujesz wartość netto oraz VAT w kolumnach w zależności od stawek bez podziału na inwestycyjne i pozostałe(będziesz musiał to sobie rozpisać "na brudno" przed wypełnianiem deklaracji VAT-7 wersja aktualnie nr12)następnie wypełniasz kolumnę podatek naliczony podlegający odliczeniu .To tak z grubsza .Pozdrawiam ! :)

#2456 Share radsta

radsta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 12:17

VAT w rolnictwie gospodarstwo ma NIP właściciela czy ma nadawany osobny NIP

#2457 Share Servio

Servio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 13:50

VAT w rolnictwie Do grzegorz132, ojciec w 2009 roku nabył maszyny z których kolejno odbił vat. Nie startował na rentę gdyż był jeszcze za młody, ja nabywając gospodarstwo składałem odpowiednie pismo po którym zostałem wezwany do arimr i w obecności świtka wraz z ojcem podpisałem zgodę ze wszystkie dotychczasowe zobowiązanie które wynikały w umowie(czyli te maszyny co nabył ojciec )przejmuję i prowadzę przez min 5 lat w następstwie tego dopiero przyznano mi premie. Tak w skrócie te 20 tys którymi trzeba się wykazać całkowicie zaprzecza programowi ułatwienie startu młodym rolnikom gdyż wiadomo jest to rozpoczęcie działalności od tzw zera. Ojciec zrzekł sie całkowicie ze wszystkiego czy to z gosp. czy vatu z umowy wynika ze wszystko ja przejmuję, a gadanie pracownika ze nie ma możliwości przejścia na vat można kantem puścić. Jednak myślę ze wszystkie moje wątpliwości zostaną rozwiane w przyszły tydzień.

#2458 Share bocian13

bocian13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów
  • Zainteresowania:technika historia

Napisany 12 marzec 2011 - 18:56

VAT w rolnictwie witam mam pytanko moze ktos z was brał maszyny na prow??? otóż mam do wydania 79tyś brutto na belarkę i 27 tys bruuto na owiarkę wynegocjowałem 60 tyś belarke i 25tys owijarkę zostaje ponad 20 tys ... faktura bedzie oczywiscie na max na kazda maszyne ,ale dealar od tych 20 paru tys odjął sobie Vat czyli zostało około 17 tys i dopiero za taka sume moge sobie dobrac jakąś maszynę tylko że bruuto... dlaczego bruuto zapłace wtedy podwójnie wat raz od faktur (ale mi potem zwrócą) i drugi raz bez fatury za maszyne dobrana...jak to jest robił ktos tak???

#2459 Share Toro

Toro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 12:55

VAT w rolnictwie do fezoi: Dziękuję bardzo za odpowiedź, trochę już mi się rozjaśnia ta tematyka:) aczkolwiek, przy okazji, pytanko- dostanę taką specjalną ewidencję dla rolników w US? no i jeszcze jedno- inwestycyjne w sensie środki trwałe tak? a jeżeli przy środkach trwałych jesteśmy, to: czy można zrobić samemu ewidencje środków trwałych? Urząd to uzna przy kontroli? prosta tabelka z wszystkimi koniecznymi informacjami, zrobiona np. w excelu czy wordzie, wydrukowana i uzupełniana ręcznie...:D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2460 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 13:04

VAT w rolnictwie @bocian dużo mącisz.VAT odliczysz sobie od sumy na fakturze,a to co robisz pod stołem to twoja sprawa i lepiej żeby US się o tym nie dowiedział.