Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2421 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 20:58

VAT w rolnictwie Czyli ja tego w moim US nie przeskoczę. Mam nadzieję, że przepisy się zmienią zanim dostanę kasę, koszty by były trochę mniejsze. Dzięki za odp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 10:09
  •  

#2422 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 04 marzec 2011 - 08:44

VAT w rolnictwie Ja jestem w stalym kontakcie z ksiegowym znajomym i mial mnie poinformowac o ewentualnej zmianie przepisow ale na razie nic nie mowil wiec jescze tego przepisu tak na prawde w zycie nie wcielono. Pytajac sie w US kilka razy juz(lubie miec kilka zrodel na ktorych bazuje) nikt doslownie nikt zaden darmozjad nie potrafil mi odpowiedziec na to pytanie! No to jest paranoja po jaka cholere oni tam wtedy siedzia skoro nie potrafia nawet gromadzic na biezaco przepisow czy tez aktow wykonawczych...Polska dalej w tyle za murzynami:D

#2423 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 marzec 2011 - 09:00

VAT w rolnictwie

panowie pytanie: na dniach bede przejmował czesc tucznikow od rodzicow tzn kupowal bym od nich prosiaki i tuczyl czy moge wystawic im fakture i odliczyc sobie vat od prosiaka?? dodam ze rodzice sa na ryczałcie ja powinienem im wystawic fakture Vat czy oni mi RR?

Ty im RR, tylko nie wiem z jaką stawką VAT, ale chyba 7% trza by sprawdzić.

Możesz sprecyzować swoją sytuację? Ja na początku roku przejąłem gospodarstwo i pytałem w urzędzie czy mogę przejść. Powiedzieli mi, że mam wykazać 20 tys. za rok poprzedni, a jak nie mogę bo nie miałem gospodarstwa to mam czekać aż przepis się zmieni("bo miał się zmienić, ale się nie zmienił i może się zmieni"). Więc przepisy się zmieniły czy urzędnicy znowu wprowadzają w błąd?

W takich przypadkach dzwonisz do Krajowej Informacji Podatkowej, tam ci wszystko powiedzą, nie zapomnij tylko zapisać podstaw prawnych które podadzą, a jak nie podadzą to pytaj na podstawie jakich przepisów. Zmiana ustawy o podatku VAT obowiązuje od 1 stycznia tego roku, nie mam jej pod ręką więc nie sprawdzę czy zniesienie tych 20 tys. weszło od 1 stycznia czy wchodzi później.

#2424 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 04 marzec 2011 - 09:36

VAT w rolnictwie http://podatki.onet....agencyjne-detal

ciekawy artykul panowie:) prosze przeczytać i sie nie prostytuować;)
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#2425 Share Adriano1232

Adriano1232

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza, motoryzacja, muzyka i wiele innych

Napisany 04 marzec 2011 - 13:04

VAT w rolnictwie Za co można żądać zwrotu podatku vat w gospodarstwie rolny? Jestem na pełnym Vat od stycznia i nie wiem co tak dokładnie mogę odbić. Chodzi mi konkretnie o części do maszyn rolniczych, płyny, oleje, paliwo, czy mogę odbić zakup samochodu osobowego i ewentualne części do niego? Może ktoś z Was wie coś na ten temat albo posiada jakiś ciekawy artykuł?
Adi1232

#2426 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 04 marzec 2011 - 13:12

VAT w rolnictwie Vat odliczasz od wszystkiego co jest Ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa i co zużywasz w gospodarstwie (internet, itd). W przypadkach dyskusyjnych US zechce abyś to udowodnił.

#2427 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 04 marzec 2011 - 13:13

VAT w rolnictwie poczytaj sobie własnie ten temat, informacje te przewijają się w kółko - generalnie możesz wliczyć wszystko co służy ci do produkcji.
maszyny, paliwo, nasiona, pasze, śory, odżywki, części, usługi, prąd, wode, telefon - słowem wszystko

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#2428 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 924 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:30

VAT w rolnictwie

Mam pytanie. Bede kupował od rolnika ryczałtowego ziemniaka sadzeniaka kwalifikat CB, jaki podatek obowiązuje jako materiał nasienny 5% czy jako sprzedający RR 8%? I pytanie drugie ja musze mu wystawic fakture na zakup tego sadzeniaka, jak to robie? Czy moge mu wystawić fakture w programie że on jako sprzedajacy a ja jako kupujacy czy do tego są jakieś specjalne druczki.

Kupując towar od rolnika ryczałtowego (RR) VAT-owiec wystawia fakturę VAT RR i przyjmuje stawkę 7% (ponieważ tyle zryczałtowanego zwrotu otrzymują rolnicy ryczałtowi). Oryginał faktury w tym przypadku otrzymuje sprzedający rolnik ryczałtowy a kopia pozostaje u kupującego VAT-owca ;)

#2429 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 10:50

VAT w rolnictwie ja mam dość banalne pytanie z kategorii podchwytliwych: Na fakturze widnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do odbioru faktury" kto może być tą osobą upoważnioną?? czy sąsiad może pod moją nieobecność odebrać fakturę?? (oczywiście podpisują się swoim nazwiskiem, bo nic innego nie wchodzi w grę) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze" oraz drugie pytanie w podobnej materii: istnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do wystawienia faktury" i znowu to samo, kto może być tą osobą upoważnioną?? czy ja mogę wystawiać faktury w imieniu sąsiada (tzw. nip, nazwa wszystko na np. jana kowalskiego, a podpis mój czyli pana iksińskiego?) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze"??
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

#2430 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 11:35

VAT w rolnictwie Już nie ma obowiązku podpisywania faktur.

Edytowany przez Jerry28, 07 marzec 2011 - 11:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2431 Share pio46

pio46

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 17:30

VAT w rolnictwie Witam. Mam zamiar kupić siano od rolnika ryczałtowego. Wystawiam mu fakture vat RR na 7%. Jaki mam wpisać termin płatności?. Czy może to być np: 14 dni, bo słyszałem , że przelew powinien iść tego samego dnia co wystawienie faktury?

#2432 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 19:52

VAT w rolnictwie Tutaj masz to ładnie opisane.

http://www.podatki.e...-RR,2,65,1.html

#2433 Share kazik125

kazik125

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 19:53

VAT w rolnictwie Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

#2434 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 20:16

VAT w rolnictwie

Tutaj masz to ładnie opisane.

http://www.podatki.e...-RR,2,65,1.html

Czyli zgodnie z tym artykułem przelew za fakturę RR można zrobić zaraz po jej wypisaniu, ale nie później niż za 14 dni. Dobrze to rozumiem???

#2435 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 20:58

VAT w rolnictwie Możesz zrobić przelew później pod warunkiem, że spiszesz umowę o przedłużeniu tego terminu np do 90 dni z rolnikiem u którego dokonałeś zakupu.

Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

Odzyskiwać VAT możesz tylko w tych miesiącach, w których prowadzisz sprzedaż natomiast odliczać we wszystkich miesiącach.

Edytowany przez Jerry28, 07 marzec 2011 - 21:20.

#2436 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 08 marzec 2011 - 19:10

VAT w rolnictwie trzeba mieć te 20 tys. obrotu żeby przejść na VAT, bo coś miało sie zmienić po 2011r?

#2437 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 marzec 2011 - 20:20

VAT w rolnictwie przejrzyj jakieś 22 strony wstecz.
Twoje pytanie przewija się nonstop leniu.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2438 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 08 marzec 2011 - 21:15

VAT w rolnictwie dobra już przeglądam! a za tego lenia to się obrażąm :lol: :lol:

Edytowany przez ENDURAK91, 08 marzec 2011 - 21:16.

#2439 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 14:54

VAT w rolnictwie Panowie i Panie mam takie może trochę głupie pytanko. Pisano tutaj, że można zrezygnować z vatu po 5 latach od ostatniego zwrotu. Czy gdy kupię np. filtr do ciągnika za np. 30zł albo jakąś tańszą pierdółkę i odliczę od niej vat, to od tego zwrotu też obowiązuje okres 5 lat? Orientuje się ktoś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2440 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 15:09

VAT w rolnictwie 5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok