Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2361 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 17 luty 2011 - 16:14

VAT w rolnictwie U nas dzis bylo szkolenie odnosnie VAT w rolnictwie i gosciu mowil ze od nowego roku nie trzeba osiagnac kwoty 20tys obrotu przed przejsciem na VAT. Idzie sie do US wypelnia odpowiednie papiery i sie jest na VAT. Jestem mlodym rolnikiem i sie tak zastanawiam nad przejsciem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:18
  •  

#2362 Share krislord81

krislord81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 luty 2011 - 19:45

VAT w rolnictwie Szkolenie szkoleniem ... ale lepiej dowiedz sie w swoim US jak to jest zebys nie mial tak jak moj brat w sytuacji opisanej kilka postow wczesniej. Wpierw urzednik poiwedzial ze mozna a jak juz wszystko bylo pozalatwiane to sie okazalo ze nowe przepisy jeszcze nie weszly w zycie....te urzędy :(

#2363 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 17 luty 2011 - 21:01

VAT w rolnictwie Jest coś takiego jak Krajowa Informacja Podatkowa, można tam zadzwonić i wszystkiego dowiedzieć się. Chcąc mieć wszytko czarno na białym składa się tam zapytanie, jest na to specjalny druk. Dostajesz odpowiedź w ciągu bodajże 90 może 100 dni, ale przeważnie znacznie szybciej. Kosztuje to 40 zł od jednego pytania. W trudnych kwestiach warto w ten sposób zabezpieczyć się.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2364 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 20 luty 2011 - 13:32

VAT w rolnictwie Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

#2365 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 20 luty 2011 - 19:55

VAT w rolnictwie Powiedzcie mi czy musze miec decyzje z US że jestem na vat. bo mieciąc temu złozyłem wniosek o przejsciu na vat od lutego 2011, ale do dziś nie dostałem zadnej decyzji od nich.

#2366 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 luty 2011 - 09:47

VAT w rolnictwie proszę o szybką odp. jaka jest teraz stawka Vat na ziemniaki 5 czy 8% bo nie jestem pewny

#2367 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 22 luty 2011 - 10:06

VAT w rolnictwie poosa21 z decyzją sie nie spieszą ale musisz ją dostać wiec spokojna głowa dastaniesz poleconym

#2368 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 22 luty 2011 - 10:18

VAT w rolnictwie dipol - na ziemniaki 5%

#2369 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 luty 2011 - 10:36

VAT w rolnictwie dzięki za odpowiedź

#2370 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 22 luty 2011 - 18:09

VAT w rolnictwie

poosa21 z decyzją sie nie spieszą ale musisz ją dostać wiec spokojna głowa dastaniesz poleconym

Dziś dostałem decyzje, ale i tak dzieki za odpowiedź.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2371 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 23 luty 2011 - 00:48

VAT w rolnictwie Napisano 20 luty 2011 - 13:32

Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

olsncie mnie koledzy?

#2372 Share werter

werter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 23 luty 2011 - 10:26

VAT w rolnictwie Witam, niedawno urzędnik UG stwierdził, że rolnik na vacie, który posiada nr REGON (a siłą rzeczy musi go posiadać) nie jest osobą fizyczną, ale osobą prawną. Gość w sumie niczym tego nie argumentował oprócz tego, że chyba zmieniły się przepisy itp.
Oczywiście nie zgodziłem się z nim, ale spór zakończył sie tym, że każdy pozostał przy swoim zdaniu.
Teraz prośba do Was, kto ma rację? - chcę sie upewnić, że gościu mówi bzdury.

#2373 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 23 luty 2011 - 10:36

VAT w rolnictwie Prowadzenie gospodarstwa w myśl przepisów PIT, CIT i Vat nie jest działalnością gospodarczą, a tym bardziej rolnik nie jest żadną osobą prawną.

#2374 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 23 luty 2011 - 12:12

VAT w rolnictwie No i jeszcze jedno - z tego co wiem rolnik nie musi mieć regonu (przynajmniej ja nie mam i wszystko jest w porządku)

#2375 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 23 luty 2011 - 15:08

VAT w rolnictwie

Witam, niedawno urzędnik UG stwierdził, że rolnik na vacie, który posiada nr REGON (a siłą rzeczy musi go posiadać) nie jest osobą fizyczną, ale osobą prawną.
Teraz prośba do Was, kto ma rację? - chcę sie upewnić, że gościu mówi bzdury.

Nie będę tutaj wiele cytował, bo pojęcia są ogólnie dostępne, ale taki człowiek nie powinien zajmować jakiegokolwiek stanowiska (oprócz woźnego - bez obrazy dla woźnych)
Można powiedzieć, że na "okładkach" książek z ekonomii czy marketingu, są opisane pojęcia: osoba fizyczna i osoba prawna!!! To po co w ekonomii istnieje pojęcie "osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą" ??!!Dla mnie to żenujące się nad tym rozwodzić.

No i jeszcze jedno - z tego co wiem rolnik nie musi mieć regonu (przynajmniej ja nie mam i wszystko jest w porządku)

Tu się kolego mylisz. Każda osoba, która z definicji jest rolnikiem (czy to RR czy to RV) ma obowiązek w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt do GUS z wnioskiem o nadanie REGON. Inną sprawą jest wiedza na ten temat, czyli przestrzeganie prawa i jego egzekwowanie :)

Edytowany przez darolee, 23 luty 2011 - 15:18.

#2376 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 24 luty 2011 - 12:43

VAT w rolnictwie zastanawiam się nadprzejściem na zasady ogólne ale nie wiem czy mi się to opłaci chce w tym roku kupić traktor za około 90 tys i maszyny za około 60 tys i potem za bardzo inwestycji by nie było moze jakiś dach w stodole i takie drobe sprawy mam 17 ha sama produkcja roślinna i uprawiam tylko rzepak i pszenice około 60 t pszenicy i 14 t rzepaku. rzepak i pszenice oddaje do skupu na fakture czyli bym musiał się z całością rozliczać cięzko jest coś urząd w tym temacie oszukać oddany vat był by tylko paliwo opryski nawozy oleje itp. no i za traktor i maszyny

opłaca mi się przejść na vat?
albo np. przejść zeby dostać zwort za traktor i maszyny a po 5 lat zrezygnować. ciżko jest zrezygnować z vatu?

co wy o tym myślicie?

#2377 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 24 luty 2011 - 12:59

VAT w rolnictwie Sam musisz sobie policzyć ile wydajesz na środki do produkcji, części, paliwo itp. odjąć od tego ile sprzedajesz i masz wynik.

#2378 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 24 luty 2011 - 15:46

VAT w rolnictwie a ja ponawiam pytanie moze ktos w koncu pomoze. Vat-owcow wiadac od ch... na agrofoto ale nie wiem co za nechce maja do dopowidania na pytania ktore odpoiedz znaja pewni z wlasnego doswiadczenia.
Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

#2379 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 24 luty 2011 - 16:03

VAT w rolnictwie a będziesz miał problemy z wykazaniem tych 20 tys przychodu w kolejnych latach? jeżeli tak to sobie daruj przechodzenie na zasady ogólne bo będziesz miał więcej pracy z tym jak korzyści

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2380 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 24 luty 2011 - 18:44

VAT w rolnictwie jezeli bede musial to wykazwac przynajmnej te 20 tys to nie bedze zbytnio probem. Narazie hoduje ze tak poiem aby sie nie nudzic i cos robic na ewentualne zwiekszenie prodkcji jestem przygotowany:) A nie wiesz czy drzewo mi sie liczy tez do przychodu? Tak w ogole @qazi dzieki za odp:)