karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SLAWEK1987    2

jak złożysz wniosek o rejestrację jako czynny płetnik vat to jesteś na nim od początku następnego miesiąca.


KPK Komurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

czyli jeśli składam wniosek o przejście na vat przykładowo od 1 października to już w październiku mogę sobie odpisać vat z nowej maszyny, czy najpierw w październiku wykazuje jakąś sprzedaż a w listopadzie dopiero odliczam vat z maszyny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcelo    0

witam,mam pytanie zakupiłem pod koniec kwietnia maszyny za kasę z młodego rolnika

ale teraz chce przejść na vat i chciałbym sie dowiedzieć czy mógłbym odpisać vat od tych maszyn .?z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Z twojego VAT-u to dzisiaj sfinansowano kampanię wyborczą [wybierz sobie partię :P ]. Aby odliczyć VAT musisz być zarejestrowany jako płatnik VAT, przed kupnem maszyn. Teraz musisz przeliczyć czy zwrot z ewentualnych inwestycji jakie zrobisz przewyższy wpłaty od wartości produkcji sprzedanej. Po ostatnich zmianach bycie płatnikiem VAT przestało być już takie atrakcyjne.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcelo    0

To lipa ,na wybory sie nie wybieram.a jakie zmiany ostatnio wprowadzili?planuje jeszcze zakup ciągnika ok 140tys brutto i maszyn za ok 20tys więc vat powinien sie opłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

a Vat można odliczyć od maszyn używanych kupowanych tez od Vatowca?

 

Jesli ci wystawi fakture to jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Ja również jestem tegorocznym Młodym Rolnikiem i planuje kupić ciągnik za 170 tys netto czyli jakieś 39 tyś zł Vatu i mam pytanie czy mógłbym przejść na VAT jeśli będę ubezpieczony w Krusie . Troszkę się na ten temat dowiadywałem i z tego co mi mówią to żeby w rolnictwie przejść na VAT to trzeba 3 lata wcześniej być ubezpieczony w Krusie . trochę to dla mnie dziwne ale tak słyszałem nie wiem czy to prawda ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Ustawa Vat rolnictwo traktuje tak samo jak każdą inną działalność gospodarczą. Nie ma limitu, wypełniasz deklarację VAT, dostajesz decyzję i jesteś płatnikiem. Najprostszym sposobem dowiedzenia się jest udanie się do właściwego sobie US i tam zadanie kilku pytań :D . Nie zapomnij poprosić o wyjaśnienie zasad przejścia z powrotem na ryczałt, bo nie jest to takie różowe.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0602    2

Mam do Was 3 pytania:

1. Jeżeli przykładowo 2 października przejdę na VAT to mogę już następnego dnia kupić ciągnik i od niego odliczyć VAT?

 

Po ostatnich zmianach bycie płatnikiem VAT przestało być już takie atrakcyjne.

2. Co masz na myśli? Co się zmieniło?

 

3. I trzecie moje pytanie: Jak to w końcu jest z tym odejściem bo każdy na tym forum pisze inaczej <_<

Edytowano przez lukasz0602

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

1 ) Nie możesz przejśc na vat od 2 października tylko od 1 dnia kolejnego miesiaca w którym złozysz wniosek o rezygnacji z ryczałtu.

 

2) Do roku 2011 wysokość stawki vat na produkty rolne było 3%, teraz jest 5%.

 

3) Po co rezygnować z bycia na vat, nawet jak nie kupuesz nowych maszyn to sie i tak opłaca. Jeżeli masz zamiar byc dobrym rolnikiem to napewno bedziesz w cos inwestował a to sie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Ad.1 Tak jeżeli 2. 10 masz decyzję z US, a nie złożysz dopiero papiery.

Ad.2 Zdecydowanie na naszą niekorzyść wzrosły stawki VAT za produkty przez nas zbywane 5-8%.

Ad.3 Odejść nie dokonując korekty VAT będziesz mógł dopiero z chwilą upłynięcia okresu czasu /zależnego od rodzaju środka trwałego/ który minął od ostatniego zakupu śr. trwałych. Dokładną informacje, jaki okres do jakiego śr. trwałego, dostaniesz w US.

Reasumując, bierzesz kartkę papieru robisz plan inwestycji na okres lat 10,orientacyjnie zliczasz roczny koszt zakupu śr. obrotowych i VAT, wyliczasz roczną wartość produkcji sprzedanej i jaki VAT będziesz płacił, porównujesz czy przypadkiem nie będziesz płatnikiem netto.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0602    2

1. To jeżeli chcę w najbliższym czasie kupić ciągnik (jest już na placu tylko czeka na tańsze €) to muszę w tym tygodniu przejść na VAT abym od 01.10.2011 był "vatowcem" czy wystarczy, że w październiku kilka dni przed fakturowaniem maszyny dostanę decyzję z US i za parę dni fakturuję go? Bo obaj inaczej mówicie...

 

 

3. Sprawa wygląda tak: Gospodarstwo 25ha. Miesięcznie dostaję za mleko 13-14tys. brutto. Podpisałem umowę na MGR i w najbliższym roku będę miał zakupy na ok. 320tys. netto. W najbliższych latach z pewnych wydatków to:

a. zmienić dachy na budynkach,

Z tych jeszcze nie pewnych

b. postawić wiatę za stodołą na słomę, być może 20-30m garażu na maszyny. (czyli jak rozumiem po zakupie blachy na dachy muszę być na Vacie przez nast. 10 lat?)

 

Na pewno w ciągu 10 lat dojdą jeszcze jakieś nieprzewidziane wydatki- jak to zawsze bywa. Kupuję paliwo 2500l, nawozy za +- 10-15tys. brutto, miesięcznie pasze za 1300zł brutto, folie do sianokiszonek, folia do kukurydzy, opryski, części, środki czystości itp.

 

Czy w tym przypadku opłaca mi się przejść na VAT? samego VAT-u z maszyn które kupię będzie koło 60 tys. Ale gdyby nie liczyć tego?

Edytowano przez lukasz0602

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Ja mając mniejsze inwestycje jak na razie planowane przy 20ha przechodze i mi się to opłaca więc Tobie pewnie tym bardziej.

Choc mi odlicza p.VAT jedynie od zboża sprzedanego, Tobie pewnie też od mleka ale nie będzie to raczej zbyt duzo.

 

Nie chce mi się liczyc jak to tam Tobie wyjdzie ale na pewno się opłaca.

 

 

A mam pytanie jak to z tym odejściem, powiedzmy że za 5lat sprzedam gospodarsto..,wtedy automatycznie rezygnuje z VAT ale pewnie różnice p.VAT z środków trwałych nie zamortyzaowanych też oddaję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Tak, na 1 października musisz być VAT-owcem, jak to jest z decyzją to proponuję telefon do swojego US, tam u źródła dostaniesz najlepszą informację, ale w tej chwili wydawana jest od ręki/chyba/. Ja nie powiedziałem że masz być na VAT przez 10 lat, ale masz sobie nakreślić ogólnie, w co przez 10 lat zainwestujesz B) .

@Madzia20 sami Ci obliczą ile im wisisz VATu.

Korektą objęte są:

 

zakupy nieruchomości w ostatnich 10 latach podatkowych;

zakupy innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ostatnich 5 latach podatkowych.

 

Roczna korekta dotyczy odpowiednio: 1/10 oraz 1/5 wartości zakupionych towarów i usług.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Czy jak wypisujecie "ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej" to co miesiac drukujecie nową czy jedno pod drugim.

I jak wylicze ile sprzedałem np. we wrześniu to wpisuje to do ewidencji sprzedaży pod jaką nazwą faktury i jakimi danymi kontrahenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Czy łączenie gruntów przez geodetę jest obarczone podatkiem VAT?

Chcę połączyć cztery działki leżące obok siebie użytkowane jako jedno pole w jedną działkę ewidencyjną.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SLAWEK1987    2

wydaje mi się że tak bo wykonuje on usługę, tak jak notariusz, u którego można wziąć fakturę i VAT sobie odliczyć


KPK Komurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój tata jest rolnikiem i ma zamiar złożyć na Agroturystykę to gdy założy dodatkową działalność to czy będzie mógł odliczyć vat od materiałów budowlanych na remont domu (agroturystykę)?

Edytowano przez bernatziom1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

lukasz0602 spokojnie możesz od obu tych rzeczy odliczyć vat

 

bernatziom1996 nie jestem pewien ale agroturystyka jest działalnościa pozarolniczą i żeby wogóle moc sie tym zajmować musisz prowadzić działalność gospodarczą w tym kierunku i wtedy sobie odliczać vat od zakupionych rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj