Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#2301 Share kubus1988s

kubus1988s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 03 luty 2011 - 22:27

VAT w rolnictwie siemka a mam takie pytanko może trochę z innej beczki ile tak bierze księgowa u was za prowadzenie księgowość dla gospodarstwa 30 ha samo zboże tzn jest sprzedaż wsio naraz a poźnięj tylko zakupy paliwo i środki do produkcji tego zboża

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:33
  •  

#2302 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 03 luty 2011 - 22:51

VAT w rolnictwie Kolego darolee "nieźle pociągnąłeś" ;) ,post sporo wnoszący i z życia wzięty ! Ten prąd to nadal zagadka :o .Brak NIP odbiorcy (to mi umknęło)jakieś faktury prognozowe i te nieszczęsne szacunkowe zużycie na gospodarstwo,punkt odbioru stoi: "gospodarstwo rolne",to ceny nie powinni podnieść "bo ktoś chce NIP ", rolnik to jednak nie przedsiębiorca .W sumie wszystkiego można się dowiedzieć, ale może już ktoś to robił i zechce się podzielić doświadczeniami ?Pozdrawiam! :rolleyes:
kubus1988s Kolego, ja w Twoim przypadku bym nie karmił żadnej księgowej,pół godziny miesięcznie i sobie napiszesz ewidencje i deklarację, a faktury można pisać długopisem ,kupujesz druki (żadnych programów i komputerów)Pozdrawiam !

Edytowany przez fezoi, 03 luty 2011 - 23:02.

#2303 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 03 luty 2011 - 23:17

VAT w rolnictwie

Co do pojęcia "w sposób zorganizowany i ciągły", to ja zamierzam wystawić za usługi jedną - dwie faktury w roku, tłumacząc się, że wykonuję usługi "sporadycznie" - tzn. nie wykonuję orki sąsiadowi z zamiarem wykonania mu również siewu, ani skoszenia zboża. "W sposób zorganizowany i ciągły" to rozumiem, że wystawiam kolesiowi 10 faktur w roku za każdą usługę, albo mam z nim spisaną umowę, że będę mu co roku orał pole przez 10 lat. W sieci natknąłem się na coś takiego: link.Mimo wszystko będę o to pytał, bo tak jak pisałem - chcę dotrzymać wszelkich starań, ażeby moje świadczenie usług posiadało znamiona poprawności - ot jak urzędniczo napisałem :)

Tak więc pytałem panią z US, a ta mi powiedziała, że jeśli tylko wystawię fakturę na usługi rolnicze, spowoduje to konieczność założenia "działalności gospodarczej" (zgłoszenie w KRS, zaświadczenie z UG, księga przychodów-rozchodów i podatek dochodowy). Dokładnie to określiła "nie wolno Ci będąc na Vacie rolniczym wystawić faktury za usługi".
Jeśli już BARDZO chcemy się opodatkować to spisujemy z sąsiadem umowę na kolanie (ja Kowalski zaorzę pole Tobie Nowakowi a TY mi zapłacisz 100zł) i rozliczamy to w PIT jako dochód z "innych źródeł".
Jakoś tak podkreśliła to stwierdzenie "jeśli już BARDZO" :) a może mi się tylko wydawało... :blink:

Mam nadzieję, że sprawa usług rolniczych stała się jasna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2304 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 03 luty 2011 - 23:37

VAT w rolnictwie

A czy vat można odliczyć od materiałów budowlanych ale użytych do remontu domu? Co np. z nowymi oknami, centralnym, pralką itp.?

kolego można odliczyć sobie vat na remont domu nawet jak jesteś na ryczałcie tylko z materiałów ze stawką 23% vatu zwrotu dostaniesz 16% vatu a nie 23%. Niewiem tylko czy na wszystkie materiały budowlane, bo jak zmienialiśmy dach na domie to za blachę zwrucili ale już z jakieś tam wkręty nie zwracają(niewiem dlaczego), o zwrocie na pralkę to bym odrazu zapomniał...:)

#2305 Share Bartek2305

Bartek2305

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 04 luty 2011 - 07:58

VAT w rolnictwie A od jakich towarów rolnik może sobie dokładnie odliczyć vat?

#2306 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 04 luty 2011 - 09:12

VAT w rolnictwie Odliczać VAT możesz sobie od wszystkiego, co jesteś w stanie powiązać z działalnością, plus pewne wyjątki, jak np powyżej czy też częściowe odliczenie od samochodu osobowego

Ten prąd to nadal zagadka :o .Brak NIP odbiorcy (to mi umknęło)jakieś faktury prognozowe i te nieszczęsne szacunkowe zużycie na gospodarstwo,punkt odbioru stoi: "gospodarstwo rolne",to ceny nie powinni podnieść "bo ktoś chce NIP ", rolnik to jednak nie przedsiębiorca .

No moim zdaniem i w świetle prawa gospodarstwo to jednak przedsiębiorstwo działające na szczególnych zasadach. Ale z tym prądem trza by się po prostu dowiedzieć.

@kubus1988s ja na twoim miejscu sam bym się zabrał za prowadzenie księgowości. Nie jest to takie trudne! A u mnie kasują około 150 +/- w zależności od liczby faktur oraz sposobu rozliczania (VAT-7K czy VAT-7)

Edytowany przez darolee, 04 luty 2011 - 09:19.

#2307 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 luty 2011 - 09:22

VAT w rolnictwie Nigdy nie było potrzeby, to nie za bardzo wiem, to mam pytanie ,czy moge wystawić fakturę vat dla innego vatovca na płatne gotówką?

#2308 Share pepito

pepito

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 04 luty 2011 - 11:13

VAT w rolnictwie Możesz.Ostatnio się właśnie księgowej pytałem jak to jest i powiedziała że powyżej 20tyś. euro jest obowiązek przelewu.

#2309 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 04 luty 2011 - 11:39

VAT w rolnictwie witam. bedac na vacie w ciagu jednego roku moge dokonac sprzedazy bez faktur na kwote do 20tys czy wiekszej? jesli mam w gospodarstwie sprzedaz bez faktur na ponad 100tys to jak to udokumentowac?kasa fiskalna?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#2310 Share Bartek2305

Bartek2305

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 04 luty 2011 - 13:58

VAT w rolnictwie A jezeli zakupie materiały budowlane to jak udokumentowac ze to do gospodarstwa nie do domu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2311 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 04 luty 2011 - 14:08

VAT w rolnictwie

Możesz.Ostatnio się właśnie księgowej pytałem jak to jest i powiedziała że powyżej 20tyś. euro jest obowiązek przelewu.

Troche dziwi mnie ten limit w euro....u nas obowiązującą walutą jest PLN więc chyba coś nie tak jest, ale tak jest, że pewne progi teraz o dziwo podają w euro

A jezeli zakupie materiały budowlane to jak udokumentowac ze to do gospodarstwa nie do domu?

Kłam Pinokio kłam :)

Edytowany przez darolee, 04 luty 2011 - 18:00.

#2312 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Maszyny hodowla nowości

Napisany 04 luty 2011 - 15:21

VAT w rolnictwie Jaka jest stawka Vat na zasadach ogólnych na tuczniki ?

#2313 Share jaguar235

jaguar235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 04 luty 2011 - 15:28

VAT w rolnictwie

Jaka jest stawka Vat na zasadach ogólnych na tuczniki ?

8% ale to za mało

#2314 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Maszyny hodowla nowości

Napisany 04 luty 2011 - 16:56

VAT w rolnictwie Co za mało ?

#2315 Share mlody2010

mlody2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 04 luty 2011 - 17:15

VAT w rolnictwie 8 to już za dużo niestety ;[

#2316 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 04 luty 2011 - 18:53

VAT w rolnictwie KamilW jesteś MR ??
wiem ze można przejść na Vat i podpisać oświadczenie ale jeśli do przyszłego roku cie skontrolują i nie wykażesz 20tys obrotu a przeszłes na własne ryzyko to bedziesz miał nie przyjemnie gorąco... bo to złamanie przepisów

byłem dzisiaj w US i powiedziała mi koleżanka taty jest naczelnikiem ze 20 tys to świętość i puki co ona by sie na takie cos nie chasiła
bo juz mieli takich beneficjentów trzeba czekać a może coś się zmieni z tą ustawą ale na razie nie wiadomo

a moze wy to inaczej załatwiacie ja sledze temat już 60 stron i zadnego wyjścia jak narazie dla MR nie widze

#2317 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 04 luty 2011 - 19:24

VAT w rolnictwie Ja rozliczam część vatu z rachunku za energię elektryczną. Byłem w US powiedzieli mi że mozna, to czemu z tego nie skorzystać. Kierownik US upominał mnie tylko żeby na rachunku za energię el. był wpisany mój nip, imie i nazwisko, adres. Pojechałem do placówki terenowej energetyków i powiedziałem ze chce żeby na rachunku był wpisywany mój NIP, babka dała mi kartke i kazała napisać podanie. I w ten oto sposób Nip na rachunku jest, a cena za kilowat sie nie zmieniła B)

#2318 Share mlody2010

mlody2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 04 luty 2011 - 19:46

VAT w rolnictwie dipol ale jaka część rozliczasz 30% 50%I powiadasz ze kierownik tak powiedział?

#2319 Share jaguar235

jaguar235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 04 luty 2011 - 19:48

VAT w rolnictwie

8 to już za dużo niestety ;[

jak musisz oddać te 8% to dużo ale jak tobie dają to za mało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2320 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 04 luty 2011 - 20:47

VAT w rolnictwie W lecie to nawet i 80% a tak jak teraz to 50%. W zależności jakie mam zużycie w danym okresie rozliczeniowym.