Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2261 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 01 luty 2011 - 21:16

VAT w rolnictwie ja mam tylko treść ustawy,
brat poszedł do księgowej naświetlił temat - poszli razem z ojcem i księgową do US, spędzili tam kilka godzin i jest na Vacie. tak więc najlepiej iść do dobrej księgowej - dać jej zarobić i mieć wszystko zrobione

zainstalowałem ten program z Rzepy - można wystawiać faktury można robić deklaracje VAT7 - ktoś się tutaj o to pytał
za 8zł bo tyle kosztuje gazeta z płytą to raczej ma to sens

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:48
  •  

#2262 Share KamilW

KamilW

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 175 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:21

VAT w rolnictwie My od początku lutego będziemy się rozliczać z vatu, nir trzeba faktur zbierać ani nic z tych rzeczy. Podpisujesz oświadczenie że obroty w ubiegłym roku przekroczyły 20 tyś :)

#2263 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:26

VAT w rolnictwie Jacek chyba poszliśmy tą samą drogą z rejestracją ( rezygnacja ze zwolnienia zawartego w art 113 ust 9 ) czy jeszcze inaczej to wymyśliliście ?
peron - bardzo ciekawe to co znalazłeś - juz wydrukowałem i pokażę w moim US jak będą robili problemy z rejestracją bo jak dla mnie to wynika z tego ze mozna od razu przejść na VAT ogólny przy przepisaniu gosp. ale nalezy pamiętać o tym zeby nie dokonać zadnej sprzedaży jako rolnik ryczłtowy po przejęciu gospodarstwa
i jeżeli jest taka możliwość przy przejęciu gospodarstwa po rodzicach którzy byli na zasadach ogólnych to tak samo można rozpocząć prowadzenie gosp. na zasadach ogólnych gdy rodzice byli na ryczałcie

#2264 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:28

VAT w rolnictwie jak pisałem nie wiem jaka droga - w domu byłem w niedziele - a młody w US był w poniedziałek, wiem tylko tyle co ogólnie ojciec mi powiedział przez telefon.
Jednak dało się.

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2265 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:33

VAT w rolnictwie no ja też mam nadzieję ze to moje zgłoszenie przejdzie
i masz racje ze warto znależć łebskiego księgowego
myslałem ze sam będę sie rozliczał ale po problemach z rejestracją doszedłem do wniosku ze nie warto
biuro rachunkowe wezmie 120 brutto i masz swięty spokój w wypadku kontroli

#2266 Share łukasz

łukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo i rolnictwo

Napisany 01 luty 2011 - 21:39

VAT w rolnictwie Po jakim czasie US moze wypłacić pieniądze za ciągnik? Kiedyś przeczytałem że po 1 miesiącu ale nie jestem pewien ten informacji. Czy da sie przyśpieszyć ten proces?

#2267 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:43

VAT w rolnictwie no więc tak jeśli dobrze kojarzę to jest to blisko 3m jeśli jesteś na Vacie miesięcznym.
kupujesz w lutym - nie ważne kiedy czy 1 czy 28. do 25. marca musisz złożyć VAT7, wtedy US ma 30 dni na wypłatę tak więc kasiura na konto spływa pod koniec kwietnia. z tego co mi wiadomo nie da się przyśpieszyć

#2268 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:46

VAT w rolnictwie Chłopaki ale Wy w takiej samej sytuacji jak ja, tzn przejmujecie gospodarstwo po rodzicach, którzy byli na Vat, a Wy jesteście Młodymi Rolnikami? Ja nie wiem, co to za problemy robią. Zakładasz działalność gospodarczą, to możesz od razu być na Vat, a jak przekroczysz 150 tys obrotu to musisz być na Vat, a tutaj problemy robia. To ja jedną sprzedażą świń przekraczam te 150 tys. A w KIP dwa razy mi powiedzieli, że ustawa jest ustawa i z ustawa się nie dyskutuje. Z kolei w tym linku, co go podrzuciłem, jak byk stoi, że można przejść po rodzicach, z reszta tak raz nawet ojcu jedną kobieta w skarbowym powiedziała. Takie cuda to chyba tylko w Polsce są, że jak chcesz coś załatwić, to się trzeba z wszystkimi użerać.

#2269 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:46

VAT w rolnictwie kasa jest po 60 dniach ale mozna zlozyc podanie o wyplate w ciagu 14 dni tylko wszystkie faktory w rozliczeniu musza byc zaplacone tak mi w US powiedzieli

#2270 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 luty 2011 - 22:06

VAT w rolnictwie co do zwrotu Vatu za ciągnik
ciągnik jest srodkiem trwałym i ustawowo jest chyba 90 dni ale mozesz złożyć wniosek o przyspieszony zwrot na 25 dni tylko wtedy na bank masz kontrolę bo oni tak mają w swoich wewnetrznych przepisach i muszą sprawdzić czy faktura jest rzeczywiście zapłacona

peron moi rodzice akurat nie byli na Vat i nie przekazali mi całosci tylko 20 ha ale zasada jest ta sama
nie mozna kogoś zmusic do bycia na ryczałcie - nie jest to jasno określone w ustawie

znajdz dobre biuro rachunkowe , nakreśl im całą sprawę jak powiedzą ze sie nie da idz do następnego :D
złóż zgłoszenie przed sprzedażą tych tuczników a potem w razie kontroli jezeli bedziesz miał dobre biuro to na bank obroni taką rejestracje tym bardziej po tej interpelacji co wygrzebałeś na necie

Edytowany przez Pandanus, 01 luty 2011 - 22:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2271 Share krislord81

krislord81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 02 luty 2011 - 01:04

VAT w rolnictwie Witam.
Mam kilka pytań dot. vatu na zasadach ogólnych w przypadku prowadzenia działalności rolniczej:
1. Co musi być wpisywane na fakturach zakupowych jako dane nabywcy: "Gospodarstwo rolne (imie i nazwisko)" czy wystarczy samo imie i nazwisko oraz NIP.
2. Jeżeli w NIP-1 w polu z określeniem pełnej nazwy firmy zostało wpisane "Gospodarstwo rolne" to czy mozna będzie odliczyć vat z faktury za prąd jesli faktura ta jest wystawiona na imie i nazwisko odbiorcy.
3. Jesli będe odliczał vat od energii elektrycznej która wykorzystywana jest w celach rolniczych oraz po części dotyczy zuzycia w gosp. domowym to w jakiej części odliczać vat. Wiem że to podatnik powinien dokonać tego podzialu wg rzeczywistych udziałów ale czy US może podział którego dokonam zakwestionować.
4. W przypadku odliczanai vat od paliwa czy na fakturach zakupowych widnieć musi nr rejestracyjny ciągnika

Wiem ze odp na te pyatnia sie przewijaja ale czytajac rozne opinie z roznych lat mam coraz wiekszy metlik w glowie.
Bede wdzieczny za odp.

#2272 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 02 luty 2011 - 08:27

VAT w rolnictwie W styczniu złozyłem wniosek do US o przejsciu na vat od 1 lutego, babka a US powiedziała ze przyjdzie do mnie pismo w zwiazku z tym ale, dzis 1 luty a pisma dalej nie dostałem.

Mozna odpisac vat od benzyny z samochodu osobowego którego wykożystuje do jazdy w celach rolnichych, żeby cos załatwić w czyli urzędzie skarbowym, gminy, ARiMR lub po śor?

A jak robicie z fakturami za materiał siewny, bo ARR wymaga orginałów u siebie, lub kopi podpisanej przez notariusza lub pracownika ARR.

#2273 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 02 luty 2011 - 08:38

VAT w rolnictwie Odpowiem na ostatnie pytanie.Jak składasz wniosek w ARR to idziesz z xero i pracownik podpisuje, kilka razy składałem i nie było problemu.W temacie energii elektrycznej obawiam się,że że vat z faktury jest niepodzielny, sam jestem ciekawy jakie doświadczenia z "prądem "mają inni Koledzy .

#2274 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 02 luty 2011 - 08:49

VAT w rolnictwie

Witam.
4. W przypadku odliczanai vat od paliwa czy na fakturach zakupowych widnieć musi nr rejestracyjny ciągnika

zależy jak tankujesz - jeśli jedziesz ciągnikiem na stację to wpisujesz nr ciągnika,
jeśli przywożą ci do domu paliwo to nie wpisujesz - tak nam kazała robić księgowa.

Więc jeśli przyjeżdza cysterna i zostawia ten tysiąc czy dwa litrów to nie ma numeru bo jaki ciągnik czy samochód mógłby tyle na raz pomieścić?

#2275 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 02 luty 2011 - 11:10

VAT w rolnictwie Odnośnie prądu gdy pytałem urzędnika w US to powiedział,że można szacunkowo odliczyć VAT np. 50 proc. inie trzeba mieć drugiego licznika na gospodarstwo.Tylko,że nie każdy z zakładu energetycznego ma NIP na fakturze.Osobiście nie odliczam VAT bo umowa z zakładem nie jest na mnie ale to co wiem to piszę.Taką informacje uzyskałem w 2 US Lublin.

#2276 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 02 luty 2011 - 11:10

VAT w rolnictwie Panowie, a czemu tak spieszno Wam na Vat? Robicie jakieś poważne zakupy? Bo dla mnie lepiej byłoby zostać na ryczałcie, więcej kasy by zostało, a i za tuczniki szybciej płaca na ryczałcie. Złożyłem wniosek na MGR, ale przecież niewiadomo, jak długo to potrwa wszystko. Jak myślicie, ile czasu minie do podpisania umów i zakupu sprzętu i ile się można wstrzymać z zakupem sprzętu? Z tego co pamiętam jest 2 lata na pierwszy etap i 3 lata na drugi etap. Do tego czasu to bym sobie legalnie został Vatowcem, bez kombinowania.

#2277 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 02 luty 2011 - 12:42

VAT w rolnictwie spieszno nam bo brat w tym roku robi duże inwestycje, samego VATu będzie ponad 100tys - więc chyba warto się pośpieszyć

#2278 Share grzesiek4

grzesiek4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 02 luty 2011 - 14:05

VAT w rolnictwie jak wydlądaają dodatkowe koszty po przejściu na wat krus księgowa czy coś jeszcze

#2279 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 02 luty 2011 - 14:10

VAT w rolnictwie przejście na VAT nie pociąga żadnych dodatkowych kosztów.
Jeśli chcesz aby zajęła się tym księgowa to musisz wynająć sobie jakieś biuro - koszty są różne - sam znam przypadki od 100 do 250zł miesięcznie, wszystko zależy też od ilości faktur jakie produkujesz.
Oczywiście możesz wszystko też robić sam i nic nie płacisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2280 Share grzesiek4

grzesiek4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów