Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 13:03

VAT w rolnictwie @RSM32,

tak, wiem że dochód a przychód to różne pojęcia, ale raczej chodzi mi o to, że do PIT wpiszę że uzyskałem z usług rolniczych 5000zł, ale w tym 2500zł to koszta uzyskania przychodu, a 2500zł to mój dochód, z którego odprowadzam podatek, dobrze myślę? nigdy się nie rozliczałem z podatku dochodowego, ale kojarzę, że tak to się właśnie rozlicza...

a TY chyba sam się zamotałeś w tych pojęciach... :)

kwota 3091 zł przychodu zwalnia od podatku dochodowego

miało być "dochodu", czyż nie?

Co do pojęcia "w sposób zorganizowany i ciągły", to ja zamierzam wystawić za usługi jedną - dwie faktury w roku, tłumacząc się, że wykonuję usługi "sporadycznie" - tzn. nie wykonuję orki sąsiadowi z zamiarem wykonania mu również siewu, ani skoszenia zboża. "W sposób zorganizowany i ciągły" to rozumiem, że wystawiam kolesiowi 10 faktur w roku za każdą usługę, albo mam z nim spisaną umowę, że będę mu co roku orał pole przez 10 lat. W sieci natknąłem się na coś takiego: link.Mimo wszystko będę o to pytał, bo tak jak pisałem - chcę dotrzymać wszelkich starań, ażeby moje świadczenie usług posiadało znamiona poprawności - ot jak urzędniczo napisałem :)

btw. handlarzem nie jestem, żeby sprzedawać ciągniki drożej niż kupiłem... ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:24
  •  

#2242 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 08:12

VAT w rolnictwie

witam jestem MR, niedawno przeszedłem na Vat bo jak się uda to czekają mnie spore zakupy :) i nie musiałem wykazywać tego dochodu 20 tyś, musiałem tylko napisać oświadczenie,że od dnia przejęcia gospodarstwa do momentu złożenia dokumentów w US nie wykonywałem żadnej sprzedaży... do 25 stycznia musiałem złożyć vat-7 za te 2 dni grudnia 2010 w których już byłem na vacie.

kolego wyjaśnij coś wiecej jak księgowa cie zarejestrowała i czy w zgłoszeniu zamiast art 43 zaznaczyła rezygnację z art 113 bo mój księgowy chyba w ten sam sposób chciał obejsc przepisy i tez mnie tak zarejestrował ale dopiero sie jutro wyjasni czy to przejdzie czy bede musiał sciemniac z tym obrotem i poprawiać zgłoszenie
a tak apropo bycia rolnikiem to "niekoniecznie" jestescie nim po przejęciu gosp. równie dobrze moze to byc dzierżawa - to interpretacja US wiec mozecie pokombinowac w tą strone - jezeli dopiero w tym roku przejeliscie gosp. - gdybyscie mieli umowę dzierżawy na jakies pole to moglibyscie kombinowac z tym obrotem w roku wczesniejszym

#2243 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:35

VAT w rolnictwie Dla zainterwesowanych http://www.dodatkido...pospolitej.html

Program księgowy z Rzeczpospolitą

#2244 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 18:26

VAT w rolnictwie

zależy od US nie wszyscy mają takie szczęście :( znajoma z firmy transportowej występuje co miesiąc o zwrot vatu i co miesiąc dostaje zawiadomienie że wszczynają kontrolę ale tylko parę razy byli na kontroli, nikogo nie straszę ale lepiej być przygotowanym. ew kontrola to tylko wezwanie do US żeby okazać faktury za co masz zwrot vatu

Ja jestem 7.5 roku na vacie i zadnej kontroli nie miałem, a zwróciłem z 200tyś. Raz mnie ukarali bo zapomniałem złozyć deklaracji, a raczej złożyłem, ale 3 dni po terminie, mandat 200 czy 400zł.

#2245 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 21:32

VAT w rolnictwie

Dla zainterwesowanych http://www.dodatkido...pospolitej.html

Jutro trzeba odwiedzić kiosk i kupić.
Korzysta ktoś z wcześniejszych programów ksiegowych z rzeczpospolitej? Jakie są wasze opinie na jego temat?

#2246 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:11

VAT w rolnictwie

kolego wyjaśnij coś wiecej jak księgowa cie zarejestrowała i czy w zgłoszeniu zamiast art 43 zaznaczyła rezygnację z art 113 bo mój księgowy chyba w ten sam sposób chciał obejsc przepisy i tez mnie tak zarejestrował ale dopiero sie jutro wyjasni czy to przejdzie czy bede musiał sciemniac z tym obrotem i poprawiać zgłoszenie
a tak apropo bycia rolnikiem to "niekoniecznie" jestescie nim po przejęciu gosp. równie dobrze moze to byc dzierżawa - to interpretacja US wiec mozecie pokombinowac w tą strone - jezeli dopiero w tym roku przejeliscie gosp. - gdybyscie mieli umowę dzierżawy na jakies pole to moglibyscie kombinowac z tym obrotem w roku wczesniejszym

nie kożystałem z usług księgowej poprostu babka w US powiedziała że jest możliwość przejścia na vat i tylko że musze to zrobić przed końcem 2010r,pomogła mi wypełnić te dokumenty żeby było dobże .W jeden dzien wszystko załatwiłem i od 28 XII byłem już na Vacie...

Dla zainterwesowanych http://www.dodatkido...pospolitej.html

kupił ktoś ten program z tą gazetą? powiedzcie czy jest prosty w obsłudze i czy ma funkcje wystawiania faktur bo ja właśnie szukam takiego programu

Edytowany przez daro87, 31 styczeń 2011 - 21:07.

#2247 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:15

VAT w rolnictwie progarm kupiłem - używam go od kilku lat do pewnych celów

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#2248 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:19

VAT w rolnictwie A jest możliwość wystawiania faktur w tym programie?

#2249 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:34

VAT w rolnictwie nie wiem

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2250 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 01 luty 2011 - 10:42

VAT w rolnictwie

progarm kupiłem - używam go od kilku lat do pewnych celów

To do jakich celów go używasz jeśli można wiedzieć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 01 luty 2011 - 10:48

VAT w rolnictwie przede wszystkim ewidencja przebiegu pojazdów i jakieś tam proste wyliczenia do faktur mamy bardzie skomplikowane narzędzie z obsługą magazynu itp

#2252 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 13:28

VAT w rolnictwie Prubuję znaleźć informację o przjeściu MR na VAT i z tego co sie dowiedziałem, nie zmieniły się przepisy jednak i nadal obowiązuje 20 tys sprzedaży za poprzedni rok i 3 miesiace ewidencji przed przejściem. Taką informację uzyskałem w KIP. Czyli MR mogą w tym roku zapomnieć o kupieniu maszyn zarówno z MR, jak i z MGR, bo VATu nie odzyskają. Jeszcze inaczej jest, jak tami rolnik ryczałtowy prowadzi pzarolniczą działalność Gospodarczą. Jeżeli przekroczy obrót 150 tys zł, traci prawo do zwolnienia podmiotowego (???) Czyli co? Automatycznie przechodzi na VAT jako rolnik?

#2253 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 01 luty 2011 - 13:31

VAT w rolnictwie nie,
nie znam szczegółów ale można przejść na VAT - wszystko zależy od interpretacji kierownika US.
Trzeba trochę pism napisać podyskutować i jest to możliwe aby być pełnym VATowcem. Więcej szczegółów będę znał po weekendzie

#2254 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 14:49

VAT w rolnictwie Przejść może i można w zależności, jak sie kto ugada. A co jeżeli wystąpimy o zwrot VAT do Skarbowego i jakiś przyjazny urzędnik dopatrzy się, że jesteśmy Vatowcami nielegalnie, czyli niezgodnie z ustawą, która się miała zmienić, a sie nie zmieniła? Wtedy mamy ciepło, bo jest to oszustwo podatkowe jak sie patrzy. Rozmawiałem z panią ze skarbowego, której mąż przeszedł na strulturalną, a syn na MR i powiedziała, że w tym roku syn nic nie kupuje, bo dopiero po roku może być Vatowcem, a nie chce przechodzić na VAT wg czyjegoś widzi mi się, tylko zgodnie z ustawą, żeby mu potem nikt nie podważył prawa do odliczenia tego Vatu. Jak wiadomo na ogół ze Skarbowym sie nie dyskutuje i na ogół, ze Skarbowym sie nie wygrywa.

#2255 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:26

VAT w rolnictwie przepisy mają sie zmienic lada moment
mieli zniesc te 20 tys najpierw w styczniu a teraz od 1 lutego ale znowu nie zdązyli
ale wlasnie dzisiaj rozpoczęto prace nad tą zmianą i pewnie od 1 marca nie bedzie tego obrotu
bo ten zapis narusza zasadę równosci podatników wobec prawa uniemozliwiając rolnikowi wybór metody rozliczania VAT

wg definicji z ustawy
19) rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych;

dokonującego - a jesli ja nie dokonałem jeszcze takiej czynności w której bym korzystał ze zwolnienia to nie jestem rolnikiem ryczałtowym - więc kim ?
ano w myśl art 15 ust 2 jestem podmiotem wykonującym działalność gospodarczą i dokonuję zgłoszenia zgodnie z art 96 ust 1, 3 i 5 przed dokonaniem pierwszej czynności o której mowa w art 5

wiem ze to jest trochę naciągana interpretacja ale do wybronienia w mysl równości podmiotów wobec prawa :D

#2256 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 16:09

VAT w rolnictwie Dobra, czyli wszystko zalezy od tego, jak sie będzie interpretować przepisy. A jeżeli sie zmenią przepisy, a ja sprzedam tuczniki na ryczałt, to będe mógł przejść na VAT po zmianie przepisów? Bo nie chce sobie nas...ć w papiery, tylko legalnie przejść na VAT, bo mi zalezy,

Teraz drugie pytanie: mam była na VAT od kwietnia 2007, a teraz mi przekazali gospodarstwo za rentę strukturalną. Jak wygląda zakończenie działalności na VAT? Będzie musiała zwracać odliczony VAT od maszyn i materiałów budowlanych?

#2257 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:48

VAT w rolnictwie kolego chyba musisz sie postarać o przejęcie VAT po mamie
musiałbys tylko dobrze to argumentowac ze jesteś następcą itd.
w przeciwnym razie pewnie bedziecie musieli jakąś część VATu oddać

#2258 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 20:59

VAT w rolnictwie No właśnie znalazłem coś na ten temat. Ale przecież w myśl ustawy nie mogę przejść od razu na VAT!!! Chory kraj!

http://interpretacja...ryczaltowy.html

#2259 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9685 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:03

VAT w rolnictwie ale w ustawie jest wiele miejsc które definiują na jakiej zasadzie można przejść.
My już też byliśmy w strachu ze się nie da w tym roku, a jednak dało się

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 luty 2011 - 21:11

VAT w rolnictwie Yacenty podrzuć jakiś link z tymi przepisami jak możesz. Ja mam pare dni na rozwiązanie tej kwestii, bo chce tuczniki sprzedawać i nie wiem, jak to robić dalej...