Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:27

VAT w rolnictwie co za bzdury wypisujesz
kto cie tego nauczył?

Średnio co 2 miesiąc mielismy zwroty VAtu i nie było zadnej ale to żadnej kontroli!!!

Po co piszesz takie bzdury ludziom, jeszcze się przestraszą i nie będą chcieli przchodzić na VAT

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:04
  •  

#2222 Share Brykal

Brykal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:29

VAT w rolnictwie @yacenty nie wiem czy to Ty wczesniej tu zabierales glos czy ktos inny, ale kilku twierdzilo ze trzeba sie okazac tym rozchodem na 20tys z poprzedniego roku, a u Cb jak to bylo (co do brata) prowadzi gosp ponad rok czy jest taka mozliwosc (o czym juz slyszalem) ze MR przejmujacy gosp ma mozliwosc przejscia odrazu na VAT na lepszych warunkach bez okazynania tego w/w rozchodu?

EDIT
a koledze wczesniej to moze chodzilo o ta kontrole krzyzowa, ze zawsze sprawdzaja;)
a i jeszcze jedna sprawa, ktos kiedys gdzies mowil ze mozna isc do powiatowego arimr i powiedziec co sie hoduje i uprawia (kupuje/sprzedaje) i oni wylicza czy sie oplaca przechodzic, poszedlem i nic sie od nich nie dowiedzialalem, wiesz cos o tym ? gdzie mozna zasiegnac takiej inf.? a moze jakas str internetowa w ktorej mozna podac wszystko i tam ladnie sie wszystko powylicza.

Edytowany przez Brykal, 27 styczeń 2011 - 22:35.

#2223 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:39

VAT w rolnictwie ten temat jest w trakcie załatwiania, niestety przepisy są dość skomplikowane, księgowa wystosowała jakieś pisma do US, ale szczegółów nie znam.
Generalnie przepis jest bardzo prosty
Art 43 ustawy o Vacie punkt 3 mówi ze rolnik aby przejść na pełny VAT musi w roku poprzedzającym wykazać się sprzedażą na kwotę minimum 20tys złotych.
Podobno też ten punkt ustawy ma się zmienić - już we wrześniu i październiku były projekty które znosiły te punkty niestety po perturbacjach u naszych rządzących nie przeszły, nie mniej są jakieś szanse ze będzie aktualizacja do ustawy o VAT już w marcu, ale czy ten punkt będzie poprawiony czy nie to się dowiemy pewnie dopiero w marcu

Brykal: po co gdzies chodzic?
bierzesz robisz 2 listy: 1. tego co produkujesz - czyli piszesz sobie 100ton pszenicy, 20ton jęczmienia, 10 ton ziemniaka - wyliczasz ceny sprzedaży netto, teraz liczysz ile tam będzie vatu
robisz 2 liste - rzeczy które kupujesz do produkcji - paliwo, opryski, nawozy, części eksploatacyjne, może jakieś inwestycje jakie masz w planie. Liczysz to, wyliczasz Vat jaki masz do zapłacenia - odejmujesz jedno od drugiego i już masz czarne na białym czy się opłaci czy nie.
Można sobie doliczyć jeszcze koszt księgowej i już jest dokładnie czarno na białym, my tak zrobiliśmy i decyzja była tylko jedna

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2224 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:wszystkim po trochę, komp, bowhunting, nurkowanieitp ;)

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:41

VAT w rolnictwie

co za bzdury wypisujesz
kto cie tego nauczył?

Średnio co 2 miesiąc mielismy zwroty VAtu i nie było zadnej ale to żadnej kontroli!!!

Po co piszesz takie bzdury ludziom, jeszcze się przestraszą i nie będą chcieli przchodzić na VAT

zależy od US nie wszyscy mają takie szczęście :( znajoma z firmy transportowej występuje co miesiąc o zwrot vatu i co miesiąc dostaje zawiadomienie że wszczynają kontrolę ale tylko parę razy byli na kontroli, nikogo nie straszę ale lepiej być przygotowanym. ew kontrola to tylko wezwanie do US żeby okazać faktury za co masz zwrot vatu
Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

#2225 Share Brykal

Brykal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:42

VAT w rolnictwie aha no czyli dobrze slyszalem ze mozna jakos to obejsc, tak czy tak to sie dopytam kiedys kierownika US jak bede mial okazje.. no to w takim razie powodzenia

#2226 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:44

VAT w rolnictwie jeśli masz porządek w dokumentach to kontrola US to nic strasznego. Miałem to wiem - w mojej działalności.
Dostałem strasznie wyglądające zawiadomienie - księgowa przygotowała dokumenty, Pani w US analizowała je z 2 tygodnie, po tym przyszedłem złożyłem oświadczenie, podpisałem się i podziękowaliśmy sobie za współpracę.
Grunt to porządek w dokumentach.

#2227 Share Brykal

Brykal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:45

VAT w rolnictwie ps jak by ktos za mnie policzyl to bym mial mniej roboty poprostu;) ale przysiade kiedys wieczorem i sobie to doklanie powyliczam

#2228 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:wszystkim po trochę, komp, bowhunting, nurkowanieitp ;)

Napisany 27 styczeń 2011 - 22:48

VAT w rolnictwie ja dostałem wezwanie jako oskarżony w sprawie karno-skarbowej, ledwo się do telefonu dowlokłem tak mnie gacie z g....m hamowały, tel do księgowej, 15 min nerwówki, tel od księgowej że już załatwione :) zagubiła się jedna kartka pitu czy vatu (nie pamiętam) ale co swoje użyłem to użyłem ;)
Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

#2229 Share mlody2010

mlody2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 23:03

VAT w rolnictwie A ja mam pytanie czy rolnik który jet na wat składa jakiś PIT na koniec roku?

#2230 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 10:20

VAT w rolnictwie Toć PIT jest deklaracją podatku dochodowego a nie VAT!!

Darolee - najpierw poczytaj wątek i nasze posty a później krytykuj. Czy gdzieś napisaliśmy, że nie mamy takich przychodów?

Akurat w tym temacie to nie krytykuję tylko stwierdzam pewne fakty. Ciężko krytykować coś w czym nawet każdy urzędnik na jeden temat ma inne zdanie.
No i staram się śledzić wątek lecz czasem ciężko jak się wdrożyć po 14 dniowym wyjeździe :D

tu nie chodzi o 20tys
tu chodzi o 20 tys ale w roku UBIEGŁYM
czyli jeśli mój brat sprzeda teraz tira pszenicy za 25tys. PLN to vatowcem pełnym może się stać dopiero 1 stycznia 2012

No i tego to nie rozumiem? Teraz sprzedał, czyli w styczniu? to jak wszystko się by udało, to w lutym może być na vat. Nie wiem skąd ta data 2012?

Edytowany przez darolee, 28 styczeń 2011 - 10:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 10:40

VAT w rolnictwie skąd data?
Artykuł 43 ustawy o VAT punkt 3. Podpunkt 1 lub 3 - nie pamiętam teraz dokładnie a nie mam jej przy sobie wydrukowanej.
Mówimy o ustawie z 25 października 2010 - czyli tej ostatniej - obowiązującej.

#2232 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 28 styczeń 2011 - 11:12

VAT w rolnictwie Jak już kiedyś pisałem mam zwroty VAT-u co 2 miesiące, za środki trwałe było kilka zwrotów,a kontroli nie było żadnej(na razie).Przy działalności gospodarczej jest trochę inaczej, to podatnik ma płacić z założenia .W rolnictwie z racji różnicy stawek to US płaci(zwraca) i chyba się do tego przyzwyczaili (pracownicy US).Rozliczanie miesięczne nie rozleniwia, a przez 3 miesiące to można już o czymś zapomnieć .Pozdrawiam!

#2233 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 11:34

VAT w rolnictwie Do darolee
jeżeli 10 stycznia gospod zostało przepisane na mnie to palując zakupy maszyn np w sierpniu nie muszę przedstawiać faktur sprzedaży z tamtego roku?
różne tu są wypowiedzi .
wschodni koniec mazowsza.

#2234 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 11:43

VAT w rolnictwie trochę z innej beczki.. grzebałem dzisiaj trochę po necie i spotkałem interpretację Naczelnika jakiegoś tam US w sprawie "Czy świadczenie usług rolniczych (zbiór zbóż) przez rolnika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?" link

co za tym idzie, @jozmi wydaje mi się, że choć poprawnie rozliczasz usługi, to powinieneś płacić podatek dochodowy - ktoś może się czepić...

no i d*pa... znajomy mi zaproponował, cobym mu pełne usługi świadczył na 6ha, więc trochę kasy by się uzbierało, ale przecież prawa łamać nie wolno, nie?

w całym rolnictwie (zarówno VAT jak ryczałt) wygląda na to, że jedyną słuszną formą świadczenia usług jest opodatkowanie się dochodowo...

dura lex, sed lex...

Edytowany przez Marq, 28 styczeń 2011 - 11:50.

#2235 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 13:02

VAT w rolnictwie

trochę z innej beczki.. grzebałem dzisiaj trochę po necie i spotkałem interpretację Naczelnika jakiegoś tam US w sprawie "Czy świadczenie usług rolniczych (zbiór zbóż) przez rolnika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?" link

co za tym idzie, @jozmi wydaje mi się, że choć poprawnie rozliczasz usługi, to powinieneś płacić podatek dochodowy - ktoś może się czepić...

no i d*pa... znajomy mi zaproponował, cobym mu pełne usługi świadczył na 6ha, więc trochę kasy by się uzbierało, ale przecież prawa łamać nie wolno, nie?

w całym rolnictwie (zarówno VAT jak ryczałt) wygląda na to, że jedyną słuszną formą świadczenia usług jest opodatkowanie się dochodowo...

dura lex, sed lex...

Marq - czyli jak dobrze rozumiem jeżeli chce sobie odliczyć Vat w danym okresie to moge wystawić sąsiadowi fakture np: za wywózke obornika na pole albo za cos w tym stylu i od tego odprowadzić vat ..? Czy od takich usług rolniczych nie można,,? , bo bywa czasem tak że nie posiadam żadnych profitów do sprzedaży a wykonuje tego typu prace ,, ,, Ps- nie przeszłem jeszcze na vat dopiero sie przymierzam i zbieram informacje,,,

#2236 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 14:43

VAT w rolnictwie ,, Dobra już sie doczytałem że żeby świadczyć usługi musze założyć działalność gospodarczą ,, <_<

#2237 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 21:37

VAT w rolnictwie najpierw zaznaczę, że specem żadnym nie jestem, staram się tylko ze zrozumieniem ustawy czytać :)

ale w mojej ocenie:
- wg ustawy o VAT (szczególnie to art.2 ust. 15, art.43 pkt.3 i załącznik nr 2) WOLNO Ci wystawić fakturę na usługi rolnicze (PKWiU ex 01.4 z vatem 8%) lub rachunek jeśli jesteś ryczałtowcem.
- wg żródła - link - "Jeżeli czynności takie występują sporadycznie, przychód z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 updof czy przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof.", czyli wykazujesz przychód z faktury czy rachunku za usługi jako swój dochód w PIT (może jakiś spec się wypowie jak to wygląda z kosztami uzyskania przychodu, mam na myśli paliwo, itp.) - tak jak wynagrodzenie za pracę, a z drugiej strony "Jeżeli jednak świadczenie takich usług ma znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, to przychód taki należy zakwalifikować do tego źródła przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof). Jak wskazuje art. 5a pkt 6 updof, przez działalność gospodarczą rozumie się m.in. działalność zarobkową usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł wymienionych w ustawie.", czyli powinieneś założyć działalność gospodarczą

Ale tak jak mówię, to jest tylko moja ocena, w przyszłym tygodniu będę prawdopodobnie miał możliwość skonsultowania tego ze znajomą pracującą w US. Nie wiem jak WY, ale mi się to rozwiązanie nie wydaje aż tak straszne... jeśli byłaby możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu w tym PIT to wcale tego "dochodu" z usług tak dużo nie wychodzi... istnieje kwota wolna od podatku (ok 3000zł rocznie) do której tego podatku nie odprowadzamy... więc z formalności związanych z legalnym świadczeniem usług rolniczych przybywa tylko o wypełnienie PIT raz w roku... a głowa spokojna o "donosy" życzliwych sąsiadów :)

oczywiście będę wdzięczny za uwagi, jeśli mój tok myślenia jest jakiś nielogiczny, czy niepoprawny :)

Edytowany przez Marq, 28 styczeń 2011 - 21:39.

#2238 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 23:39

VAT w rolnictwie Marg
przychód a dochód to dwa różne pojęcia /dla skarbówki/
pamiętaj kwota 3091 zł przychodu zwalnia od podatku dochodowego
nie jest ważne ile uzyskałeś dochodu /czyli poniosłeś kosztów/
a i tak deklaracja. Przykład kupiłeś ciągnik za 10 000,00zł /koszty/ i sprzedałeś po trzech miesiącach za 11 000,00zł czyli masz przychód 11 000,00zł a dochód 1 000,00zł nie płacisz podatku ale deklarację tak. Jeden ciągnik w roku nie jest działalnością ale dwa to maże być zakwaliwikowane jako dziąłalność ciągła.
Pytaj co jest dziłalnością ciągłą a sporadyczną.
Też nie jestem specem.
Jeżeli uzyskasz katalog to go nam podaj.
Tylko to nie jest o Vacie ale o podatku dochodowym z którym też możemy mieć problemy przy usługach sąsiedzkich.

#2239 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 10:27

VAT w rolnictwie

skąd data?
Artykuł 43 ustawy o VAT punkt 3. Podpunkt 1 lub 3 - nie pamiętam teraz dokładnie a nie mam jej przy sobie wydrukowanej.
Mówimy o ustawie z 25 października 2010 - czyli tej ostatniej - obowiązującej.

A to coś tam się jednak zmieniło. Mnie za bardzo to nie dotyczy, wiec zapytałem, czy obowiązuje te 20k PLN. Odpowiedzała, że tak, ale dopytam o te daty. Jak to u mnie w US wygląda. Tak prawdę mówiąc. Dochodzę do paranoicznych wniosków. Trzeba chodzić do US z ustawami by coś załatwić :)

Do darolee
jeżeli 10 stycznia gospod zostało przepisane na mnie to palując zakupy maszyn np w sierpniu nie muszę przedstawiać faktur sprzedaży z tamtego roku?
różne tu są wypowiedzi .

NIe do końca rozumiem twoje pytanie, ale tak mniemam,że chodzi Ci o przejście na VAT. Odpowiedź teoretycznie masz u @yacentego. Ale radze udać się do Twojego US, bo jak czytamy co urząd to inny świat i zasady.

najpierw zaznaczę, że specem żadnym nie jestem, staram się tylko ze zrozumieniem ustawy czytać :)

ale w mojej ocenie:
- wg ustawy o VAT (szczególnie to art.2 ust. 15, art.43 pkt.3 i załącznik nr 2) WOLNO Ci wystawić fakturę na usługi rolnicze (PKWiU ex 01.4 z vatem 8%) lub rachunek jeśli jesteś ryczałtowcem.
- wg żródła - link

No i pewnie tak jest skoro 2 naczelników tak twierdzi, zresztą akurat to, to dla mnie dosyć logiczne, że usługa, to nie działalność rolnicza i oprócz VAT mamy z tego dodatkowy dochód.

Edytowany przez darolee, 29 styczeń 2011 - 10:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 10:41

VAT w rolnictwie

A to coś tam się jednak zmieniło. Mnie za bardzo to nie dotyczy, wiec zapytałem, czy obowiązuje te 20k PLN. Odpowiedzała, że tak, ale dopytam o te daty. Jak to u mnie w US wygląda. Tak prawdę mówiąc. Dochodzę do paranoicznych wniosków. Trzeba chodzić do US z ustawami by coś załatwić :)

nic się nie zmieniło, tak było 2 lata temu i w roku poprzednim.
Mój ojciec przechodził tą ścieżką na vat i musiał wykazać ze w poprzednim roku sprzedał produktów za ponad 20tys PLN - wystarczyła ostatnia faktura za pszenice i już.

Mam wrażenie ze wiele osób nie wie że rolników obejmują zmodyfikowane przepisy o VAT, znają ogólne - powiedzą jak im się wydaje ze jest wszędzie a wszędzie tak nie jest i mamy później problem.

Najlepszy przykład to nawet u naszej księgowej - pani pracownica powiedziała nie ma najmniejszego problemu przecież młody zakłada zwykłą działalność więc może wybrać jaki vat chce, po czym Pani kierownik mówi hola hola - przecież to ma być rolnik więc obowiązują zasady szczególne!!!

Darolee czy ty jesteś rolnikiem i masz wiedzę na temat vatu rolniczego czy po prostu masz dużą wiedzę na temat "zwykłego" vatu?