karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

deer    180

Jak po co?

Jeśli rocznie przekroczysz sprzedaż na rzecz osób nie rozliczających się na zasadach ogólnych (nie bierze faktury, faktura dla rolników RR, wew. dokumenty sprzedaży) pow. 40 tys. zł brutto to masz obowiązek wejść na kasę fiskalną.

Za nie wejście w terminie na kasę, jak kontrol się dopatrzy grożą odpowiednie sankcje <_< .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

a ja mam pytanko takie:

 

jezeli planuje zakup maszyn z Prowu to ile wczesniej powinienem przejsc na wat? czy mozliwe jest przejscie na wat dopiero po podpisaniu umowy i wtedy nastepuje zakup maszyn czy wszystko musi byc jakos w odpowiedniej kolejnosci zalatwiane. kiedys slyszalem cos o jakis 3 miesiacach przejsciowych co oznaczalo by ze juz powinienem przechodzic na ten vat aby pozniej odliczyc go od maszyn z prowu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Co do PROW-u to możesz pierw podpisać umowę, a dopiero potem przejść na VAT. A te 3 miechy to ustawa o VAT nakłada, na ciebie obowiązek prowadzenia ewidencji VAT na 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
Jak po co?

Jeśli rocznie przekroczysz sprzedaż na rzecz osób nie rozliczających się na zasadach ogólnych (nie bierze faktury, faktura dla rolników RR, wew. dokumenty sprzedaży) pow. 40 tys. zł brutto to masz obowiązek wejść na kasę fiskalną.

Za nie wejście w terminie na kasę, jak kontrol się dopatrzy grożą odpowiednie sankcje :) .

 

A ten obowiązek zakupu kasy fiskalnej nie dotyczy czasem tylko sprzedaży niefakturowanej pow. 40 tys. , a nie sprzedaży na rzecz osób nie rozliczających podatku jak piszesz. Rolnik ryczałtowy też może zarządać faktury, a nawet powinien, ponieważ jest to dla niego dokument pochodzenia i właśności towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4
A ten obowiązek zakupu kasy fiskalnej nie dotyczy czasem tylko sprzedaży niefakturowanej pow. 40 tys. , a nie sprzedaży na rzecz osób nie rozliczających podatku jak piszesz. Rolnik ryczałtowy też może zarządać faktury, a nawet powinien, ponieważ jest to dla niego dokument pochodzenia i właśności towaru.

 

chyba tak jak kolega mówi ale tu akurat nie ma problemu bo w jaki sposób może ktoś ci udowodnić że sprzedałeś towar za 40tys. bez wystawienia faktury???

 

Co do PROW-u to możesz pierw podpisać umowę, a dopiero potem przejść na VAT. A te 3 miechy to ustawa o VAT nakłada, na ciebie obowiązek prowadzenia ewidencji VAT na 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne.

 

wystarczy że złożysz deklarację przejścia na VAT czynny chyba do 25 dnia miesiąca poprzedzającego przejście czyli jak chciałbyś przykłądowo zakupić coś na PROW w maju to do 25 kwietnia musisz złożyć deklaracje o przejściu i jesteś do przodu o 22% VATu!!!


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Wniosek o przejście na Vat możesz złożyć 5 minut przed zamknięciem urzędu ostatniego dnia miesiąca i już nastepnego możesz sobie zbierać fakturki. A ten 25 dzień miesiąca to termin złożenia zeznania podatkowego, dokładnie to do 25 dnia następnego miesiąca. Czyli np. za styczeń musisz złożyc maks do 25 lutego. Przed rozpoczęciem kwartału możesz także złożyć wniosek o rozliczanie nie miesięczne tylko kwartalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180
chyba tak jak kolega mówi ale tu akurat nie ma problemu bo w jaki sposób może ktoś ci udowodnić że sprzedałeś towar za 40tys. bez wystawienia faktury???

 

 

Oj mogą Ci udowodnić. Zrobią kontrol i masz pokazać oraz udowodnić dokumentami wpływy i wydatki w gospodarstwie.

A wiesz jak masz nawet obroty rzędu 200 tys. rocznie, to trudno ukryć np: 40 tys.

 

A kara od nieujawnionych dochodów to 70% wartości tych przychodów. Ja wolę zapłacić te 3% vat i spokojnie spać.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3

Przecież możesz mieć zapasy kasy, które miałeś przed przejściem na VAT i jak Ci stwierdzą, że ukrywasz dochody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

niby nie mają 100% możliwości sprawdzenia tego ale coś mogą zawsze znaleść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

deer ma rację, lepiej nie kombinować, bo 3% VAT to nie dużo, a kontrole są baaardzo skrupulatne (wiem to z doświadczenia, naszczęście miałem wsio ok :) ), co do kasy to jej zakup też można odliczyć, i jeszcze są ulgi, ale od lipca trochę się to zmienia z tym odliczaniem zakupu kasy.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a to nie jest tak że jak biore np. ciągnik n leasing to odliczam sobie wat za ciągnik, spoko,a le i raty jakie spłacam za ciągnik w leasingu również od każdej raty odliczam sobie 19% i wtedy wszystko by mi się zgardzało dlaczego kredyty w leasingu są tak strasznie drogie pomimo że na niski procent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

chyba chodziło ci o raty leasingoewe a nie kredyty bo kredyt i leasing to 2 różne rzeczy, a dlaczego uważasz ze leasing jest drogi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
chyba chodziło ci o raty leasingoewe a nie kredyty bo kredyt i leasing to 2 różne rzeczy, a dlaczego uważasz ze leasing jest drogi??

Wyliczyli mi ratę lesingową na ciągnik farmer w kredycie fabrycznym na 3% na 7 lat i wyglada to tak, że za ciągnik o wartości 120 tyś brutto wpłata 1% wartości i rata leasingowa wynosiła by 1680zł ale netto, jak dolicze do tego wat wychodzi mi ponad 2 tyś, gdyby ta podana rata była wysokością raty jaką płace zgoda, bo wtedy wyszło by ze za ciągnik o wartości 120 tyś zapłace 21 tyś odsetek w ciągu 7 lat, ale jak mam doliczyć do tego wat z tego co mi wyliczyli, to nie będąc płatnikiem watu czyli nie moge odliczać watu, wiec musze raz za ciągnik zapłacić wat lub wziąc kredyt równiueż na ten wat i od tego watu płacić razy za które również musze płacić wat!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wiesz leasing jest bardzo dobry ale gdy jesteś przynajmniej na vacie a juz jest bardzo bobry jak jestes na zasadach ogólnych jak każde przedsiębiorstwo i rozliczasz sie z podatku dochodowego bo w takim przypadku ratę leasingową możesz w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu i odjąć ją od podstawy naliczania podatku dochodowego. a w Twoim przypadku bym sie raczej nie bawił w leasing tylko na normalny kredyt preferencyjny brał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Czyli w racie lesingowej jak podałem jest jeszcze podatek dochodowy do odliczenia i dopiero wtedy po odliczeniu podatku wychodzi mi że faktycznie jest ten kredyt na 3%, tylko Pytam PO CO ten kredyt fabryczny farmera chyba tylko dla przedsiebiorstw i żeby naciągać rolników, bo już taniej wyjdzie wziąść chyba w żaglu jakiś kredyt jak bawić się w taki leasing,

 

ps. a to rolnik będą cy na wat na zasadach ogólnych nie płaci podatku dochodowego, więc nie odliczał by sobie tych 19% z raty lesingowej?

 

 

Nie pyatłem już o kredyt ale jeśli w lesingu jest wat w ratach itd to na jakiej podstawie w zwykłym kredycie którym to też farmer się reklamuje są tak wysokie koszty, czy w zwykłym kredycie teżsą wliczone wat że czy kredyt czy leasing wychodzi taka sama rata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w racie nie ma podatku dochodowego, a zapewniam Cię w żaglu taniej ci nie wyjdzie, a leasing jest prostszy w załatwianiu formalności i szybciej sie go załatwia i nie potrzebne są ci aż takie zabezpieczenia bo ten ciągnik nie jest twój tylko jest on własnością finansującego a ty jesteś tylko korzystającym, w zależności od umowy finansujący może pokrywać koszty ubezpieczeni, przeglądów i nawet napraw(w zależności jakie "wywalczysz" warunki uowy)

 

tak rolnik na zasadach ogólnych VAT nie jest płatnikiem podatku dochodowego( bo nikt nie wie jeszcze jak obliczać dochód rolnika)

 

 

a VAT jest wliczany do wszystkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

to ja nic z tego nie rozumiem,licze sobie kalkulatorem fiansowym te 3% wychodzi tak jak podają ale netto i do tego doliczają mi wat, tzn że pomimo że zapłace bruttpo za ciągnik wyliczą mi z tej wartości raty 3% towe i do wysokości tych rat doliczny jest podatek wat?

 

To jak jest w kredytach preferencyjnych,przecież wychodzi tak jak bym mniejwięcej kalkulatorem kredytowym pliczył, a w tym leasingu czy to kredycie farmera dowalają jeszcze tak jakby 22% i wtedy wychodzi to tak jak policze jak bym kredyt na prawie 10% wzioł, te lesingi fabryczne są duzo droższe od normalnego kredytu, wziąść agroexpres w bgż wyjdzie taniej, bo z tymi preferencyjnymi to bida z nendzą i bardzo małe srodki podobno uruchomili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Ferdek07 leasing jest bardzo dobrym rozwiązaniem jak rozliczasz się z podatku dochodowego (tak jak napisał gazi). Ale istnieją też klasyczne kredyty oferowane przez firmy leasingowe np. "Pożyczka dla rolnika" w spółkach leasingowych BZWBK, ale do tanich nie należą. Co do Agroekspresu to nie jest on taki tani, jak policzysz prowizję + obecną stopę WIBOR1M + i ich zarobek BGŻ (chyba jak pamiętam w agroekspres) 4%, to wyjdzie ci ponad 10% realnych rocznych odsetek. A musisz doliczyć takie rzeczy jak opłaty za wpis na hipotekę do KW, jak masz działki w różnych KW to trochę się, tego uzbiera, no i inne opłaty. Tyle że Agroekspres jest kredytem na zasadach karty kredytowej, więc jest cholernie wygodny, i to jest jego plus (tyle że obsługa klienta w BGŻ, to lepiej nie wspominać).

Inne rozwiązanie to czekać na kredyty z dopłatą ARiMR.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

To co jednak ten kredyt farmera nie jest taki zły? bo realne oprocentowanie wychodzi na poziomie 9,1%? to inne komercyjne kredyty wcale taniej nie wyjdą?

 

Spoko nic tylko zapomnieć o nowym i używany ciągnik kupić! albo przejść na wat - co jednak chyba mi się nie opłaci,

 

ps. to na ile procent rzeczywistego oprocentowania wyjdzie taki kredyt preferencyjny na 2%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Dobra z tym całym watem, a jakby chciał ojciec przekazać gospodarstwo na mnie za 6 lat to co wtedy z tym całym watem, czy przejmuje zobowiązania itd czy od nowa na siebie musze wszystko przepisać a ojciec musi się rozliczyć i ewentualnie zwracać będzie musiał za cos wat, bo załóżmy kupie ciągnik no i w perspektywie troche gratów jakieś remonty dachów itd i co za 6 lat jakby chciał przepisać gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

rozliczam sie kwartalnie przedemną pierwsze rozliczenie i moje pytanie w kwote do zwrotu wpisać w rubryce 56 a do czego rubryki 57,58 zwrot w terminie 60 i 180 dni ? ktość moze zamieściłby skan zeznania podadkowego

a czy można wnioskować o szybszy zwrot bo też taka rubryka jest i w jakich wypadkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj