Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 20:00

VAT w rolnictwie a czy nalezy sie zwrot vat jesli rozchody sa wieksze od przychodów. np jesli kupuje masyny na kredyt to w roku kiedy kupuje sprzent to rozchody znacznie przekraczaja dochod

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:10
  •  

#2142 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 20:17

VAT w rolnictwie należy się, u nas dopiero w tym roku przychody są wyższe jak rozchody odkąd jesteśmy na VAT

#2143 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 23 styczeń 2011 - 00:44

VAT w rolnictwie chłopaki - przez kilka ostatnich dni byłem bardzo zajęty, nie śledziłem tego tematu, ale do rzeczy.
Pod koniec 2010 pojawiały się informacje, że wg nowego projektu ustawy o VAT rolnik będzie mógł z dnia na dzień przejść z ryczałtu na pełny VAT.
Macie jakieś informacje potwierdzone czy to przeszło?
Ostatnio jak ojciec zaczął przekazywać gospodarstwo ktoś tam rzucił temat, że akurat ta cześć projektu nie weszła i dalej trzeba wykazać minimum 20tys. sprzedaży w roku poprzednim nim się przejdzie na pełny VAT. Ojciec zlecił temat księgowej do zbadania, kobitka jeszcze nie wie, dopiero w czwartek ma być na jakimś szkoleniu i ma dać odpowiedź, w skarbówce padły pytania do 2 osób i obie odpowiedziały inaczej. Czy ktoś z Was ćwiczył już ten temat?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2144 Share ktom

ktom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 08:43

VAT w rolnictwie jak składałem deklarację to się pytali o te 20 tyś , faktury nie pokazywałem. Wcale nie jestem pewien czy ten przepis obowiązuje -niedoinformowani urzędnicy wolą na wszelki wypadek pytać i w razie czego nie ponosić odpowiedzialności jakby okazało się że coś jest nie tak.

#2145 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:18

VAT w rolnictwie kiedy składałes wniosek? kiedy zaczałeś oficjalnie swoje gospodarstwo?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2146 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:04

VAT w rolnictwie jak ja sie pytałem w skarbówce jakiś tydzień temu to powiedzieli mi ze mieli znieść ten przepis ale tego nie zrobili i nadal obowiazuje

#2147 Share ktom

ktom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 13:09

VAT w rolnictwie wniosek składałem w tym tygodniu, a datę rozpoczęcia gospodarowania podałem 01.2009 a i pytali się czy prowadzę książkę przychodów i rozchodów :blink: , powiedziałem że oczywiście prowadzę ;)

#2148 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja;)

Napisany 23 styczeń 2011 - 14:09

VAT w rolnictwie Ja byłem w US i powiedzieli mi żeby wejść na VAT to muszę przedstawić faktury na 20tyś za ubiegły rok a nie mam faktur bo dopiero przejąłem gospodarstwo.
A tak teraz sobie myśle że jak nie mogę wejść na Vat to i na RR też chyba nie jestem.
Muszę pojechać do US i podpisać jakąś umowe że będę na RR czy nic nie trzeba robić???

#2149 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 14:14

VAT w rolnictwie rolnikiem RR jesteś tak jakby z automatu

#2150 Share TJ206

TJ206

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 14:30

VAT w rolnictwie Nadal jest 20tyś i spis faktur i oświadczeń o sprzedaży z 3 ostatnich miesięcy,jestem w Vacie od prawie 4 lat i nie jest taki straszny jak wszyscy opowiadają, po trzech miesiącach będziecie udzielali rad o jakich wam się dzisiaj nie śni!!!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 14:30

VAT w rolnictwie Słuchajcie, jeśli ja i ojciec mamy oddzielne gospodarstwa to żeby udokumentować sprzedaż na te minimum 20,000zł to mogę z ojcem spisać umowę że sprzedaję mu zboże za te 20,000zł i to przejdzie w US?

#2152 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 15:50

VAT w rolnictwie US nie wymaga faktur tylko udokumentowania sprzedaży.Tak więc praktycznie każdy dowód powinien przejść.Gdy ja przechodziłem to tylko powidziałem,że mam rachunki i faktury,żaden urzędnik nie chciał ich oglądać.

#2153 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 16:44

VAT w rolnictwie ok dzięki

#2154 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 17:30

VAT w rolnictwie u nas nie ma strachu co do vatu, co do faktur, irytujący dla mnie jest tylko fakt ze trzeba wykazać obrót w zeszłym roku na 20tys. Jesli brat przejął gospodarstwo 10 stycznia to wychodzi mi na to, że aby mógł przejść na pełny vat to musi czekać aż do 2012, nie ważne ze planuje duże inwestycje i nie ważne że już sprzedał zboża czy zrobił usług na kilka razy więcej niż owe 20tys

#2155 Share marcos

marcos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 18:47

VAT w rolnictwie mi pani w us powiedziała że są 2 sposoby przejsscia na zasady ogólne
1 to przedsatawienie sprzedarzy na 20tys
2 od dnia w którym przejęte zostało gospodarstwo

#2156 Share ktom

ktom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 20:03

VAT w rolnictwie

rolnikiem RR jesteś tak jakby z automatu

Ja bym powiedział, że RR jesteś z urodzenia :D

#2157 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 08:54

VAT w rolnictwie

chłopaki - przez kilka ostatnich dni byłem bardzo zajęty, nie śledziłem tego tematu, ale do rzeczy.
Pod koniec 2010 pojawiały się informacje, że wg nowego projektu ustawy o VAT rolnik będzie mógł z dnia na dzień przejść z ryczałtu na pełny VAT.
Macie jakieś informacje potwierdzone czy to przeszło?
Ostatnio jak ojciec zaczął przekazywać gospodarstwo ktoś tam rzucił temat, że akurat ta cześć projektu nie weszła i dalej trzeba wykazać minimum 20tys. sprzedaży w roku poprzednim nim się przejdzie na pełny VAT. Ojciec zlecił temat księgowej do zbadania, kobitka jeszcze nie wie, dopiero w czwartek ma być na jakimś szkoleniu i ma dać odpowiedź, w skarbówce padły pytania do 2 osób i obie odpowiedziały inaczej. Czy ktoś z Was ćwiczył już ten temat?

Był taki projekt ustawy (Projekt z dnia 26 listopada 2010 r.) w którym z paragrafu 43 (bo on mówi o przejściu z RR na zasady ogólne) ustęp 3 chcieli uchylić punkt 1 i 3
(cytat z projektu: "w art. 43:
a) w ust. 3 uchyla się pkt 1 i 3,
B) uchyla się ust. 4;)
lecz niestety w czasie legislacji (czyli podczas głosowania w senacie) wszystko przepadło.
Czyli nadal obowiązuje:

Ustawa o podatku od towarów i usług
z dnia 11 marca 2004
Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535
Rozdział 2
Zwolnienia
art. 43
ustęp 1. Zwalnia się od podatku:
punkt 3) dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego;

ustęp 3. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
punkt 1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz
punkt 2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
punkt 3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

ustęp 4. Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.
Co do udokumentowania tych 20k - różnie bywa w US (najlepiej iść do swojego i popytać). U mnie gościówa przy okienku się upiera o tej sprzedaży za poprzedni rok - czyli dopiero od 01.01.2012 żona będzie mogła przejść na zasady ogólne. W innym US wystarczy, że powiedzmy w ciągu czterech miesięcy udokumentuję sprzedaż 20k i od kolejnego miesiąca (po złożeniu odpowiednich dokumentów) można być na ogólnych (nie trzeba czekać do końca roku) - dlatego radzę iść popytać, bo każdy US te same przepisy inaczej interpretuje. Narazie nie poddaję się i walczę dalej, tzn właśnie piszę do kierownika o (pisemną) interpretację tego paragrafu w naszym US – zobaczymy, co wyjdzie (na pewno umotywuję to tym, że jest to tosamo gospodarstwo, które prowadzili teściowie a żona jest następcą prawnym ze względu na RS teściów i jesteśmy zobligowani je prowadzić dalej, więc czy może sprzedaż za poprzedni rok udokumentować fakturami wystawionymi na nich? Jak będzie dalej problem, to inwestycje z MR i MGR będą dokonane dopiero po 01.01.2012.

#2158 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 09:06

VAT w rolnictwie paul widzę ze gramy w tej samej lidze,
żałuję tylko ze odpuściliśmy troszkę sprawę przepisu w 2010 roku, bo możliwości były :-(
eh, ale jestem na siebie teraz wściekły

#2159 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 09:52

VAT w rolnictwie No niestety - najpierw nas trzymali z ogłoszeniem RS - potem był problem z terminem u notariusza. 13.01.2011 podpisany akt notarialny, ubezpieczenie w KRUS w toku - więc niedługo będzie wniosek o płatność z MR. MGR złożona i czekamy a w międzyczasie złożona zmiana terminu realizacji inwestycji z MR na 2012 aby połączyć MGR+MR i wyrwać VAT. Narazie nie podniecam się - chyba, że w czasie tego roku zmienią przepisy o których wcześniej pisałem, to się zastanowię, czy przyśpieszać inwestycje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 11:34

VAT w rolnictwie rozmawiałem z inną księgową - twierdzi ze temat VATu jeszcze się nie zakończył i nasze urzędy cały czas nad tym pracują