Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#2101 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 22:46

VAT w rolnictwie ja tam i 5% i 8%

najważniejsze abyś był jeszcze do przodu, bo i tak względem ryczałtu jesteś do przodu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 04:11
  •  

#2102 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 18 styczeń 2011 - 23:29

VAT w rolnictwie

Dlaczego ja wystawiam faktur na takie usługi a podpieram się nr PKWIU 01.61 http://www.dzialalno....6.pkd-24.pl/tz wynajem maszyn z obsługą miałem kontro skarbową (a właściwie ma co roku :)) i nikt sie nie czepiał a Vat na te usługi to 8%

mówisz o tym:
http://www.dzialalno...01.6.pkd-24.pl/
popraw linka ;)
czyli jako zwykły rolnik vatowiec swiadczysz usługi i wystawiasz faktury z tym pkd?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2103 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 09:26

VAT w rolnictwie

Niestety muszę cię zmartwić a właściwie pocieszyć :) . W przypadku nowych stawek 23 % i 8 % na pierwszy rzut oka masz do zwrotu mniej 23-8 = 15 %, czyli od 10000 pln będzie to faktycznie 1500pln. Wcześniej faktycznie było to 1900pln bo 22-3=19 %. Tylko że reguła jest niezmienna od zakupu odliczasz sobie vat pomniejszony o wartość vat z twojej sprzedaży. Zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10 tyś - 800 pln vatu a nie 300 jak kiedyś. Dodaj sobie następnie dwie pozycje:

1900 + 300 = 2200 pln
1500 + 800 = 2300 pln

I co ty na to. Vat to nie przychód ani koszt to wirtualny pieniądz US krążący w obiegu gospodarczym ."Zarobić" na vacie można jedynie wcześniej płacąc go w cenie zakupionego towaru. Logika bycia vatowcem polega właśnie na tym że inwestuję albo mam duże koszty obłożone wyższą stawką aniżeli stawka z którą sprzedaję .Same stawki nie mają większego znaczenia. Zawsze otrzymasz do zwrotu różnicę. Teraz po prostu masz w kieszeni 300 + 500 stów więcej już przy sprzedaży a resztę tj. 1500 pln otrzymasz ze zwrotu z US.

to ja już nie rozumiem.myślałem,że przechodząc na vat od wszystkiego co sprzedaje odprowadzam np.8%vat-u a od tego co kupuje odzyskuje vat w wysokości 8czy 23% ale tu napisane,że tylko odzyskuje różnicę.Więc jak to jest

#2104 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 19 styczeń 2011 - 09:39

VAT w rolnictwie Tak odzyskuje się tylko różnicę...

#2105 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 10:05

VAT w rolnictwie

to ja już nie rozumiem.myślałem,że przechodząc na vat od wszystkiego co sprzedaje odprowadzam np.8%vat-u a od tego co kupuje odzyskuje vat w wysokości 8czy 23% ale tu napisane,że tylko odzyskuje różnicę.Więc jak to jest

Ale ty masz problem.
Jesli cały miesiąc tylko sprzedajesz, a nic nie kupujesz to odprowadzasz cały vat z faktur do US.
Jesli cały miesiąc tylko kupujesz, a nic nie sprzedajesz to US zwraca cały vat z faktur.
Jesli masz cykl mieszany to obliczasz róznicę i albo odzyskujesz, albo dopłacasz.
No prościej to chyba się nie da.

#2106 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 17:12

VAT w rolnictwie

Dlaczego ja wystawiam faktur na takie usługi a podpieram się nr PKWIU 01.61 http://www.dzialalno....6.pkd-24.pl/tz wynajem maszyn z obsługą miałem kontro skarbową (a właściwie ma co roku :)) i nikt sie nie czepiał a Vat na te usługi to 8%

A no widzisz. Co urząd to inne odpowiedzi. Ja nawet się pytałem w skarbówce dziś, przy składaniu deklaracji, o tą kwestię i babeczka powiedziała, że rozliczając sam VAT nie prowadzi się działalności usługowej. Podobna rozbieżność jest w kwestii dotyczącej postu poniżej - powiedziała, że nadal przy przechodzeniu na VAT trzeba wykazać te 20K PLN. I bądź tu mądry pisz wiersze :D

a jakbyś mógł link poprawić, bo chętnie bym poczytał, a przekierowanie jest na nieistniejącą stronę.

Słuchajcie byłem dziś w US i pytam się czy przechodząc na zasady ogólne muszę udokumentować sprzedaż z poprzedniego roku (min. 20 000 zł) to babka postawiła oczy że nie trzeba i że pierwsze słyszy o dokumentowaniu takich rzeczy. Ja już sam nie wiem o co tu chodzi :/

Edytowany przez darolee, 19 styczeń 2011 - 17:14.

#2107 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 19:03

VAT w rolnictwie

Ale ty masz problem.
Jesli cały miesiąc tylko sprzedajesz, a nic nie kupujesz to odprowadzasz cały vat z faktur do US.
Jesli cały miesiąc tylko kupujesz, a nic nie sprzedajesz to US zwraca cały vat z faktur.
Jesli masz cykl mieszany to obliczasz róznicę i albo odzyskujesz, albo dopłacasz.
No prościej to chyba się nie da.

Farmermf - troszkę namieszałeś:
- pierwsze jeśli - ok.
- drugie jeśli - źle (jeśli nic nie sprzedałeś, to VAT z zakupionych towarów jest traktowany jako przeniesienie i dopiero w kolejnym miesiącu jeśli masz sprzedaż, to możesz uzyskać zwrot VAT-u).
- trzecie jeśli - ok.

#2108 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 19 styczeń 2011 - 19:35

VAT w rolnictwie

Niestety muszę cię zmartwić a właściwie pocieszyć :) . W przypadku nowych stawek 23 % i 8 % na pierwszy rzut oka masz do zwrotu mniej 23-8 = 15 %, czyli od 10000 pln będzie to faktycznie 1500pln. Wcześniej faktycznie było to 1900pln bo 22-3=19 %. Tylko że reguła jest niezmienna od zakupu odliczasz sobie vat pomniejszony o wartość vat z twojej sprzedaży. Zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10 tyś - 800 pln vatu a nie 300 jak kiedyś. Dodaj sobie następnie dwie pozycje:

1900 + 300 = 2200 pln
1500 + 800 = 2300 pln

I co ty na to. Vat to nie przychód ani koszt to wirtualny pieniądz US krążący w obiegu gospodarczym ."Zarobić" na vacie można jedynie wcześniej płacąc go w cenie zakupionego towaru. Logika bycia vatowcem polega właśnie na tym że inwestuję albo mam duże koszty obłożone wyższą stawką aniżeli stawka z którą sprzedaję .Same stawki nie mają większego znaczenia. Zawsze otrzymasz do zwrotu różnicę. Teraz po prostu masz w kieszeni 300 + 500 stów więcej już przy sprzedaży a resztę tj. 1500 pln otrzymasz ze zwrotu z US.

Czyli dla ciebie 1500pln=190pln,bo dla mnie to są różne kwoty,i to moje wyliczenie jest poprawne.Piszesz, że "zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10tyś-800pln vatu anie 300 jak kiedyś".Człowieku przeczytaj dokładnie co napisałem,a napisałem bardzo prosto, tak żeby każdy zrozumiał.A te twoje dodawania,co one mają udowodnić?Dla mnie jest proste:PO ZMIANIE STAWEK JESTEM 400pln W PLECY.I żadne wywody tego nie zmienią.I nie mów że stawki nie mają znaczenia,bo mają,co udowodniłem.

#2109 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 20:38

VAT w rolnictwie Jutro jade do skarbowego zawieść dokumenty o przejsciu na vat.
Mam pytanie czy musze najpierw wyrobic pieczątke zeby nia sie podbić na dokumentach czy dopiero pieczątke wyrabiam jak juz złatwie sprawy w US.
Ile wynosił vat dla ziemniaków jadalnych w zeszłym roku dla RR, bo robie ewidencje sprzedaży za ostatnie 3 miesiace i juz sam nie wiem czy było 3 czy 5%?

Jeszcze co ma byc na pieczątce:
"Gospodarstwo rolne
imie nazwisko
adres gospodarstwa
nip
regon"

#2110 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 styczeń 2011 - 20:56

VAT w rolnictwie Pieczątka - a gdzie jest napisane że musisz ją mieć?

Ja mam:
Gospodarstwo Rolne imię i nazwisko
ADRES,
NIP, REGON
NR indenytifkacyjny w ARiMR, nr komórki
Nazwa banku i nr konta

Stepluję ją tylko faktury wypisywane ręcznie. Nigdzie indziej nie używam pieczatki.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2111 Share ROLNIK7

ROLNIK7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 21:31

VAT w rolnictwie Pieczątka nie jest obowiązkowa, ale lepiej ją mieć to ułatwia trochę życie.

Co do stawek Vat to dla podatnika teoretycznie są on obojętne ale w praktyce to bywa różnie ja na przykład wolę dostać większy vat razem z zapłatą za towar niż czekać parę miesięcy na zwrot z US nadwyżki podatku.
http://pl.youtube.co...h?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

#2112 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 21:38

VAT w rolnictwie a dla mnie czy stawka 3% 5% czy 23% to bez różnicy bo i tak głównie interesuje mnie kwota netto a ta czy ze stawką 3% czy 8% jest taka sama (przynajmniej z założenia)

#2113 Share jozmi

jozmi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 21:44

VAT w rolnictwie

A no widzisz. Co urząd to inne odpowiedzi. Ja nawet się pytałem w skarbówce dziś, przy składaniu deklaracji, o tą kwestię i babeczka powiedziała, że rozliczając sam VAT nie prowadzi się działalności usługowej. Podobna rozbieżność jest w kwestii dotyczącej postu poniżej - powiedziała, że nadal przy przechodzeniu na VAT trzeba wykazać te 20K PLN. I bądź tu mądry pisz wiersze :D

a jakbyś mógł link poprawić, bo chętnie bym poczytał, a przekierowanie jest na nieistniejącą stronę.

http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl
tam jest pozycja - wynajem maszyn rolniczych z obsługą -moja księgowa sama mi to podsunęła a skarbówka nie czepiała się

#2114 Share ktom

ktom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 08:05

VAT w rolnictwie Jak to jest oprocentowane ?

Jutro jade do skarbowego zawieść dokumenty o przejsciu na vat.
Mam pytanie czy musze najpierw wyrobic pieczątke zeby nia sie podbić na dokumentach czy dopiero pieczątke wyrabiam jak juz złatwie sprawy w US.
Ile wynosił vat dla ziemniaków jadalnych w zeszłym roku dla RR, bo robie ewidencje sprzedaży za ostatnie 3 miesiace i juz sam nie wiem czy było 3 czy 5%?

Jeszcze co ma byc na pieczątce:
"Gospodarstwo rolne
imie nazwisko
adres gospodarstwa
nip
regon"

Uwaga z nazwą "Gospodarstwo rolne". Ja osobiście z tego zrezygnowałem i mam na Regonie tylko imię i nazwisko. Spotkałem się z problemami w bankach że najpierw żądali wpisu do rejestru działalności gospodarczej jak już im wytłumaczyłem że nie ma obowiązku to koniecznie chcieli mi zakładać konta firmowe - z dużo wyższymi opłatami miesięcznymi. A tak mam konta zwykłe prywatne i nic nie płacę za prowadzenie i przelewy. Także lepiej wcześniej sprawdzić.

#2115 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 09:12

VAT w rolnictwie W banku mam załozone konto rolnicze płace 6zł/miesiąc, z tego co wim to powinno byc "gospodarstwo rolne" bo urząd skarbowy sie czepia tego przy rozliczaniu faktur.

#2116 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 09:18

VAT w rolnictwie nie koniecznie "gospodarstwo rolne" spotkałem się tez z określeniem "Prywatne Gospodarstwo Rolne" w skrócie PGR

#2117 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 09:19

VAT w rolnictwie Mam takie pytanko... 5 stycznia wystawiłem fakturę za dostarczone w grudniu mleko do mleczarniani, jaki powinienem naliczyć VAT 3 czy 5%?

#2118 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 09:23

VAT w rolnictwie my wystawiamy faktury z datą na ostatni dzień miesiąca (w sumie to mleczarnie dostarcza gotowe faktury tylko wstawić datę, nr i pieczątkę) i stawka była 3%

#2119 Share MTZ1

MTZ1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 10:23

VAT w rolnictwie A ja mam inne pytanie czy będąc płatnikiem podatku VAT można składać wniosek do UG o zwrot akcyzy (czy jak to się tam nazywa) zawartej w cenie oleju napędowego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2120 Share SKOWRON

SKOWRON

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 10:47

VAT w rolnictwie no pewnie ze mozesz, w urzedzie gminy skladasz faktury oni spisza i zrobia kopie bo oryginaly musisz trzymac w domu w razie ewentualnej kontroli

b0gdan w styczniu wystawiasz fakture vat na mleko i placisz 3% podatku bo mleko bylo sprzedane w roku 2010, dopiero w lutym tego roku wystawisz fakture na 5% vatu .