Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problemy z lochami

63 odpowiedzi na ten temat

#21 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Lesnictwo

Napisany 10 październik 2010 - 18:17

Problemy z lochami Lochy były kupione jako prośne sa po pierwszych prosiakach, nie maja doczynienia z knurem bo narazie nie posiadam tylko będę jeździł do sąsiada który knura posiada , knura mam w planach kupić na wiosnę gdyż do tego czasu stado loch powiększę do min. 10 loch z temperatura bywa rożnie . Lochom podaje około 3kg paszy na dobę ( mieszanka owsa pszenicy lub pszenżyta z przeważająca ilością owsa). Rozmyślałem nad inseminacja ale sam nie wiem jak to się robi parę razy się przyglądałem ale weterynarz nie chciał mi udzielić wskazówek jak to się robi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problemy z lochami Dzisiaj, 16:55
  •  

#22 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 10 październik 2010 - 19:00

Problemy z lochami Inseminację może wykonać ci doświadczony inseminator(no za jego dojazd będzie trzeba pewnie zapłacić), a jak ładnie poprosisz to ci pokaże co i jak. No a na temat rui możesz poczytać tutaj http://www.mchirz.pl...dy_chlewnej.php
No, a wbrew temu co pewnie będą twierdzić niektórzy mieszanka pszenżyta lub pszenicy z owsem jest dobrym rozwiązaniem, choć ja bym dodał do tego jeszcze jęczmienia. Po za tym mi głównie chodzi o to abyś na tydzień przed spodziewaną rują rozpoczął tzw. żywienie bodźcowe tj. zdawał maciorze tyle paszy ile jest w stanie zjeść,a pasza powinna być dobrej jakości czyli np. pszenżyto, owies, jęczmień + koncentrat/premiks + mieszanka witaminowa (głównie chodziło by o wit A, E i kw. foliowy). Po zakończeniu rui wraca się do normalnego żywienia. No i naprawdę pomyśl nad oświetleniem w chlewni.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#23 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 11 październik 2010 - 08:41

Problemy z lochami Ok. Dzieki za informacje. Oświetlenie ma byc robione wiosna ogolnie cały budynek ma byc remontowany. A w jakich proporcjach mieszać zboża?. Znalazłem normy żywienia i jestem w trakcie ich analizowania żeby sie tego nauczyć ale narazie jak byś mógł podpowiedzieć to bym był wdzięczny.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 11 październik 2010 - 15:19

Problemy z lochami Wiesz nie wiem jaki dokładnie stosujesz koncentrat ani jakiej jakości zbożem dysponujesz, więc będzie chyba ciężko poradzić tak aby było dobrze, ale generalnie stosuje się zasadę, że w żywieniu loch luźnych teoretycznie można stosować jęczmień i owies bez jakichś szczególnych ograniczeń, a udział pszenżyta powinien wynosić do 50%(tymi danymi jednak nie obejmuję udziału w mieszance koncentratu, więc rzeczywisty udział pszenżyta w mieszance będzie niższy). Dodatkowo można dodawać śrutę sojową w ilości do 8% i mączkę rybną(osobiście jednak uważam, że dodatek mączki rybnej przy dobrym koncentracie można by pominąć) oraz myślę dobry by był dodatek jakieś mieszanki mineralno-witaminowej, no i oczywiście obowiązkowo lochy powinny do paszy dostawać coś przeciwko mykotoksyną, szczególnie jeśli stosujesz w żywieniu loch otręby. Paszę należy tak zbilansować aby przez pierwsze 4 tyg. po odsadzeniu dostarczała ona ok. 30 MJ energii dziennie (czyli trzeba też uwzględnić ilość karmień w ciągu dnia i ilość zdawanej jednorazowo paszy). Niektórzy zalecają też stosowanie przez te 4 tyg dodatku specjalnej mieszanki do żywienia bodźcowego takiej jak np. Maxi Flush (nie wiem jak to się sprawdza, nigdy nie stosowałem).

#25 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 11 październik 2010 - 15:58

Problemy z lochami Koncentratu nie stosuje tylko witaminy MIX VIT .Jaki koncentrat polecasz? z Światłem zrobiłem porządek świeci sie do 19.00 . Dzieki za porady .Jeśli to nie tajemnica to ile posiadasz loch ?

#26 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 11 październik 2010 - 16:43

Problemy z lochami No, mówiąc szczerze nie dużo bo na dzień dzisiejszy w gospodarstwie jest tylko 30 loch stada podstawowego w rasach pbz, wbp. No a do paszy stosuje się obecnie koncentrat Locha Prośna 25%(wbrew nazwie przeznaczony jest też dla loch luźnych) od Piasta.

#27 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 11 październik 2010 - 17:00

Problemy z lochami Dzięki a co sądzisz o paszach dla loch z provimi ?. I mam kolejne pytanie jak ustalasz dawkę to opierasz się o normy żywienia z 1993 czy jakieś inne ?.

#28 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 11 październik 2010 - 20:11

Problemy z lochami Opieram się głównie właśnie o te normy z 1993 r., ale zdarza się mi nieraz próbować wprowadzać pewne modyfikacje, bo sporo zależy od aktualnych zapasów zboża, głównie zebranego z własnych pól, zakup tego surowca to konieczna ostateczność, a jeśli już to tylko ze sprawdzonych źródeł. O Provinimi się nie wypowiem bo nigdy nie testowałem.

#29 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 12 październik 2010 - 07:28

Problemy z lochami A jakie koncentraty stosujesz w odchowie prosiąt i po ilu dniach dajesz prosiętom pasze .

#30 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 12 październik 2010 - 09:21

Problemy z lochami Prosiaki nieraz dokarmiam już w 2 - 3 dniu życia przy pomocy Super Mili, a tak po 6 - 7 dniu życia zaczynam i podsuwać granulat z serii Mila z Rybką, ewentualnie Bonni M (ale tego ostatniego staram się unikać, gdyż produktu Ekoplonu jakoś bardziej do mnie przemawiają). Później tak od 3 tyg. życia zaczyna się mieszać Milę z własną mieszanką okołoodsadzeniową(baza to jęczmień i pszenżyto + dodatki paszowe) stopniowo zwiększając udział tej drugiej, aż do całkowitego wyeliminowania Mili z żywienia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share AdamBa

AdamBa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 13 październik 2010 - 04:32

Problemy z lochami Dzieki za informacje :blink:

#32 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 13 październik 2010 - 09:36

Problemy z lochami Blacha możesz mi udostępnić normy żywieniowe?, będę bardzo wdzięczny.

#33 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 13 październik 2010 - 10:29

Problemy z lochami No dobra są to normy co prawda z 1993 w opracowaniu studenckim uzyskanym od znajomego, ale jak na polskie warunki hodowli zawsze mogą stanowić jakąś solidną podstawę do ustalania ostatecznego składu mieszanki paszowej:
http://chomikuj.pl/blacha-89 (zakładka Dokumenty)

Po za tym możesz jeszcze pobrać sobie darmowy program EvaPig, którym można orientacyjnie policzyć zawartość składników odżywczych w mieszance, oraz ilość dostarczanej energii. Program w języku polskim dostępny pod tym adresem:
http://www.evapig.com/download#form3

#34 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 14:52

Problemy z lochami

Pg 600 podaję się domięśniowo czy podskórnie , na ulotce w interniecie piszą że podskórnie a mi znajomy mówił że domięśniowo 

#35 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 21:45

Problemy z lochami

do mięśnia dawaj

#36 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 12:05

Problemy z lochami

dzięki za odpowiedż 

#37 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 30 styczeń 2016 - 19:11

Problemy z lochami

http://www.fotosik.p...bc0d345dea6b8b3 mam problem  u jednego warchlaka porobily sie czarne   plamy na ciele 2 tygodnie temu , byl weterynarz wtedy i powiedzial  ze  zapalenie skory ale sie nic nie poprawilo , plamy zostaly warchlak nie rosnie 

coraz gorzej

#38 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 21:55

Problemy z lochami

a nie wiesz co podał prosiakowi? jak masz to daj dexametazol 1cm na 15-20 kg i dobrze by było jakiś sulfonamid podac albo tetracyklinę

#39 Share matmati2

matmati2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 luty 2016 - 21:26

Problemy z lochami spróbuj przepalonym olejem polać po grzbiecie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 05 luty 2016 - 21:37

Problemy z lochami

http://www.fotosik.p...bc0d345dea6b8b3 mam problem  u jednego warchlaka porobily sie czarne   plamy na ciele 2 tygodnie temu , byl weterynarz wtedy i powiedzial  ze  zapalenie skory ale sie nic nie poprawilo , plamy zostaly warchlak nie rosnie 

zdjęcie niezbyt wyraźne ale wyglada na smoleń, miałem kiedyś to paskudztwo, podaj jak masz 2-3 razy vetrimoxin, spryskaj pyoctaninem lub

bardzo mocnym roztworem nadmanganianu, nim skóra sie oczyści minie sporo czasu i nie prędko będzie wyglądał ładnie

ale to nie oznacza że jeszcze jest chory. W lecie skóra oczyszcza sie szybciej bo jest suchsze powietrze

Edytowany przez piotrczem, 05 luty 2016 - 21:38.