AdamBa

Problemy z lochami

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AdamBa    0

Witam mam do was pytanie odsadziłem dwie lochy po 6 tygodniach i kondycja raczej kiepska mocno wychudzone ale dostawały pasze z koncentratem dla loch luźnych i powróciły do normy. Jedna locha jest 8 tygodni po odsadzeniu a druga 2 tygodnie. I Rui brak <_< .Podczas karmienia dostawały koncentrat z de heaus dla loch karmiących i na podstawie zbóż pszenżyto i mieszanka. Będę wdzięczny za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

Witam <_< jeśli mogę cokolwiek pomóc to powiem tyle. Aby wywołać u loch ruje zastosuj preparat PG600 lub Suidan cena to ok 20 zł/dawka. Podaj go najlepiej 3.4 dnie przed spodziewaną rują. Czyli pierwsza ruja powinna nastąpić 8 tyg. po oproszeniu (3-5 dni po odsadzeniu) a kolejna następna po 3 tyg. czyli 2 terim rui to ok 3 tyg. i 4 dni.

Jeżeli to jednak nie pomorze to najlepiej samice z zaburzeniami płodności poddaj tuczowi.

 

A jeszcze jedno jak liczne były mioty, bo to trochę dziwne że już po 6 tygodniach odsadziłeś prosiaki a maciory nie były w zbyt dobrej kondycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Jedna 10 szt. a druga 11 szt. Doradzono mi żeby połączyć te dwie lochy i to spowoduje ruje. Podałem PG600 pierwszej losze 6 dni temu i teraz czekam na ruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

No to bardzo dziwne że przy tak nie bardzo licznych miotach musiało nastąpić odsadzenie juz w 6 tygodniu ze względu na słabą kondycje loch.

Jaki koncentrat podawałeś w czasie karmienia...i w jakich dawkach oraz z jakich zbóż i w jakich proporcjach wykonywałeś śrutę (ospę)?

Której maciorze i w jakim terminie po odsadzeniu podałeś PG600??

Bardzo możliwe że brak rui jest spowodowane niedoborami żywieniowymi w szczególności brakiem w oraniźmie fosforu i wit.A.Również przyczyną może być niedobór białka, niewłaściwy stosunek potasu do sodu w paszy oraz niedobór mangamu, miedzi i cynku.

Lochy mogły również przechodzić cichą ruje w której objawy nie są tak widoczne jak w rui normalnej i często można ją przeoczyć.

 

jeśli mogę jeszcze w czymś pomóc to pisz. Służę fachowa radą.

Pisz jaki przebieg ma sytuacja.

liczę że wszystko będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Podawałem koncentrat z de heus dla loch karmiących z zbóż pszenżyto i mieszanka(owies, jęczmień i trochę pszenicy). pg 600 dostała locha 8 tygodni po odsadzeniu. Jedna lochę miałem to za 3 dni miała ruje i była karmiona tak samo jak tamte lochy. Cicha ruja a jak ja poznać bo miałem przypadek ze locha po na ciśnięciu na grzbiet trochę stała ale zaraz uciekała z wielkim hukiem i miała apetyt . Ale nie zwracałem na to uwagi bo nie obskakiwała innej lochy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

Ja również uważam że powodem jest złe żywienie brak witamin itp... często hodowcy szczególnie z małą liczba loch oszczędzają na żywieniu właśnie tej grupy świń co jest błędem skutkującym właśnie w okresie poodsadzeniowym

Jeżeli piszesz że lochy miały złą kondycje to pewne na 100 % że to źle ułożona dawka pokarmowa

Ja lochy żywię prawidłowo i z rujami odpukać problemu niema aPG6OO W MOIM PRZYPADKU niepotrzebny


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

Napisz dokładnie jaki koncentrat podawałeś o jakim składzie i w jakich proporcjach go mieszałeś...czy to może była gotowa pasz?

Cicha ruja jest niemożliwa do wykrycia...sam mam taką maciorę która nie okazuje swojej ruji ale zawsze 4 dni po odsadzeniu zostaje inseminowana i zawsze utrzymuje <jest prośna>.

Czy to są loczy po pierwszym oproszeniu czy miały już któryś miot z koleii?? Jak było w poprzednich razach.

Co to za rasa jaka krzyżówka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

To był koncentrat i dawało się go 10 % - 15% a zboża to mieszałem na oko. I to są lochy po pierwszym porodzie . Locha u której 8 tygodni rui brak to jest rasa Pietrain a druga to jest rasa pierain x pbz. Tak dla jasności jestem początkującym hodowcą wiec jeśli popełniłem błędy to nie świadomie . A i mam teraz inne pytanie czym szczepicie małe prosięta 9 tygodniowe bo dzis mi padła jedna sztuka i była od gory do połowy ciała fioletowa, sina czy coś w tym rodzaju. Wczoraj miała brak apetytu a dziś padła. A i druga sprawa 3 prosiaków ma tyłki brudne niby od rozwolnienia ale załatwiają sie normalnie i są one trochę osowiałe co to oznacza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

Drogi kolego powiem tak ...jestem w 90 % pewien że brak rui u Twoich loch jest spowodowany błędami żywieniowymi...nie można sobie tak na oko mieszać zbóż do sporządzania paszy jak i koncentratu z nimi...skoro pisze 10-15 % tak należy to wykonywać. Na kartce dołączonej do koncentratu lub na worku jest na pewno receptura sporządzania pełnowartościowej paszy...należy się do niej stosować.

 

A odnośnie tych prosiaków...mówisz że jedno padły ...było od połowy sine...a jakie były jego uszy również sine? jeśli tak to w 90 % to Obrzękówka i jest to również spowodowane błędami żywieniowymi. Napisz mi co im podajesz do jedzenia? bedziemy wtedy myśleć co dalej robić.

A jeśli chodzi o szczepienia...ja w 3 dobie szczepie prosiaki preparatem żelazowym np. Ferrovet w dawce 12 ml lub Suiferrovit w dawce 46 ml. Iniekcję Suiferrovitu należy powtórzyć między 14. a 21. dniem życia i w tym samym okresie podać witaminy z grupy B - zwłaszcza słabym prosiakom.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie to czekam i służe radą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Odnośnie loch to stosuje się do zaleceń 10-15% tylko ze z mieszaniem zbóż to bywa rożnie. Wiec co mam zrobić żeby ruja powróciła ? Czy mam je na przymus za inseminować? A prosiakom podaje pasze de heus 20-25% i się tej dawki trzymam na bazie zbóż pszenżyto i pszenica, tylko ze problem wystąpił dopiero gdy zacząłem dolewać wodę do paszy bo z zwilżone wodą lepiej ja pobierały ale dziś zaprzestałem zwilżać i podaje im na sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

Drogi kolego pszenica i pszenżyto mówisz a do tego 20%-25% koncentratu.Wydaje mi sie że znacznie za duża zawartość białka...pszenica i jeczmień najlepiej nadaje sie dla takich prosiaków.napisz mi ile one mają dokładnie tygodni i w jakiej wadze obecnie są.i napisz dokładnie jaki ten koncentrat z de heus stosujesz bo ta oto firma oferuje szeroką gamę koncentratów i pomyślimy co dalej.

 

Radze jednak abyś przeszedł na koncentraty firmy Sano.O nich moge powiedziec Ci wszystko.

Dla macior najlepszy jest koncentrat Protamino Matra® firmy Sano a do tego jako dodatek Fertisan-S® idealny dla loszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Prosiaki maja 12 tygodni .Jęczmieniu nie posiadam tylko pszenżyto mieszanka i trochę pszenicy bo zostało mi z siewu.

 

A o co napisałeś dla tych loch to jest dla loch luźnych ?. i teraz kupie z sano. A teraz co ma zrobić z tymi lochami ? Sprawdziłem przed chwila w zeszycie i pietrain powinna mieć ruje mniej więcej 8 października a pietrain x pbz 8 października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

To jaka masz ta mieszankę jakie zboża?? Bo mieszanina pszenżyta i pszenicy jest za bardzo bogata w białko i dlatego prosięta będą chorować.

A odnośnie tych macior zacznij ich żywić poprawnie...najlepiej podawaj pasze na mokro. Ważne aby maciory miały cały czas dostęp do wody. Jeśli podałeś PG600 to rozpocznij poprawne żywienie i czekaj na ruje...nie jest to pewne ze się doczekasz. Ale trzeba mieć nadzieje...

 

Podaj mi dokładny termin oproszenia się tych macior jak i dokładny termin odsadzenia prosiaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Pietrain 18 czerwiec poród, odsadzenie 2 sierpnia. Lochy karmie mieszanka (owies jęczmień pszenica) i pszenżyto. Pietrain x pbz oproszenie 6 sierpień odsadzenie 11 wrzesień. A w jakich proporcjach mieszać pasze z wodą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolik13    1

Wg. moich wyliczeń Pietrain jeśli już jej podałeś PG600 to ruja powinna nastąpić około 8 października a u Pietrain x pbz ok. 6 października. Jeśli któreś z nich nie podałeś jeszcze PG600 to zrób to najpóźniej jutro...bo jak nie to będziesz czekał znów 3 tyg.

A odnośnie paszy wcale to pszenżyto nie jest potrzebne w żywieniu...a odnośnie tej wody to dodawaj tak aby pasza była konsystencji lekko płynnej. A co do tych prosiaków podawaj najlepiej pasze na sucho a woda w osobnym korycie lub poidła...najważniejsze aby dostęp do wody był stały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Tak dla ogólnej informacji. Aby locha prawidłowo weszła w ruje (dotyczy to zwłaszcza pierwiastek) ubytek masy ciała podczas laktacji nie powinien wynosić 10 kg. Może się okazać teraz że niestety będziesz musiał pozbyć się tych loch gdyż laktacja zbyt wycieńczyła ich organizm i nie są zdolne do kolejnej rui.

Z ogólnych zaleceń podaje się że locha podczas laktacji powinna zjadać 2kg na własne potrzeby bytowe+ 0,5 kg na każde prosie czyli w twoim przypadku 7-8 kg (przy energii 14MJ/kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Nie miały rui sinawy miały srom jak usiadłem na grzbiet to po paru sekundach uciekały. I jednej nie dałem pg 600. A drugiej dałem 2 tyg przed spodziewano ruja i tez nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

1. No z tego co piszesz to lochy wykazują brak odruchu tolerancji. Stąd wynika moje pytanie: czy lochy mają zapewniony kontakt z knurem, czy od samego początku je tylko inseminujesz? Bo teoretycznie możliwe jest, że ruja występuje oczywiście normalnie, ale brak kontaktu z knurem, ew. brak jego zapachu, doprowadził do pewnego rodzaju zaburzeń behawioralnych.

2. PG 600 to w sumie takie strzelanie w ciemno gdyż nie zawsze działa, więc dla kogoś kto zajmuje się hodowlą "rekreacyjne" nie wiem czy jest dobrym rozwiązaniem problemu.

3. Kolejnej rui możesz spodziewać się za około 3 tygodnie, więc być może warto by było w ramach stymulacji żywieniowej tak na tydzień przed spodziewaną rują i w jej trakcie stosować system żywienia ad libitum czyli zwiększyć tak dawkę pokarmową aby karmić lochy do syta + dodatkowo można by w paszy zwiększyć ilość włókna i białka.

4. To czy pasza jest w formie papki czy suchej nie ma wcale, aż takiego znaczenia, ważne aby locha miała stały, nieograniczony dostęp do wody.

5. Również ważne dla lochy jest naświetlenie pomieszczenia i panująca w nim temperatura, która nie powinna przekraczać 18oC, a w pomieszczeniu w którym znajdują się lochy powinno być na tyle jasno, abyś mógł swobodnie czytać gazetę, jeżeli masz problemy z tą czynnością, to są dwa wyjścia

A)potrzebujesz wizyty u okulisty :blink:

B)w pomieszczeniu jest za ciemno i trzeba by pomyśleć nad jakimś oświetleniem min. przez te 10 - 12 h dziennie.

  • Like 1

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Lochy były kupione jako prośne sa po pierwszych prosiakach, nie maja doczynienia z knurem bo narazie nie posiadam tylko będę jeździł do sąsiada który knura posiada , knura mam w planach kupić na wiosnę gdyż do tego czasu stado loch powiększę do min. 10 loch z temperatura bywa rożnie . Lochom podaje około 3kg paszy na dobę ( mieszanka owsa pszenicy lub pszenżyta z przeważająca ilością owsa). Rozmyślałem nad inseminacja ale sam nie wiem jak to się robi parę razy się przyglądałem ale weterynarz nie chciał mi udzielić wskazówek jak to się robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Inseminację może wykonać ci doświadczony inseminator(no za jego dojazd będzie trzeba pewnie zapłacić), a jak ładnie poprosisz to ci pokaże co i jak. No a na temat rui możesz poczytać tutaj http://www.mchirz.pl/inseminacja_trzody_chlewnej.php

No, a wbrew temu co pewnie będą twierdzić niektórzy mieszanka pszenżyta lub pszenicy z owsem jest dobrym rozwiązaniem, choć ja bym dodał do tego jeszcze jęczmienia. Po za tym mi głównie chodzi o to abyś na tydzień przed spodziewaną rują rozpoczął tzw. żywienie bodźcowe tj. zdawał maciorze tyle paszy ile jest w stanie zjeść,a pasza powinna być dobrej jakości czyli np. pszenżyto, owies, jęczmień + koncentrat/premiks + mieszanka witaminowa (głównie chodziło by o wit A, E i kw. foliowy). Po zakończeniu rui wraca się do normalnego żywienia. No i naprawdę pomyśl nad oświetleniem w chlewni.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Ok. Dzieki za informacje. Oświetlenie ma byc robione wiosna ogolnie cały budynek ma byc remontowany. A w jakich proporcjach mieszać zboża?. Znalazłem normy żywienia i jestem w trakcie ich analizowania żeby sie tego nauczyć ale narazie jak byś mógł podpowiedzieć to bym był wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Wiesz nie wiem jaki dokładnie stosujesz koncentrat ani jakiej jakości zbożem dysponujesz, więc będzie chyba ciężko poradzić tak aby było dobrze, ale generalnie stosuje się zasadę, że w żywieniu loch luźnych teoretycznie można stosować jęczmień i owies bez jakichś szczególnych ograniczeń, a udział pszenżyta powinien wynosić do 50%(tymi danymi jednak nie obejmuję udziału w mieszance koncentratu, więc rzeczywisty udział pszenżyta w mieszance będzie niższy). Dodatkowo można dodawać śrutę sojową w ilości do 8% i mączkę rybną(osobiście jednak uważam, że dodatek mączki rybnej przy dobrym koncentracie można by pominąć) oraz myślę dobry by był dodatek jakieś mieszanki mineralno-witaminowej, no i oczywiście obowiązkowo lochy powinny do paszy dostawać coś przeciwko mykotoksyną, szczególnie jeśli stosujesz w żywieniu loch otręby. Paszę należy tak zbilansować aby przez pierwsze 4 tyg. po odsadzeniu dostarczała ona ok. 30 MJ energii dziennie (czyli trzeba też uwzględnić ilość karmień w ciągu dnia i ilość zdawanej jednorazowo paszy). Niektórzy zalecają też stosowanie przez te 4 tyg dodatku specjalnej mieszanki do żywienia bodźcowego takiej jak np. Maxi Flush (nie wiem jak to się sprawdza, nigdy nie stosowałem).


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamBa    0

Koncentratu nie stosuje tylko witaminy MIX VIT .Jaki koncentrat polecasz? z Światłem zrobiłem porządek świeci sie do 19.00 . Dzieki za porady .Jeśli to nie tajemnica to ile posiadasz loch ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj