Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola na nasienie i poplon

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 09:40

fasola na nasienie i poplon Hej myślę o zasiewie fasoli w celu płodozmianu, ale również w celu urzyźnienia gleby a jak ju będzie to może by nasienie zebrać hmmm co wy na to? mógłbym zrobić tego jakieś 0,5 ha ile byłoby z tego ziarna? A i jeszcze czy kombajnem zbożowym można ją zbierać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola na nasienie i poplon Dzisiaj, 05:53
  •  

#2 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 28 wrzesień 2010 - 10:43

fasola na nasienie i poplon Z 0,5 ha powinieneś zebrać ok 10q kombajnem się młóci ale trzeba go inaczej ustawić, zamontować podbieracz (najpierw ścinasz fasole na paski) podejrzewan że w twoim regionie fasola nie jest popularna i pewnie będziesz miał z tym problem, następna sprawa to chwasty jeśli nie przypilnujesz na początku to póżniej już nic nie zrobisz i przy pierwszch dłuższych opadach strąki wygniją. Stanowisko zostaje dobre ale na pewno jest więcej zachodu niż np. przy rzepaku czy pszenicy.

#3 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 17:08

fasola na nasienie i poplon Fasola jest u mnie popularna ale na szparagową a ja chce mieć materiał siewny na poplony, nio i na szparagówke też w tym roku miałem 45a na szparagową i z chwastem radzę sobie panidą ale gorzej z kombajnem bo muszę nająć a nie wiem czy któryś z okolicy ju młócił fasolę... Dużo tego ustawiania??? Pewnie klepicho cza popuścić tak? Acha i jaki podbieracz jak kolo kupił se hollanda nówke to będzie miał ten podbieracz jak myślisz?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 22:01

fasola na nasienie i poplon Co do ustawienia kombajnu to wiele Ci nie powiem bo u mnie kilka osób w wiosce przerabia i zawsze kogoś najmuje, jak młóci to zawsze wolne obroty co więcej przestawia nie wiem. Co do podbieracza to w standardzie razem z kombajnem raczej go nie ma, są to takie ruchome widełki, podobnie jak w prasach to wygląda i działa.

#5 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 29 wrzesień 2010 - 07:18

fasola na nasienie i poplon A ty siejesz fasole? Ja miałem w tym roku Unidor żółta i ładnie wyszła.

#6 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 29 wrzesień 2010 - 10:15

fasola na nasienie i poplon Tak sieje jaśka karłowego i tyczną, na suche nasiona oczywiście.

#7 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 29 wrzesień 2010 - 19:10

fasola na nasienie i poplon A co robisz z nasieniem skarmiasz czy sprzedajesz gdzieś i jak sprzedajesz to jaka cena tego może być?? Podejrzewam że to odmiany typowo przeznaczone do zbioru na sucho? Unidor jest typową szparagówą i chciałbym właśnie tę odmianę na sucho to nadwyżke bym sprzedał, cena u mnie dochodzi do 20zł/kg, ale nawet po 10 to ładny grosz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 29 wrzesień 2010 - 20:29

fasola na nasienie i poplon aaaa o jakiej fasoli mówimy bo ja na wstępie zapomniałem dodać że chodzi mi o szparagową, a mam wrażenie że ty piszesz o tej którą się robi po bretońsku... <_<

#9 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 29 wrzesień 2010 - 22:40

fasola na nasienie i poplon Tak ja sieję jedynie taką na suche nasiona, cena na tą chwilę to 3zł jaś karłowy i 8 zł jaś tyczny. Jak bym mieszkał niedaleko jakiegoś większego miasta to pewnie bym to puścił po lepszej cenie. Za jaką fasolę płacą u ciebie 20zł?

#10 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 11:13

fasola na nasienie i poplon Za nasiona fasoli szparagowej wiesz te żółte lub zielone strąki, ale to tylko za materiał siewny, właściwy owoc to strąki w których nie ma jeszcze ziarek po ugotowaniu podaje się z okrasą z masła i tartej bułki. Na giełdzie w Łodzi dziś rano szparagówka była po 2,5 za kg <_<

#11 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 12:14

fasola na nasienie i poplon Na chwasty dajesz tylko panide, nie masz problemu z żółtnicą drobnokwiatową? W tym roku zawiódł mnie basagran i zastanawiam się nad afalonem + jeszcze jakiś środek na jednoliścienne może agil pogłównie.

#12 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 17:15

fasola na nasienie i poplon No dobra zaczne od początku bo ja badylaż a ty rolnik.
Badylaż czyli zajmuje się warzywami, diś ztalerzowałem fasole, następnie to pole nawioze obornikiem, zaorze, uprawie i zredle na ostro jeszcze przed grudniem. Następnie jak w grudniu lub styczniu nie będzie mrozu któregoś dnia to rozgarne czóbki redlin i wszieje marchew i pietruszke, tak aby móc je przykryć tunelami foliowymi o wymiaracch 3.60szer 30m dł jakieś 1.2 wys.
Na przełomie lutego i marca zakładem te tunele na polu ale przedtem pryszcze pietruszke afalonem a marchew linureksem i czekam do wiosny. W międzyczasie podlewam w tych tunelach mikrozraszaczami do wody dodając nawozy. Około 15 maja ściągam folie i wyrywam warzywa wiąże je w pęczki na zielono w tak zawaną włoszczyznę czyli 4 marchewki 2 pietruszki 1 seler 1 por i sprzedaje. Pory i selery hoduje w ogrzewanej szklarni od początku stycznia sa na pole wysadzam w marcu pod tunele foliowe.
Jak pod koniec czerwca sprzątne folie z pól to przeoruje je uprawiam i wysiewam fasole na początku lipca, po wysiewie pryszcze panidą i jakoś wytrzymuje. Nagrzyba tego nie pryszcze bo wcześniej ją zbiore a krzaki tależuje i od nowa. Tak więc mam dwa plony z jednego kawałka pola. jak po tunelach jest troche chwastu to daje tajfun z siarczanem i ju.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 20:31

fasola na nasienie i poplon rozumiem, pamiętaj jeszcz, że jak byś siał fasole na suche nasiona to nalezy wyrobic sie tak m. w. do 20 maja, później jak zasiejesz to strąków będzie mało i do tego będą krótkie a ziarno małe, zbiór nie będzie uzasadniony ekonomicznie, jedynie zostanie dobre stanowisko.