Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Zdjęcie

Żmijka czy dmuchawa?

185 odpowiedzi na ten temat

#1 Ovca

Ovca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • 3190655
  • Zainteresowania:Najlepszy rolnik wśród informatyków, i najlepszy informatyk wśród rolników ;]

Napisany 11 lipiec 2007 - 16:28

Witam wszystkich uzytkowników :(

Mam mały dylemat....co lepsze do rozładunku przyczepy ze zborzem....zmijka...czy dmuchawa (oczywisice z całym osprzetem) ?
powiedzmy ze cena nie gra roli...prosze o pomoc w wyborze....najlepiej jak macie...to dajcie jakies stronki producentów tego sprzetu :)

pozdrawiam i oczekuje pomocy :) Ovca :)

Edytowany przez Pixel, 12 lipiec 2007 - 11:31.
Źle nazwany tytuł tematu.

• 0
drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Reklama

• Reklama
  •  

#2 marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 3081 postów
  • 8368390

Napisany 11 lipiec 2007 - 16:36

ja uwazam ze o 100% lepsza jest zmijka!
wiadomo ze kazdy robi jak mu pasuje, ja nawet do BIN-a sypie zmijka, przwaznie podjedzie sie 12-to tonowka i zmijke 6m do tego, -35-40 min i silos pelen (11ton) :(

wiadomo na strop zmijka bedzie utrudnieniem, ale wydajnosc ma lepsza jak dmuchawa i dmuchawa na stropie Ci porozzuca,

tak ze wszystko ma swoje plusy i nimusy :)
  • 0

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#3 Chota

Chota

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1049 postów
  • 11929140

Napisany 11 lipiec 2007 - 18:06

ja posiadam to i to i tez uwazam ze lepsza jest zmijka
  • 0
URSUS-Moc i Potęga
IHC-Jeszcze więcej mocy!

#4 karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 11 lipiec 2007 - 18:24

Posiadam żmijke i dmuchawę. Do załadunku Bina 100 t zestaw niezastąpiony. Tu masz link do Pom Augustów http://www.pom.com.p...&idm1=2&lang=pl
Dmuchawa z Bina 7.5 kW kosztuje 4000 zł, jej wydajność wynosi ok 7 t/h
  • 0

#5 mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 3159 postów

Napisany 11 lipiec 2007 - 18:26

Zależy też jaka dmuchawa, bo mogą mieć różną wydajność... Używałem jedną żmijke, teraz mam dmuchawe i dwie żmijki. Dmuchawą jest nieco wolniej ale wygodniej, można sobie różnie skonfigurować rury i nasypać w taki zakamarek stodoły gdzie prosta żmijka nie podejdzie, lżej jest też z ustawieniem, warto brać taką z cyklonem (bo nie wszystkie maja :( ). Dmuchawy używam do rozładunku przyczep, a żmijek do workowania zboża i napełniania dużego zbiornika nad śrutownikiem. Najlepiej mieć to i to :)
  • 0

#6 Mariusz x

Mariusz x

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1905 postów

Napisany 11 lipiec 2007 - 18:32

Żmijka jest lepsza, ma większą wydajność i mniejsze zapotrzebowanie mocy. My mamy samorobną z (elementów ze starego młyna) śr.ok 25cm i 4 tony zboża wysypuje się ok 15 minut, sypiemy na spichrz przez otwór w dachu. Kiedyś dmuchaliśmy dmuchawą ale szło wolniej, strasznie głośno no i potrzeba dużego silnika ok 10 kW a do żmijki wystarczy ok 4 kW.
  • 0

#7 Krzys123

Krzys123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów
  • 334958

Napisany 11 lipiec 2007 - 19:39

U kolegi kiedyś pomagałem przy zbożu i on miał żmijkę, potrzebował ją trochę dłuższą to kupił rurę z bizona. Nigdy prędzej nie widziałem żeby zboże z przyczepy tak szybko uciekało :( Ja sam mam dmuchawę samoróbkę, wentylator o średnicy ponad 1 m. Wszystkie inne dmuchawy we wsi się kryją, a silnik to mam ponad 7kw ale daje nieźle.
  • 0

#8 Piotrus89

Piotrus89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów
  • 4764260

Napisany 11 lipiec 2007 - 19:41

My mamy to i to, ale dmuchawę mamy od siana, srednica rury to 50cm i ma oddzielny motor napedowy o mocy 10kW, mimo ze jest głośniejsza od żmijki to jednak wygodniejsza i wydajniejsza, bo moge skierowac rury w dowolne miejsce, a żmijką trzeba ze 2 ludzi do odgarniania ziarna, w tym okropnym kurzu i skwarze pod szczytem obory gdzie mam spichlerz, ok 5 ton to jest sprawa 10-15 min rozladunku, żmijka nadaje sie do załadunki bina, u mnie jest uzywana do zaladunku przyczep na handel z innego spichlerza w stodole .
  • 0

#9 Ovca

Ovca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • 3190655
  • Zainteresowania:Najlepszy rolnik wśród informatyków, i najlepszy informatyk wśród rolników ;]

Napisany 11 lipiec 2007 - 20:12

hm no dzięki :) ale czekam na jeszcze :) moze jakies stronki producentów :(....a jeszcze jedno za rok jest planowany zakup silosu....to jak bym np. kupił teraz dmuchawe to sie zgra z silosem ?

Pytam bo u mnie na wsi nikt nie ma silosów....tylko wszyscy na zopole w stodole i heja łopatami :)
  • 0

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

#10 misiek10

misiek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów

Napisany 11 lipiec 2007 - 21:57

jak dla mnie dmuchawa jest bardziej uniwersalna, ale za to zmijka lepsza w pewnej wezszej grupie prac. np rzucanie zboza 3 m w gore i 10 m dalej - lepsza dmuchawa, zasyp silosa - lapsza zmijka, do zmijki (jeszcze zalezy jakiej) trzeba wiecej sily zeby ustawic, ale za to jest to prostrze.

ja mam np takie cos i bardzo sobie chwale. no tylko kosz moglby miec wyzsze scianki, a tak, to extra
  • 0

#11 stachles

stachles

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • 10209366

Napisany 11 lipiec 2007 - 22:30

żnijka ponieważ jest szybsza niż dmuchawa
  • 0

#12 tomb2

tomb2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 505 postów

Napisany 12 lipiec 2007 - 11:03

Ja mam dmuchawe z POM Augustów i bede dopiero pracował nią pierwszy zeson i mam pytanie do soób które używają już ten sprzet, czy da rade brac tą giętką rurą zboże bezpośrednio z przyczep ?
  • 0
Ciesz się każdą chwilą życia...

#13 Gorbaczow

Gorbaczow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 12 lipiec 2007 - 12:37

żmijką rzeczywiście idzie szybciej niż dmuchawą ale to musi być naprawde dobra żmijka - ale osobiście odstawiłem juz te dwa sprzęty i zrobiłem sobie kosz zasypowy i przenosnik kubełkowy - na końcu przenosnika jest 4 drożny rozdzielacz i mogę sobie sypać ziarno do silosów (2 lejowe po 60t zuptor-gostyń www.zuptor.pl ) lub na poddasze - kosz zasypowy mam taki ze wchodzi w niego cała przyczepa 6t - wysypie ziarno w 5 minut i jade na pole a przy zmijce i dmuchawie przyczepa musi stać do końca - a opróżnianie silosów mam tak rozwiązane ze jest taśmociąg pod spodem i ziarno leci do tego samego przenosnika kubełkowego - całośc obsluguje jedna osoba - trochę to kosztowało bo poszedł na to cały MR i jeszcze dołożone było pare złotych ale się opłaca - teraz myśle jeszcze suszarnie dorobić do tego

pozdro Gorbaczow
  • 0

#14 Karol I

Karol I

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • 1572854

Napisany 12 lipiec 2007 - 14:15

Przy żmijce muszą stać dwie osoby do nagarninia, a przy dmuchawie tylko jedna to też zależy kto jakie ma możliwość. My żmijką to biny 70t napełnialiśmy i przyczepka szła około 35min i było bardzo dobrze, a teraz żeby wsypać w biny 250t musieliśmy postawić podajnik kubełkowy z koszem zasypowym gdzie zyskuje się na czsie bo kipujemy przyczepe do kosza i możemy jechać spowrotem na pole. Tak wieć jeśli cena nie gra roli to rozładunek żmijką (po lini prostej) mnoże trwać w miare szybko, ale trzeba pamiętać że dwuch ludzi musi nagarniać (jeden też da radę ale wtedy jest ciężęj) :) Jeśli dmuchawą (nasypimy w kręte zakmarki) to czas rozładunku będzie dłuszy, ale obsługuje tylko jedna osoba. Ovca dużo zale od tego jakie masz możliwości w gospodarstwie więc decyzja należy do ciebie, ale ja jeśli miał bym wybierać to wybrał bym żmijkę :) choć najlepszym rozwiązaniem dla nas jest podajnik kubełkowy :(

Ciekawym rozwiązaniem są żmijki z Dozamechu i Augustowa z koszem zasypowym na dole :)
http://www.pom.com.p...&...2=9&lang=pl
http://www.dozamech.com.pl/ziarno.php
  • 0

#15 Ovca

Ovca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • 3190655

Napisany 12 lipiec 2007 - 14:28

No własnie...mozliwosci sa takie jakie sa...i nawet nie chodzi tu o kase...Mam stodołe z dwoma "boiskami" (wjazdami) obok siebie....na jednym (lewym) boisku i zapolu stoi chlewnia przeuzona z stodoły...w której choduje trzode.... Wiec zostaje mi tylko jedno boiski i jedno "zopole" i troche trudno w to zopole wcofnąć przyczepa...przeszkadza chlewnia i nie da sie swobodnie manewrowac :|....i mysle zeby na boisku wykiprowac do dmuchawy, lub zmijki i dalej przez ruły by poleciało na zopole....za rok moze sie to zmieni bo zamierzam kupic silos:)
  • 0

#16 Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów
  • 9242927

Napisany 12 lipiec 2007 - 14:39

Ja bym wybrał żmijkę, bo ma lepszą wydajność :(
  • 0
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#17 coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2799 postów
  • 3709345
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery, samochody, radiokomunikacja cb i kf, komputery, muzyka z lat 80tych i 90tych, technika rolnicza :).

Napisany 12 lipiec 2007 - 17:57

Jeśli chodzi o moją dmuchawę to nie narzekam na wydajność. Mam taką o wydajności 18 t/h. W moim przypadku lepiej sprawdza się dmuchawa, ponieważ zboże transportuje na górę na budynek. Jeśli miałbym mieć żmijke to przynajmniej 2 sztuki i to takie długie, ponieważ długośc mojej gury to będzie gdzieś ok 20 metrów.
  • 0

#18 kris14

kris14

Stary Kombinator

• V.I.P.
  • 5694 postów

Napisany 12 lipiec 2007 - 18:09

Jeśli musisz transportować zboże na jakąś większą wys. i cena nie gra roli to dobre będą przenośniki kubełkowe z koszem przyjęciowym- kiprujesz przyczepę i jedziesz w pole :(. Później tylko ktoś podgarnie resztę zboża i możesz sypać następną przyczepę (jeśli masz pole niedaleko to wystarczy jedna przyczepa).
Wydajność od 30-60T/h.
Przenośniki kubełkowe Araj
  • 0

#19 kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 12 lipiec 2007 - 18:34

Ja mam coś podobnego
jest to ślimak z sitami czyszczącymi, naprawdę takie sita to dobra rzecz można odzielić zanieczyszczenia jak i poślad czy połówki
ładnie też oddziela zboże od łubinu
Dodany obrazek
od "WS" Włodzimierz Sosnowski
Ciechanów, ul. Mazowiecka 17, tel. 023 6735797
http://katalog.pf.pl...0B8960-m19.html
niestety chyba nie ma strony internetowej

Produkuje też inne rzeczy np. wialnie odśrodkowe.
Niedawno z nim rozmawiałem i opowiadał o swoim pobycie w USA, był tam na targach maszyn. Mówił że w USA jest ogromna prostota sprzętu, praktycznie tamtejsi farmerzy używają tylko żmijek i to wielkich by zasypać silosy od wierzchu.

CO wybrać ??? wiadomo że największą wadą żmijek jest to że przenoszą zboże tylko w linii prostej, ale chyba innych wad nie ma tylko trzeba rozwiązać sposób pobierania zboża ale to żaden problem.
Jeśli zboże ma iść wysoko to włożyć sprzęt na przyczepę i jeśli to wywrotka zostanie go bardzo mało
Można zrobić też kosz do żmijki i zrobić szyber w przyczepie, jeśli wywrotka to burcie, jeśli sztywna to w dnie.
  • 0
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Google

• Reklama google
  •  

#20 Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 12 lipiec 2007 - 20:04

ja mam taki sprzet jak u góry
  • 0