Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi

24 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Alchemik

Alchemik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 12:05

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Nie zamierzam kupować tego sprzętu. Ciekawi mnie tylko jak sprawował on się na polu w dawnych czasach (np. PGR)(osobiście nigdy nie widziałem dt75 i t150k w polu ). Interesuje mnie spalanie w porównaniu z kołowym sprzętem, awaryjność , rodzaj prac wykonywanych sprzętem gąsienicowym, jakie były jego mankamenty i ogólne wrażenia z użytkowania. Najbardziej ciekawią mnie wypowiedzi osób które pracowały na tym sprzęcie (są takie na forum ? ). Wypowiedzi na temat innych marek ciągników gąsienicowych też mnie interesują, ale chyba nie były spotykane zbyt często.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Dzisiaj, 14:18
  •  

#2 Share atlas22

atlas22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 13:16

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi T150k to pojazd kołowy czyż nie? tak samo jak k700
DT owszem to pojazd gąsienicowy

#3 Share Alchemik

Alchemik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 17:19

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Litera k za oznaczeniem T-150 oznacza wersję kołową – były też gąsienicowe:

T 150
T 150

#4 Share kapol

kapol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 18:10

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi w dt najgorzej jest się przyzwyczaic do sprzęgła po prawej stronie

#5 Share zenas

zenas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Zainteresowania:Moje zdanie to "DOGMAT" nie dyskutuje!

Napisany 24 wrzesień 2010 - 20:13

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi :D był dt-75m a drugi to T-100 ten 150 to tzw.kirowiec.Ja cały czas biorę pod uwage zakup takiego dt-a ,biorąc pod uwage ostatni mokry rok ,że nawet ciągniki z napędem 4X4 w tym błocie są bezbronne jak niemowlaki,co innego dt pamiętam z pgr-u ,zeby nie asfaltowe drogi i koniecznośc ich przewożenia z pola na pole do dzisiaj by chodziły,takiego za 5 tys na chodzie można już kupić,i 4-kę pług pociągnie bez problemu.Co innego współczesne ciągniki mają gąsienice plastikowe a więc są ciche szybkie i po drogach asfaltowych można nimi jeździć :)
Ciągnik powinien być jak koń-prosty w budowie i nie zawodny w pracy.
www.youtube.com/watch?v=N--TWYKpbYM

#6 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 25 wrzesień 2010 - 04:01

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Sprzęt o który pytasz to już historia,jednak jeszcze mozna go spotkac.Jak miałem dziesięć lat i uśmiechniety od ucha do ucha jezdziłem tym sprzętem jako pasażer.U nas w PGR-rze wschodni sprzęt jaki był to K-700A,T-150K,DT-75 i Białorus (Jumz?).W tym,że DT-75 to starsza wersja ciągnika gąśienicowego,był z okrągła kabiną.Potem przyszły dety już z kwadratową maską,kabiną i dodatkowym zbiornikiem paliwa na błotniku.Jego symbolu dobrze nie pamietam-DT-82M???To był dobry sprzęt jak na tamte czasy.Mówiło się,że ruski sprzęt paliwożerny-bzdura,po prostu paliwo lało sie strumieniami do indywidualnych rolników i było ok.W uprawie ziemi ten sprzęt radził sobie dobrze,w tym że nie wiem jak Białorus,bo go w PGR-ach raczej do upraw nie używano,to był lekki ciągnik kołowy niewielkiej mocy.To był twardy sprzet i naprawde twardzi ludzie na nim pracowali,12 godzin orki detem to był normalnie drenaż mózgu.Mało kto o ten sprzet dbał,a zaplecze magazynowe z częściami do tych ciągników w pegeerach było dobrze wyposażone.Potem nadszedł czas zmian i sam widziałem jak cięto palnikami ten sprzęt na złom,totalna głupota bo w czasie śnieżnej zimy nie było deta do odśnieżania dróg.Kolego Zenas,nowoczesny sprzęt ma gumowe gąśienice i fakt,że przyczepność jest dobra ale ich główną zaletą jest małe ugniatanie gleby bo jest mały nacisk jednostkowy w porównaniu z ciągnikami kołowymi.Ale na tych gumowych taśmach nie zrobisz takiego drifta w miejscu jak starym,poczciwym detem.

#7 Share kapol

kapol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 25 wrzesień 2010 - 06:13

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi dt z kwadratową kabiną terz miał numer dt 75 puzniej był dt 100 miał 100 koni mechanicznych i dt 75B na szerokich gąsienicach

#8 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 wrzesień 2010 - 10:18

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi U nas stoi jeszcze dt 75m z silnikiem 100 KM(poprzedni właściciel wymienił silnik). Przez kilka sezonów orał pługiem chyba 4x40, pociągnąłby 5 skib ale większego pługa nie było. Uciąg ma ogromny, sporo większy niż MF 3645. Problem jest, gdy ciągnie się maszynę i trzeba skręcić, po rozłączeniu gąsienicy praktycznie staje w miejscu bo druga gąsienica łapie poślizg.Spalanie ok 10 litrów na godzinę, z tym, że nigdy nie chodził na pełnym gazie bo nie było takiej potrzeby.

#9 Share Alchemik

Alchemik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 10 październik 2010 - 10:16

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Mariusz x na tych 10 litrach ile szło zaorać w porównaniu ze zwykłym ciągnikiem, albo ile na tym polu zużyłeś ciągnikiem dt, a ile zwykłym ?

Kolego zenas pod podanym wcześniej linkiem jest gąsienicowa wersja t150 (najpierw powstała wersja gąsienicowa a póżniej kołowa)
t100 wygląda troszkę inaczej ( T100M , T100MZ ) i był produkowany także w Polsce (w Polsce jednak, często na wszystko większe od dt 75 mówiono staliniec )
(na dokładkę jeszcze "ojciec t100" - S65

Co do wersji dt75 to problem jest taki, że produkowało go, kilka fabryk w ZSRR i większość robiła swoje modyfikacje, których nazwy czasami się pokrywały (nie mam pojęcia z skąd sprowadzano dt75 do naszego kraju).

Przy okazji - k150 nadal jest produkowany w wersji kołowej i gąsienicowej:
wersja kołowa
wersja na gąsienicach

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 październik 2010 - 10:39

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Nasz dt pochodzi z Wołgogradu. Odnośnie spalania to chwilowo nie powiem nic więcej, muszę spytać o to ojca. Jak się dowiem to napiszę :blink: .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 14:59

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Kupiłem w tym roku DT 75 będzie pracował w polu wiosną testy jesienne są obiecujące na mokrych polach rewelacja nie kopie kolein. Wiosną się okaże czy moje oczekiwania zostaną spełnione i czy 2 tygodnie wcześniej zacznę suszyć glebę.

#12 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 17:27

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi A do jakich konkretnie prac polowych wykorzystałeś DT75? Jak byś mógł to napisz kiedyś bo jestem bardzo ciekawy? :(

#13 Share agrotechnicZ165

agrotechnicZ165

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:Zetor Fan, Modele.

Napisany 30 listopad 2010 - 17:45

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi DT to ciągnik może nie przestarzały, ale zbyt przyjemnie to się nim nie pracuje. No ale to był sprzęt do roboty a nie do przyjemności. Pomarudzić można by było na niego, ale takie rozwiązanie jak rozruch za pomocą małego silniczka benzynowego zapewnia 100% rozruch w trudnych warunkach zimowych.

Co do fabryk robiących "dety", to był tylko 2- w Wołogradzie i Pawłogradzie. Wersji DT było sporo, Był DT 75 podstawowy, czyli o mocy 75 km, ale też nieco mocniejszy o mocy 82, jak i też turbodoładowane C wersje o mocy 100 km. Największy DT to DT-175C, czyli potwór z silnikiem od T-150 (widlasty, 6 cylinderków). Oczywiście u ruskich się nic nie marnuje, więc podwozie od DT, było wykorzystane też w T-150 i T-74 produkcji HTZ.

PS- nie piszcie "det", bo DET to wielki buldożer o napędzie spalinowo-elektrycznym z silnikiem od czołgu T-35/T-54, robionym w CzTZ, który wygląda tak jak na tym filmiku:
KLIK

Jak to mówią ruscy- "sabaka"...
Ha traktor, Akkor Zetor!

Zetor Team

#14 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 13:04

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Wykorzystam DT do uprawy przed uprawą siewną tzn. kultywatorowanie nie będzie grzązł więc można szybciej podsuszyć ziemię aby muc wjechać normalnym ciągnikiem.
Gleby są nie ciekawe wiosna długo obsychają.
Można spróbować bronować oziminę wczesną wiosna to też pomoże jej przyspieszy wzrost.

#15 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 10:45

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Witam!
Chcę odświeżyć trochę temat i na wstępie podziękować koledze leszekd za wcześniejszą odpowiedź i ponownie zapytać :D czy już przetestowałeś swojego DT w pracach polowych i czy jesteś zadowolony? Jeszcze jedno pytanko, Twój DT jest na gąsienicach standardowych (węższych), czy tych szerokich (błotnych)? Z góry przepraszam za moją ciekawość. Wypytuję się dla tego ponieważ w przyszłości mam w planie kupić taki pojazd (nawet zakładałem inny temat o DT) i z tej racji zbieram różne informacje.
Pozdrawiam!

#16 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 13:46

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Dt to ciągnik nie na dzisiejsze czasy. Mam dt75 i pracowałem nim prawie przez 5 lat. Głównie orka i bronowanie. Mam go nadal i teraz remontuje lecz raczej nie będę go więcej używał do tych prac (trafi do kolekcji :) ) Praca tą maszyną nie należy do komfortowych. Bardzo dobrze radzi sobie przy bronowaniu. Ciągnik "płynie" po skibach nawet jak jedziesz w poprzek. Bardzo dobrze sobie radzi na mokrym, mało pali (dużo palił w PGR jak paliwo sprzedawali). Minusy to szybkie zużywanie podwozia (drogie gąsienice). Dużo przeklęstw i potu przy zjechaniu z gąsienicy. No i kłopot z dojazdem na pole. Teraz to zaraz ktoś podp...rzy nawet jak jedziesz polną drogą. Dzisiaj ciągnik tylko dla pasjonatów. Jak bym miał wybierać to dołożyłbym i kupiłbym coś na kołach. Do rolnictwa nie polecam

A tu niezła akcja z udziałem k700

Edytowany przez maniek33, 17 kwiecień 2011 - 14:29.

#17 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 20:31

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Właśnie o tego typu informacje mi chodzi :)
Kolego maniek33 a nie próbowałeś swoim DT głęboszować? Ja chcę kupić DT głównie do odśnieżania zimą ale w sezonie letnim myślałem o wykorzystaniu go w głęboszu.

#18 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 21:35

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Głęboszować nie próbowałem. Jak się uparłeś na kupno to bierz tego z mocniejszym silnikiem (silniczek rozruchowy ma po prawej stronie). Ja mam wersję 75 i myślę, że brakowałoby mu mocy do głęboszowania. Pamiętaj, że to ok 75 koni i cudów nie ma co oczekiwać :) . Pali niewiele bo ma nieduży silnik. Oczywiście nadrabia lepszym "zaparciem" i masą. Nie wierz też w mity o strasznie dużej zwrotności typu "bączki". Na piachu owszem. Na trawie tragedia. Jak już nauczysz się dobrze jeździć to będziesz unikał głębszych zakrętów jak ognia, szczególnie przy cofaniu :) . Jest to najlepsza droga do zrzucenia gąsienicy. Wtedy jest naprawdę kupa roboty :) . Zwróć uwagę czy koła prowadzące ( to te duże z przodu ) nie są odchylone na boki oraz czy wózki nie mają luzów (trzeba lewarować by to sprawdzić ). No i oczywiście wyrobienie gąsienic oraz sworzni. Reszta jak w każdym innym ciągniku. Naprawdę zastanów się czy chcesz się w to pakować. Nie bez przyczyny są niedrogie.

#19 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 21:55

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Kolego maniek33 dzięki serdeczne za odpowiedź i za udzielenie wszelkich porad! Na pewno wezmę je sobie do serca! :)
Co do mocy to ja zawsze obstawiałem za silnikiem 90 konnym :D Kupić będę chciał, może jeszcze nie w tym roku i jeśli nawet nie uda mi się wykorzystać go do prac polowych to na pewno do odśnieżania, bo naprawdę wkurzające jest bycie "odciętym od świata" zimową porą, a bywało, że i 2 dni nie było wyjazdu z domu za nim odśnieżyli - porażka! Instruktażu z obsługi i prowadzenia to myślę, że będzie w stanie udzielić mi mój ojciec, bo około 15 lat jeździł DT-em w SKR, ale wyłącznie jako spycharką i nigdy nie wykonywał nim żadnych prac polowych. Dlatego bardzo zależało mi na wypowiedziach osób z tego typu doświadczeniem. Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim!
Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wigles

wigles

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 17:36

Ciągniki gąsienicowe dt75 i t-150 w uprawie ziemi Chciałbym odświeżyć temat. Używa ktoś z was DT'a przy ugniataniu pryzmy kiszonki. Zastanawiam się czy przez to że ma gąsienice uzyskałbym lepsze ubicie pryzmy, czy wręcz przeciwnie?