Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jako opał

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share TBhog

TBhog

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 19:11

Owies jako opał Witam

Czytałem troszkę o ogrzewaniu domu piecami na owies. Kilka różnych sprzecznych opinii: jeden spala „wiadro dziennie”, inny „worek na dzień” … . Czy ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat.

1. czy to jakaś specjalna odmiana owsa
2. ile należałoby go zgromadzić na ogrzanie domu ok. 250 m^2
3. jaki areał wystarczyłby na zebranie odpowiedniego plonu do ww powierzchni
4. jakie problemy/zalety z tym związane

W chwili obecnej spalane jest ok. 9-10 ton flotu + góra trocin co daje jakieś 2000 zł / sezon (trociny gratis). Może taniej byłoby obrobić pole z owsem lub nawet zakupić ten owies.

Nawet nie chodzi o cenę tylko o komfort bo jak wiadomo flot nie jest czysty i trzeba koło tego pochodzić żeby dobrze się paliło. Do tego dochodzi stary piec złej konstrukcji, który i tak będę musiał niedługo wymienić, to może już pomyśleć o innym paliwie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Traktor :), Bóg, Honor, Ojczyzna, Górale, Linux

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jako opał Dzisiaj, 02:29
  •  

#2 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 19:31

Owies jako opał Ja mam 2 letni piec na eko groszek i on jest przystosowany do owsa.Paliłem nim parę dni a mój kolega pali drugi rok tylko owsem.Trzeba bardzo dobrze ustawić piec, co do sekundy,bo inaczej zgaśnie.Jest trochę popiołu z niego i taki sobie z kalorycznością.Kolega mówił że przy mocnych mrozach to trochę za słaby opał.Ja kupuję 4,5 tony eko groszku na zimę,dom nowy [2 lata]dobrze ocieplony ok 200 metrów do grzania.Owsa potrzebowałbym z 10 ton i co dzień czyścić piec.A na węglu to co 3 dni czyszczę i nasypuję i nie wiem co to znaczy piec.

#3 Share groszek

groszek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 19:54

Owies jako opał mam piec na ekogroszek i w ubiegłym roku ppaliłem troche owsem, jest taka sprawa że owsa idzie dwa razy tyle co groszku (dobrego) w ubiegłym roku gdy owiec kosztował około 300 zł za tonę a groszek ponad 700 no to trochę sie opłacało, ale w tym roku zboże jest droższe więc niema co kombinować

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Mareczek78

Mareczek78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:jestem muzykiem, gram na gitarze basowej, gitarze elektrycznej, saksofonie

Napisany 24 październik 2010 - 10:31

Owies jako opał Nie warto - obsiać pszenicą pole, sprzedać i kupić choćby miał.
Dla porównania

W mój piec (piec jest zasypowy górnego spalania) wchodzi 60 kg miału. piec trzyma min. 2 doby, wiec:
60kg*15= 900 kg na miesiąc, czyli ok 500 zł

Owsa weszło 4 wiaderka po 9 kg 36 kg a spalił się po 8 godzinach wiec 3*36=108kg na dobę
108*30=3240 kg na miesiąc *cena zboża powiedzmy 300(tyle kosztował w tamtym sezonie) = 970 zł (więc koszt jeszcze raz taki)

Najlepiej sprawdź sobie sam - kup trochę owsa i pal nim - zobaczysz ile spaliłeś i w jakim czasie i sobie przekalkuluj.
Ja w swoim przypadku nie widzę uzasadnienia palenia owsem

#5 Share tomekgw1

tomekgw1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 17:45

Owies jako opał witam ja palę owsem od dwóch lat. na powierzchnię 300m2 domu nieocieplonego plus wymiennik na wodę 300l .mam własne w pełni usprzętowione gospodarstwo rolne tak że produkcja owsa to przy okazji no i płobozmian jakiś musi być.przy mrozie rzędu 25 stopni to idzie około 65kg na dobę .mam palnik {przystawkę} pełny automat własnej konstrukcji zakładany praktycznie na każdy piec węglowy podobny do palnika BIOTERM . wcześniej szło mi jakieś 5000zł na węgiel i chętnych do dokładania nie było .

#6 Share Mareczek78

Mareczek78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:jestem muzykiem, gram na gitarze basowej, gitarze elektrycznej, saksofonie

Napisany 29 listopad 2010 - 09:50

Owies jako opał 65 kg to nie mało
65x31(dni w miesiącu)=2015kg na miesiąc

2T *500zł =1000 zł /miesiąc
palić trzeba praktycznie od października do marca minimum więc ok 6 m-cy, czyli wychodzi 6000

a że płodozmian - no ok, ale można zasiać rzepak
owsa niech 1 ha odda 4T więc masz wartość 500x4=2000
rzepak niech odda 3T więc 1400*3,5 =4200

#7 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 12:01

Owies jako opał

Nie warto - obsiać pszenicą pole, sprzedać i kupić choćby miał.

Tylko zauważ że nie na każdym polu urośnie pszenica.

#8 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 17:14

Owies jako opał Gdyby tak wasi dziadkowie , pradziadkowie się dowiedzieli że się zbożem pali to by chyba gospodarkę przeklęli a im samym pękłoby serce, kiedyś nasze babcie, dziadkowie schylali sie po każde ziarko i każdy kłusek zboża i nic nie mogło się zmarnować, osobiście nie mam zdania na ten temat ale tyle ludzi głoduje że grzech palić zbożem, u mnie pali się drzewem, tradycyjnie :rolleyes: I przepraszam za OT ale to taka moja uwaga na temat palenia owsem

#9 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 21:20

Owies jako opał palę owsem drugi sezon. mam piec na ekogroszek przystosowany do spalania owsa. w zeszłym sezonie przy nieocieplonym budynku szło około 100kg na dobę i jak były mrozy po 20 stopni piec nie dawał sobie rady
( ale to był błąd w ustawieniu pieca) w tym roku ociepliłem i narazie wychodzi 50 kg na dobę gdzie pałę 12 godzin i 12 nie. dla porównania groszku w zeszłym sezonie wychodziło mi 50 kg na dobę.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#10 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 22:45

Owies jako opał ja jestem zwolennikiem opalania domu zbożem,a to już tłumaczę dlaczego:ziemie 5i6 klasa,owies,mieszanki z owsem jakoś wyjdą,pszenica,rzepak to tylko o nich czytać,hodowli mam 0,sam mam to zjeść,lecz jak słyszę ile cena żywca to lepiej spalić,niektórzy przeliczają cena owsa jest taka to a taka to się nie opłaca lepiej kupić węgiel,a ja się pytam za co bo owies jest bezwartościowy leżąc na stercie i kupca nie widać,najgorszy węgiel to se cenią ok. 600 zł,więcej popiołu wyniesiesz niż wniesiesz a zimno jak w psiarni, takie Gu. to nie powinno kosztować więcej niż 200 zł,tylko kieszeń nabijasz złodziejom ze spółki węglowej,bo kopalnie tej kasy nie widzą.płodozmian super,ochrona to tylko chwasty,łatwa uprawa.mam piec z lat 70 od takiego majstra na wszystko.kiedyś potrzebowałem 4 tony węgla i kilka metrów drewna na 160 m domu,a był już ocieplony kila ładnych lat,zeszłą zimę spaliłem ok 4 tony mieszanki jęczmienia z owsem pół na pół 1 tone węgla(na noc łopatę i zasypać zbożem)i około 3 m. drewna. wychodzi mi na plus i buduję przystawkę na samo zboże.co do grzechu to w plebani jest piec na owies,(a większym grzechem jest śmieci palić i smród większy,a po zbożu to jak z piekarni).a do zwykłego wiadra 12 litrów tej mieszanki wchodzi 7 kg a nie 9,owsa to pewnie ze 6, Mareczek78 to albo miał hobok albo bardzo mokry ten owies.jeśli porównywać to kilo za kilo a nie litr za litr, i też tak porównując w moim piecu ta moja mieszanka nie gorsza od dobrego miału.a poza tym my wszyscy którzy palą zboże,wrzucimy to zboże na rynek to cena już nie osiągnie 500zł,może 300,to tyle mojego zdania.a 65 kg przy minus 25 na 300m domu to pryszcz,średnia w zimie taka nie jest,ciekawe ile w takie mrozy węgla by szło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 29 listopad 2010 - 23:02

Owies jako opał ja też chciałbym przestawić się na owies
na razie mam piec na drzewo i myślę jak go zaadaptować spalanie u mnie i tak odbywa się prawie 24/ha a to czy spalę 10 czy 15 ton nie będzie miało u mnie znaczenia

#12 Share JohnTheBulletTeacher

JohnTheBulletTeacher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 30 listopad 2010 - 12:09

Owies jako opał http://forum.info-og...?showtopic=2120

#13 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 30 listopad 2010 - 12:40

Owies jako opał najpierw spróbuj,rozpal drewnem, zrusz żeby ruszta przykryć zastaw jakimiś deseczkami gdzie dochodzi powietrze i zasyp zbożem,deseczka się rozpali razem z owsem,owies paląc się skleja i już nie zadusi żaru,ja mam stary piec na wszystko,z dołu palenisko,bez nawiewu i jest ok.ja w swoim piecu nauczyłem się zasypać tylko zbożem i garść plew do rozpalenia(2,5 wiadra)i kilka godzin spokoju,60-70 na piecu,a 10 tonami zastąpisz na pewno 5 ton węgla dobrego zależy jak w piecu się to będzie paliło,powinno płomieniem jak przy drewnie,u mnie tak jest.

#14 Share batman17

batman17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:31

Owies jako opał witam zainteresowanych tematem. moj sąsiad ma piec na owies specjalnie do niego przystosowany piec jest włoski dallessandro termomeccanica. jego piec ma 60 kw i grzeje dom o powierzchni ok 400m2 plus zasobnik 300l. w zimie w duże mrozy idzie mu ok 100kg owsa na dobę. a jak są przymrozki do powiedzmy -5 stopni to idzie mu ok 50, 60 kg na dobę. piec jest super z komina idzie tylko para jak z gazu, popiolu z całego miesiąca ma wiadro 40 l, ja sam z węglowego to takie wiadro na 3 dni. a obsługa takiego pieca sprowadza się tylko do zasypania owsem raz na 2 dni i wybrać popiół c o 3 dni nic poza tym, a jeszcze co 2 miesiące wygasić i wyczyścić. piec pracuje na okrągło w lecie tylko na bojler. w lecie 50 kg owsa na 5 dni a woda na okrągło 60 stopni, piec sam się odpala i sam gasi jak woda w bojlerze jest nagrzana, więc wychodzi taniej jak założenie solarów bo piec i tak trzeba mieć w zimie. jeden mankament piec na dom mój 250m2 kosztuje 14tys złotych, jak mi się przepali stary to będę chyba skłonny do kupna takiego pieca. ja sam z doświadczenia sąsiada gorąco polecam. ale palenie owsa w piecach na ekogroszek nie będzie tak ekonomiczne jak palenie specjalnym do tego piecem.

#15 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 18:43

Owies jako opał @batman17-wcale nie musi być to włoski piec(i nie tylko włoski-ogólnie zagraniczny)-jest już parę krajowych producentów kotłów,palników-od wyboru do koloru-i też są to urządzenia bezobsługowe-samo-rozpalające i ze sterownikami.

#16 Share batman17

batman17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 09:36

Owies jako opał wiem kolego wiesmag, tylko podałem przykład dobrego pieca, sprawdzonego. są różne piece np defro akm uni, sas, krzaczek, zębiec. pozdrawiam

#17 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 kwiecień 2012 - 00:42

Owies jako opał Ja mam palnik na owies lub pelet. Zaliczył 6 sezon. Spisuje się bardzo dobrze, pomimo, że spalam przeważnie odpady różnych zbóż. Kilka osób które znam boryka się jednak z kłopotami. Problem jest nie tyle w palniku co w elektronice. W normalnym obrocie nie kupi dobrego sterownika lub tańszego palnika z dobrym sterownikiem. Polski producent robi takie sterowniki, jednak tylko na zamówienie jednej z firm produkującej palniki i są sprzedawane tylko z palnikiem (po ok. 7 tys.) lub jako część zamienna po okazaniu dowodu zakupu palnika. Znajomy kupił palnik z tych tańszych. Palnik jest bardzo dobry konstrukcyjnie, jednak elektronika wprost uniemożliwia jego użytkowanie. Problem tkwi w logice odpowiedzialnej za sygnalizację wygaśnięcia. Dobry sterownik musi mieć mieć bardzo elastyczny (czyt. programowalny) sposób wykrywania wygaśnięcia. Pozostaje tak naprawdę kupić tańszy (ok 2,5 tys. zł) palnik bez elektroniki i wykonać ją samemu (ja za części dałem w zeszłym roku 410 zł, ale ma to być wypas zastępujący dotychczasowy sterownik) lub kupić droższy palnik za ok 7 tys. Podobnie jest z piecami.

#18 Share ilidan

ilidan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 08 kwiecień 2012 - 06:26

Owies jako opał palenie zboza to grzech.
a odnosnie wloskich firm i to ze sa dobre prosze was nie rozsmieszajcie mnie wlosi jedyne co dobrze robia to makaron. mialem doczynienia z produktami wloskich firm i to jest szmelc!!!chodzby naczepy do przewozu zwierzat
firmy pezaioli szmelc,szmelc, i jezcze raz szmelc. od wlochow tylko makaron i pizze kupojcie nic wiecej
Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

#19 Share dmarcel

dmarcel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 21:22

Owies jako opał odnośnie włoskiego kotła na owies jest to mercedes. W sezonie grzewczym 2010 zakupiłem polski piec Granpal (za nie małe pieniądze) bardzo zachwalany na różnych forach. Ogrzewałem tym kotłem dom piętrowy i szklarnie. Zakup tego kotła był wielkim błędem. konstrukcja pieca nie pozwalała na gromadzeniu się większych ilości popiołu w popielniku. Około 22 musiałem wyrzucić popiół, a o 6 znów się nie mieścił. Powodowało to cofanie się dymu do zbiornika z owsem, zapach niespalonego dymu był porażający, potrafił zwalić z nóg. Jeżeli chodzi o spalanie to był bardzo oszczędny. Jeszcze większą niespodziankę w tym piecu sprawiła mi funkcja automatycznego rospalania ... taki bajer. Po uruchonieniu kotła załączała się zapalarka, kocioł zaczynał podawać owies i tak przez 15 min.Po piętnastu minutach potężna eksplożja daszek z komina przelatuje około 7 m i londduje w ogrodzie. Telefon do dystrybutora, ... no cóż złe ustawienia? , a może przypadek. po tygoddniu ręcznego rozpalania myślęsobie zapłaciłlem tyle kasy i muszę rozpalać ręcznie, kolejna próba. Przycisk start, procedura rozpalania rozpoczęta 10 min ... 15min .... i eksplozja, wyrwany zamek w drzwiszkach popękane płlytki na kominie. Kocioł wystawiony na allegro i sprzedany za 70% wartości. Jestem zwolennikiem palenia owsem, posiadam kocioł firmy Tilgner tłokowo miałowy 35 kW oraz 60 kW, Ten większy służy mi już 4 sezon, choć producent w ITR nie napisał o spalaniu owsa to sprawuje się wyśmienicie, Owis bardzo dobrze spala się z groszkiem lub miałem w proporcji objętościowej 2 części owsa i jedna groszku. Spalam w sezonie około 15 T owsa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 20:10

Owies jako opał

Tak sobie czytam i zastanawiam się czy palicie w piecach, czy w kotłach? Raz piszecie tak, raz tak używając dwie nazwy do tego samego urządzenia. Nie przeszkadza to Wam?

Dmarcel, czy instrukcja do Twojego kotla zawiera jakieś informacje o możliwości palenia owsem? Jaki model kotła posiadasz?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.