Skocz do zawartości

Zdjęcie

Założenie plantacji wierzby energ.

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Askaniusz92

Askaniusz92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 16:01

Założenie plantacji wierzby energ. Witam

Chciał bym założyć plantację wierzby . Na własny użytek tj. nie na sprzedaż tylko do opalania domu. Chciał bym się dokładnie dowiedzieć kilku rzeczy:

1. Czy ziemia urodzajna , gliniasto-lekko piaszczysta , chyba III kl. będzie odpowiednia , nie jest to ziemia "podmokła" , lekko idzie pod górę , na łące(sad , nie przeznaczone pod wierzbę) w najniższym miejscu , gleba jest bardzo mokra , w najwyższym miejscu , pola przeznaczonego pod wierzby jest ok 1m wyżej niż na w/w łące . Mogę dodać ze jest to ziemia zaciężka np. pod ziemniaki.

2. Czy ok. 340 m2 wystarczy na opał ? w odstępach 40-50 X 100 cm

3. Jaka odmiana wierzby będzie dobra , proszę o nazwę i ew. link/tel. miejsca gdzie takową sprzedają .

4.Czy piec CO bez dmuchawy sobie poradzi , czy szybko się spala (czyt. czy trzeba często dorzucać do ognia)

5. Czy będzie to opłacalne , teraz na opał wydaję ok. 5 tys zł . Chciał bym zredukować tą sumę jak najbardziej , a najlepiej do 0

6. Jak jest ze suszeniem , czy potrzebuje przewiewu czy może leżeć gdzieś w suchym pomieszczeniu . Czy to prawda co do samozapłonu?

Dużo czytałem na różnych str. chciał bym teraz coś przeczytać od os. które mają takową plantację i ich wskazówki i odczucia

Pozdr!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Założenie plantacji wierzby energ. Dzisiaj, 17:49
  •  

#2 Share drax

drax

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 17:13

Założenie plantacji wierzby energ. ja jesienią 2009 posadziłem wierzbę, w odstępach 20-30 cm między sadzonkami (na oko, nie biegałem z linijką etc.) i 70 cm między rzędami, mi zdusił ją perz i do tego doszła 2 tygodniowa susza, teren jest podobny jak u Ciebie, na górce (tu gdzie teraz jest wierzba) i niżej bardzo morko, na 200m2 powierzchni grzewczej planuje posadzić około 1.5 ha, jak na razie dom nieocieplony, na taki potrzebowałem 10t węgla, dlatego napisz jaką masz powierzchnię.
Ja tym jeszcze nie paliłem i nie zbierałem, na razie i tak będzie to co jest na materiał nasadzeniowy ( mam posadzone 36000m2, z tego na przyszły rok pójdzie na sadzonki, żeby obsadzić reszte z tych 1.5 ha), z hektara podobno zbiera się koło 30-40 t mokrej wierzby co daje 10-15 t, (podobno realnie 20+t przy suchym terenie to jest dobry wynik) suchej masy czy cos takiego, a podobno 1 t wegla to 1,5 t wierzby

jak masz jakieś pytania to co mogę pomóc to moge pisać tu lub pisz na gg 9934840

#3 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 18:23

Założenie plantacji wierzby energ. co do wierzby to ona nie lubi stać w wodzie co prawda nie mam plantacji ale kołki :) to jak mają dostęp do wody to puszczają korzenie ale jak stoją na wodzie np torf to nie rosną w przeciwieństwie do olch które lubią takie tereny

Co do pieca to wierzba będzie właśnie jaka zrębkami Masz zamiar palić to do nich jednak nadmuch potrzebny bo chyba nie patykami :D

Co do samozapłonu to naprawdę muszą być odpowiednie warunki a raczej niedbalstwo podobnie jak przy samozapłonie siana :)

Miskantus podobno niezła alternatywa dla wierzby bo mniej odparuje przy suszeniu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Askaniusz92

Askaniusz92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 15:15

Założenie plantacji wierzby energ. Nie zauważyłem i zapomniałem dopisać jedno 0 , a więc mam do obsadzenia 3400m2 . Dom ma pow. ok 100m2 . Chciał bym palic zrębkami ,albo po prostu pociąć je na kawałki które da się wsadzić do pieca .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 24 wrzesień 2010 - 18:38

Założenie plantacji wierzby energ. ja wierzby nie mam ale dookoła mnie w promieniu 5 km jest ze 300 ha.wszystko rolnicy z warszawy.posadzona na 5-6 klasie ale cały czas mokro.do maja albo czerwca zawsze wszystko w wodzie.część nigdy nie zbierana więc przez 10 lat jest już spora.a ci co zbierają to dwuletnia.w zeszłym roku hałdę ułożyli z 500 ton świeżego ale się nie zapaliło.ale ryzyko duże.poleżało rok i większość zgniło w środku.a sprzedają do jakiejś kotłowni.