Skocz do zawartości

Zdjęcie

KZB-3 - Vistula

104 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 24 sierpień 2007 - 07:17

KZB-3 - Vistula Filmik i zdjęcia wstawione i linki:
http://www.agrofoto....t...q=sc&cat=41
http://www.agrofoto....t...=sc&cat=122
miłej zabawy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KZB-3 - Vistula Dzisiaj, 00:49
  •  

#62 Share Cree

Cree

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 13 grudzień 2007 - 12:53

KZB-3 - Vistula Powiem wam szczerze, że Vistula to genialny!!! sprzęt jak na tamten okres, mój stryjek miał Vistulę jako pierwszy w okolicy i z tego co mi mówił to kosił nią NON-STOP (reszta sierpami :D ), ja też miałem pare ładnych lat wcześniej okazje obsługiwać ten jakże skomplikowany sprzęt. A właśnie apropo silnika, tam była jednostka ok.75-80KM sześciocylindrowa od Stara a nie jakieś tam perkinsy (chyba że ktoś sam sobie taki założył). To prawdziwa przygoda kosić Vistulą, raz musiałem skakać z niej bo sie woda zagotowała, a silnik był z boku. To idealny sprzęt dla początkującego kombajnisty, trzeba było się wsłuchiwać, mieć oczy i uszy dookoła i czekać aż się coś spier.... Nagroda Nobla dla polskich inżynierów z Płocka, którzy stworzyli Vistule!!!

#63 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 13 grudzień 2007 - 19:15

KZB-3 - Vistula u nas w sasiedniej wsi do niedawna byla vistula, ale to chyba była jaks wersja po tuningu bo miała kabine...... :D

#64 Share Cichy007

Cichy007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja Komputery

Napisany 17 grudzień 2007 - 19:06

KZB-3 - Vistula My z 10 lat temu posiadaliśmy taki statek ale została wymieniona.
Wujek jeszcze z 3 lata temu kosił Vistulą ale teraz zostala przerobiona na ładowarke do bel.
Jeden koleś w sąsiedniej wsi kosi taka maszyną. Swoje 7ha skosi i nikogo nie musi prosić. Zawsze przed żniwami ją przegląda i w pole większych problemów z nią chyba nie ma.

Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

#65 Share longerbycz

longerbycz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 19:27

KZB-3 - Vistula

Powiem wam szczerze, że Vistula to genialny!!! sprzęt jak na tamten okres, mój stryjek miał Vistulę jako pierwszy w okolicy i z tego co mi mówił to kosił nią NON-STOP (reszta sierpami ;) ), ja też miałem pare ładnych lat wcześniej okazje obsługiwać ten jakże skomplikowany sprzęt. A właśnie apropo silnika, tam była jednostka ok.75-80KM sześciocylindrowa od Stara a nie jakieś tam perkinsy (chyba że ktoś sam sobie taki założył). To prawdziwa przygoda kosić Vistulą, raz musiałem skakać z niej bo sie woda zagotowała, a silnik był z boku. To idealny sprzęt dla początkującego kombajnisty, trzeba było się wsłuchiwać, mieć oczy i uszy dookoła i czekać aż się coś spier.... Nagroda Nobla dla polskich inżynierów z Płocka, którzy stworzyli Vistule!!!

super opisałes Vistule a co do tego silnika to oczywiście racja.....
ja osobiście żałuje że nie miałem okazji pojeździć takim sprzetem a teraz trudno spotkac to cudo...........

#66 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 20:08

KZB-3 - Vistula [quote name='Cichy007' date='Dec 17 2007, 19:06 ' post='109975']

Wujek jeszcze z 3 lata temu kosił Vistulą ale teraz zostala przerobiona na ładowarke do bel.

a masz jakies foty? ;) :P :P

#67 Share Gorbaczow

Gorbaczow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 20:46

KZB-3 - Vistula

Powiem wam szczerze, że Vistula to genialny!!! sprzęt jak na tamten okres, mój stryjek miał Vistulę jako pierwszy w okolicy i z tego co mi mówił to kosił nią NON-STOP (reszta sierpami ;) ), ja też miałem pare ładnych lat wcześniej okazje obsługiwać ten jakże skomplikowany sprzęt. A właśnie apropo silnika, tam była jednostka ok.75-80KM sześciocylindrowa od Stara a nie jakieś tam perkinsy (chyba że ktoś sam sobie taki założył). To prawdziwa przygoda kosić Vistulą, raz musiałem skakać z niej bo sie woda zagotowała, a silnik był z boku. To idealny sprzęt dla początkującego kombajnisty, trzeba było się wsłuchiwać, mieć oczy i uszy dookoła i czekać aż się coś spier.... Nagroda Nobla dla polskich inżynierów z Płocka, którzy stworzyli Vistule!!!

po 1 silnik prekinsa był w Vistulach montowany fabrycznie(tylko ze zadko)
po 2 nagroda nobla to należy się nie polskim a radzieckim inżynierom bo wistula w 90 % oparta była na konstrukcji kombajnów radzieckich

#68 Share Cree

Cree

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 18:46

KZB-3 - Vistula Hey Gorbaczow a skąd masz takie informacje o tej jej Radzieckiej produkcji, ja rozmawiałem z Profesorem machaniki w Lublinie na Politechnice (jestem studentem tej uczelni) on swego czasu tworzył podzespoły do tego kombajnu powiedział: Vistula była tworzona na wzór Ford-a, natomiast Bizon na podstawie New Holland-a, a pewnie mnie nie okłamał ;) Może i wizualnie podobna była do tych zza wschodniej granicy ;) , natomiast podzespoły, zupełnie inne, inne rozwiązania kontrukcyjne...itd.itp A tak pozatym to nie wiem ile tych z silnikiem Perkinsa było, jak po Świętach będę na uczelni to pogadam z tym prof. (nie chcę Ci zaprzeczać z tym silnikiem, ale jak Sowieci by stworzyli całość, to co u nich robiłyby silniki od Star-a???, wmontowali by Swoje!!!)

#69 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 grudzień 2007 - 19:58

KZB-3 - Vistula No z informacji jakie ja posiadam to wiem ze prototym powojennego kombajnu polskiego (protoplasta Vistuli) był opracowany na podstawie właśnie kombajnów radzieckich (stoi w muzeum rolnictwa w Szreniawie) ale sama Vistula to raczej już "spolszczona" wersja ;) a jeśli chodzi o silniki to również potwierdzam istnienie Vistuli z silnikiem perkinsa - poprostu była to próba unowocześnienia konstrukcji

PS - sprostuję nieco twoje info na temat "genealogii" bizona - mianowicie Bizon powstał na podstawie trzech konstrukcji: Clayson (NH), Fahr i John Deere - FMŻ zakupiło takie trzy kombajny i na ich podstawie skonstruowali to co wszyscy znamy (też wiem to od pewnego prof. tylko ze z AR w Poznaniu)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#70 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 04 styczeń 2008 - 20:46

KZB-3 - Vistula Vistula to był dobry kombajn... w latach 60' XX wieku. :D Ten charakterystyczny stukot łańcuchów ;) Mój ojciec mówił, że młócił tym k******em 2 lata. Po całym dniu młocenia jak sie położył to mówi, że jeszcze 3h młocił, a łeb miał jak wiadro. :D U mnie we wsi sąsiad ma Vistule KZB - 3B i młóci jeszcze nią. Pełen szacunek, ale on jest tak spokojny, że go żadna awaria nie zrazi, bo mój ojciec to najchętniej by ją do stawu wepchnął i byłby spokój. :D

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 04 styczeń 2008 - 21:11

KZB-3 - Vistula powiem tak - w latach 60-tych większość ludzi kosiło zboże ręcznie a kto miał Vistule to był gość i sie z reszty naśmiewał pozniej w latach 70-tych większość kosiła Vistulkami a kto sie dorobił to szpanował nowiótkim Bizonkiem - przyszły lata 90 wiekszość kosiła Bizonami więc ci co sobie pokupowali JD-y Claasy czy inne Case-y sie z nich nabijali - ciekawe co to bedzie za kilka lat - kto z kogo bedzie sie nabijał
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#72 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 12:22

KZB-3 - Vistula U mnie we wsi też do dziś pracuje KZB-3B z 64' . W zeszłym roku miała dosyć niebezpieczną awarie , a mianowicie pompa paliwowa miała przeciek i kombajn stanął w płomieniach. Kombajnista zareagował natychmiast w stronę łąk . Po chwili pół wsi się zjechało gasić kombajn. Komabajn ugaszono i na szczęście pracuje do dziś i kto wie jeszcze jak długo. Najlepsze jest to że sie trochę z Vistuli podśmiewają że stara brzydka i w ogóle ,ale ona pierwsza kończy żniwa.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#73 Share Tomasz1515

Tomasz1515

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 26 luty 2008 - 13:52

KZB-3 - Vistula u nas facet miał vistulkę jeszcze w poprzednim sezonie ale postanowił zezłomować :rolleyes: i kupić Z056 <_<

#74 Share Mareczek78

Mareczek78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:jestem muzykiem, gram na gitarze basowej, gitarze elektrycznej, saksofonie

Napisany 09 maj 2008 - 16:38

KZB-3 - Vistula No - jak wspomnę Vistulkę, to łza się w oku kręci. O taką maszynę trzeba było dbać jak o kobietę - wymagała dopieszczenia praktycznie przy każdym podzespole. Moja przeszła wiele modyfikacji, swego czasu doceniana była za to, że zbierała plewy. Najwięcej problemów było z silnikiem - przynajmniej u mnie. A to pękła głowica, to znów pękł wał, cysto wydmuchno uszczelk pod gowica. W tej chwili już jej pewnie nie ma - zezłomowałem ją - 3 lata z rzędu spaliła mi jakiś kawałek pola i powiedziałem, że koniec.
W tej chwili jestem szczęśliwym posiadaczem Z056
pozdrawiam

#75 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 maj 2008 - 10:50

KZB-3 - Vistula jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma. Vistula to nie new holand, czy klass, ale lepsze to, niz snpopwiazalka i mlockarnia

#76 Share Mareczek78

Mareczek78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:jestem muzykiem, gram na gitarze basowej, gitarze elektrycznej, saksofonie

Napisany 16 maj 2008 - 11:53

KZB-3 - Vistula jasne - swego czasu robotę swoją robiła. Spokojnie jeżdząc swoje 8ha kosiłem sobie w 2 dni. Potem trochę u sąsiada, by na paliwo zarobić i eksploatację maszyny. Najgorsze było to, że siedzisz przy chłodnicy i silniku - jak wiatr był z prawej, to szło się ugotować, Druga rzecz to hałas silnika - tłumik jest 1,5m od ciebie - fakt, że wysoko, ale i tak doskwierał. Po 8godz pracy w głowie było jak w młynie - no ale szło wytrzymać.
No i moja nie miała sprzęgła... ... i hamulcy .... ... ale mam równe pola, tak że było ok.
Stare dobre czasy, ale cóż - trzeba iść z duchem czasu.

Pozdrawiam wszystkich kombajnistów, szczególnie tych co z vistulką mieli do czynienia

#77 Share LukaszRol

LukaszRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Zainteresowania:WIDZEW ŁÓDŹ

Napisany 16 maj 2008 - 14:31

KZB-3 - Vistula Ja Vistule miałem jeszcze jakieś 4-5 lat temu,w mojej okolicy facet ma dwa takie kombajny,pamiętam jak się kosiło ciągle brakowało wody bo chłodnica miała ciurke,po Vistuli zostały mi części może ktoś chce :)
Na zawsze wierni, na zawsze oddani my Polskiego URSUSA fani!

#78 Share DJBOMBA12

DJBOMBA12

Chudy

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 11 lipiec 2008 - 22:25

KZB-3 - Vistula U mnie na wsi chodzą 2 Vistule jedna kosi gdzieś ok 2 ha zboża, a 2 kosi rocznie 20 ha(właściciel powiedział ze za żadne skarby jej nie sprzeda tylko będzie trzymał do śmierci....) Z tą chłodnicą przy prawym boku to dobrze ale w zimie ;) Jak gdzieś jakaś będzie młócić niedaleko mnie czpykne fotki :(
W Celu Podania Numeru GG Pisać na PW...

#79 Share silver105

silver105

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:samochody, motorowery, nożna, kosz, siatka i oczywiście rolnictwo

Napisany 19 lipiec 2008 - 19:08

KZB-3 - Vistula jak jadę do babci to mogę ją spotkać w poniedziałek zrobię wypad może jeszcze tam stoi i zrobię zdjęcia a później może w pracy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share adeq15

adeq15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 19 lipiec 2008 - 19:25

KZB-3 - Vistula u mnie we wiosce są dwie wistule jedna jest na chodzie ale w tym roku nie pokosi bo sąsiad kupił sobie Internationala a druga jest z workownicą i normalnie kosi jeszcze

Pisz wyraźniej. A swoją drogą to chyba obie sa na chodzie a nie jedna ?? Sam sobie zaprzeczasz... @quercus

Dodaj odpowiedź