Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak szybko rosna wam tuczniki?

70 odpowiedzi na ten temat

#61 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 21 listopad 2014 - 13:56

Jak to zrobiłeś?

Używając właśnie Tubomatów?

Odsadzałeś w 5 tygodniu? 

Możesz sie pochwalić na czym i jaka mieszanka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak szybko rosna wam tuczniki? Dzisiaj, 16:09
  •  

#62 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 15:13

Witam,panowie, kupiłem 10 prosiaków o wadze 20-21 kg. w najbliższy piątek będą miały 12 tygodni jak są u mnie. 6 sztuk ma od 102-106 kg, 4 sztuki 80-90kg. Czy to normalne ze są az takie różnice? 

#63 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 07:26

to nic dziwnego rzadko się zdarza żeby równo wszystkie urosły 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 22:08

Nie wiem czy wiecie ale ostatnimi czasy w Dani i Holandi zmienia się troszkę podejście do tuczu świń mianowicie mają oni już tam tak wyjałowiona ziemię że mogą tam już siać żyto i inne mniej wymagające uprawy (bądź tony NPK i saletry). Mając tak duże ilości zbóż ktore specjalnie nie nadają się do intensywnego tuczu podchodza do tego jak w drobiu czyli uzyskać kg masy ciała śiwni w jak najtańszy sposób. Świnia wtedy zużywa znacznie więcej paszy, rośnie dłużej, jednak końcowy efekt ekonomiczny jest dla nich lepszy niz ostre pakowanie nawozów w ziemię i ostre pakowanie białka, wszelakich stymulatorów, leków itp.

#65 Share karolusw22

karolusw22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 21:14

Piotr0224 trochę polemizowałbym z Twoją teorią, takie podejście występuje raczej w ameryce północnej, i tam też nie liczy się tak bardzo jak w Daniii czy Holandii liczba prosiąt odsadzonych a ich masa ciała. Duńczycy coraz bardziej (już w bardzo dużym stopniu) nastawiają się na eksport prosiąt, bo nie mają gdzie hodować.co do jałowienia ziemii to raczej odnosi się to do zakwaszenia, ale nie są na tyle głupi by dopuścić do "wyjałowienia" bo wapno jest zbyt "tanie"...

#66 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 21:51

W przypadku wapna cenę robi lokalizacja czyli transport. Jak w waszych okolicach wygląda sprawa wapnowania pól ilu rolników wapnuje, w naszej wiosce na 12 aktywnych wapnujemy My od X lat wapnujemy, sąsiad od kilku lat i kolejny w tym roku przywiózł "łódkę" na 30 ha.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#67 Share karolusw22

karolusw22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 21:58

wapnowanie to standard od >15 lat, w moich okolicach zostali sami duzi rolnicy i to jest standardowy zabieg, mapa pH, makro i mikro składników robiona jest co 4-5 lat... no i dawka to 3-4 tony, oczywiście zależy czy dodatkowo stosuje się granulowany węglan  wapnia pogłównie...

#68 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 15:01

Piotr0224 trochę polemizowałbym z Twoją teorią, takie podejście występuje raczej w ameryce północnej, i tam też nie liczy się tak bardzo jak w Daniii czy Holandii liczba prosiąt odsadzonych a ich masa ciała. Duńczycy coraz bardziej (już w bardzo dużym stopniu) nastawiają się na eksport prosiąt, bo nie mają gdzie hodować.co do jałowienia ziemii to raczej odnosi się to do zakwaszenia, ale nie są na tyle głupi by dopuścić do "wyjałowienia" bo wapno jest zbyt "tanie"...

Źle mnie zrozumiałeś, duńskie rasy są nastawione głównie na plenność, mam sąsiada który posiada loszki duńskie (nie pamiętam dokładnie rasy) które w ponad 50% porodów ilość osesków wynosi ponad 20 sztuk rekord to 30 a 17-18 prosiąt to standard, sam juz wyzywa na te lochy i więcej ich nie kupi bo locha standardowo posiada ok 14 sutków a gdzie reszta prosiąt? Zabic czy karmić co 2 godz?

Jeśli chodzi o jak to określiłem wyjałowienie to nie chodziło o zakwaszenie bo obecnie to nie problem chodzi mi o to żeby np pszenica dała 10-12 ton z ha (niższe wartości uznają za marny bądź fatalny plon) to muszą tyle w tą ziemię wsypać że im to po prostu sie nie opłaca. Porównując do Polski to aby dała taki plon trzeba się bardzo mocno starac ale jest to do wykonania i ładny zysk zostaje w kieszeni

#69 Share karolusw22

karolusw22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 22:12

Zgadzam się @Piotr0224 , ale w tak wysokoprodukcyjnych fermach odstawia się "nadmiar" prosiąt do mamek... fakt że ciężko jest już, ale oni są w tym specjalistami... ;) Myślę że w odniesieniu do wydajności plonów to zaczyna się u nas robić podobnie, większe gospodarstwa osiągają swoiste maksimum ,ale pozostają nadal  gospodarstwa ekstensywne, co znacząco zaniża statystyki, a jak wiadomo są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyki dlatego do takich doniesień podchodzę chłodno i z dystansem.Pewnie przez statystyki jesteśmy gdzieś w tyle za zachodem, ale myślę że realnie gdyby na to wszystko spojrzecz to nie mamy się czego wstydzić ;)

pozdrawiam

#70 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 21:20

mam pytanie, gdzie kupujecie te dodatki do pasz po których świnie schodzą w 5 miesięcy od urodzenia? Kieruję to pytanie głównie do "fermowców" którzy wiedzą o jakie dodatki chodzi a nie chciałbym wymieniać tu ich nazwy...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share karolusw22

karolusw22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 08:06

mam pytanie, gdzie kupujecie te dodatki do pasz po których świnie schodzą w 5 miesięcy od urodzenia? Kieruję to pytanie głównie do "fermowców" którzy wiedzą o jakie dodatki chodzi a nie chciałbym wymieniać tu ich nazwy...

U mnie nie stosujemy dodatków. Kiedyś kupowalsmy i dodawalismy ale te czasy minęły jak jeden z hodowców został zatrzymany za przeładowania auta dodatkiem no i trzeba było zaprzestać. Poza tym myślę że stosowanie jakichkolwiek dodatków dziś nie jest tak bardzo konieczne jak masz dobrze zbilansowana pasze. Jak chcesz to odezwij się na priv to podeślę ci receptury od warchlaka do 120 kg m. C.
W razie pytań służę pomocą.
pozdrawiam