Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ściąganie łożysk

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:06

Ściąganie łożysk Witam
A więc proszę o podpowiedzi wynalazki jakieś udogadnienia podczas ściągania łożysk
Czyli krótko mówiąc WASZE sposoby
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ściąganie łożysk Dzisiaj, 12:33
  •  

#2 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:15

Ściąganie łożysk mi jak nie chce zejsc to szlifierka i rozcinam szalke i problem znika

#3 Share TBhog

TBhog

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:17

Ściąganie łożysk Po prostu dobry ściągasz do łożysk. Mam mniej więcej taki , no troszkę lepszy. Jak nie ma dojścia to nie ma wyjścia, w ruch idzie młotek i wybijak z jakiejś miękkiej stali- dla domowych zastosowań wystarcza :). Duże łożyska ładnie schodzą ale małe to czasem masakra.
Traktor :), Bóg, Honor, Ojczyzna, Górale, Linux

#4 Share undergrand

undergrand

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:35

Ściąganie łożysk przyspawanie śrub i coś żeby zaprzeć o ośkę, no nie wiem jak to napisać ;p
Ja mam to tak zrobione że z płaskownika ramkę zrobiłem, w środku nakrętka przyspawana, śrubę w nakrętkę tą przyspawaną wkręcam i zapieram o ośkę, śruby są w tej ramce, jak naciągnę to uderzam w śrubę...
Oczywiście piszę o ściąganiu jak nie ma podejścia na ściągacz...

Albo jeszcze łożysko owijam szmata, bo lubi odprysnąć i oko można stracić, walę przecinakiem aż pęknie...

Znacie lepsze sposoby?

#5 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:48

Ściąganie łożysk Młotek, przecinak, palnik lub szlifierka kątowa i idzie.

#6 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 14 wrzesień 2010 - 20:48

Ściąganie łożysk Ściągacz i młotek do pomocy, a w skrajnym przypadku połamanie pierścienia zewnętrznego i podgrzanie(palnik lutlampa, elektroda) lub przecięcie wewnętrznego.

#7 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 14 wrzesień 2010 - 21:21

Ściąganie łożysk Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.
1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję:))
2 Maczamy w wodzie i wkładamy przez łożysko do szczeliny między wałem a łożyskiem.
3 Musimy mieć wybijak który pasuje do średnicy wewnętrznej łożyska.
4 Ubijamy gazete.
5 Dokładamy gazety namoczonej w wodzie.
6 Powtarzamy czynność aż nasza gazetka zacznie wypychać nasze łożysko.
7 Jak wybijemy je całe to czyścimy otwór z gazety i zakładamy nowe łożysko.
I tak wybijałem łożysko z wału w c360 kto tam zaglądał wie o co kaman.

#8 Share Bogdanek

Bogdanek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Jak każdy lubię nowinki techniczne, interesuje mnie wszystko co z tym jest związane.
    Żona, dziecko, pies:), teściowa... - w takiej kolejności to ustawię. :D

Napisany 15 wrzesień 2010 - 07:13

Ściąganie łożysk

Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.
1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję:))
2 Maczamy w wodzie i wkładamy przez łożysko do szczeliny między wałem a łożyskiem.
4 Ubijamy gazete.

Nieźle to wykombinowałeś. Twój sposób spodobał mi się najbardziej. Sam to zrobiłeś, czy ktoś Ci podpowiedział?

#9 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 15 wrzesień 2010 - 08:20

Ściąganie łożysk Czyli gazeta pęcznieje czy co ??

A jak wyciągnąć coś takiego dziad trzyma sie nieziemsko mocno

Dodany obrazek

#10 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 15 wrzesień 2010 - 08:49

Ściąganie łożysk Sposób znam od mechanika. Gazeta nie pęcznieje tylko staję się twardą masą która wypycha łożysko. Wyobrażcie sobie na rysunku powyżej ten środkowy czop to nasz wybijak (w rzeczywistości to wałek sprzęgłowy) Dobijając coraz więcej gazety ciśnienie wypchnie łożysko.
Janczar a która część jest ruchoma na twoim rysunku bo nie moge sobie wyobrazić jak to łożysko ma pracować? OD czego to jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 15 wrzesień 2010 - 13:14

Ściąganie łożysk poprawione

a jest to tylnia oś w Pronarze 82SA

#12 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 17:31

Ściąganie łożysk @janczar810

Są specjalne ściągacze do takich trudnych zadań ;) Nie mogę teraz znaleźć w necie takiego ściągacza ale mniej więcej wytłumaczę jak to wygląda.
Trzeba rozciąć koronkę łożyska i przesunąć kulki tak aby po przeciwległych stronach można było włożyć dwie dodatkowe kulki.
Bierzemy ściągacz, dwa pręty które na końcach mają kulki dokładnie takiej samej średnicy jak kulki w łożysku tyle, że są zeszlifowane na płasko z dwóch stron żeby dało się je włożyć w łożysko, przekręcamy pręt aby kulka nie wyskoczyła. Wkładamy dwa takie pręty na przeciw siebie, spinamy je płaskownikiem i wyciągamy wkręcając śrubę w płaskownik i zapierając o ośkę lub używamy dodatkowego ściągacza udarowego.
Wyciągałem tak łożysko ze skrzyni i poszło bez problemu ;)
Niestety koszt takiego ściągacza to 2-3 tysiące bo ma kulki do prawie każdego łożyska ale jak ktoś ma trochę fantazji to można taki ściągacz dorobić domowym sposobem. trzeba tylko znaleźć łożysko z kulkami o takiej samej średnicy.

#13 Share duszekl

duszekl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 18:35

Ściąganie łożysk

Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.
1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję;))
4 Ubijamy gazete.

nie kumam 2

#14 Share undergrand

undergrand

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 18:13

Ściąganie łożysk

@janczar810

Są specjalne ściągacze do takich trudnych zadań :) Nie mogę teraz znaleźć w necie takiego ściągacza ale mniej więcej wytłumaczę jak to wygląda.
Trzeba rozciąć koronkę łożyska i przesunąć kulki tak aby po przeciwległych stronach można było włożyć dwie dodatkowe kulki.
Bierzemy ściągacz, dwa pręty które na końcach mają kulki dokładnie takiej samej średnicy jak kulki w łożysku tyle, że są zeszlifowane na płasko z dwóch stron żeby dało się je włożyć w łożysko, przekręcamy pręt aby kulka nie wyskoczyła. Wkładamy dwa takie pręty na przeciw siebie, spinamy je płaskownikiem i wyciągamy wkręcając śrubę w płaskownik i zapierając o ośkę lub używamy dodatkowego ściągacza udarowego.
Wyciągałem tak łożysko ze skrzyni i poszło bez problemu :)
Niestety koszt takiego ściągacza to 2-3 tysiące bo ma kulki do prawie każdego łożyska ale jak ktoś ma trochę fantazji to można taki ściągacz dorobić domowym sposobem. trzeba tylko znaleźć łożysko z kulkami o takiej samej średnicy.

Dlatego ja robię podobnie, tylko za miast pręta z kulką przyspawuję pręta gwintowanego, albo zwykłego pręta :D
no ale sposób zaprezentowałeś 5/5 :D

#15 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 20:26

Ściąganie łożysk Lożysko po tym sposobie do wywalenia, a jak łozysko do zniszczenia to mam inny sposób: dobieram rury ok 0,5 do 1m o średnicy odpowiedniej albo wew. albo zew. pierścienia łożysk przyspawuję rurę do tego pierścienia a na końcu rury kawał płaskownika albo ajzola (:D ) żeby było po czym bić młotkiem i zbić łożysko.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#16 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 06:56

Ściąganie łożysk Ale jeśli łożysko jest głęboko osadzone w obudowie tak jak na rysunku janczara to nie da rady przyspawać rury.

#17 Share vitara

vitara

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 09:40

Ściąganie łożysk zaraz ale łopatologicznie to gdzie pachasz tą gazetę miedzy kulki do kosza ? bo przecież miedzy czop wału a bieżnię wewnętrzną to nic nie wepchasz

#18 Share 255

255

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 11:29

Ściąganie łożysk Ja to zwykle czymś natłuszczam i próbuje ściągaczem albo młotkiem i wybijakiem a jak to nie skutkuje to, jeżeli jest możliwość to wbijam drewniane kołki, po czym polewam je wodą, kołki pęcznieją i powodują przesunięcie łożyska.

Załączone miniaturki

• Bez tytułu.jpg

#19 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 28 marzec 2011 - 20:28

Ściąganie łożysk Fajnie że kombinujecie i dajecie sobie jakoś rade ale poco cofać się do epoki kamienia łupanego wbijać drewienka gazety, może jeszcze przelać jajko nad zapieczonym łożyskiem ... :P od tego są sciągacze a jak nie mamy w domu to można dorobić dokupić pożyczyć itp. a jak ja mam problem z naprawdę upartą piastą czy łożyskiem to go podgrzewam rozcinam itp
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 28 marzec 2011 - 20:52

Ściąganie łożysk można posmarkać elektrodą po pierścieniu łożyska,wykorzystać rozszerzalność cieplną-na osi ściągamy jak najszybciej żeby oś się nie rozgrzała,w piaście czekamy aż ostygnie.