ziomalek0

Producenci pora

Polecane posty

ziomalek0    6

Witam. Czy na tym forum są producenci pora??? Chciałem się dowiedzieć w jaki sposób zbieracie to warzywo. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

zalezy jakie przeznaczenie. jesli na przemysł to spokojnie mozna to zrobic kombajnem do pora. a jesli do przechowywania to lepiej zrobic to recznie - mniejsze uszkodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Ja zbieram ręcznie tj. najpierw wyoruje wyorywaczem a później zbieramy i obcinamy korzeń i liście, jak jest bardzo mokro to nawet nie trzeba wyorywać, tylko poobcinać, umyć i do przetwórni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

nie sprzedaję pora na przemysł bo to za niska cena jak na produkcje pora. Wszystko przechowuje sadze 1,5 - 2 ha rocznie. Zbieranie ręczne na ciężkiej mokrej ziemi to katastrofa. Macie może kombajny do zbioru???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Mam 0,7 ha mam kontraktacje w chłodni Mors z Zamościa chyba za min 0.65zł/kg, oraz dla Poltino z Leżajska - oni raczej dadzą coś więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Pora zbiera się na raz z całego areału, więc jest kilka dni wytężonej pracy i trzeba sporo ludzi do tego, ale później masz spokój. Uprawa przed zbiorem porównywalna do cebuli, większość tych samych oprysków w podobnych terminach się stosuje, trzeba wyplewić i podsypać. Ogólnie powiedziałbym że por jest o wiele lżejszy w uprawie niż kalafior, a i nie trzeba produkować rozsady tylko od razu w pole się sieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Powiedz mi czym siejesz pora odrazu na pole masz jakiś specjalny siewnik do tego? Ja najpierw robiłem rozsadnik a potem na pole dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Sieje siewnikiem Kongskilde Demeter Variosem sześciorzędowym, jak do przemysłu to niema sensu się bawić w sadzonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Ale kolega pisał że zbiera to za pomocą ludzkich rąk post wyżej, dlatego się zdziwiłem że nie robi tego z rosady, a czy widzisz różnicę miedzy wysiewem z rozsady a wysiewem na pole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Jeżeli dobrze rozumiem to nie trzeba nic sadzić i pilnować rozsady, wystarczy posiać i rośnie. Wiadomo że rozsada ma też plusy np można ją podlać, ale ja zawsze wybieram dla pora jakieś trzymające wilgoć stanowisko, jak zawałuje po siewie to jeszcze nie miałem problemów ze wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Pytam ponieważ gdy uprawiałem pora to dostałem zalecenia z chłodni że muszę sadzić pora z rozsady głownie dlatego zrezygnowałem z uprawy tej rośliny.

Ale jeśli można ją zasadzić odrazu na pole to zmienia postać rzeczy , będę chyba w przyszłym roku znowu zajmował się porem. Czy zbierasz pora kombajnem?, dużo sadzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Czym zbieram i ile sadzę to masz kilka postów wyżej napisane, myślę że mają takie zalecenia ponieważ por z rozsady ma dłuższą część wybieloną niż ten z siewu, na szczęście przetwórniom z którymi współpracujemy nie robi to żadnej różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Dzięki bardzo mi pomogłeś i oświeciłeś sprawę widzę że siejesz tyle samo co i ja około 1h, będę musiał się skontaktować z ta chłodnią z Zamościa

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Nie polecam chłodni z Zamościa raczej kontaktuj się z tą z Leżajska płacą więcej i nie trzeba dla nich tyle liści odcinać, mają też skupy w różnych miejscach musiałbyś się dowiedzieć gdzie dokładnie najbliżej Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Panowie co do siewu pora w grunt to nie mam zbytniego przekonania. Szykuje sobie sam rozsadę która wysiewam ok 20 lutego i trzymam temperature noc 10 dzień 15-18. A co do pora na przetwórstwo to cena jak zakontraktował mój sąsiad w Środzie Wielkopolskiej 50 gr to jest jakas kpina. Mówi że ostatni rok zajmuje sie produkcją. Notomiast ja szykuje wszystko na przechowanie i czekam na zimowy skok cenowy wtedy ruszam z szykowaniem. W zeszłym roku było słabo - brak intensywnego zainteresowania jednak mysle ze z powodu powodzi w tym roku bedzie inaczej.

 

A mam jeszcze jedno pytanie ile sadzicie tys. pora na hetar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

50 groszy to się szarpneli, jak sprzedajesz do konsumpcji to wiadomo że trzeba sadzić, a czym to sadzisz, można jakąś sadzarką? Co do ilości na ha to nie pomoge bo ja sieje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Z tego co wyczytałem na kilku stronach www to na hektar pora przemysłowego sadzi się 145tyś sadzonek a do konsumpcji około 200tyś. Marcin a opłaca się z tym porem? siałeś może pora po kalafiorze? Podobno właśnie na pora jest najlepsze stanowisko po kapustnych a zboża to dopiero na drugi rok po kalafiorze siać.

 

Brzozak a kolega ma podpisane może jakieś umowy zbytu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Szału nie ma z zyskiem ale nie jest źle ok 10tys. z ha może zostać. Nie siałem jeszcze po kalafiorze, wiem że po porze jest dobre stanowisko na kapustne szczególnie pod brokuł, odwrotnie pewnie też. W tym roku miałem pszenicę po porze, zasiana była bardzo późno ale plon był lepszy niź na innych kawałkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

pory tak samo jak pomidor, seler i zyto to gatunki które sa polecane w zmianowaniu z kapustnymi bo odkilają pole. znaczy sie zabijają zarodniki tego grzyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

sadze sadzarką do warzyw taką można jak kapustę sadze 2 rzędową kupiłem ją za 1700zł nówkę. a co do 200 tys. pora na ha to troszkę przesada ja sadze ok 80 tys. ponieważ nie mam dostępu do wody i boje się że nie wygrubieje a jeśli by sie tak stało to produkcja nieopłacalna.

 

Po porze rosną dobrze ziemniaki. Wsadziłem w tym roku i plon ziemniaka jadalnego był poprostu super jeszcze przy tegorocznej cenie bajeczka. Jestem bardzo zadowolny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj