Skocz do zawartości

Zdjęcie

Biegunka u dwudniowych prosiąt

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Poszukiwacz

Poszukiwacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 18:02

Biegunka u dwudniowych prosiąt Witam, mam problem z prosiętami, które po dobie dostały biegunkę. Zadzwoniłam po weterynarza, dał jakieś zastrzyki i po 12 h znów dostały biegunkę. Zadzwoniłam po innego weterynarza ten dał kolejne zastrzyki a prosięta po 2h przestały chodzić a jedna sztuka padła. Maciora której dał zastrzyk z witaminami przestała je karmić. Mam pytanie jak można zapobiec biegunkom u tak malutkich prosiąt?? Czy są jakieś pasze, lekarstwa które podaje się maciorze przed oproszeniem lub zaraz po?? Jeśli Wasze prosięta 24h maja biegunkę co robicie???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Biegunka u dwudniowych prosiąt Dzisiaj, 01:22
  •  

#2 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 08 wrzesień 2010 - 18:29

Biegunka u dwudniowych prosiąt Maciory musisz szczepić na coli, a jak już mają prosięta biegunkę to ja podaję enrofloxacynę, może być zastrzyk z Enroxilu, zobacz, czy maciora ma temperaturę, jak po oproszeniu to nie może przekraczać 37,5-38 stopni. Kup sobie książkę Pejsaka z TopAgrar, jest bardzo pomocna w samoleczeniu, bo weterynarze to tylko by naciągali na kasę???.

#3 Share Hati

Hati

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 18:46

Biegunka u dwudniowych prosiąt Najprawdopodobniej jest to kolobakterioza szczep maciory na coli a malutkim prosiętom podaj spectam w żelu po jednej dawce

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 19:28

Biegunka u dwudniowych prosiąt Jeżeli tak jak piszesz maciora nie chce dawać im pić to podejrzewam, że ma zapalenie wymienia i od tego małe biegunkę dostały, zobacz czy maciora nie ma skamieniałego, twardego wymienia, malutkim najlepiej podawać w zastrzyku glukozę, bo są odwodnione i czasem może Ci pół miotu odjechać, no i stały dostęp do świeżej wody. Być może za dużo paszy dałeś maciorze na początek laktacji i z tego wynika problem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 09 wrzesień 2010 - 17:13

Biegunka u dwudniowych prosiąt ad.1
@Marek1977 w drugiej dobie po porodzie temperatura u lochy może się utrzymywać jeszcze fizjologicznie tak między 38 - 39oC, ale w 3 dobie powinna już wynosić maksymalnie 38 - 38,5oC. Jeżeli temperatura nie mieści się w normach to należy podać losze antybiotyk (patrz ad. 2) + wspomagająco i doraźnie Biovetalgin, oraz obserwować ją po kątem zatwardzenia. Jeżeli locha się nie wypróżnia konieczna będzie lewatywa.
ad.2
Zapalenie wymienia jest całkiem prawdopodobne jeśli w pierwszej dobie po porodzie locha nie została zabezpieczona żadnym antybiotykiem. Jeżeli ma miejsce taka sytuacja i w dodatku wymiona są twarde w dodatku, a w sutkach nie pojawia się mleko, to należy zaszczepić ją np. Shotapenem lub Vetrimoxinem, a prosiętom zapewnić jakiś preparat mlekozastępczy, oraz zapewnić im dostęp do świeżej wody(może być z dodatkiem Rehydratu - środek o działaniu przeciwbiegunkowym).
ad. 3
Bez względu na wszystko należy leczyć prosięta na biegunkę. Możesz podać im enrofolaksacynę np. Enroxil lub wg mnie lepiej Enrocin (jest słabszy od Enroxilu więc spokojnie możesz szczepić prosiaki po 0,5 centymetra). Takie leczenie należy kontynuować przez 3 kolejne dni. Możesz też spróbować droższej metody tj. zaszczepić je Naxcelem w dawce 0,2 centymetra (trudno taką dawkę upilnować na strzykawce, więc lepszy byłby do takiego szczepienia automat). Szczepienie Naxcelem w 1 dobie życia można w sumie też sprowadzić do formy szczepienia obligatoryjnego z powtórką w 6 dniu życia, to powinno zabezpieczyć prosięta, aż do odsadzenia.
ad. 4
W dniu wyproszenia nie podaje się paszy, funduje się jej dzień głodówki!!! Lochę karmi się dopiero następnego dnia, ale lepiej jest wsypać jej powiedzmy 1/2 lub nawet 1/3 normalnej dawki paszy i stopniowo ją zwiększać.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy