Zaloguj się, aby obserwować  
Patrick345

Problem z maciorą

Polecane posty

Patrick345    141

Mam problem z maciorą przed wyproszeniem pod jednym z sutków pojawiła się jej taka "kulka" twarda wielkości piłki do tenisa. Po odsadzeniu nadal to ma. To już nie pierwszy przypadek u mnie bo wcześniejsze lochy też to miały ale potem im mijało lecz teraz mnie to zainteresowało co to może być. :)


Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pewnie jakiś guzek albo zapalenie się pojawiło :/ też czasami u mnie tak jest z maciorami. Kiedyś smarowałem takie rzeczy środkiem przeznaczonym do wymion krów też na zapalenia (nie pamiętam nazwy) zawsze coś tam pomagało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

Nie chciałem zakładać nowegon tematu to piszę tutaj Właśnie przed chwilką zaczeła się prosić pierwszy raz locha i jest strasznie nerwowa nie da się dotknąc nie wspominając o prosiętach może znacie jakieś rady żeby można było do niej jakoś "przystąpić"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

podaj jej zastrzyk na uspokojenie, 2mm w strzykawke i maciora jak by spała. smile.gif Zapytaj weterynarza, teraz nazwy nie pamiętam, jutro pójdę sprawdze to dopisze

Spokojna, napewno da się dotknąć, powolna.. Ja daje jej to na czas porodu, ale to zależy czy jest agresywna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

chyba trzeba bedzie tak zrobić bo jeszcze chwila i klatkę rozniesie po całej chlewni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Leki uspokajające raczej sobie odpuść, bo to chyba trochę zbyt drastyczne(jak byś się już uparł to jest np. Stresnil). Najlepiej to do kojca wrzuć jej trochę świeżej słomy(jeśli masz taką możliwość) i wyjdź na jakiś czas z kojca, a najlepiej z chlewni, możesz jej podać też oksytocynę - hormon, pobudza instynkty macierzyńskie, z reguły to uspokaja takie lochy. Jest też opcja w postaci Nervosolu do wody, jak mi ktoś kiedyś powiedział, ale niestety nie sprecyzował ile.

 

Tak na koniec, tę lochę przegnałeś do kojca porodowego(jarzmowego jeśli dobrze myślę), na kilka dni przed porodem? Jeśli tak to czasami jedynym rozwiązaniem może być umieszczenie jej przynajmniej na kilka dni w kojcu swobodnym tzn. otwarty, bez klatki porodowej.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

A co to może być, gdy maciora leży cały dzień, nie je. Około 2 tygodnie przed wyproszeniem.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Jak długo już maciora nie je i jest taka apatyczna?(to tylko dziś/ wczoraj czy już od kilku dni) Czy za maciorą leży wydalony stolec? Do kojca porodowego kiedy ją przegoniłeś?(lub czy była narażona ostatnio na stres, urazy) Czy w okolicach ujścia pochwy lub na gruczołach sutkowych zbiera się może wydzielina? No najważniejsze pytanie - czy maciora pije?

Edytowano przez blacha

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Już od kilku dni. Podczas karmienia wstanie, zobaczy co jest w korycie chwilę pochodzi i położy się znowu.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

No, a co ze stolcem i zaspokajaniem pragnienia? Co z ewentualnym narażeniem na urazy?


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Nie było żadnych urazów, niekiedy napije się ( znikome ilości) podczas karmieni, stolca nie widziałem.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Poić ją i jeszcze raz poić, a jak stolca nie ma bądź są takie małe zeschnięte czarne bobki to można spróbować zrobić lewatywę(w tak wysokiej ciąży to myślę, że jedyne ryzyko to to że poród odbędzie się wcześniej) - do lewatywy proponowałbym jednak letnią wodę z olejem roślinnym i solą kamienną(sól zmniejsza wchłanianie wody z jelita) - rób ją codziennie(i kilka razy dziennie) i codziennie podsypuj jej choć trochę paszy, jeśli odda stolec to będzie dobrze(bo nawet jeśli już kilka dni nie je to w jelita na pewno się nie oczyściły całkowicie)


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Przyczyn może być wiele, to dość wysoka ciąża więc same płody uciskają na jelita, sama praca jelit też ulega zmianie, locha w tym okresie dość podatna jest na jakość pożywienia i jego skład, co przy bardzo intensywnym żywieniu i słabemu dostępowi do wody np. z powodu małego przepływu w poidle/smoczku rzadko bo rzadko ale może prowadzić do zaparć, bolesnych wzdęć itd, przynajmniej tak przypuszczam, że w tym jest problem i nazywa się zatwardzenie.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj