Piotrek6911

Czy bedzie sie opłacać??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Piotrek6911    5

Witam kolegów i koleżanki z AF.

Mam następujący dylemat,w tej chwili chodzę do 3 klasy technikum agrobiznesu i prawdopodobnie za jakiś rok ojciec ma zamiar przepisać mi gospodarstwo o pow 17ha w tym 13ha gruntów ornych.

W tej chwili trzymamy świnie ale to się wcale nie opłaca bo mamy za mała ilość i ja już zaczynam myśleć o prze kierunkowaniu się na bydło mięsne już nawet kupiliśmy dwa byczki i jak sprzedamy jałówkę to w przyszłym tygodniu trzeciego dokupimy.Jak ojciec przepisze mi gosp.to wezmę te 75tys.a on przejdzie na rentę strukturalna to mam zamiar zmienić kombajn do zboża za jakieś 30-35tys. kupić prasę i przerobić oborę w której zmieściło by się spokojnie 12-14 sztuk byków i w drugiej tyle samo oborze.I tu moje pytanie czy to mi się będzie opłacać czy lepiej pójść do pracy i zostawić gospodarkę lub oddać w dzierżawę.

Jeśli to nie ten dział to proszę o przeniesienie.

Z góry dziękuje. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vektor    9

Chodzą słuchy że na przyszły rok nie będzie rent strukturalnych bo wykorzystali pieniądze w tym roku jak ktoś się załapie (do 10 września)i pozytywnie rozpatrzą to dobrze a tak trzeba czekać do 2013


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał vektor w tym roku był ostatni nabór na renty strukturalne wiem bo mojej mamie zabrakło jednego roku żeby się załapać bo byliśmy i pytaliśmy w Agencji i powiedzieli że zostają wstrzymane do 2013 chyba że znajdą się środki to może w tedy zostaną znów uruchomione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Ja mam 5 ha i zostanę rolnikiem ale to dopiero będzie za 5 lat, lub w przeciwnym razie będę szukać pracy, jak ja bym miał tyle ha to od razu został bym rolnikiem, a nie wiem co będzie się opłacać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No a ja panowie też mógłbym zostać na roli bo rodzice mają ponad 30ha z czego 15ha to orne jakieś 10ha to zielone ale za co się wziąć żeby się opłaciło jak dobrze pójdzie to w następnym roku ziemia przejdzie na mnie bo mama idzie na rentę rolniczą i musi odpisać ziemię a na strukturalne to tak jak już pisałem nie ma szans i sam się zastanawiam za co się wziąć dodam że mam taką sytuację że posiadam 2 gospodarstwa oddalone od siebie o jakieś 2km i oba mogą być wykorzystane ale nie wiadomo co może się opłacać i w co inwestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

hodowca94 te 125tys to na prawdę? Czy w żartach? Skąd wiesz?

A co do tego kombajnu to da radę? Nie trzeba aby maszyny były do 5lat? Czy faktura z firmy wystarczy? No u mnie jest 18ha plus 3ha dzierżawy, ale mam siostrę, muszę wykombinować aby dostać jak najwięcej, bo siostra do liceum poszła, będę musiał jej część spłacić B) ja jestem dopiero w 1kl zawodowej B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Ja mam zamiar iść w kierunku bydła mięsnego parę łąk bym wziął w dzierżawę a pola tez bym mógł dobrać ale właśnie czy to się będzie opłacać to jest pytanie.

Ale jak wezmę te 75tys. to się będzie coś działać. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vektor    9

hodowca94 te 125tys to na prawdę? Czy w żartach? Skąd wiesz?

 

 

Z tego co wiem to p. Sawicki w jakimś programie Tv mówił że nie wykluczone że trzeba będzie zwiększyć premię dla "młodych rolników".

Szacuje się że na 125 tyś


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atlas22    0

ale temat od nośnie czego?? i kto ma rozwinąć

chodziło mi o rozwiniecie tej wypowiedzi B)

 

za 3 lata mają dawać 125 tyś na młodego B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Widać że masz doby pomysł na przyszłość i idź w tym kierunku nastaw się na opasy jak chcesz mieć narazie 12-14szt to trzymaj może te parę świnek i te opasy o ile będziesz miał miejsce i z czasem staraj się rozwijać swój areał i zwiększać hodowle opasów teraz mówisz ze kopiłeś kilka byczków to za 2 lata dopiero będziesz miał z nich kasę ale to już coś jak tak po trochu będziesz je kupował ze będziesz miał taki jak by cykl ze rocznie sprzedasz ok6-8 byków to już będziesz mila trochę kasy a z czasem jak powiększysz hodowle to i sprzedasz sztuk rocznie wzrośnie i kasa będzie większa ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1

Jestem w podobnej sytuacji jak kolega który założył temat. Pracuje w firmie budowlanej teraz będę zaczynał drugi rok zaocznej szkoły rolniczej mam tez zamiar skorzystać z premii na młodego rolnika będę musiał przerwać umowę o prace ale nie mam zamiaru przerywać pracy. Mój pracodawca rozumie ze staram się połączyć prace u niego z gospodarstwem. Wiem ze to wymaga bardzo dużo wysiłku ale dla chcącego nic trudnego. A teraz moje pytanie. Jeżeli miał bym gospodarstwo skorzystał z ,,młodego rolnika,, czy mógł bym założyć własny biznes typu właśnie firmę budowlana, wykończeniową??


" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Właśnie tez tak chciał bym trzymać parę świnek żeby co raz sprzedać parę sztuk. A bydło bym trzymał tylko na uwięzi jak mówiłem ze w tej oborze co mam świnie trzeba ja przerobić i spokojnie koło 14 sztuk bydła się zmieści tak myślę ze w granicy 10tys powinienem się zmieścić z przerobieniem jej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

To jak koledzy uważacie ciągnąc dalej ta gospodarkę i ja rozwijać w miarę możliwości i zgodnie z moim planem czy dać sobie spokój??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Ja na twoim miejscu bym rozwijał gospodarstwo i szedł w hodowle opasów coraz większa ale widać ze masz dobry pomysł jak będziesz inwestował z głowa i szedł do przodu to będzie dobrze ale decyzja należy do ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

Dokładnie tak jak piotrek zamierzam hodować opasy bo nic innego na ojca gosp. nie da się zrobić za mało hektarów. Narazie ojciec ciągnie jakoś gosp. ja pracuje mam już kasy w zapasie i trzeba będzie się pobawić w rolnika B) :) B)


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

No to chyba tak zrobię i będę chciał rozwijać gospodarstwo mam nadzieje że na tych 13 ha i wezmę jeszcze jakaś lakę w dzierżawę dam rade otrzymać około 15-18 sztuk.Napisze jeszcze że wszystkie maszyny niezbędne mam oprócz prasy ale mam zamiar kupić jak dostane "Młodego rolnika".Myślałem nad tym tylko czy lepiej będzie kupować takie małe byczki paro tygodniowe za około 500-600zł czy lepiej takie powyżej 100kg za ok 1000-1500zł i zastanawiam się na czym lepiej bym wyszedł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

Witam tak jak kolega myślę o założeniu stada, tylko że bydła mięsnego nie myślałeś żeby kupić jak masz kasę ze 2 czysto rasowe zacielone jałówki ja proponuje Limousine i powiększać stado lub bardziej oszczędnie kupić jałówki zwykłych HF i zacielać mięsnymi rasami a po między wycieleniami dokupywać cielaki żeby nie doić. Ja osobiście jestem za czysto rasowymi ale koszta są wysokie, ale i osiągi też a po jakimś czasie dojdziesz do wysokiego stadka tylko jałoszki po wycieleniu zostawiaj na mamki a byczki na opas i do przodu i pomyśl o bez uwięziowej oborze o wiele wygodniejsza a dla opasów to może być i wiata one i tak większość czasu spędzały by na łące jeśli oczywiście masz przy budynkach nawet zimą. Ja właśnie tak mam zamiar zrobić mam witę stalową tylko trochę przerobie i za rok ruszam.

Życzę powodzenia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam trudno mi powiedzieć czy będzie się opłacać to zależy od ciebie jak będziesz tym kierował. Ja bym został przy tym rolnictwie skoro masz możliwość tylko na początek radził bym iść Ci do pracy i jednocześnie chować opasy i zwiększać obsadę powoli "Rzymu nie zbudowano w jeden dzień".

 

;) pozdrawiam i życzę sukcesów .. :P

Edytowano przez sylwek20prosto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj