przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

20CBR12    209

Jeśli masz 16-21pięter to w takim razie nie widziałeś jeszcze dobrego żyta i tak myślisz. U mnie podobna sytuacja hybryda słabiej zniosła suszę, może w tym roku tańsze nasiona choć będä

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Forum nie polega na tym żeby się licytować lub przechwalać kto i gdzie miał więcej pięter bo to nie do zweryfikowania ale zapewniam że jeśli stanowisko będzie odpowiednie a agrotechnika prawidłowo prowadzona przy sprzyjającej pogodzie kłosy w łanie mogą być dużo dorodniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

oczywiście iż nie na tym polega forum, ja traktuje to jako wymianę informacji a nie licytacji kto zebrał więcej - tylko wirtualne plony wtedy opisujemy.

Więc nie naciągajmy prawdy o gigantach kłosach, bo pojedyńcze na poprzeczniaku, gdzie nałożył się nawóz, to każdy może mieć, chodzi o realna produkcję na hektarach a nie ogródkach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jeśli masz 16-21pięter to w takim razie nie widziałeś jeszcze dobrego żyta i tak myślisz. U mnie podobna sytuacja hybryda słabiej zniosła suszę, może w tym roku tańsze nasiona choć będä

Jeśli uważasz, że moje kłosy są słabe to przejdź się po polach moich sąsiadów, oni sieli populacyjne i to nawet nie z centrali tylko własny materiał, który mają w posiadaniu już chyba od kilku pokoleń i w porównaniu z hybrydowym to jak dzień do nocy... Więc uważam, że hybryda super sobie radzi z suszą bo to po prostu widać na pierwszy rzut oka, u mnie tydzień temu łodygi były jeszcze zielone a u innych już dawno powysychało.

 

To nie jest przechwalanie się tylko opisuję faktyczny stan moich pól i porównuję hybrydę do zwykłego żyta. A jak już mówiłem różnice widać gołym okiem więc śmiało mogę polecić hybrydę na piachy bo po prostu ładnie wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Nie porównujmy czegoś co nie powinno być siane od 20 lat do hybrydy i kwalifikatu populacji.  Ja przez wiele lat siałem hybrydy osiągając średnie plony na poziomie 8t a były też miejsca 10t. w ubiegłym roku związku z gównianą ceną żyta w skupie i drogimi nasionami hybrydy kupiłem populację na próbę. Zasiałem za rzadko bo wyszło około 140-150 na m2 zamiast 180, było sucho, bez pługa......  i w tej chwili zaczyna się kłaść pod ciężarem kłosów. Pięterka ? hmmm 16?? to chyba w tych kłosach "płonnych". Jutro policzę. Do zeszłego roku byłem wielkim zwolennikiem hybrydy. Na chwile obecną godzę się z myślą że producenci hybryd zrobili nas na szaro. Bo dali nam "zwykłe" nasiona i powiedzieli jak z nimi postępować by wyciągnąć 6 i więcej ton przy okazji nabić kasę koncernom produkującym chemię.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Zgadzam się z moim przedmówcą w 100% też uprawiałem populację jak hybryde i też dawała po 8t z uwagi na to że sieje żyta tylko na V-VIklasie. Co do pięter u moich sąsiadów w tym roku...hmmm średnia pewnie 10pięter z tym że to nie mój problem,bo gdy ja zapiepszam z opryskiwacze m na pole to inni się tylko podśmiechaja ,z tym że nie mogą zrozumieć dlaczego w żniwa mój bizon podjeżdża na każdym ha kilka razy pod wysyp a ich jak super žytko to 2 pełne zbiorniki ulecą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

To jakie odmiany populacyjne oczywiście kwalifikowane byście polecili na bardzo słabe piaszczyste gleby?

 

Wiecie mi cięzko się z wami zgodzić, bo moja hybryda na prawdę bardzo dobrze znosi suszę, a znajomy rolnik który również sieje kwalifikowane to jego Dańkowskie Złote nie ma startu do mojego Bono. Fakt, moje 16-21 pięterek to nie są jakieś rekordowe kłosy ale jak na tą glebę, agrotechnikę i oczywiście warunki pogodowe to uważam za bardzo dobry wynik. Ja nie stosowałem żadnych oprysków, jedynie miesiąc przed siewem na ściernisko poszedł glifosat :) Ale od kolejnego sezonu ruszam pełną parą z pełną ochroną i nawożeniem i zobaczymy, co z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Ja mam dańkowskie rubin

I dodam tylko że nie chcę się spierać tylko dać Wam do myślenia.

Moja populacja jest  mocna. Hybrydy miałem jak wczesniej pisałem nawet 10 tonowe, ale były lata że dały ledwo 6 ton mimo że wszystko robiłem jak trzeba a pogoda była łaskawa aczkolwiek w kluczowych momentach były problemy z wykonaniem zabiegów z powodu deszczu lub wiatru. Czyli na przestrzeni lat średni plon to 7t.

W tym trudnym suchym roku jesli populacja mi ustoi ( za późno skracałem) da 6-7t na V klasie, czy warto napychać portfel niemieckim firmą? Za nasiona zapłaciłem 130zł na ha jak dobrze pamiętam.  Przy cenie żyta na poziomie 500zł muszę mieć  zebrać minimum 500kg więcej by pokryć  różnicę w zakupie nasion.

 

No i na koniec siejcie co chcecie byle kwalifikat.... 

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jak wam sypią hybrydy? Ja z pola 0,5ha wywiozłem prawie cały zbiornik Bizona Z056.... Marnie, przeliczyłem się jednak, susza zdziałała swoje. Ale trzeba zaznaczyć, że ja ukosiłem około 2x więcej niż sąsiedzi, którzy sieli własny materiał.

 

Nie stosowałem żadnej ochrony, tylko nawożenie NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Sianie  hybrydy z własnego zbioru jest prawnie zabronione. :) Nie wiem jak to się egzekwuje ale tak jest. Sąsiad dwa sezony temu nakosił około 5 ton z hektara pokolenia f2. Ja wtedy miałem 6,5 t/ha F1. Nawożenia i stanowiska nie porównam bo nie wiem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Jak wam sypią hybrydy? Ja z pola 0,5ha wywiozłem prawie cały zbiornik Bizona Z056.... Marnie, przeliczyłem się jednak, susza zdziałała swoje. Ale trzeba zaznaczyć, że ja ukosiłem około 2x więcej niż sąsiedzi, którzy sieli własny materiał.

 

Nie stosowałem żadnej ochrony, tylko nawożenie NPK.

 

Nie chcę mi się wierzyć że bez oprysku na chwasty wogóle coś tam urosło.

Że masz hybrydę to nie znaczy że "sama" będzie rosła.Plon daje dopiero wtedy kiedy jest odpowiednie nawożenie i ochrona.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Oprysk był glifosatem na ścierń po poprzedniej uprawie, pole do żniw w 90% czyste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

tak tak, groszku chujoszku nie ma, nie wierze w takie bajki.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A kto cię zmusza? Mówię jak jest. Pole rok po ugorze, świeżo opryskane glifosatem to co tu miało urosnąć? Piach 6 klasa jak siemasz to nie spodziewaj się jakiegoś nawału chwastów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Żyto przecież też sporo chwastów wygłuszy, a jak było pryskane to w ogóle da się ujechać bez herbapolu na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

A jak tam wam sypią populacje uprawiane w systemie hybrydy? I jakie odmiany siejecie?

Czym się różni uprawa populacji od hybrydy?

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Najlepiej jak wejdziesz na stronę KWS Zboża, tam są telefony kontaktowe do przedstawicieli handlowych i doradców w poszczególnych regionach, oni powiedzą, gdzie będziesz miał najbliższy punkt sprzedaży. Poza tym jeszcze udzielają porad w zakresie agrotechniki, doboru odmiany itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj