Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#161 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 12 kwiecień 2012 - 19:16

żyto hybrydowe Cena netto na podwórku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 11:49
  •  

#162 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 12 kwiecień 2012 - 20:41

żyto hybrydowe zboze zakontraktowane leci na niemcy i bez zadnego liczenia vat-ow:) firma to Trans Marka, w necie napewno znajdziesz do nich namiar:)

#163 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 12 kwiecień 2012 - 22:24

żyto hybrydowe Dzięki:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#164 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 23 kwiecień 2012 - 15:21

żyto hybrydowe też mam pytanie, czy warto siać żyto hybrydowe na 4-5 klasie ziemi.
Ziemie mam dobrze przygotowane, kultura ziemi też ok.
Znajomy w sąsiedniej wiosce miał 10t z ha tylko że ma lepsze gleby.
Dało by radę wyciągnąć u mnie z 6t z ha ?

#165 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 23 kwiecień 2012 - 16:06

żyto hybrydowe na takich ziemiach, jak piszesz , w dobrej kulturze, przy sprzyjającym roku można liczyć na 8 ton, a 6 to minimum

#166 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 16:32

żyto hybrydowe Oczywiście, że warto bo hybryda lepiej plonuje.

#167 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 16:38

żyto hybrydowe niebawem 2gi wjazd w zyto z regulatorem wzrostu
tym razem 0,2 moddusa plus basfoliar 36 extra
zyto jak dywan:D

#168 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 19:32

żyto hybrydowe Jeśli żyto jak dywan to raczej ograniczyć ten nawóz a najlepiej przesunąć jego aplikację. W tej chwil łany powinny się stabilizować do pożądanej obsady. Jak będzie miało zbyt duży N, pędy boczne nie zostaną odpowiednio wcześniej odrzucone, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Zbyt gęsty łan to też potencjalny problem.

#169 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 21:52

żyto hybrydowe pod koniec marca dostalo 200kg mocznika i na tym zakonczylem 'karmienie' azotem, 1wsze skracanie wykonane ksiazkowo 1cm 1kolanko plus grzybek, bez odzywki, Mn i inne mikro potrzebne. Zyto hybryda, siane 80kg/ha klasa ziemi 3 i 4

#170 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:04

żyto hybrydowe ja jutro polecę Modusem bo się boję że czasem przed żniwami się położy, na dziś dzień i na tym koniec dostało 145kg N w czystym składniku (350 litrów RSM32) i 200kg na jesień przedsiewnie Polifoski4 200kg

Edytowany przez BARABUS, 25 kwiecień 2012 - 19:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:56

żyto hybrydowe PiastOracz pytanie3 do ciebie jako do specjalisty od żyta, jak to jest z CCC. Na etykiecie antywelgacza płynnego jest zalecana dawka 2-3 litry na hektar i tak opryskałem, ale wszędzie w postach piszecie o dużo mniejszych dawkach i tak zastanawiam się czy przypadkiem nie zaszkodziłem swojemu zbożu. dodam, że odmiana to Dańkowskie Diament siane w optymalnym terminie i na wiosnę obsada optymalna. Piszę w tym temqcie bo w prawidłowym nikt mi odpowiedzi nie udzielił.

#172 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 20:30

żyto hybrydowe Najprościej to zapytać o to producenta środka dlaczego go tak zarejestrował?
Według mnie jest to niebezpieczne. Popatrzyłem sobie w etykietę i sugerują / zalecają aby stosować na 1 lub 2 kolanko. Nie będę z tym dyskutował bo tak zarejestrowali.
Jak przyjmiemy optimum temperaturowe dla CCC w okolicach 10 *C (niektórzy podają 8*) to dla mnie są to bardzo wysokie dawki które są rekomendowane dla tego środka. Osobiście przy słabszej temp. nie stosowałem więcej jak 1,3 l/ha w formulacji 720.
Inną kwestią pozostaje dlaczego zalecają stosowanie tak późno? Może dawką chcą nadrobić skrócenie w tak późnej fazie? Jak żyto strzela w źdźbło to już słabiej na CCC reaguje. W etykiecie też nic nie wspominają o wcześniejszym jak i późniejszym skracaniu. Dla mnie to zalecenie trochę tak "po bandzie" jest - bo może w trakcie rejestracji środka to żyto ustało do końca wegetacji, ale plonu to chyba nikt nie analizował - tzn. o ile był niższy w stosunku pól kontrolnych.
Ja bynajmniej stronię od takiego podejścia bo dawka jest "końska" i nawet teściowej jej nie zaproponuję.

#173 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 20:38

żyto hybrydowe No to podzielę się wynikami stosowania antywylegacza zgodnie z zaleceniami producenta. Oprysk robiłem między 1 a drugim kolankiem i na razie (prawie 2 tygodnie) zboże wygląda nieźle. oglądam je codziennie ze strachem w oczach. wielkie dzięki za odpowidź i pomoc. A tak na poza tym jaka u was pogoda bo u mnie od 11 dni nie można w pole wjechać z opryskiem na grzyba i mocznikiem z odrzywką.

#174 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 26 kwiecień 2012 - 12:16

żyto hybrydowe Wczoraj prayskałem żyto chwastoxem, po ilu dniach moge wjechać z antywylegaczem?
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem antywylegaczem pierwszy raz pryskamy zaraz po pierwszym kolanku, a drugi raz kiedy?

Edytowany przez emilko, 26 kwiecień 2012 - 12:44.

#175 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 10:06

żyto hybrydowe Zacznę może od końca. Nie wiem w jakiej fazie masz to żyto, ale jestem przekonany, że jest dawno po terminie dla optymalnego stosowania samego CCC w życie. CCC solo w życie (podkreślam aby dobrze i efektywnie działało a nie tylko działało) stosujemy przed wzrostem "wydłużeniowy" czyli strzelaniem w źdźbło żyta - BBCH 30 to idealny punkt w fazie rozwojowej patrząc na pęd główny - więcej o tym pisałem w temacie "Jak uprawiać żyto". Po tej fazie samo CCC dział już stanowczo gorzej i co zastosować do dalszej strategii oczywiście zależy od filozofii agronoma, łanu, pogody, nawożenia i potencjalnego plonu. Moim zdaniem (podkreślam, że każdy może mieć inne zdanie również producent środka) na samo CCC jest późno, a jak zabieg pierwszy jest spóźniony to rośliny u ciebie pewnie mają pierwszy odcinek źdźbła (licząc od dołu) długi, wygięty i "łukowaty" co jest niebezpieczne i prowadzi do wylegania - oczywiście nie wydają wyroku tylko wskazuje potencjalne niebezpieczeństwa czyhające w takich przypadkach. Lub jeszcze bardziej obrazowo: "Jak fundamenty w domu są do bani to najlepsza cegła na ściny nie zapewni bezpieczeństwa konstrukcji".
Chwastoxów jest sporo są z MCPA; 2,4-D z dikambą etc. ale są to substancje z grupy tzw. fenoksykwasów (herbicydy z grupy regulatorów wzrostu nie mylić z "retardantami) i ich działanie polega na selektywności topograficznej - położenia tkanek wrażliwych w roślinie ( w jednoliściennych liście są wąskie i pokryte silnym nalotem woskowym, a przede wszystkim znajdują się poniżej wierzchołka rośliny i okryte są pochwą liściową, dzięki czemu ciecz robocza z oprysku nie trafia w miejsca wrażliwe zbóż, natomiast dwuliścienne a takie zwalcza Chwastox merystem mają na wierzchołku rośliny, mają szerokie liście, często pokryte "włoskami" etc. i dlatego są wrażliwe na tą substancję czynną.) I w związku z tym nie trzeba według mnie zbyt długo czekać na wykonanie kolejnego oprysku, bo roślina jednoliścienna tej substancji czynnej nie pobrała lub pobrała jej znikome ilości.
Oczywiście należy zastanowić się na dwoma zagadnieniami:
1. Żyto źle reaguje na zastosowanie środków z grupy regulatorów wzrostu po 1 kolanku (BBCH31) - możliwe deformacje kłosa. Więc przyszłościowo zwróciłbym na to uwagę.
2. Jak efektywny będzie zabieg z zastosowaniem CCC w tej fazie, skoro dział ono bardziej na skrócenie dolnych międzywęźli (odcinków) żyta? Może lepiej wzbogacić CCC o trineksapak etylu lub trochę etefonu bo przejazd z opryskiwaczem też kosztuje a efektywność będzie lepsza. Tylko pytanie. Czy w tym przypadku występuje duża presja wylegania? Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Decyzję pozostawiam Tobie do podjęcia.
3. Po BBCH 30 stosujemy CCC+partner
3. Chwasty lepiej zwalczyć jesienią.
Szanuję jak zawsze każde inne podejście do tego zagadnienia.

#176 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 21:31

żyto hybrydowe mam pytanie do piastoracza lub kogoś równie dobrze zorientowanego w uprawaie żyta na żyto zastosowałem na początku marca 150 kg saletry amonowej tydzień temu 100kg też saletry na jesieni 150 kg soli potasowej i 100 kg superfosfatu potrójnego gleby mam słabe 4b,5 ,6 żyto z centrali dańkowskie diament na 5 ha żyto na moje oko okey ale na 1,5 ha chyba zbyt okey i właśnie chodzi mi o te 1,5 ha. W sobote dałem na całość po 0,3 modusa + fungiucyd. Wcześniej niczym nie sracałem bo pogody nie były za ciekawe i ccc ze wzgledu na słabe gleby nie chce stosować-choć może nie słusznie. Jak pisał wcześniej piastoracz na tym moim 1;5 ha właśnie znajdują się łukowate dolne cześci żdzbła -oczywiście nie wszystkie roślinki tak mają poza tym żyto jak malowane i nie wiem jak długo działa modus i kiedy należałoby dać etefon bo na moie oko bez drugiego zabiegu będzie cienko- na domiar złego w tym kawałku sarny zrobiły sobie pastwisko a zające i bażanty hotel. Z góry dzięki za odpowiedzi

#177 Share david

david

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 18:31

żyto hybrydowe czym najlepiej skrócić żyto w fazie liścia flagowego? 0,15 modusa czy 0,3 etefonu? dodam,że na 2 kolanko dostało 0,3 modusa oraz nawożenie azotowe zamknęło się w dawce 130N

#178 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 02 maj 2012 - 12:38

żyto hybrydowe

mam pytanie do piastoracza lub kogoś równie dobrze zorientowanego w uprawaie żyta na żyto zastosowałem na początku marca 150 kg saletry amonowej tydzień temu 100kg też saletry na jesieni 150 kg soli potasowej i 100 kg superfosfatu potrójnego gleby mam słabe 4b,5 ,6 żyto z centrali dańkowskie diament na 5 ha żyto na moje oko okey ale na 1,5 ha chyba zbyt okey i właśnie chodzi mi o te 1,5 ha. W sobote dałem na całość po 0,3 modusa + fungiucyd. Wcześniej niczym nie sracałem bo pogody nie były za ciekawe i ccc ze wzgledu na słabe gleby nie chce stosować-choć może nie słusznie. Jak pisał wcześniej piastoracz na tym moim 1;5 ha właśnie znajdują się łukowate dolne cześci żdzbła -oczywiście nie wszystkie roślinki tak mają poza tym żyto jak malowane i nie wiem jak długo działa modus i kiedy należałoby dać etefon bo na moie oko bez drugiego zabiegu będzie cienko- na domiar złego w tym kawałku sarny zrobiły sobie pastwisko a zające i bażanty hotel. Z góry dzięki za odpowiedzi

Jestem świadomy, że nie widząc pola nie dam ci recepty i gwarancji, że ten zabieg, który wykonałeś spełni twoje oczekiwania tzn. że utrzyma roślin do żniw. Powiedziałbym tak: Azotu zbyt dużo nie zastosowałeś i jak ten zabieg skracania byłby wykonany wcześniej, sytuacja z pewnością byłaby lepsza, bo wykonując pierwszy zabieg w sobotę, który miał regulować wzrost twojego żyta w dolnych odcinkach źdźbła to dla mnie za późno z powodów, które wcześniej opisałem.
trineksapak etylu działa do około 10 -12 dni, etefon 3 - 5 dni, ale jest bardziej agresywny w porównaniu do tego pierwszego ( w znaczeniu silny i dlatego nie bardzo go preferuję a już stanowczo nie w dawkach z etykiety bo może być z tego więcej szkody niż pożytku). Jeżeli widzisz już ości w twoim życie to bezpieczny czas na stosowanie środków (według etykiety) niestety minął i nikt nie weźmie odpowiedzialności za zabieg. Wszystko co jest robione po tym czasie niestety niesie za sobą pewne ryzyko uszkodzenia roślin. Oczywiście znajdzie się zawsze ktoś, co powie stosowałem 2 razy i nic nie było. Pytanie co byłoby za 3 razem. Należy być tylko świadomym ewentualnego ryzyka.
CCC ma jedną zaletę - działa najlepiej z dostępnych środków w niższych temperaturach (a w Polsce niestety jest często problem z temp. jak jest czas na wykonanie pierwszego zabiegu skracania na BBCH 30/31) i ja stosuję te preparaty w zależności od fazy rozwojowej solo lub z trineksapakim etylu aby zabezpieczyć newralgiczny element źdźbła. Jak mam żyto ze wczesnych lub optymalnych terminów siewów to efekt oddziaływania na korzenie jest znikomy.
Oceń łan i ryzyko wylegania i jeżeli masz obawy należy wykonać oprysk bardzo szybko i najlepiej wieczorem mocno zredukowaną dawką preparatu.

#179 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 06 maj 2012 - 16:54

żyto hybrydowe Dzis poobchodzilem wszystkie pola i zobaczylem, ze moje zyto hybrydowe Brasetto jest pokryte bialym nalotem i liscie sie skrecaja. Zastanawiam się czy to maczniak czy tez efekt uboczny pryskania atlantisem tydzien temu? Pewnie jednak mączniak bo u sąsiada na zycie syntetycznym tez jest cos podobnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 06 maj 2012 - 17:15

żyto hybrydowe Jeśli liście się skręcają w "rurkę" tzw. "liście cebulowe" to masz raczej do czynienia z uszkodzeniem po zastosowaniu herbicydu. Mączniak to powszechna choroba i łatwo ją rozpoznać.