przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

tromba222    8

Pytanie moi państwo. jakieś 10 dni temu opryskałem żyto expert metem, było w fazie 1-2 liści. Pryskane rano. W nocy niestety przyszły przymrozki od -2 do -4 stopni. i utrzymywały sie prawie tydzień. Żyto zrobiło się strasznie jasno zielone. czy to od oprysku czy mrozu? W etykiecie nie ma nic odnośnie temperatur w trakcie i po zastosowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

większość z was w tej chwili się zastanawia pewnie czym pryskać jaką dawką a ja to dopiero mam dylemat-poprosiłem dziś moją piękną kochaną żonkę żeby poszła na dwie działki i policzyła obsadę roślin na metrze kw i co się okazało ku mojemu wielkiemu zdziwieniu!? w zaparte twierdzi ,że obsada na jednej działce to 1125 zdrowych roślin a na drugiej 900 (2 dni później siane). nie wiem co teraz z tym zrobić,bo przy takiej obsadzie to pewnie z 70 ton z jednego ha będzie...chyba trzeba szykować kase na nowe silosy.... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

uwierzcie mi ,że moje pierwsze zdanie to mojej lubej właśnie tak brzmiało ,że musiałbym wysiać ponad 400kg na hektar a ona się obraziła i powiedziała że chyba nie umiem liczyć :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Gdzie "chłop" nie może tam babę pośle, hehehheee. Pytanie brzmi dlaczego sam nie poszedłeś na pole. Leniuch jesteś. :) Swoją drogą obsadę 1200 od 350/m^2 powinieneś odróżnić z odległości kilkudziesięciu metrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Też mam być może głupie pytanie: czy Expert Met nadaje się do opryskania żyta hybrydowego na chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kto pyta nie błądzi :D Możesz spokojnie dać.

Pytanie moi państwo. jakieś 10 dni temu opryskałem żyto expert metem, było w fazie 1-2 liści. Pryskane rano. W nocy niestety przyszły przymrozki od -2 do -4 stopni. i utrzymywały sie prawie tydzień. Żyto zrobiło się strasznie jasno zielone. czy to od oprysku czy mrozu? W etykiecie nie ma nic odnośnie temperatur w trakcie i po zastosowaniu.

Raczej efekt mrozu. Mimo że żyto jest rośliną ozimą to nie znaczy że mróz nie jest dla nich stresem. Było chłodno więc żyto ma problem z pobraniem składników z gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Też mam być może głupie pytanie: czy Expert Met nadaje się do opryskania żyta hybrydowego na chwasty?

Tak żartobliwie, czy można słodzić tylko kawę naturalną, a zbożową już niie? ^^ Można ,jak najbardziej.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Wczoraj pytałem o pszenicę a zapomniałem zapytać czy mieszaninie boxer 2l+0,1l legato+6g gleanu można stosować w życie? Na etykiecie boxera jest tylko pszenica. Żyto mimo optymalnego terminu siewu nie jest zbyt duże, zaledwie 2 liście. Oby zima nie była za wczesna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można. Diflufenikan i chlorosulfuron można stosować w życie. Boxer też, nie ma w Polsce rejestracji, ale w Niemczech ma na żyto i nawet na jęczmień.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ku przestrodze tym którzy ślepo wierzą we wszystko co pisze KWS:

 

Zrobiłem w tym roku doświadczenie na jednym polu klasa ziemi to V , VI,podzieliłem pole na dwie działki i jedna z nich została zaorana 23.08,natomiast druga tuż przed samym siewem 21.09. przedplon ten sam nawożenie to samo natomiast różna uprawa -w pierwszym przypadku to włukowanie zaraz po orce,następnie uprawa zrywaczem -po tak długim okresie pojawiły się samowiewy owsa -na 6cm,oraz siew,w drugim przypadku była to talerzówka 2x na głębokość 5cm. Do czego dąże mianowicie okazuje się że przy tej samej głębokości orki i tym samym materiale siewnym normie wysiewu i głębokości na 2 cm sianego ziarna wschody na działce która była orana przed samym siewem były lepsze i to o około 10%. Terminy siewu to 22-23 wrzesień.

 

KWS przestrzega a wręcz nazywa taką agrotechnike błędem,jednak w tym jednym przypadku okazuje się ,że nie zawsze mają rację ;) Jednak życze wszyskim 7ton z 1 hektara zboża w przyszłoroczne żniwa .

 

POWODZENIA ŻYCZĘ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tu nie chodzi o szybkość wschodów. A o osiadanie gleby. Gleba gdy będzie osiadać może to powodować np. rozerwanie korzeni żyta.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Ku przestrodze tym którzy ślepo wierzą we wszystko co pisze KWS:

 

Zrobiłem w tym roku doświadczenie na jednym polu klasa ziemi to V , VI,podzieliłem pole na dwie działki i jedna z nich została zaorana 23.08,natomiast druga tuż przed samym siewem 21.09. przedplon ten sam nawożenie to samo natomiast różna uprawa -w pierwszym przypadku to włukowanie zaraz po orce,następnie uprawa zrywaczem -po tak długim okresie pojawiły się samowiewy owsa -na 6cm,oraz siew,w drugim przypadku była to talerzówka 2x na głębokość 5cm. Do czego dąże mianowicie okazuje się że przy tej samej głębokości orki i tym samym materiale siewnym normie wysiewu i głębokości na 2 cm sianego ziarna wschody na działce która była orana przed samym siewem były lepsze i to o około 10%. Terminy siewu to 22-23 wrzesień.

 

KWS przestrzega a wręcz nazywa taką agrotechnike błędem,jednak w tym jednym przypadku okazuje się ,że nie zawsze mają rację ;) Jednak życze wszyskim 7ton z 1 hektara zboża w przyszłoroczne żniwa .

 

POWODZENIA ŻYCZĘ :)

 

Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest mała ilości wilgoci w glebie w tym warancie gdzie orka była wykonana miesiąc przed siewem. Poprostu orka przesuszyła glebę, nie było opadów i ziarniaki potrzebują więcej czasu aby pobrać wystarczającą ilość wody do spęcznienia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Ilość wody (wilgotnosć gleby) w czasie siewu to jedno zagadnienie, które wpływa kolosalnie na wschody i ich szybkość (oczywiście potrzebna jest jeszcze do tego odpowiednia temperatura) a osiadanie gleby to inne zagadnienie, które "przeszkadza" roslinom w trakcie wschodów, jak i po wschodach: odsłonięcie wezła krzewienia (realne problemy po zastosowaniu niektórych herbicydów oraz gorsze krzewienie, etc.), czasami przerwanie węzła. Oczywiście można siać za pługiem jak jest pacomat lub inne narzędzie, które zagęści glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Na dobre relacje z sołtysem wsi i proboszczem, aby woda była dostępna z dobrym rozkladem w czasie wegetacji, odpowiednia gęstość siewu - lub inaczej, należy tak poprowadzic łan aby nie przekraczać pewnej granicy obsady kłosów na m2.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Naskom-przypomnę tylko ,że to jest to samo pole i zawsze myślałem że wczesna orka na mniej więcej 3 tyg przed siewem powoduje większą wilgoć gleby przy wschodach jak orka zaraz przed siewnikem,po za tym wody napewno nie brakowało bo kilka dni wcześniej spadło jednego dnia 80l wody na 1metr kw a pole raczej płaskie jest....co do pakomatu czy cambeli to to pole nigdy nie widziało takiego sprzętu,bo go po prostu nie mam ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

To dosyć dziwne skoro był tak duży opad. Przychodzi mi na myśl ostatnia rzecz. Może to była wina materiały siewnego, akurat na ten kawałek trafiły ziarniaki z mniejszą zdolnością kiełkowania. 10% to niewiele, znając realia uprawowe po kilku dniach wzejdą pozostałe ziarniaki i ta różnica się zniweluje. Najbardziej efektywnym porównaniem tego schematu będą po prostu otrzymane plony. Staraj się utrzymać taka samą agrotechnikę dla obu wariantów i w żniwa będziesz wiedział czy KWS ma rację. Pozdrawiam. =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

A zastanawiał się ktoś żeby w zbożu użyć takiego preparatu jak Blackjak (stosuję się go do ukorzenienia truskawek) (stymulator korzeni) może ktoś próbował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Pytałem bo chciałem kupić pod truskawki to powiedzieli mi w sklepie około 50zł za litr. Tylko że nie mieli i nie wiem na ile litr wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj