przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

eMWu    485

200kg żyta na hektar, co praktykuje wielu, to koszt 80zł (nie liczę tu zaprawy, osoby siejące mniejsze ilości na hektar zazwyczaj zaprawiają, więc koszt będzie podobny), więc, abrakadabra, 230zł - 80zł to... hokus pokus, czary mary... 150zł! :)

 

A co do wątku o amortyzacji (bo zapewne stąd teza o moich skłonnościach do pomniejszania/wyolbrzymiania). Fakt, mam nieco wolnego czasu, ale wolę spędzić go nad czymś ciekawszym niż zdobywanie wiedzy o tym, jak fachowo liczy się amortyzację sprzętu, a później ślęczeć nad kalkulatorem... Opryskiwacz i ciągnik to niezbędne narzędzia pracy. Czy mi się to podoba czy nie, tych maszyn nie kupuje się w kawałkach, należy jednorazowo wyłożyć na nie wymaganą kwotę, czasami posiłkując się bankierami. Więc liczę pieniądze, jakie musze wydać, a nie te, których już nie mam. Co mi da policzenie amortyzacji? Oprócz tego, ze zapiszę sobie ją w zeszyt? Rozumiem, takie sprawy to przydatna rzecz, w dużych przedsiębiorstwach, gdzie kupujeąc sprzęt X, w ilości T, o możliwościach Z i cenie Y wylicza się to jak szybko się te maszyny spłacą. Ja mam stosunkowo nieduże gospodarstwo, potrzebuję sprzętu, aby wykonywać wymagane zabiegi (ekonomicznie uzasadnione), potrzebuję sprzętu na miarę moich potrzeb (i wszelkich możliwości), odnośnie opryskiwacza to taki posiadam, nie narzekam przeto i nie potrzebne mi do tego dodatkowe wyliczenia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MUNDEK80    0

Czy ktoś orientuje się, jak ustawić siewnik "poznaniak" do siewu żyta hybrydowego ok 80 kg/h? Mam zamiar pierwszy raz posiać hybrydę i nie wiem jak ustawić siewnik żeby było dobrze. Dzięki za każdą odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grgrzes80    0

Tomke ościstą zwalcza na pewno TOLUREX 500SC (chlorotoluron) sprawdzone wielokrotnie w praktyce , ma ją również w etykiecie , tylko czy tomka oścista to to samo co tomka wonna .Co do ceny to mam ofertę za 195 zł netto za jednostkę Brasetto Palacco

Edytowano przez grgrzes80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Tak plus minus coś kolo tego terminu chciałbym zasiać czy się uda to nie wiadomo (Jestem z Pomorskiego okolice Ustki ) . Ile ty siałeś w tedy tego żyta na hektar 05.09.2012 ??

 

Do użytkownika eMWu !!

Edytowano przez KaziU91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TEVEZ    3

Znajomy siał drugi raz to samą hybrydę i wyglądała bardzo ładnie ale ile zebrał to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tak plus minus coś kolo tego terminu chciałbym zasiać czy się uda to nie wiadomo (Jestem z Pomorskiego okolice Ustki ) . Ile ty siałem w tedy tego żyta na hektar 05.09.2012 ??

 

Do użytkownika eMWu !!

 

Ciężko napisać, ile masz tego wysiać, bo nie wiadomo jakie będą warunki do wschodów. Jeżeli żyto masz juz zakupione, to tak ustal normę wysiewu, aby wysiać cały materiał siewny. Warunki podczas siewu mogą być różne, niska norma wysiewu to ryzyko, jeżeli w glebie będzie brakować wilgoci, a zapowiadane opady nie nastąpią, jak się dzieje np. teraz z rzepakiem - miało padać i nie pada, a prognozy już niczego podobnego nie przewidują...

 

A co do pytania, siałem 160 żywych nasion na metr (tyle że powtarzam, u mnie jest cieplej jesienią, żyto siane w tym samym terminie rozwinie się mocniej niż na pomorzu), w tym roku nieco zwiększę normę (do 170-180 nasion), chociaż nie wiem, kiedy wypadnie w tym roku siew. Foty żyta z jesieni w mojej galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QuQurydza    125

Witam. W 2012 posialiśmy brasetto. Wysiewane 15.09. 50 kg/ha oraz 70 kg/ha. Rożnica wyszła około 1 tony. Średnia wyszła około 6,8 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

200kg żyta na hektar, co praktykuje wielu, to koszt 80zł (nie liczę tu zaprawy, osoby siejące mniejsze ilości na hektar zazwyczaj zaprawiają, więc koszt będzie podobny), więc, abrakadabra, 230zł - 80zł to... hokus pokus, czary mary... 150zł! :)

Dobra to teraz rozumiem. Z tym opryskiwaczem to ja się nie czepiałem tylko po prostu chciałem Ci wskazać że koszt danego zabiegu to nie tylko koszt paliwa spalonego przez ciągnik. Jeżeli tak liczymy koszty zabiegów to nagle się okaże że koszt uprawy jest znacznie niższy i nikt nie powinien narzekać na ceny pszenicy poniżej 600zł/t, czy żyta poniżej 400zł/t.

 

Co do ponownego wysiewu hybrydy. 6t to jakaś rewelacja? Tyle i z populacji da się wyciągnąć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

zakupiłem 2 jednostki Brasatto i teraz mam pytanie czy 2 jednostki na 1ha nie będzie za dużo i kiedy najlepiej siać ( centrum ) i ile przed siewem wykonać orkę i czy lepiej pryskać powschodowo czy po siewie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

A 6t to jakiś zły wynik? Ile byłoby dobrze? 8t, 10t? U mnie żyto sypło 6,5t z 5 klasy, zasobnego w fosfor piasku, mimo gradobicia, które ubiło ponad 1t plonu. Z populacji o takim plonie mógłbym pomarzyć. Koszty maszynowe to nieodłączne koszty, ale można je liczyć w całorocznym rozliczeniu kosztów, liczenie na hektar uprawy to dla mnie niepotrzebna zabawa. Dodatkowy oprysk to polepszenie amortyzacji, amortyzacja różni się, jeżeli opryskiwacz pryska w ciągu sezonu dwukrotność areału czy jego sześciokrotność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Tomke ościstą zwalcza na pewno TOLUREX 500SC (chlorotoluron) sprawdzone wielokrotnie w praktyce , ma ją również w etykiecie , tylko czy tomka oścista to to samo co tomka wonna .Co do ceny to mam ofertę za 195 zł netto za jednostkę Brasetto Palacco

 

to dobra cena. możesz podac namiary na sprzedawce? ja dzisiaj dzwoniłem to rzucili mi ceną 230 netto za jednostke siewną. z góry dzienks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Witam! Pierwszy raz chcę zasiać żyto hybrydowe na 4a,b klasie o niski Ph jaką polecicie mi odmianę mam do wyboru BRASETTO,PALAZZO,VISELLO cena 215zł za jednostkę. I że by się dało skarmiać tucznikom w dużej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Fantastycznie. A naiwni liczyli iż w związku z cenami ziarna żyta spadną też ceny kwalifikatu. :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali_Ursus    0

5.5 T to nie jest zły wynik ;) ja zasiałem 2 raz Hybrydę żeby zobaczyć czy to prawda co mówią że nie da tym siać na drugi rok, prawda plon był gorszy i to dużo , bo coś koło 3.5 Tony z Hektara , ale cóż jednak to prawda że co roku nóweczką trzeba siać ;) ale i tak dobry wynik ;) , u mnie sąsiad z populacyjnego z 3.5 hektara omłucił niepełny zbiornik z Bizonka ;) z-056 ;) więc Hybryda jest i tak nie do przebicia przez polulacyjne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

U nas po 450zł/ha i leży na sklepie do wzięcia od razu.

Ja osobiście już się nacieszyłem żytem hybrydowym.

 

Czyli co? Lepsze od populacyjnego?

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cezar    0

Czy ktoś orientuje się, jak ustawić siewnik "poznaniak" do siewu żyta hybrydowego ok 80 kg/h? Mam zamiar pierwszy raz posiać hybrydę i nie wiem jak ustawić siewnik żeby było dobrze. Dzięki za każdą odpowiedz.

W tamtym roku robiłem próbę kręconą i ustawiałem na B2 i średni tryb, w tabeli go nie ma, wychodziło coś około 65 kg/ha, mieliśmy odmianę Visello i właśnie taki wysiew jest w niej wymagany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

siałem kawałem drugi raz hybrydę i dużo mniej niz w tamtym roku bo było 6,5 t/ha a w tym ok 4 t/ha(jeszcze nie sprzedane to dokłanie niewiem) dla porównania pszenżyto w tamtym roku 5,5 t a w tym też ok 5,5 t/ha ziemie klasowo podobne. Także nawet jakby róznica była 1t/ha to 400 zł zawsze do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Ja jakoś nie mogę przekroczyć 5,5t żyta z ha. Robię wszystko tak jak zalecają, łan wygląda na 8ton, a w żniwa wielkie rozczarowanie. Nie wiem, czy tylko ja tak mam? :huh:

też tak mam???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

5.5 T to nie jest zły wynik ;) ja zasiałem 2 raz Hybrydę żeby zobaczyć czy to prawda co mówią że nie da tym siać na drugi rok, prawda plon był gorszy i to dużo , bo coś koło 3.5 Tony z Hektara , ale cóż jednak to prawda że co roku nóweczką trzeba siać ;) ale i tak dobry wynik ;) , u mnie sąsiad z populacyjnego z 3.5 hektara omłucił niepełny zbiornik z Bizonka ;) z-056 ;) więc Hybryda jest i tak nie do przebicia przez polulacyjne ;)

Widzę że 80% użytkowników osiąga dużo lepsze plony niż sąsiad. U mnie żyto około 3tony może nawet mniej dlatego w tym roku sieje nowe z centrali prawdopodobnie będzie to Amber. Stanowisko po owsie położone wapno i opryskane glifosatem,za 2tygodnie talerzówka na głęboko i 25ton obornika i orka 200kg polifoski6 agregat i 20.09 siew i na ten rok powinno raczej wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja jakoś nie mogę przekroczyć 5,5t żyta z ha. Robię wszystko tak jak zalecają, łan wygląda na 8ton, a w żniwa wielkie rozczarowanie. Nie wiem, czy tylko ja tak mam? :huh:

Na hybrydzie tylko 5,5t? Tyle w tym roku populacja mi dała, a może i ciut więcej (nie wiem dokładnie, nie ważone). Co do uprawy hybrydy to pamiętasz może post @TOREZ o hybrydach? Ze bardzo łatwo taką uprawę zepsuć, trzeba zrobić wszystko ok a swoje odda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tutaj ;)http://www.agrofoto.pl/forum/topic/54612-jeczmien-hybrydowy/page__st__60#entry1175456

Początek uprawy żyta podobnie do jęczmienia, wczesna orka, czas na osiadanie gleby, dobre doprawienie gleby, nawożenie, siew lepszy wczesny chociaż występuje większe ryzyko porażenia chorobami już jesienią bo nie każda zaprawa ochroni dobrze przez tak długi czas. Czyli w skrócie żeby uprawa hybryda była w pełni efektywna trzeba wszystko zrobić ok, każdy zabieg źle wykonany już może znacznie rzutować na dalszy wzrost a w konsekwencji na plon.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj