Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3143 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 27 maj 2013 - 20:27

żyto hybrydowe JAk wy do cholery pilnowaliście tego łanu ze wam sie wywalił w maju???? Siedzą na forum prowadzą wielkie dyskusje na temat skracania a potem d*pa.... Ja mam sypnołem dziś 35kgN/ha na kłos łacznie z jesienną dawką mam wysypane 210kg. Lało dało 50litrów wody i stoi. ma 70 -80 cm wysokości plon zapowiada się rekordowy miejscami liczę na 10 -12 t/ha jak średnia wyjdzie 10 będzie super.
Ale musi ustać do końca, to które się wywali w maju da moze 20% tego co by mogło dac gdyby ustało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 05:57
  •  

#1042 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 maj 2013 - 20:31

żyto hybrydowe to Krzysiek wrzuć do galerii żyto i się pochwal :)

#1043 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 27 maj 2013 - 20:58

żyto hybrydowe Jest chyba gdzieś na forum zeszłoroczne z średnim plonem 8t a max 10t. A zdjęć tego rocznego jeszcze nie robiłem może kolo niedzieli jak się wykłosi do końca....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1044 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 maj 2013 - 21:04

żyto hybrydowe

Martwi mnie tylko to że na etykietach zarówno Amistara jak i środka Artea termin stosowania to od fazy strzelania w źdźbło do końca kłoszenia. Boje się że jeśli żytko niespodziewanie zacznie kwitnąć a pogoda nie pozwoli wjechać w pole to zostanę ze środkami na przyszły rok. Czy można mimo to stosować je po kwitnieniu?
Choć jak czytam te etykiety to każdą trzeba inaczej interpretować. Żaden środek tebukonazolowy nie ma wpisanych innych zbóż jak pszenica ozima a mimo to stosowany w zeszłym roku na rdze w życie zadziałał pięknie.

Jak zacznie kwitnąć to czekaj i zastosuj po kwitnieniu. Artee i amistar swobodnie można stosować w życie, jest rejestracja.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1045 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 27 maj 2013 - 22:50

żyto hybrydowe @KrzysiekFM u mnie powaliło tylko i wyłącznie miejsce gdzie ścieżki są bliżej siebie i nałożył się nawóz na nawóz a podczas oprysku antywylegaczem zamknąłem lance na tyle żeby się na siebie nie nachodziły-może to i był błąd.....człowiek uczy się na błędach

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#1046 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 28 maj 2013 - 11:27

żyto hybrydowe Kwitną już u was żyta? Byłem dziś u siebie zobaczyć to pylników jeszcze nie widać.

#1047 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 28 maj 2013 - 11:46

żyto hybrydowe zaczyna kwitnąć, ale w gruncie rzeczy mogłoby poczekac jak pogoda się poprawi :)

#1048 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 maj 2013 - 12:05

żyto hybrydowe Widzę, że ktoś tu chce dawać strobiluryny w żyto po kwitnieniu, może przez to dojść do takiej sytuacji, że ziarno będzie dojrzewać, ale roślina nie wysychać (efekt sztucznie przedłożonej zieloności części wegetatywnej rośliny), przez co nie będzie remobilizacji azotu z liści i łodygi do ziarna i może wtedy dojść do faktycznych strat plonu. Strobiluryny wyłącznie w życie na T1, po kwitnieniu triazole, pchanie się w inne substancje przy braku porażenia mączniakiem to nonsens (a na mączniaka kendo/instinct).

A co do 210kg N w żyto - chcę widzieć jego fotkę przed koszeniem, teraz u mnie idą ładne wichury i zapowiadają się kolejne, mimo dwukrotnego udanego skracania boję się, że te 140-160kg N, które zaaplikowałem w żyto, może go wyłożyć.

#1049 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 maj 2013 - 12:41

żyto hybrydowe http://www.syngenta....lotka_zboza.pdf
na dole masz namiary na przedstawicieli firmy możesz z nimi podyskutować dlaczego proponują oni na ostatnie zabiegi właśnie Amistar. Wydaje mi sie że sztab chemików z Syngenty ma trochę większa wiedzę w tym temacie.

#1050 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 maj 2013 - 13:27

żyto hybrydowe Lepiej zapytaj w neutralnym NU-Agrar, od nich są właśnie takie zalecenia w ochronie zboża, nie tylko żyta, a amistar to najwyższa półka cenowa syngenty , więc jest to produkt przez nich najbardziej reklamowany i polecany na każdy zabieg. Ale możesz spróbować, Twoje pole i Twoje pieniądze.

A jeżeli tak lubisz stosować się do zaleceń przedstawicieli handlowych to zadzwoń do BASF-u, który ma najlepszą i najbardziej bogatą ofertą dotyczących fungicydów z różnych grup chemicznych. Tam nikt nie poleca Bell'a (boskalidu) na ostatni zabieg, z uwagi na niepożądany w tym stadium efekt sztucznie przedłużonej zieloności łodyg i liści.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 maj 2013 - 15:05

żyto hybrydowe Ok, z Twoich wypowiedzi wnioskuję że jakąś tam wiedzę posiadasz więc mogę założyć że w jakimś stopniu masz rację. Ja się upierać przy swoim nie będę bo studiów w zakresie chemii rolnej nie kończyłem dlatego tez częśc wiedzy czerpie z zaleceń danych producentów.
Nie mniej jednak środki mam już zakupione więc oddawać ich nie będę. Ostatecznie strobi mogę zostawić sobie na przyszły sezon. Ale czy sama Artea wystarczy? Ma w sobie dwa triazole. No chyba że domieszam do niej tebukonazolu 0,5l bo mi zostało.

#1052 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 28 maj 2013 - 16:52

żyto hybrydowe

kazdy czyms tam się kieruje przy nawożeniu.
Gleba
Woda
przedplon
planowany plon
Ja łącznie z jesiennym azotem mam 190kg N/ha no i co?
liczę na podobny średni plon 8T
W ubiegłym roku mimo że nie ustało było od 6 do 10t....

#1053 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 28 maj 2013 - 17:15

żyto hybrydowe witam! co najlepsze w życie po kwitnieniu na mączniaka? cały czas pada i nie ma kiedy wjechać, a dziś byłem zobaczyć to sie biało robi przy łodygach!! co byście polecali w rozsądnych pieniądzach i możliwie szerokim spektrum działanie??
polecali mi LEANDER 750EC, LOTUS 750EC typowo na mączniaka i cenowo przystępny, a może DUET STARR?? jesli macie jakies doświadczenia z tymi środkami to dajcie znać chyba że jest jakaś inna opcja na te grzyby...

#1054 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 28 maj 2013 - 19:46

żyto hybrydowe pryskałeś od grzyba we wczśniejszych fazach?

#1055 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 28 maj 2013 - 19:50

żyto hybrydowe

pryskałeś od grzyba we wczśniejszych fazach?

nie! ze wzlędu na brak funduszy to będzie pierwszy i jednyny zabieg dlatego chciałbym zeby zadziałalo

#1056 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 28 maj 2013 - 20:51

żyto hybrydowe Człowiek uczy się na błędach całme życie i głupi umiera...
Tak w zeszłym roku mi się wywaliło ale w drugiej połowie lipca.... a nie w maju.
No i cóż ale aura w ubiegłym roku była dość wyjątkowa tak gwałtownych burz u nas nie było od wielu lat ....... W ytm roku wielu z nas wzieło porawkę na takie zjawiska

#1057 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 maj 2013 - 21:07

żyto hybrydowe No te 210kg N powinno wystarczyć na 12t plonu ziarna (doliczając do tego pewną ilość N w glebie - 40-60kg), tylko jeszcze musi mieć inne makro i mikroelementy (które pewnie ma, bo nikt nie aplikuje kilka lat pod rząd tyle N w pole - zbankrutowałby :) ), ale bez 3 krotnego skracania taka plantacja nie ustoi, a to już koszt ok. 200zł/ha, w tym roku skracanie kosztowało mnie 120zł/ha, to są odczuwalne koszta.

A pszenica nawożona podobnie do takiego żyta wymaga wyłącznie zastosowania samego CCC, co daje oszczędności rzędu co najmniej 170zł/ha, co można wykorzystać na np. lepszy zabieg przeciw grzybowi czy dodatkowy potas/siarkę, a patrząc na ceny z dziesięciolecia, więcej się zarobi na 8t pszenicy niż na 11t żyta. Tyle że pszenica wymaga dobrych gleb, a żyto na 6 klasie jest w stanie wyciągnąć z ziemi spokojnie 6-7t ziarna przy porównywalnym do tego roku, pszenica z takiego pola nie da nic.

A co do artey to jak dajesz pełną dawkę to spokojna głowa, a jak nie masz tyle środka to wymieszaj z tebu. Amistar sobie zachowaj na kolejny rok, a jeżeli masz pszenicę to śmiało pryskaj na flagówkę, jak będzie pogoda to jutro jadę w pszenicę, grzyb ostro atakuje.

#1058 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 maj 2013 - 21:58

żyto hybrydowe

Widzę, że ktoś tu chce dawać strobiluryny w żyto po kwitnieniu, może przez to dojść do takiej sytuacji, że ziarno będzie dojrzewać, ale roślina nie wysychać (efekt sztucznie przedłożonej zieloności części wegetatywnej rośliny), przez co nie będzie remobilizacji azotu z liści i łodygi do ziarna i może wtedy dojść do faktycznych strat plonu. Strobiluryny wyłącznie w życie na T1, po kwitnieniu triazole, pchanie się w inne substancje przy braku porażenia mączniakiem to nonsens (a na mączniaka kendo/instinct).

A co do 210kg N w żyto - chcę widzieć jego fotkę przed koszeniem, teraz u mnie idą ładne wichury i zapowiadają się kolejne, mimo dwukrotnego udanego skracania boję się, że te 140-160kg N, które zaaplikowałem w żyto, może go wyłożyć.

A to akurat ciekawe, w sumie jeżeli po kwitnieniu nie można pryskać strobilurynami to innych tez się nie powinno. Mówisz tylko o T1, a przed kwitnieniem? Wg mnie jak najbardziej może być bo strobiluryny super zwalczają choroby kłosów, które na dobra sprawę w życie nie są nigdy szczególnie groźne.

Ok, z Twoich wypowiedzi wnioskuję że jakąś tam wiedzę posiadasz więc mogę założyć że w jakimś stopniu masz rację. Ja się upierać przy swoim nie będę bo studiów w zakresie chemii rolnej nie kończyłem dlatego tez częśc wiedzy czerpie z zaleceń danych producentów.
Nie mniej jednak środki mam już zakupione więc oddawać ich nie będę. Ostatecznie strobi mogę zostawić sobie na przyszły sezon. Ale czy sama Artea wystarczy? Ma w sobie dwa triazole. No chyba że domieszam do niej tebukonazolu 0,5l bo mi zostało.

Po kwitnieniu sama artea z pewnościa sobie poradzi. Jak chcesz tebukonazol możesz dodać, ale sama artea też da radę. Wg tabeli w NU Artea radzi sobie z chorobami kłosów, tebukonazol nie do końca wiec wg mnie sama artea wystarczy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1059 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 29 maj 2013 - 18:12

żyto hybrydowe U mnie żyto na szczęście stoi a poszło ponad 100 kg N a i wody w 3 dni 100 litrów na metr.
Stoi i ładnie wygląda zobaczymy co dalej.
W kłosach już od 17 do 23 pięterek, a i kwitnienie się kończy.

Zobaczymy co dalej czy się jakieś choróbska nie przy pląta bo oprysk teraz to będzie nie lada problem bo po skracaniu zdążyłem tylko raz bo deszcze robiły swoje moje zyto ma 110-130 cm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 29 maj 2013 - 18:40

żyto hybrydowe No moje żyto ma ok 140cm skracane było stabilanem jeden raz poszło ok 75kg N ale na jesień poszło 2T wapna na ha,mam wielką nadzieje że uda się skosić normalnie w żniwa i plon w miarę będzie,narazie ok jest,a pieterek u mnie 16-22 średnio jest.Pozdrawiam :rolleyes: