Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#561 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 18:29

żyto hybrydowe Co proponujecie na T1 w życie? Proszę tylko nie pisać, że to strata $$ bo wiem z doświadczenia, że hybryda potrzebuje dość intensywnej ochrony. W tamtym roku waliła się rdza i mączniak na potęgę. Ale na T1 warto zastosować cos co zwalcza choroby podsuszkowe. Propozycje?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 01:00
  •  

#562 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 18:52

żyto hybrydowe Na T1 to coś od łamlowości podstawy zdźbła może być Alert wyjdzie coś koło 80zł netto ale jak mówisz że miałeś pełno mączniaka to moze coś lepszego żeby odrazu zabezpieczyło przed nim.

#563 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2012 - 18:57

żyto hybrydowe Bardzo dobrym środkiem na pierwszy zabieg jest Capalo. Cenowo może nie wychodzi najkorzystniej, ale pewny i sprawdzony środek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#564 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:19

żyto hybrydowe Błąd.

Edytowany przez e1leex, 20 grudzień 2012 - 13:08.

#565 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:19

żyto hybrydowe gesto to zasiał poprzednik a pozniej cos mu sie odniewidziało i dał mi w dzierzawe....zapłaciłem za materiał siewny,nawoz oraz prace maszyn no i pozniej odchwasciłem pole...wiec sam moddus ma dac jako regulator wzrostu?Wiem ze mozna ze termin jego stosowania jest dosc w miare dobry...a jeslic chodzi o zyto to odmiane mam dankowskie złote....planuje dac tez cos od grybka...głownie chodzi mi i łamliwosc podstawy zdzbła

#566 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:33

żyto hybrydowe

Bardzo dobrym środkiem na pierwszy zabieg jest Capalo. Cenowo może nie wychodzi najkorzystniej, ale pewny i sprawdzony środek.

Capalo nie zarejestrowany do żyta z tego co pomietam to pszenica i pszenzyto ozime oraz jeczmień jary tylko.

Ja z doświadczenia wiem, że nie jest to opłacalne i nie będę wykonywał T1 w życie, ale każdy ma swoje zdanie.

Napewno przy hybrydzie jest opłacalne gdzie plony siegaja 9t a nawet wiecej. Zreszta jak chcesz przy zwykłem życie uzyskać przyzwoity plon i utrzymać w pionie przy intensywnym nawozeniu az do zbioru to też trzeba coś dać na ta łamliwość. :)

gesto to zasiał poprzednik a pozniej cos mu sie odniewidziało i dał mi w dzierzawe....zapłaciłem za materiał siewny,nawoz oraz prace maszyn no i pozniej odchwasciłem pole...wiec sam moddus ma dac jako regulator wzrostu?Wiem ze mozna ze termin jego stosowania jest dosc w miare dobry...a jeslic chodzi o zyto to odmiane mam dankowskie złote....planuje dac tez cos od grybka...głownie chodzi mi i łamliwosc podstawy zdzbła

Tak jak pisaliśmy wczesniej z kolegą dyczko zależy jak sie rozkrzewi na wiosne i jak bedzie z opadami ale po mojemu przy 100N raczej dasz to ccc+moddus i zabieg na T1 to powinno ustać :)

#567 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:47

żyto hybrydowe Ja z żyta hybrydowego 9t nie wyciągam, więc najlepiej jak nie będę się wypowiadał.

#568 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:38

żyto hybrydowe to jaka proporcje ccc i moddusa dac w fazie 1 kolanka?

#569 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:39

żyto hybrydowe KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

Panowie z temat trochę z innej beczki. żyto mi jesienią nie wyrosło ledwie 4 pędy jeszcze małe zamiast 12 szt.
Pytanie czy przyczyna mógł być tolurex w dawce 1,7l zabieg 10.X temperatury dodatnie po zabiegu

Edytowany przez KrzysiekFM, 19 grudzień 2012 - 21:18.

#570 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 20 grudzień 2012 - 09:45

żyto hybrydowe Jak ktoś mówi, że zabieg grzybobójczy T1 jest nieopłacalny to nie powinien być rolnikiem a już tym bardziej powinien często odwiedzać ODR albo jakiegoś ogarniętego sąsiada co się zna na uprawie.
Tym bardziej w przypadku żyta hybrydowego gdzie nasiona i opryski na chwasty drogie to szkoda zaprzepaścić to przez mączniaka, rdzę czy inne grzyby.

Siądź i sobie policz koszt oprysku to jakieś w drogiej wersji 80 zł. Co nam daje jakieś 130kg żyta z ha.
Przy plonach nawet 3 czy 4 tonach musisz zebrać 3 - 5 % więcej.
Przy ochronie nawet drogim środkiem powinno się zwrócić więc o czym tu dużo mówić, a są przecież i tańsze środki.

@krzysiekFM - stan rozkrzewienia zależy od więcej rzeczy niż tylko oprysk, musiałbyś więcej napisać o swoich polach i zabiegach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2012 - 11:28

żyto hybrydowe Nie ma stałej reguły co do dawki Moddus + CCC, do każdej uprawy trzeba podejść indywidualnie. Na decyzje o wykonaniu zabiegu/dawkach środków ma wpływ wiele czynników: stan uprawy, stopień rozkrzewienia, faza BBCH, pogoda itd. Za domyślną wartość można uznać 0,3l Moddus + 1l CCC i w zależności od potrzeb odpowiednio zmiejszyć.

#572 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 20 grudzień 2012 - 11:35

żyto hybrydowe

KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

Panowie z temat trochę z innej beczki. żyto mi jesienią nie wyrosło ledwie 4 pędy jeszcze małe zamiast 12 szt.
Pytanie czy przyczyna mógł być tolurex w dawce 1,7l zabieg 10.X temperatury dodatnie po zabiegu

może za głeboko poszło?i termin siewu jak u mnie wydaje sie mocno graniczny dla mieszańcowego.a tolurex-chyba ze za wcześnie dałeś

#573 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2012 - 12:17

żyto hybrydowe

Jak ktoś mówi, że zabieg grzybobójczy T1 jest nieopłacalny to nie powinien być rolnikiem a już tym bardziej powinien często odwiedzać ODR albo jakiegoś ogarniętego sąsiada co się zna na uprawie.
Tym bardziej w przypadku żyta hybrydowego gdzie nasiona i opryski na chwasty drogie to szkoda zaprzepaścić to przez mączniaka, rdzę czy inne grzyby.

Siądź i sobie policz koszt oprysku to jakieś w drogiej wersji 80 zł. Co nam daje jakieś 130kg żyta z ha.
Przy plonach nawet 3 czy 4 tonach musisz zebrać 3 - 5 % więcej.
Przy ochronie nawet drogim środkiem powinno się zwrócić więc o czym tu dużo mówić, a są przecież i tańsze środki.

@krzysiekFM - stan rozkrzewienia zależy od więcej rzeczy niż tylko oprysk, musiałbyś więcej napisać o swoich polach i zabiegach

Wygląda, na to że jeszcze dużo nauki przede mną.

Edytowany przez e1leex, 20 grudzień 2012 - 17:59.

#574 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 12:52

żyto hybrydowe @e1leex to jakiś felerny rok musiał być że doszedłeś to takiego wniosku a może za poźno daleś środek lub nieodpowiedni :)

#575 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2012 - 13:05

żyto hybrydowe Przepraszam troszkę namieszałem.

Edytowany przez e1leex, 20 grudzień 2012 - 17:56.

#576 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 17:23

żyto hybrydowe moddus plus ccc moge stosowac od fazy liscia 1 kolanka do liscia flagowego?jest kilku uzytkowników tego forum ktorzy pisza iz ccc skraca system korzeniowy...czy to prawda?mam ziemie lekka i srednia wiec nie wiem czy mieszac ccc czy dac sam moddus?czy tez lepiej mieszanke wykonac?najlepiej skraca sie we wczesnych fazach rozwojowych?(od pierwszego kolanka czy tez moze pozniej?)

#577 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 17:45

żyto hybrydowe Interesująca dyskusja. Pozwolę sobie przedstawić swój punkt widzenia.
Pierwszy zabieg na wiosnę jest najważniejszy, ponieważ łan po zimie zawsze będzie posiadał jakieś historię z jesieni (tzn. infekcje chorobowe), a szczególnie będzie to dotyczyło wczesnych i bardzo wczesnych siewów. Rezygnacja z pierwszego zabiegu fungicydowego w życie, jęczmieniu lub pszenicy powoduję, że można wyeliminować już drugi i trzeci (w zależności od uprawy) zabieg w tych uprawach. Jeżli "dół" rosliny jest niezaleczony, roślina sobie ciągle rośnie to potem na T2 i T3 opryskiwacz nawet z rękawem nie sięgnie, pomijam mozliwości walki z chorobą, która już się na dobre rozkęciła.
Widaję mi się, że dyskusja powinna pójść w kierunku co zastosować i ile to będzie kosztowało, aby było rozsądnie, ale nigdy nie rezygnować z pierwszego zabiegu na wiosnę. Odpuszczenie tego elementu pozostawia otware drzwi do kolejnych infekcji. Przekładać i rezygnować można z drugiego zabiegu, czyli modnie nazywanego T2, a jak sucho to się można zastanowić nad eliminacją T3, chodź nie zawsze się sprawdza. Reasumując jak podstawa, fundament kiepski to łatając mury chałupa nadal się trzęsie - dygresja dla zobarazowania. W życie choćby po taniości prochloraz , siarkol + tebukonazol na pierwszys strzał robi swoje.
To smo dotyczy skracania jak podstawa nieutrafiona max na pierwsze kolanko - to jest nie później jak knot jest oddalony o 1 cm od podstawy, a nie 3 cm jak któś pisze u góru, to te kolejne zabiegi "psu na budę" - inaczej salonowo mówiąc - nie są efektywne. Jak drabina u dołu się chwieje, alebo jest spruchniała to worków się po nie nie nosi lub śliwek się z niej nie zrywa. Czyli aby kolejne zabiegi były skuteczne to pierwszy musi być zrobiony.
A jak ktoś chciałby więcej informacji, to zapraszam do czytania informacji już napisanych w dziale "jak uprawiać żyto" lub zyto hybrydowe bo już o tym pisałęm więc nie będę się potarzał. Oczywiście jest demokracja w kraju, każdy może robić jak chce.
Wesołych Świąt jakbym tu nie zaglądał.

#578 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 18:12

żyto hybrydowe Normalnie zdołowałeś nas <_< . Napisz jeszcze, jeśli możesz, jak opryskać na I kolanko gdy jest nierównomierny wzrost roślin.

#579 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 18:37

żyto hybrydowe Przeczytaj moje posty w temacie żyto - jak uprawiać i żyto hybrydowe. Już się na ten temat skracania dość obszernie wypowiadałem. Jak po przeczytaniu moich postów będą pytania, to napiszę jak czasu starczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 18:57

żyto hybrydowe

KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

Tolurex to nie ma wogóle rejestracji w życie,pewnie nie bez powodu.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv