przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafto    32

Myślicie że przy bardzo rozkrzewionym życie hybrydowym na pierwszą dawkę wystarczyłoby 150 kg saletry ?? czy dać 200 kg . Żyto posiałem pierwszy raz także zero doświadczenia w jego uprawie. Przedplon łubin V i VI klasa wcześniej ugór. Druga działka to IV klasa przedplonem od wielu lat zbożowe . Jedna roślina ma powyżej 7 rozkrzewień. Planowane jest ok 350 kg saletry w dwóch dawkach chyba że byłaby susza to pójdzie mocznik ale to jeszcze zobaczymy ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy z tym nawozem to troche nie przy wczesnie w polowie marca nadaja spore przymrozki wiem ze hybrydy potrzebuja wczesnie azotu ale ten mroz trochemnie martwi

To się martw, czekaj i potem się okaże że zagłodziłeś rośliny i na tym przegrasz. Ja nawet słyszałem że w +1 żyto się budzi, ale u mnie niby ok 5 stopni na plusie, ale wiatr od kilku dni i wcale nie widać żeby żyto się budziło. Nawet ten wiatr nie pozwolił nawozów rozsiać, mam nadzieje ze do piątku wiele nie stracę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

Co myślicie, jak jest w dzień 3-5 stopni na plusie a w nocy do-3 to mogę jutro rozsiac nawóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baarth    20

My w nocy z poniedziałku na wtorek wjeżdżamy na pola. 40 ha trzeba jak najszybciej zasilić. Jak przegapimy obecne zimne noce to na glinę nie wjedziemy przez 2 tyg. Dla nie tych co nie planują się spieszyć z azotem mogę opisać zeszłoroczne żyto. W zeszłym roku posiałem pierwszy azot 28 lutego na żyto Visello . Na 6 klasie wydało 4,7 t z ha . Gdyby nie brak wilgoci było by dużo lepiej.

 

Pozdrawiam


New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzer13    0

 

milanreal1 - wsztstko pomieszałe - wg zaleceń kws zamieram wysiać w pierwszej dawce 100kg/ha saletrosan i 150kg/ha saletry

co myślisz?

 

 

Ja sądze, że jak najbardziej tak gdyż też wcześniej założyłem sobie taki układ nawożenia. Saletrosan już posiałem 2.03.2013 gdyż było -4C przy gruncie. Pod koniec tego tygodnia zamierzam rzucić 150kg/ha saletry ale to zależy od pogody. Razem daje to 13kgS/ha i 77kgN/ha czyli jak na srednie rozkrzewnie 4-5 pedów i przedplon zbożowy to rozsadna propozycja moim zdaniem. Potem prawdopodbnie jeszcze 200kg/ha saletry w drugiej dawce i to na tyle bo nie planuje trzeciej dawki na klasie IV-V i moim regionie ( Lubuskie )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

To się martw, czekaj i potem się okaże że zagłodziłeś rośliny i na tym przegrasz. Ja nawet słyszałem że w +1 żyto się budzi, ale u mnie niby ok 5 stopni na plusie, ale wiatr od kilku dni i wcale nie widać żeby żyto się budziło. Nawet ten wiatr nie pozwolił nawozów rozsiać, mam nadzieje ze do piątku wiele nie stracę.

Nie dopisalem ze jestem ze wschodu polski u nas jeszcze snieg lezy na polach. 100 km na zachod ode mnie prawie go niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

wzsystko żyto już dostało swoją pierwszą porcję azotu jutro jadę kończyć na pszenżyta-teraz tylko czekam aby wjechać z ccc na gorsze kawałki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

A jaką masz obsadę? Ile roślin na m2. Rozkrzewienie? ile masz pędów? No i ile azotu dałeś?Pozatym CCC w przeciwskazaniach ma temp poniżej 10

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baarth    20

z tym ccc raczę poczekać aż temp dobowe będą ponad 10 C, w nocy ruszamy a akcją żyto :D


New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

też się zastanawiam czy siać N bo teraz w dzień jest 5C a w nocy -3, a w połowie marca zapowiadają nawet -10C wiec nie wiem co robić czy siać czy czekać i dopiero po połowie marca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SATURN    0

ja też się zastanawiam nad sianiem N myślałem żeby jutro wysiać ale od sobote zapowiadajom opady deszczu z śniegiem i potem deszczu wiec napole długo nie wiadę będzie mokro wiec niewiem co robić czy siać teraz czy czekać na poprawe pogody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie słuchajcie prognoz pogody dłuższych niż 2 dni bo to bez sensu. Ja słyszałem że za tydzień będzie +30 i co tez w to uwierzycie? ;D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Nie bardzo wiem skąd tyle niepokoju o zastosowanie już "N" lub nie stosowanie. A może pytania należy postawić inaczej.

1.Ile czasu potrzeba aby forma saletrzana stała się dostępna dla roślin?

2. Czy wegetacja już ruszył? (Do oceny tego niestety należy pójść na pole i to ocenić)

Nadmieniam tylko, że od za fazy szczytowego kłoska w roślinie zbożowej następują już tylko redukcje w kłosie i nie ma szans na to aby kłos dobudował kilka pięter, ale aby zredukował powodów jest wiele, choćby bardzo przepłukany profil glebowy po zimie (mówiąc obrazowo: sporo azotu poszło w dreny lub w wody gruntowe) i rośliny powoli zaczną głodować -> i redukować przyszły plon.

Po odpowiedzi na ww. pytania chyba można podjąć racjonalną decyzję w sprawie nawożenia, którą pozostawiam do indywidualnej decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Wnioskuje z tej wypowiedzi że PiastOracz ciepną azot na żytko?

Ja jutro startuje i nich sie dzieje co chce, dam po 200kg saletrosanu.

 

Jeszcze chciałem zapytać jako mało doświadczony plantator żyta w jakim terminie należy (wypadałoby) wykonać pierwszy zabieg fungicydowy?

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czy zwykłe żyto też można teraz nawozic N??

Edytowano przez wsiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Nie bardzo wiem skąd tyle niepokoju o zastosowanie już "N" lub nie stosowanie. A może pytania należy postawić inaczej.

1.Ile czasu potrzeba aby forma saletrzana stała się dostępna dla roślin?

2. Czy wegetacja już ruszył? (Do oceny tego niestety należy pójść na pole i to ocenić)

Nadmieniam tylko, że od za fazy szczytowego kłoska w roślinie zbożowej następują już tylko redukcje w kłosie i nie ma szans na to aby kłos dobudował kilka pięter, ale aby zredukował powodów jest wiele, choćby bardzo przepłukany profil glebowy po zimie (mówiąc obrazowo: sporo azotu poszło w dreny lub w wody gruntowe) i rośliny powoli zaczną głodować -> i redukować przyszły plon.

Po odpowiedzi na ww. pytania chyba można podjąć racjonalną decyzję w sprawie nawożenia, którą pozostawiam do indywidualnej decyzji.

 

ja na tym forum jestem żadko ale jak Ty coś powiesz to zawsze ma rece i nogi...........

Azot ma czekać na rosline a nie na odwrót. Żyto na pomozu już w ubiegłym tygodniu zaczeło wydłuzać pędy.

Ja sypie po wszystkim dziś dostały nawet porzeczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Saletra zacznie działac po 14 dniach czyli po przymrozkach, a saletrzak po ilu dniach zaczyna działac??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Skąd masz takie dane że zaczyna działać dopiero po takim okresie czasu? Do saletrzaku należy doliczyć 4-7 dni bo dłużej się rozpuszcza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wyczytałem na forum ale czy to w 100% pewne..to nie wiem, pewnie to tez zależy od ilosci opadów, ile pasyje dostarczyc siarki żytu? dodam ze pole leżało odłogiem czy trzeba na takim polu dawac siarke ziemia 3a-3b glina.

Edytowano przez wsiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no też właśnie po jakim czasie od rozsiania działa saletra ?

U mnie jeszcze nie widać ruszenia wegetacji więc się wstrzymam do ok 18 marca ale zobaczymy czy na tym wygram czy przegram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Podpinam się o pytanie o siarkę. Wczoraj żyto dostało 200kg/ha saletry amonowej i teraz co z tą siarką. Na jesienie pod korzeń dostało ok. 39kg siarki razem z NPK. Czy coś z tej siarki ostało się do wiosny, czy lepiej czymś ją uzupełnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj