Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#541 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 10:19

żyto hybrydowe A to 0,8 to przy jakiej temperaturze dajesz? Rozumiem że po pierwszej dawce azotu. Jak tylko da się wjechać z opryskiwaczem czy jak?
Co do głębokości siewu mam tak 2 cm miejscami 3. "Nowy" agregat nadbudowany jeszcze go nie wyczułem.
Parę lat temu zasiałem za płytko po zimie bywały miejsca że węzeł krzewienia był nad ziemią i żyto krzewiło się we
wszystkich kierunkach tylko nie pionowo w dół :)
W przyszłym roku na pewno będę siał wcześniej do tej pory siałem w okolicach 15 gdzie optymalny termin to 10-15. Myślę że 5-7 będzie lepiej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 07:26
  •  

#542 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 10:37

żyto hybrydowe Jak warunki dobre to trzymaj się optymalnego terminu niema co siać wcześniej. W tym roku zima przyszła dość późno więc nie powinno byc problemu z słabym rozkrzewieniem zboż sianych w odpowiednim terminie, a zabardzo rozkrzewione jak dywan to też niema z czego się cieszyć na zimę bo jak śnieg spadnie na niezamarzniętą ziemie to przepadnie raczej na 100% i niewiem czy dokrzewienie ccc coś da na wiosnę.

@biały 0,8 nie za dużo?? Temperatura to pewnie aby ponizej zera nie było nasze okolice tzn wschodnia cześć polski cieżko z tym ccc i temp bo długo niskie się utrzymuja.

#543 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 grudzień 2012 - 10:47

żyto hybrydowe jak do tej pory udawało mi sie utrafic z ccc aby nie było ponizej zera. Pryska sie po pierwszej dawce N jak tylko dasie wjchac i wegetacja rusza. Ja siałem 15 i brassetto sie pokrzewiło w mire choc to mój pierwszy rok z hybryda i nie mam porównania. A populacja zasiana 180 to łaka :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 11:56

żyto hybrydowe Ja w ubiegłym roku miałem łąkę na koniec wegetacji nie było widać gleby a "trawa" miała co najmniej 10cm wysokości !!! Taką minę miałem :unsure: :wacko: :blink:Zima była niezbyt łaskawa. Wiosną było trochę przypalonych czubków i podgnitych liści przy samej ziemi które i tak do niczego nie są potrzebne no i troszke się skurczyło
http://imageshack.us.../p1050405w.jpg/ tu fotka akurat rzadszego
a plon był
http://imageshack.us...5/p1190512.jpg/ w trakcie żniw

#545 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 17:41

żyto hybrydowe a siał ktoś populacyjne 100 kg ha? bo ja w tym roku eksperyment robię... niby danko tak zaleca.

#546 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 17:58

żyto hybrydowe Populacyjne od 80-120kg/ha w zależności od odmiany tylko kto tyle sieje?? :D Posieją 200kg/ha ba nawet wiecej i azotowych mało bo bedzie leżeć i plony po 2-4t :lol:

#547 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 18:48

żyto hybrydowe ja kupiłęm ziemie gdzie rolnik poprzedni zasiał 190/ha i tak juz musi byc....z tym ze tam ph 4,5-5 wiec zdna rewelacja...no ale planuje dac około 100N i antywylegacz...chyba pokusze sie o modusa...bo zyto dosc ładnie wyglada...jutro wstawie fotke to ocnicie

#548 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 18:53

żyto hybrydowe Jak trafisz to bedzie stało :) Sam moddus to za mało bo tylko usztywni rośline trzeba jeszcze zapodac ccc.

#549 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 19:44

żyto hybrydowe Sąsiad zasiał ponad 300kg, bo nie wiedział po co sie robi próbę kręconą ( gospodarz od 30lat syn gospodarza) i zebrał 1t igieł

#550 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 19:57

żyto hybrydowe Znam takich rolników,oni wiecznie są w poplonach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 grudzień 2012 - 19:59

żyto hybrydowe @Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

#552 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 20:07

żyto hybrydowe to jak mam dobrac dawke moddusa i ccc?chce zastosowac jeden zabieg jak zacznie w fazie 1 kolanka.Czy to dobry termin?jezeli około 80% roslin na pedzie głownym bedzie miało 1 kolanko na wysokosci 2-3cm nad ziemia to wkraczac ze srkacaniem czy tez mam czekac na te 20 % az dojda do fazy....nigdy nie skracałem zboz ale chce troche intensywniej uprawiac i wiem ze skracanie bedzie konieczne.

#553 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 22:16

żyto hybrydowe

@Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

Moddus odpowiedzialny jest za przyhamowanie uwalniania hormonów wzrostu rośliny,powodując pogrubienie zdzbła.Zastosowany w pózniejszych fazach strzelania w żdzbło nie ma żadnego wpływu na skrócenie dolnych miedzywężli

#554 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 12:42

żyto hybrydowe Zetor myślę że 80% będzie to dobry czas by się przymierzyć do zabiegu ale patrząc na pogodę bo te środki w niskich temperaturach słabo działają. Jak będzie jasna i klarowna prognoza że np dziś mamy 5 C a za 3 dni będzie temp będzie wyższa niż 10 C to warto poczekać. A jak jest beznadziejnie z pogoda to pryskam i już

#555 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 14:05

żyto hybrydowe

@Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

Oj a nie jest przypadkiem odwrotnie? :D Co do stosowania razem to nie zawsze trzeba je łaczyć, ja np. nie widze ccc w roślinach krótkosłomych wole dać sam moddus na usztywnienie i starczy przy odpowiedniej obsadzie. Druga sprawa to ccc skraca system korzeniowy i przy suszy bedzie bieda :wacko:

#556 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 19 grudzień 2012 - 14:35

żyto hybrydowe Z tego co mi wiadomo i się domyślam to antywylegacze stosujemy w uprawach średnio lub bardzo intensywnych co za tym idzie to i ziemie są bardziej odpowiednie do tego. Drążąc dalej to staramy się wtedy aby zasiać i nawieźć w terminie. Co za tym idzie rośliny powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i rozkrzewienie. I dlaczego wtedy uważasz, że stosowanie ccc ma wpływ na system korzeniowy ? Czy on zasycha, kurczy się czy co się z nim wtedy dzieje ? W połowie listopada moje żyto miało 8-12 rozkrzewień jak i korzeń o długości powyżej 20cm nie licząc drobnych korzonków które zostały oberwane przy wykopywaniu. Wątpię czy przy tak silnej roślinie ccc ma znaczący wpływ na system korzeniowy.

Z tego co się dowiedziałem to wiosenne dokrzewianie żyta ccc jest stratą czasu i pieniędzy chociaż koszt nie jest zbyt wysoki to ma to mały wpływ na produktywność pojedyńczej rośliny, już wolałbym zrobić to na jesieni gdy się spóźniłem z siewem razem z jakąś odżywką azotową bądź samą odżywką azotową.

#557 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 15:34

żyto hybrydowe u mnie niestety zyto ma 2-3 rozkrzewienia tylko...zbyt gesto zasiane i dlatego...ale przy prawie 100N to jeden zabieg antywylegaczem płynnym plus ccc zastosuje...bo jak dobrze pojdzie to moze legnac zwłaszcza ze za geste jest....

#558 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:31

żyto hybrydowe A jaka odmiana tego żyta ( długo/krutko słoma)?

#559 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:37

żyto hybrydowe @dyczko0 Przeciesz nie u wszystkich rolników jest tak super pokrzewione jak u ciebie jeszcze do tego dochodzi sprzyjająca jesień która była długa i ciepła a nie zawsze taka jest prawda? Ziemia może być i V klasa ale jak pogoda bedzie sprzyjać to przy sporym nawożeniu N musisz stosowac regulatory bo bedzie leżec a ja nie lubie wybierać żyta bo jest długie i niewygodne do wybierania. Majać tyle rozkrzewien co ty masz i taka długość systemu korzeniowego niczego nie mozesz być pewnu bo wiosna system ten dalej sie rozwija az do fazy kłoszenia więc ccc w zaduzej badz w optymalnej dawce przy niesprzyjających warunkach moze przytrzymać jego rowzój więc ja wole nie ryzykowac jego stosowania jesli prognozuja ze bedzie sucho i brak opadów. Wolisz dokrzewiać rośline na jesieni azotem? prosze bardzo ale przecież może to obniżyć przezimowanie rośliny. CCC wiosna daje się po pierwszej dawce azotu rośliny dostają "kopa" i to jest ważne oczywiście przy dokrzewieniu.

@zetor111447 bedziesz śledził pogodę jak bedzie w miare optymalna to lepiej dać ten regulator bo przy 100N i takiej obsadzie bedzie raczej leżeć do tego pewnie dojdzie choroba.

Edytowany przez Tomek90, 19 grudzień 2012 - 16:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:57

żyto hybrydowe Ja nie mówię o tym, żeby nie skracać, ja jestem jak najbardziej za tym aby skracać nawet przy niewielkich dawkach N, koszt samego zabiegu CCC jest nie wielki, nawet przy niewielkiej szkodzie dla rośliny ułatwi to zbiór. Chodziło mi raczej o sens wiosennego dokrzewiania. W tym roku miałem ziemię wziętą na wiosnę i siane było przez poprzednika to na początku marca nie było rozkrzewione, szczerze to nawet nie zaczęło się krzewić, gdzieniegdzie były 2 rozkrzewienia. I chciałem dać CCC na rozkrzewienie lecz zrezygnowałem i zastosowałem tylko wcześnie prawie 70 kg N i dobiło do 4 - 5 rozkrzewień lecz kłoski nie były nawet połową pędu głównego.
Dlatego lepiej jak najbardziej postarać się na jesień o stan rozkrzewienia i system korzeniowy. Wiosną ciężko to naprawić. Chociaż jak już wspomniałem to powinna wystarczyć wysoka I dawka azotu.
Co do jesiennego dokrzewienia to jest to zestaw mikroelementów + trochę azotu w formie amonowej (jeśli niepomyliłem z azotanową)

@zetor111447 - a mówili Ci, żebyś tak gęsto nie siał :)