Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3143 odpowiedzi na ten temat

#521 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 04 grudzień 2012 - 20:18

żyto hybrydowe Saletrę i sól potasową można dać wiosną, ale co do fosforowych to raczej słabo będą one pobierane lepiej już je dać dolistnie
Sorki za pomyłkę oznaczenia mi się pomyliły :P

Edytowany przez Roki212, 04 grudzień 2012 - 21:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 19:31
  •  

#522 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 21:33

żyto hybrydowe Kolego potas ma symbol K i możesz go dać w postaci soli potasowej, a P to fosfor i wiosną lepiej dać go dolistnie.

#523 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 04 grudzień 2012 - 21:33

żyto hybrydowe przeczytaj co napisałeś bo coś tu nie pasuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 20:45

żyto hybrydowe też mam podobne klasy ziemi tzn 5 i 6 na której rośnie hybryda ;) jakie polecacie nawożenie ?? ja myślałem dać na 1 dawkę 100 kg saletry i 100 mocznika a na drugą - 100 kg mocznika, co wy na to??

#525 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 22:01

żyto hybrydowe Pierwsza dawka jest zależna od stanu łanu przede wszystkim gęstości i waha się do 40 do 70kg N. Nie patrz na klasę ziemi ja na takich ziemiach wyciągam 5-6 t. Tylko trzeba mu dać. Na dzień dobry proponuję saletrzak kolejne dawki też w saletrzaku. Mocznik daje tylko w opryskach

Edytowany przez Marcin91, 06 grudzień 2012 - 21:57.
cytowanie poprzedniego posta

#526 Share waldi33

waldi33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 06:52

żyto hybrydowe KrzysiekFM a dlaczego tylko saletrzak stosujesz na żyto a nie saletrzak w 1 dawce i saletrę w 2 dawce?

#527 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:02

żyto hybrydowe Ale ja napisałem że na kolejne dawki też daję saletrzak

#528 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:41

żyto hybrydowe Czemu na kolejne saletrzak? Słabiej się rozpuszcza od saletry. Ja w przyszłym roku spróbuje z mocznikiem na II dawkę, w tym roku saletra w II dawce była nieporozumieniem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#529 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 22:08

żyto hybrydowe milanreal1 uzasadnij bardziej szczegółowo dlaczego u Cb na drugą dawkę saletra była złym rozwiązaniem ??

#530 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:20

żyto hybrydowe i dla czego mocznik ma być lepszym rozwiazaniem?
Ja na żyto sypie tylko saletrzak około 500kg i na plony nie narzekam. na IVa do 10t/ha
Saletrę stosuję tylko na pszenicę wiosną jeżeli musi się dokrzewić.
Najważniejsze to stosować nawóz przed deszczem lub trakcie.
Saletra w drugim była nieporozumieniem? dlaczego?
Mocznik to pod ziemniaki bo w lipcu sierpniu zadziała. W zbożach trzeba szybko działać.
Różnica pomiędzy saletrą a saletrzakiem jest przy bardzo małych dawkach. Kiedy walisz 250-300 kg naraz granul jest na tyle dużo...... .
A że się dużej rozkłada to według mnie bujda. Saletrzak może następnego dnia leży na pow. ziemi ale z granulki został tylko tak zwany wypełniacz. Oczywiście kiedy jest sucho Po 24 godzinach kulka będzie cała. Ale ja stosuje nawóz wyłącznie przed deszczem. Obserwuje radary pogodowe i nawóz idzie kiedy chmura jest tuż tuż.
Co z tego że saletra się rozłoży od rosy. NA powierzchni gleby tworzy się taka cienka warstewka azotu czasami widać taki nalot ale migracja azotu w tym momencie zatrzymała się, a zaczęło parowanie......
No i jeszcze jedna zaleta saletrzaka według producenta można go rozsiać na 40m według mnie to prawda moim klamotem A-804 bez problemu rzucam na 24m tj jadę jedną ścieżką a nawóz dolatuje do drugiej 12m dalej i to przy 1400 obr.

Edytowany przez KrzysiekFM, 06 grudzień 2012 - 23:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:29

żyto hybrydowe dlaczego saltrzak a nie saletra ? Bo ekonomia przemawia jednoznacznie za saletra. 500kg saletrzaku = 397kg saletry. Skład chemiczny taki sam poza wypełniaczem w postatci zmielonego wapna dolomitowego w saltrzaku który spowalnia dziłanie. Liczyłem nie raz i za różnice miedzy cena azotu w saltrzaku i saletrze to można kupic kilka razy tyle wapna niz jest zawarte w saletrzaku. Mocznik to juz inna bajka i choćwychodzi najtaniej liczac azot to nie jest to nawóz w odpowedniej formie dla zbóz chyba ze na druga dawke ale to trzeba by go siac zaraz po pierwszej w postaci saletry.

#532 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 grudzień 2012 - 01:02

żyto hybrydowe

milanreal1 uzasadnij bardziej szczegółowo dlaczego u Cb na drugą dawkę saletra była złym rozwiązaniem ??

Bo mieszkam w regionie o najmniejszej ilości opadów i najgorzej rozłożonych opadach. W tym roku porządny deszcz po zimie spadł na początku czerwca. Z 2 dawka pod pszenżyto czekałem prawie do maja, gdy zebrało się na deszcz rozsiałem saletrę, spadło parę kropel i przeszło. Azot z tej saletry nie dał kompletnie nic. W tym roku zamierzam wcześniej wysiać mocznik, @PiastOracz mówił że przy małych opadach jest ok, więc wypada sprawdzić.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#533 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 10:29

żyto hybrydowe Mocznik będzie działał jeżeli będzie zastosowany odpowiednio wcześnie po pierwszej dawce azotu wykonanej za pomocą formy saletrzanej. Jego dawkę należy podwyższyć o minimum 20% w stosunku do formy saletrzanej (która miałaby być zastosowana). Większa dawka i wcześniejszy termin niweluje mankamenty formy amidowej w stosunku do formy saletrzanej. Lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest oczywiście RSM.

#534 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 15:45

żyto hybrydowe czyli na pierwsza dawke mozna zastosowac saletrzak?? jestem posiadaczem dziwnego rozsiewacza o nazwie GUCIO ktory saletre sypie bardzo nierówno wiec wolał bym saletrzak

#535 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 20:44

żyto hybrydowe saletrzak, bądź grubą saletrę, kulki wielkości saletrzaka lub większe no i 30% azotu

#536 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 17:53

żyto hybrydowe Biały2005 masz jakieś dziwne ceny saletrzaku ja ma saletrzak po 1200zł a saletrę po 1400zł w zaokrągleniu. cena kg N do 44 do 41zł czyli jakieś 7% do tego mamy marne 2% CaO i 4 % MgO więc różnica cenowa nieznacznie spada. Jak ktoś ma kiepski rozsiewacz to Saletrzak jest lepszy. Kiedyś też siewałem tylko saletrę byłem zadowolony, a odkąd sieje saletrzak jeszcze bardziej się cieszę....

Wracajac do żyta. w tym roku posiałem gutino i pallazzo. Miałem "nowy" siewnik i celując w 180 roslin na m2 siw wyszedł mi na 200.
A wzeszło 180. Generalnie kiepsko się rozkrzewiło na koniec sezonu było 500 - 630 pędów. No i jestem zdziwiony ubiegłej jesieni miałem przy takiej samej obsadzie roślin ponad 1000 pędów (brassetto) co się stało? Wegetacja trawała dość długo, termin siewu ten sam.... Ktoś ma te odmiany ?

Edytowany przez KrzysiekFM, 16 grudzień 2012 - 18:01.

#537 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 18:28

żyto hybrydowe @KrzysiekFM to ty masz jakieś dziwne ceny 1400zł/t strasznie drogo tam u ciebie z tą saletrą. A jak to jest saletrzakiem od ilu stopni juz działa?? Ja jestem tak jak Biały2005 za saletra bo to jedyny rozsądny nawóz granul. pod oziminy na pierwszą dawke ok 3 stopni juz działa i w miare przyzwoita zawartość N mówie tu o 34%N nie trzeba walić po 300kg czy wiecej. 10t z hektara hybrydy gratuluje :), a jakie nawożenie i ochrona jeśli można prosić ;)

#538 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 18:29

żyto hybrydowe Całkiem "mała" ta róznica :) policz sobie jeszcze raz. Przykład na 24t saletry 34N i saltrzak 27N. 24t saletry- kosztuje (przy załozeniu 1400zł/t) - 33600zł. Teraz zeby kupic ten sam azot w formie saletrzaku musimy kupic 30,22T co daje (przyjmujac 1200zł/t) - 36266zł. Róznica w cenie to 2666zł. Teraz CaO i MgO zawarte w saltrzaku to 600kg i 1200kg przyjmujac skąłd który podałes czyli saltrzaku standard. Koszt wapna dolomitowego czyli weglanowo-magnezowego o składzie 30-35 CaO i 15-18 MgO to około 60-70zł tona w mojej okoilicy czyli 220km od koplni kileckich. Za ta róznice w saltrzaku i saletrze masz około 38-40t wapna którego skałd to 11,5t CaO i 5,7t MgO ( liczyłem tylko 38t o skłądzie 30 CaO i 15 MgO).

Dla mnie oczywiste który nawóz wyjdzie taniej :)
A co do wysiewu to saletre napewno równiej rozsieje niz saltrzak A mam "nie najgorszy" rozsiewacz :)
U mnie tez wszyscy sieja sltrzak bo "wydaje" sie tanszy i wiecej mozna go kupic patrzac na ilosc a to podstawa w handlu detalicznym.

Edytowany przez bialy2005, 16 grudzień 2012 - 18:32.

#539 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 20:51

żyto hybrydowe Panowie z tym saletrzakiem no macie sporo racji jesli chodzi o ekonomię. Ja jestem małorolny i nie drapię się po głowie ile kosztuje tir nawozu i może to błąd....
A co do moich plonów żyta, to żadnych rewelacji wam nie powiem. Wpadła mi w ręce taka pomarańczowa książka z KWS i trzymałem się tego co tam piszą. Pogoda dopisała chociaż nie do końca no i wyszło.
150kg N z czego jesienią 40kg
300kg suprofoski 27
mało stabilanu około 0,5l modusa nie pamietam
grzybek 2 razy
ale dziś widze że z powtórką będzie ciężko jakoś niedokrzewione jest w tym roku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 01:11

żyto hybrydowe Ja akurat kupuje takie ilosci azotu wiec liczyłem juz to kiedys dlatego wiedziłęm co pisze :) Co do zyta jesli słabo dokrzewione to po ruszeniu wegetacji 0,8ccc i napewno cos pomoze :) stosuje od 2 lat dokrzewianie wiosna. u mnie tez słabo pokrzewione zboza wydaje mi sie ze ja za głeboko sieje ale moze tez byc to skutkiem małej wilgoci w poczatkowych fazach rozwoju.