przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

zetor111447    1

moddus plus ccc moge stosowac od fazy liscia 1 kolanka do liscia flagowego?jest kilku uzytkowników tego forum ktorzy pisza iz ccc skraca system korzeniowy...czy to prawda?mam ziemie lekka i srednia wiec nie wiem czy mieszac ccc czy dac sam moddus?czy tez lepiej mieszanke wykonac?najlepiej skraca sie we wczesnych fazach rozwojowych?(od pierwszego kolanka czy tez moze pozniej?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Interesująca dyskusja. Pozwolę sobie przedstawić swój punkt widzenia.

Pierwszy zabieg na wiosnę jest najważniejszy, ponieważ łan po zimie zawsze będzie posiadał jakieś historię z jesieni (tzn. infekcje chorobowe), a szczególnie będzie to dotyczyło wczesnych i bardzo wczesnych siewów. Rezygnacja z pierwszego zabiegu fungicydowego w życie, jęczmieniu lub pszenicy powoduję, że można wyeliminować już drugi i trzeci (w zależności od uprawy) zabieg w tych uprawach. Jeżli "dół" rosliny jest niezaleczony, roślina sobie ciągle rośnie to potem na T2 i T3 opryskiwacz nawet z rękawem nie sięgnie, pomijam mozliwości walki z chorobą, która już się na dobre rozkęciła.

Widaję mi się, że dyskusja powinna pójść w kierunku co zastosować i ile to będzie kosztowało, aby było rozsądnie, ale nigdy nie rezygnować z pierwszego zabiegu na wiosnę. Odpuszczenie tego elementu pozostawia otware drzwi do kolejnych infekcji. Przekładać i rezygnować można z drugiego zabiegu, czyli modnie nazywanego T2, a jak sucho to się można zastanowić nad eliminacją T3, chodź nie zawsze się sprawdza. Reasumując jak podstawa, fundament kiepski to łatając mury chałupa nadal się trzęsie - dygresja dla zobarazowania. W życie choćby po taniości prochloraz , siarkol + tebukonazol na pierwszys strzał robi swoje.

To smo dotyczy skracania jak podstawa nieutrafiona max na pierwsze kolanko - to jest nie później jak knot jest oddalony o 1 cm od podstawy, a nie 3 cm jak któś pisze u góru, to te kolejne zabiegi "psu na budę" - inaczej salonowo mówiąc - nie są efektywne. Jak drabina u dołu się chwieje, alebo jest spruchniała to worków się po nie nie nosi lub śliwek się z niej nie zrywa. Czyli aby kolejne zabiegi były skuteczne to pierwszy musi być zrobiony.

A jak ktoś chciałby więcej informacji, to zapraszam do czytania informacji już napisanych w dziale "jak uprawiać żyto" lub zyto hybrydowe bo już o tym pisałęm więc nie będę się potarzał. Oczywiście jest demokracja w kraju, każdy może robić jak chce.

Wesołych Świąt jakbym tu nie zaglądał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Normalnie zdołowałeś nas <_< . Napisz jeszcze, jeśli możesz, jak opryskać na I kolanko gdy jest nierównomierny wzrost roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Przeczytaj moje posty w temacie żyto - jak uprawiać i żyto hybrydowe. Już się na ten temat skracania dość obszernie wypowiadałem. Jak po przeczytaniu moich postów będą pytania, to napiszę jak czasu starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

 

Panowie z temat trochę z innej beczki. żyto mi jesienią nie wyrosło ledwie 4 pędy jeszcze małe zamiast 12 szt.

Pytanie czy przyczyna mógł być tolurex w dawce 1,7l zabieg 10.X temperatury dodatnie po zabiegu

Tolurex to nie ma wogóle rejestracji w życie,pewnie nie bez powodu.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Sprawdź inne nazwy handlowe preparatów zawierających chlorotoluron i zobaczysz, że jednak można stosować w życie. Dlatego w rolnictwie jak i w aptece jest dobrze znać substancje czynne - można zaoszczędzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Przykład droższy Lentipur Flo 500 SC. Tolurex zamiennik identyczny lecz tańszy choć nie zarejestrowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

No cóż,biorąc pod uwagę wypowiedzi przedmówców niewiele można dodać,może tylko uściślić fakt iż stosowanie zabiegów herbicydowych czy też fungicydowych i sporządzanie mieszanin we własnym zakresie pod względem zawartych w nich substancji czynnych,a nie skupienie się na nazwach handlowych jest rozwiązaniem dużo bardziej efektywnym pod względem wykonanego zabiegu oraz finansowym.Co do regulatorów wzrostu?Już samym sukcesem jest odpowiednie podejście wykonawcy.To tak jak w przypadku przejścia z technologi uprawy tradycyjnej na uproszczoną.Nie wystarczy odstawić pługa w przysłowiowe pokrzywy i zastąpić go talerzówką,trzeba zmienić tok myślenia całej uprawy.Dlatego stosowanie regulatorów powinno być poparte sporządzonym wcześniej planem w którym bedziemy mieli ujęte wszystkie zabiegi,nawożenie pod względem mozliwości finansowych.[Oczywiście doświadczeni producenci i mający wiedze mają taki plan w głowie od samego początku,właściwie podjęcia decyzji o zasiewie danego zboża czy odmiany]Taki plan nie powinien być sztywny i korygowany pod względem występujących warunków oraz stanu plantacji.Mylne jest stwierdzenie tego typu iż odpuszcze sobie zabieg T1,na rzecz antywylegaczy.może się okazać iż stosowanie regulatorów było odpowiednie lecz plantacja wyległa z powodu chorób podstawy żdzbła.To tylko jeden z przykładów mówiący o tym iż odpowiednie podejście do tematu to już połowa sukcesu.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Nawiązując do wypowiedzi akacji odnośnie stosowania antywylegaczy i fungicydów względem wypowiedzi użytkowników.

Jak to nie kiedy się ludzie żalą, że dali 1.5l ccc i 0.4l moddusa a żyto wyległo, jednak nie brali pod uwagę właśnie tego, że nie było to spowodowane zbyt wyrośniętym pędem a chorobami podstawy zdźbła.

Analogicznie w drugiej sytuacji chwalą się, że dali tylko 1l ccc i zboże nie wyległo a było to spowodowane brakiem chorób podsuszkowych.

Oczywiście pomijając tutaj opady, gradobicia itp.

 

Dlatego opisywanie konkretnej sytuacji polowej powinno być przeprowadzone dosyć rzetelnie aby odzwierciedlić odbiorcy faktyczny stan faktów.

I tak samo prośba o poradę powinna być opisana tak aby osoba od której oczekuje się porady mogła mieć możliwość oceny pola bez oglądania go.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

moze ktos mi doradzi co dac na chorby podstwy zdzbła?i kiedy sotuje sie tego typu fungicydy?przed 1 kolankiem czy po 1 ?mozna razem z ccc mieszac fungicydy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turas20    8

Koledzy zasiałem żyto hybrydowe na 2ha i pytanie do was co może być przyczyną że na lepszej części pola żyto jest rzadkie a na słabszej części jest gęste?Czy przyczyną mogła być nie równa głębokość orki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

@zetor111447 - nie obraź się ale na tym forum to było już tyle razy wałkowane i tyle jest na ten temat w internecie, że znalezienie odpowiedzi na Twoje pytanie nie zajmuje więcej niż 2 minuty czasu i dowiesz się więcej niż by ci ktoś pobieżnie wytłumaczył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Koledzy zasiałem żyto hybrydowe na 2ha i pytanie do was co może być przyczyną że na lepszej części pola żyto jest rzadkie a na słabszej części jest gęste?Czy przyczyną mogła być nie równa głębokość orki ?

 

 

Pewnie na tych gorszych miejscach masz piasek i ziemia jest lepiej zageszczona i mogło to spowodować ze były tu lepsze wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Bardzo możliwe że jest to spowodowane różnicą w osiadaniu orki. A po za tym zawsze wydawało mi się ze to gleby cięższe ulegają silniej zagęszczeniu poprzez zawartość większej ilości części spławialnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QuQurydza    125

Witam.

W tym roku na probe zasialismy pierwszy raz Brasetto 70-80kg/ha. Rozkrzewilo sie bardzo ladnie, jak ktos pisal, trawa. Jesienia poszla Polifoska 8. Tylko teraz caly czas strasznie cieplo, w dzien to nawet do +8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Dobry wybór,jedna z lepszych odmian hybrydowych.Choć proponuje zabieg chlorkiem 0,5 we wczesnych fazach po ruszeniu wegetacji bardziej pod kątem wyrównania łanu.Spowoduje to mniejszą zawartość sporyszu w ziarnie.Co do pogody nie masz się co martwić,przypomnij sobie ubiegły rok i pogodę.Jesień trwała do początku stycznia,a plony żyta były jednymi z lepszych biorąc pod uwagę minione lata.Nawet tkzw.,,fanatycy mocznika,, sypiąc po 100kg/ha[w dawce całkowitej]kosili 3-4t/ha populacji.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

witam wszystkich. mam kilka pytan odnosnie uprawy żyta hybrydowego. zanim zapytam napisze co i jak wygada na dzien dzisiejszy.sieje zyto po raz pierwszy tym bardziej hybryde dotychczas uprawiana byla szenica jara i ozima oraz rzepak ozimy -przedplony nieciekawe :/ klasy gleby zasiane żytem od II do IVb(II odrobina) na jednym kawałku o lżejszych glebach ph 4,5 4,8 przed siewem wapnowane weglanem z magnezem w ilosci 3t/h. siew w optymalnym terminie przedplon pszenica jara. przesiewnie 125kg/h polifoska 6 słoma zostala na polu przyorana z dawką 6 kg azotu na tone słomy. odmiana zyta guttino . na lzejszych glebach ładnie zeszło na ciezszych też.moje pytanie jak nawozic hybryde przy takim stanowisku? kompleks żytni bardzo dobry i dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Czytaj ze zrozumieniem to i rób tak jak piszą ....... http://www.kws-locho...owe_do_zyta.pdf

 

Jakieś zdjęcie?

termin siewu?

lokalizacja ? gdzie?

 

dzięki własnie tego szzukałem. z tego co przeczytałem to bede musial dosypac pk pogłównie na wiosne. co do żyta to po wschodach wyglądało na rzadkie ale jak sie ladnie roskrzewiło i przykryło ładnie ziemie nie ma co narzekać. rejon to płn-wsch polska termin siewu 11 wrzesień gleba dobrze odleżakowała. sporo azotu trzeba :/ sypne tak I dawka 200kg/ha s34 II 200kg saletrsan 26N 13S + 100 kg mocznik. o ile fundusze pozwolą :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

A czy ktoś wykonał u siebie takie doświadczenie, że posiał na tym samym polu w jednym roku odmiane populacyjną i hybrydę a łany prowadził identycznie (nawożenie,opryski)? Jakie były wyniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

 

dzięki własnie tego szzukałem. z tego co przeczytałem to bede musial dosypac pk pogłównie na wiosne. co do żyta to po wschodach wyglądało na rzadkie ale jak sie ladnie roskrzewiło i przykryło ładnie ziemie nie ma co narzekać. rejon to płn-wsch polska termin siewu 11 wrzesień gleba dobrze odleżakowała. sporo azotu trzeba :/ sypne tak I dawka 200kg/ha s34 II 200kg saletrsan 26N 13S + 100 kg mocznik. o ile fundusze pozwolą :/

 

wiesz ale ta siarka z drugiej dawki przydała by się przy pierwszej.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

 

wiesz ale ta siarka z drugiej dawki przydała by się przy pierwszej.....

 

racja cały dzień siedziałem nad nawozami i liczyłem aż czacha puchła co do żyta to wyliczyłem tak :

 

przy założeniu że zbiore plon 6-7t/ha powierzchnia 4ha:

 

azot ze słomy + przedsiewnie w npk to ok 60kgN mineralnego z gleby nie licze nawet nie wypada

 

600kgN - 60kgN= 540kgN

I

400kg polidap NPS(64kgN;184kgP;20kgS)

400kg sól 240kg K

400kg saletra 32N

 

II

200kg saletrosan 26N 13S

450 saletra 32N

III

500kg saletra 32

 

ewentualnie po ucinam azot zobacze ile pędów ma 1 roślinka. co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Dlaczego liczysz na całe 4 ha. Ogolnie przeliczniki podaje się na ha. W przeliczeniu na ha jest po prostu przejrzyściej. Napiszę ci jak w tym roku udało się uzyskać średnia 7ton nawet kilka kilo ponad :). Kawałek nieco większy niż 4ha klasa 5. Co niektórzy mogą być zaskoczeni bo ja jestem i to bardzo.

 

22.08.11

obornik

10.09.11

100 kg/ha sól potasowa 60% oraz 100kg/ha fosforan 46% 18%N

10.09.11

Siew żyto Visello 70kg/ha

20.09.11

Oprysk komplet

08.03.12

Sletra amonowa około 180kg/ha

14.04.12

Sletra amonowa około 100 kg/ha

20.04.12

Topsin M 1,4 + Siarczan magnezu + mocznik + CCC 2l/h

30.04.12

Tilt turbo + SMg + odzywki

02.05.12

Modus 0,3 l/ ha

 

Plon wazony w skupie - opadanie 250. 100% dane prawdziwe a hektary nie są "gumowe".Tabela potwierdza, że czasem nie trzeba dużo do wysokiego plonu. Ogólnie to spózniony zabieg CCC potem spóźniony Modus i wszystko leżało jak placek. Położyło się przed żniwami więc na plonie bardzo się nie odbiło. Topsin nie zwalczył bardzo zaawansowanego mączniaka dlatego za .ydzień poprawka tiltem. Brak drugiego zabiegu fungicydowego co niestety zaowocowało silnym porażeniem rdzą.

 

Tak patrzę w tą tabele i wydaje mi się, że tabela i uzyskany plon łamią wszelkie zasady wyliczeń teoretycznych. Żeby zawsze tak chciało rosnąć.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

na V to niezle a nawet dobrze. u mnie ziemie troche lepsze wiec zastanawiam sie sie nad dawkami ziemie w dobrej kulturze . zrezygnje z trzeciejdawki i wcisne ją w dwie poprzedni i troche zredukuje. dzieki za rozpisanie oprysku napewno coś wykorzystam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

akurat opryski to największe błędy, które popełniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj