Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3143 odpowiedzi na ten temat

#401 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 wrzesień 2012 - 20:47

żyto hybrydowe Ciut przekręciłeś mój nick ale po tym "świeżo po genetyce" rozumiem że do mnie, bo genetykę miałem stosunkowo niedawno na studiach.
Moze zacznę od początku. Czemu hybryda jest bardziej plenna od populacji i ma lepsze cechy? Bo zachodzi w niej zjawisko heterozji.
Heterozja-zjawisko biologiczne przejawiające się wybujałością(zwiększony wigor, płodność, żywotność) mieszańców pokolenia F1, może dotyczyć cech związanych z:rozwojem generatywnym, rozwojem wegetatywnym, adaptacja do stresowych warunków środowiska.
W internecie tez są dobre informacje na ten temat. W każdym razie heterozja zachodzi tylko w pokoleniu F1.
Na przykładzie mieszańca prostego AxB. 1 pokolenie F1 mamy AxB. W następnych pokoleniach już tak nie jest, 25% osobników jest AA, 25%osobników BB, i 50% AB. Poza tym mamy mieszańce trójlinowe (AxB)xC i czteroliniowe (AxB)x(CxD). Omówiłem ten najłatwiejszy.
Mam nadzieje że nic nie pomyliłem i że zrozumiecie co opisałem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 23:35
  •  

#402 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 21:35

żyto hybrydowe Serdecznie kolegę przepraszam, że przekręciłem NIC. Napisałem z pamięci.
Ja to oczywiści kleje do kupy, ale nie wiem czy dla wszystkich jest to zrozumiałe, bo jednak prawo o czystości gamet i niezależnego dzidziczenia cech Mendla to klasyka, która daje zrozumienie co sie dzieje w pokoleniu F2. Czyli reasumując (dopowiadam) materiał F1 zawsze będzie lepiej plonował niż F2, F3 jak i F16 (nie mam na myśli samolotu bojowego naszej Armii).
Zawsze jeszcze można spróbowac wytłumaczyć na kurach. Jak czarny kogut będzie "deptał" biała kurę to co wyjdzie F1 i w F2? Wtedy będzie bardziej obrazowo.

#403 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 15:12

żyto hybrydowe Witam
Co myślicie o takiej mieszninie Marton 375 SC + Glen. Chciałbym nią opryskać żyto hybrydowe (visello). W jakiej proporcji należałoby zmieszać oba środki? Czy dawka 3,5-3,8l Maratonu i 5-10g Glenu będzie OK?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#404 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 16:52

żyto hybrydowe Żyto to nie pszenica ani jęczmień tutaj aż tyle chwastów ani miotły nie ma.
Wystarczy jeden oprysk na wiosnę,ale to jest moje zdanie.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#405 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 18:28

żyto hybrydowe Teoria mocno intrygująca i pozwolę sobie trochę ją przeanalizować.
Jeżeli ma mamy przykładowe pole X i zasiejemy na tym polu wywołany jęczmień lub pszenicę lub żyto czy faktycznie w życie będzie mniej chwastów?
Zakładając, że zakupimy materiał siewny (i będzie on wolny od chwastów bo taki powinien być) we wszystkich przypadkach i zasiejemy w okolicy 20 września to według mnie we wszystkich zasiewach presja chwastów będzie identyczna. No chyba, że zastosujemy technologię wysiewu 200 - 250 kg na ha to wtedy presja chwastów może być nieco mniejsza (może zagłuszy bo będzie gęsto ale to chyba nie jest droga do sukcesu) w tym gatunku z taką dużą normą wysiewu (oczywiście zakładam , że będzie to kiełkowało minimum z 90%). To jaka będzie presja chwastów zależy od tzw. "banku nasion chwastów" w glebie.
Na szczęście jest demokracja i ci co chcą zbierać fajne plony to chwasty zwalczają jesienią.
Na wiosnę to najwyżej można zrobić poprawki jak coś herbicyd z takiej czy innej przyczyny przepuścił. Kolego żyto jest bardzo wrażliwe na herbicydy stosowane wiosną, ale oczywiście szanuję twoje podejście do tematu.

#406 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 19:56

żyto hybrydowe Czyli co można łączyć maraton z glenem? Stosował ktoś taką mieszaninę?

#407 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 20:10

żyto hybrydowe Chwast to chwast, i jak by nie patrzeć należy go zwalczać jak najszybciej o ile pozwala na to sytuacja na polu.
Żyto zazwyczaj umieszczamy w glebie zaraz po rzepaku, czyli dość wcześnie. Orka w obecnym sezonie była utrudniona na skutek suszy, a idąc dalej wschody opóźnione. Owe warunki to idealne siedlisko dla chwastów, które pomimo ekstremum rosną zgodnie z "planem". Oprysk aplikowany po siewie był chybioną decyzją (w tym sezonie). Spadł długo oczekiwany deszcz, wschody w miarę wrównane, trzeci liść i dopiero zabieg.

Żadne kombinowanie typu zwiększanie obsady, opóźninie terminu siewu nie doprowadzi plantacji do porządanego stanu. Kluczowym elementem jest tu i była od zawsze pogoda i tego nie przeskoczymy.

A i jeszcze jedno. Nie kupujcie za zapas ŚOR. Pogoda płata figle. No chyba że to jedna z form lokowania kapitału to owszem.

#408 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 październik 2012 - 16:51

żyto hybrydowe żyto hybrydowe powschodziło wykształca 2 liśc czekam do 3 liścia i mam zamiar opryskać Gleanem 25g/ha tylko mam troche perzu cześć rozłogów jest na wierzchu bo było sucho to powinien paść ale ten co siedzi choć trochę w ziemi napewno spełni swoją powinność dlatego mam pytanie czy warto go zwalczyć np wiosną tylko jakim środkiem?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#409 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 październik 2012 - 18:06

żyto hybrydowe takie głupie pytanie, ale czy w życie występuje miotła?

#410 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 październik 2012 - 18:09

żyto hybrydowe Występuje, ale nie jest tak widoczna jak i winnych zbożach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 01 październik 2012 - 18:17

żyto hybrydowe Panowie mam takie pytanko-jaka odległość musi być pomiędzy żytem hybrydowym a populacyjnym żeby było ok z zapylaniem

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#412 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 01 październik 2012 - 18:17

żyto hybrydowe Koledzy ja bym miał do wszystkich jedną prośbę jak piszecie o tym ile zasialiście żyta hybrydowego to róbcie to według jednostek siewnych a nie kilogramów !
Każda partia żyta hybrydowego do siewu różni się mtz i zdolnością kiełkowania.
Ja w tym roku siałem Brasetto o mtz 28 gr czyli bardzo lekkie, kiełkowanie 93%.
Siałem 12 września na V i VI klasie po pszenżycie.
300kg amofoski 4-12-12, wapno 2.5t/ha pole zaoorane.

Wysiałem 1.4 j.s. na ha czyli ok. 40kg/ha

Trochę mało ale jednak jest to 130 kiełkujących nasion na m2 + na pewno jeszcze jakieś pszenżyto odbije.
Z początku wygląda kiepsko bo wygląda bardzo rzadko ale zaraz powinno to nadgonić rozkrzewieniem.

Ale jeden kolega ładnie popłynął 2,3 j.s. na ha, jak zima przyjdzie późno to będzie łąka na polu.
Po pierwsze szkoda kasy na takie gęste zasiewy oraz presja chorób "złego zimowania" będzie większa.

#413 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów

Napisany 01 październik 2012 - 18:22

żyto hybrydowe tak siałem 2,3 jednostki ale.......jeżeli będzie do jesieni za gęste na wiosne pójdzie na kiszonkę-mam taką alternatywę

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#414 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 październik 2012 - 18:31

żyto hybrydowe

Czyli co można łączyć maraton z glenem? Stosował ktoś taką mieszaninę?

Coś nikt ci nie odpowiada. Daj 5 g i będzie ok. Tyko zgodnie z zasadami stosowania agrochemikaliów.

Panowie mam takie pytanko-jaka odległość musi być pomiędzy żytem hybrydowym a populacyjnym żeby było ok z zapylaniem

Jak dobra hybryda to żadna.

#415 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów

Napisany 01 październik 2012 - 18:34

żyto hybrydowe @PiastOracz co to znaczy dobra hybryda wg. Ciebie?? Ja posiałem Brasetto i okazało się,że 20 metrów dalej sąsiad posiał populacyjne-czy to szkodzi?????Pierwszy rok mam hybrydę i stąd te może śmieszne pytania...

3000 postów

#416 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 październik 2012 - 19:03

żyto hybrydowe

tak siałem 2,3 jednostki ale.......jeżeli będzie do jesieni za gęste na wiosne pójdzie na kiszonkę-mam taką alternatywę

Jak będzie na wiosnę ponad 1300 pędów na m2, to tylko opóźnij pierwszą dawkę N lub podaj ją wcześniej, ale w mniejszej dawce i po krzyku. Trudniej zrobić z "gęste z rzadkiego" : a w drugą stronę zawsze można, choć faktycznie w optymalnym terminie 2,3 jednostki to dużo.

@PiastOracz co to znaczy dobra hybryda wg. Ciebie?? Ja posiałem Brasetto i okazało się,że 20 metrów dalej sąsiad posiał populacyjne-czy to szkodzi?????Pierwszy rok mam hybrydę i stąd te może śmieszne pytania...

Don't pękaj. Zasiew sąsiada nic ci nie zaszkodzi.

Pan sołtys takie rzeczy powinien wiedzieć.

#417 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów

Napisany 01 październik 2012 - 19:20

żyto hybrydowe Dzięki za odpowiedź.................
a i nie jestem żaden "Pan" ;) i na całe szczęście już sołtys :D :D

3000 postów

#418 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 październik 2012 - 19:35

żyto hybrydowe

Wysiałem 1.4 j.s. na ha czyli ok. 40kg/ha

Trochę mało ale jednak jest to 130 kiełkujących nasion na m2 + na pewno jeszcze jakieś pszenżyto odbije.
Z początku wygląda kiepsko bo wygląda bardzo rzadko ale zaraz powinno to nadgonić rozkrzewieniem.

Niestety to jednak toroche mało. ale ponoc z prawie każdego bagna da sie wyjść. Jak po pszenzycie to podsyp azotu na jesieni aby dobrze rosło najlepiej w siarczanie amonu. Bezwzglednie insektycyd na jesieni i jak temperatura pozwoli "to fosforoorganiczny" bo jeszcze na to pozwala. Na wiosnę kolego awansem raczej nie mniej niż 70 N w czystym skałdniku na zamarznieta glebę. Powinno poskutkowac jak pH gleby i kultura jest jej OK. niestety musisz walczyć o każdą roślinę i nie mozesz pozwolić im na głód azotowy, bo zredukuja pędy i sytuację będziesz miał gorszą niż kolega , który według ciebie popłyną z 2,3 , ponieważ 130 roślin na m2 po siewie to troszkę mało. Oczywiście jakiś mangan i miedź przed zimowaniem też wskazany oraz magnez w pierwszym oprysku wiosennym. Niestety, aż tak rzadkie siewy są bardziej wymagające.

Dzięki za odpowiedź.................
a i nie jestem żaden "Pan" ;) i na całe szczęście już sołtys :D :D

Sołtys, politologia, rolnictwo to już blisko na wiejską i na ministra. A dobre djetyje teraz w gminie płacą? I pewnie przecudnej urody Panie sołtyski na sesje przychodzą. Pięknie, ludzie to żyja!

#419 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 01 październik 2012 - 19:46

żyto hybrydowe

Niestety to jednak toroche mało. ale ponoc z prawie każdego bagna da sie wyjść. Jak po pszenzycie to podsyp azotu na jesieni aby dobrze rosło najlepiej w siarczanie amonu. Bezwzglednie insektycyd na jesieni i jak temperatura pozwoli "to fosforoorganiczny" bo jeszcze na to pozwala. Na wiosnę kolego awansem raczej nie mniej niż 70 N w czystym skałdniku na zamarznieta glebę. Powinno poskutkowac jak pH gleby i kultura jest jej OK. niestety musisz walczyć o każdą roślinę i nie mozesz pozwolić im na głód azotowy, bo zredukuja pędy i sytuację będziesz miał gorszą niż kolega , który według ciebie popłyną z 2,3 , ponieważ 130 roślin na m2 po siewie to troszkę mało. Oczywiście jakiś mangan i miedź przed zimowaniem też wskazany oraz magnez w pierwszym oprysku wiosennym. Niestety, aż tak rzadkie siewy są bardziej wymagające.

Sołtys, politologia, rolnictwo to już blisko na wiejską i na ministra. A dobre djetyje teraz w gminie płacą? I pewnie przecudnej urody Panie sołtyski na sesje przychodzą. Pięknie, ludzie to żyja!

Nawozu na jesień już nie będzie bo z kasą ciężko. Z insektycydów to prawdopodobnie tylko Owadofos jeśli zauważę ploniarkę bo na razie się nie pojawia.
Na chwasty tylko i wyłącznie jesienią Agrosulfuron + Lentipur Flo + Legato (dawek z pamięci nie podam)
O manganu i miedzi jeszcze pomyślę zależy jaki koszt.
Pod koniec lutego jak się uda będzie jeszcze 100kg amofoski 5-10-25
Na wiosnę minimum co planuję dać to 70kg N + siarka przed ruszeniem najlepiej na zamarzniętą ale o tym cicho sza bo tak przecież nie wolno :) a przy pierwszym kolanku CCC + moddus do tego na coś na grzyba + mocznik + siarczan magnezu + mikroelementy.

Według doradcy KWS obsada dosyć mała ale powinna pozwolić osiągnąć zadowalający plon.
Jednak ziemię pierwszy rok w dzierżawie ciężko od razu doprowadzić do zadowalającego stanu.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 październik 2012 - 20:11

żyto hybrydowe Wyślij tego doradcę na korepetycję, jak jasno nie przedstawia ci sytuacji, którą masz na polu. Obsada jest mocno niebezpieczna jeśli żyto na poważnie uprawiasz pierwszy raz. Jak do tego dołożysz brak wiedzy o stanie pola (pierwszy rok w dzierżawie, nie wiadomo jakie pH etc.) to nie jest wesoło. Teraz to nie ma co myśleć tylko, zadbaj o każdą roślinę i o minimum 3 pędy z kłosem z każdej jak ma być sensowny plon. Czy ten doradca zaproponował ci danie tej amofoski na wiosnę? To raczej powinno być dane jesienią. Na wiosnę kup sobie lepiej sól potasową 40% (taka z siarka i magnezem) bo ten fosfor i tak jest mało mobilny i w tej sytuacji będzie skuteczny jak dla trupa kadzidło. Zadzwoń do tego doradcy i przeczytaj co ci napisałem i powiedz mu , że może lepiej będzie jak zacznie paść gęsi, tylko niech zacznie jak jeszcze bedą pisklakami to wtedy będa myślały , że jest ich mamą to mu nie pouciekają, Chyba ponisło mnie, ale przynajmniej obrazowo.

Edytowany przez PiastOracz, 01 październik 2012 - 20:36.