Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#301 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 16:47

żyto hybrydowe

A co sądzicie o życie synetetycznym? Które jest lepsze: syntetyczne czy hybrydowe? Tzn pod względem plonu. Ja osobiście jak na razie miałem zasiane tylko żyto syntetyczne i chciałbym mieć porównanie z hybrydowym. Pozdr.

Jak nikt nikt nie ma ochoty odpowiedzieć koledze, to ja się pokuszę.
Żyto syntetyczne jak sama nazwa wskazuje jest syntetyczne - "czyli plastikowe" - taką mam opinię z mojej praktyki. Kiedyś chyba porównałem je do koszuli z materiału syntetycznego, którą chłop miał na sierpniowym upalnym weselu. Ani komfortowo mu nie było a i po 10 minutach pląsów nie wyglądał zbyt okazale wśród zebranych. I chyba z porównaniem trafiłem - taka personifikacja żyta syntetycznego w moim wydaniu.
Miało to być "czymś pośrednim" między odmianą hybrydową a populacjyjną. Efekt jest taki, że zarówno w badaniach w COBORU jak i w praktyce rolniczej plonuje na poziomie średnich odmian populacyjnych, a nie pomiędzy odmianami hybrydowymi a populacyjnymi. Więc jak miałbym wybierać pod względem plonu między syntetykiem a populacją (ale dobrą populacją a nie tą która ma przestrzelone kłosy i próbuje się ją od kilku lat rolnikom sprzedać jako cudowną) to wolę wybrać dobrą starszą odmianę populacyjną z pewnego źródła - czyli z plantacji, która miała izolację w trakcie reprodukcji (brak upraw żyta w pobliżu - pyłek żyta Panowie przenosi się bez problemów na 2 km w czasie kwitnienia i jest to istotna spraw jak ktoś szuka odpowiedniego materiału siewnego, który będzie odpowiadał deklarowanym parametrom lub przynajmniej będzie im bardzo bliski). Jak mam wybierać między syntetykiem a dobrą hybrydą to wolę świadomie dobrą hybrydę niż plon na poziomie średniej populacji.
Zalet syntetyk ma mało, natomiast wady: bardzo niewyrównany łan (wręcz piętrowość łanu), nagminna szczerbatość kłosa, która często prowadzi do sporyszu, średni poziom plonowania na poziomie populacji.
To są mojej obserwację. Może, ktoś ma lepsze doświadczenia z syntetykiem i go uprawia, ale ja nie.
Oczywiście szanuję również opinie innych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 04:05
  •  

#302 Share prezes11

prezes11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 20:03

żyto hybrydowe krychu jak dokaladnie miales ustawionego swojego poznaniaka ze taka ilosc Ci wyszla? Czy na B1 ? Ktory zabek od gory na zasowkach, ktory zabek na tej dzwigni co jest posrodku siewnika? moj to typ SO43 2.7 m

#303 Share dominikziemniak

dominikziemniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I WSZYSTKO CO Z NIM ZWIĄZANE.
    I OCZYWIŚCIE MOTOCYKLE.

Napisany 30 sierpień 2012 - 21:08

żyto hybrydowe PiastOracz Ja syntetyka miałem zasianego po raz pierwszy i jeśli chodzi o łan to miałem łady, wyrównany; nie było żadnej piętrowości. Natomiast odnośnie plonu to również nie narzekam. Wyszło w granicach 5.5 - 6 tony z ha na 6 klasie :blink: co mnie bardzo (oczywiście pozytywnie) zaskoczyło. A może ktoś podać jaki plon daje hybryda na tej klasie ziemi? Pozdr.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#304 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 31 sierpień 2012 - 11:26

żyto hybrydowe Fajnie, że jesteś zadowolny, bo plon uzyskałeś super na takiej glebie. W tym roku zapewne miałeś dobry rozkład opadów. Dlatego napisałem , że to są moje obserwacje i moje wnioski, co nie znaczy, że ktoś może mieć inne zdanie, któe oczywiście szanuję. Ja niestety nie miałem pozytywnych doświadczeń z syntetykiem, bo zawsze plon był gorszy niż w hybrydzie (testowałem na jednym polu chyba z 2-3 sezony) - chyba, że trafiałem na kiepski materiał siewny.
Na podstawie swoich doświadczeń produkcyjnych prowadzonych w jednej agrotechnice jak i obserwacji wyników doświadczeń PDO podziękowałem syntetykowi i wolę inne typy odmian. Ale podkreślam, że tak było u mnie, każdy decyduje sam na własnym polu.
Jak chcesz się dowiedzieć ile będzie u ciebie plonowało żyto hybryda VS syntetyk, najlepiej założyć właśnie na tym polu doświadczenie (jak pole równe glebowo) i będziesz miał wynik z własnego pola.
Identycznie zrobił kolega z pszenżytem. Nie bardzo był do żyta przekonany i pokusił się zrobic doświadczenie na swoim polu. Klasa IVa dobra kultura i poprowadził w jednej technologii psznżyto i żyto (hybryda). Jak kombajn skośił pole to już wie co będzie uprawiał w tym roku. Pszenżyto 7,2 t/ha , żyto 9,8 t/ha. Trzeba przyznać, że zdziwiony był bardzo. Czyli dobrze jest szukać dla siebie odpowiedniego rozwiązania.

#305 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2012 - 13:20

żyto hybrydowe Ja dziś kupiłem żyto populacyjne odmiana amber. Ale trochę się naszukałem, w 1 firmie mieli tylko żyto złote, w 2 firmie tylko odmiany syntetyczne, i w 3 firmie i chyba najwięcej bo w agroloku udało się kupić mimo małej ilości towaru jaka biorę. Aż się zdziwiłem ze w tak dużej firmie mała ilość sprzedadzą.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#306 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 31 sierpień 2012 - 16:01

żyto hybrydowe ja zamówiłem wczoraj brasetto, na próbę, zobaczymy jak wyjdzie. Sieję obok hybrydy populacyjne Dankowskie złote z taką samą agrotechnika i porównam plonowanie

#307 Share zwirek1

zwirek1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 31 sierpień 2012 - 20:48

żyto hybrydowe Pierwszy raz mam zamiar posiać zboże tj. żyto hybrydowe. posiałem już wapno. Czy ktoś mógłby mi rozpisać co mam robić dalej tak krok po kroku, jakie nawozy i kiedy ,jakie opryski i kiedy. Ziemia 3/4 klasa po pszenicy. Bardzo proszę o podpowiedź bo mam zamiar się dopiero uczyć

Widzę, że PiastOracz jesteś w tym temacie b.zagłębiony czy podpowiedziałbyś coś mądrego.

#308 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 31 sierpień 2012 - 20:51

żyto hybrydowe Jeśli chcesz się uczyć, zacznij od przeczytania tego tematu i drugiego o życie ozimym. W tych tematach zostało omówione w zasadzie wszystko o co pytasz.

#309 Share dominikziemniak

dominikziemniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I WSZYSTKO CO Z NIM ZWIĄZANE.
    I OCZYWIŚCIE MOTOCYKLE.

Napisany 31 sierpień 2012 - 20:54

żyto hybrydowe PiastOracz właśnie tak sobie planuję w tym roku zasiać na jednym polu syntetyka i hybrydę i porównać plony. Zobaczymy co wyjdzie lepiej.

#310 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 wrzesień 2012 - 21:16

żyto hybrydowe milanreal ile płaciłes za żyto kwalifikat?

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share spasla123456789

spasla123456789

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 11:20

żyto hybrydowe Chcialbym sie podczepic chce posiac zyto hybrydowe gradan jak siac ile na hektra ile nawozu jakie opryski kiedy zrobic i wszystkie do tego zbedne wiadomosci.

#312 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 20:22

żyto hybrydowe

milanreal ile płaciłes za żyto kwalifikat?

No tanio nie wyszło bo 248zł/100kg, ale zamawiałem małą partię i mam odmianę taka jaką prosiłem więc myślę że warto. W firmie z jakiej brałem ludzie byli z wiedzą i wiedzieli przynajmniej o czym mówię. W innej firmie jak zadałem konkretne pytanie to przez kilkanaście minut przenosili mnie od konsultanta do konsultanta bo nie wiedzieli o czym mówię. W agroloku 1 telefon, chce konkretna odmianę dostałem propozycje ceny, zaakceptowałem więc dostawa w ciągu 7 dni, zapłata przelewem w ciągu 7 dni od dostawy. Jasno, konkretnie i bez problemów.
Zapraszam na swój profil

#313 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 13:50

żyto hybrydowe no właśnie tanio nie a wręcz przeciwnie. Mnie za hybrydowego z KWS proponują 230/jednostke czyli ok 460/ha a ile masz zamiar wysiewać?

ale ta cena jeszcze się może zmienić bo na dostawe czekają a to rozmaicie później bywa, niestety.

Edytowany przez proxy8441, 03 wrzesień 2012 - 13:51.

#314 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 03 wrzesień 2012 - 15:48

żyto hybrydowe brałem palazzo po 208 netto za jednostke w kazgod. mieli tegodo oporu brasetta nie było a visello mało.

#315 Share spasla123456789

spasla123456789

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 12:50

żyto hybrydowe chce zasiac na 7 hektarach żyto hybrydowe gradan prosilbym o pomoc czy ktos mial juz ta odmiane i ile trzeba nawozu dac jakiego kiedy opryski jakie i ile siac tego na hektar.

#316 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 12:54

żyto hybrydowe Ja kupowałem visello po 219 brutto za jednostke

#317 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 13:12

żyto hybrydowe

no właśnie tanio nie a wręcz przeciwnie. Mnie za hybrydowego z KWS proponują 230/jednostke czyli ok 460/ha a ile masz zamiar wysiewać?

ale ta cena jeszcze się może zmienić bo na dostawe czekają a to rozmaicie później bywa, niestety.

Będę wysiewał ok 120kg/ha, przynajmniej tak z proporcji mi wyszło. Dankowskie Amber to odmiana populacyjna, więc do hybrydy to owszem, tanio :D
Zapraszam na swój profil

#318 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 19:15

żyto hybrydowe Drogo kupujecie nasiona, ja płaciłem 196 netto za jednostkę Brasetto.

#319 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 19:38

żyto hybrydowe

Będę wysiewał ok 120kg/ha, przynajmniej tak z proporcji mi wyszło. Dankowskie Amber to odmiana populacyjna, więc do hybrydy to owszem, tanio :D

aha, no w dzisiejszych zcasach nie ma nic tanio. :)

Zawsze walcze o jakiś upust bo każdy grosz się liczy, zobaczymy za ile przywiozą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 06 wrzesień 2012 - 13:19

żyto hybrydowe

Drogo kupujecie nasiona, ja płaciłem 196 netto za jednostkę Brasetto.

Gdzie po tyle kupileś ? Za jaka ilość ?