Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3147 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 08:26

żyto hybrydowe PiastOracz a co powiesz o tym żeby na jesieni wykonać oprysk chlorotoluronem i ewentulanie poprawić na wiosnę np.linturem?
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 16:03
  •  

#282 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 18:11

żyto hybrydowe Dla mnie pomysł raczej kiepski. Poprawki na pewno będą wiosną. Dikamba z tego środka o, którym piszesz wymaga odpowiednich (wyższych) temperatur do poprawnego działania (możliwość uszkodzenia żyta) i chwasty mogą być przerośnięte i wtedy jest problem. Bezpieczniej jest ten środek stosować w jarych - wyższe temperatury.
Jestem zdania aby wykonać jedno i dwuliścienne na jesieni - jak chcesz zabrać się do uprawy żyta profesjonalnie i zbierać fajne plony. Jak masz już ten chlorotoluron to dołożyłbym do niego przynajmniej diflufenikan 40-50 g /ha (nie więcej) i może z jeszcze z 5 g chlorosulfuronu jak po rzepaku.
Szanuję też inne podejścia do tematu, aby były skuteczne.

#283 Share prezes11

prezes11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 19:34

żyto hybrydowe Dzieki PiastOracz wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo! Zapomialem dodac ze zyto bede sial pierwszy raz w swojej krotkiej karierze.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#284 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 22 sierpień 2012 - 17:48

żyto hybrydowe Zamówiłem odmianę żyta hybrydowego Brasetto. Co sądzicie o tej odmianie? Stanowisko będzie miała nie najgorsze. 3 i 4 klasa. Najbardziej interesuje mnie plon.

#285 Share miturskir

miturskir

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 22 sierpień 2012 - 18:32

żyto hybrydowe najlepiej to ci dostawca powinien dopasować sam żyto do klasy ziemi tak jak mi to zrobił przy składaniu zamówienia Średnio ok 6t

#286 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 12:34

żyto hybrydowe witam,pierwszy raz chce zasiac żyto hybrydowe z kws jaką odmiane zasiac na ziemie klasy 3 i 4?
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#287 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 18:54

żyto hybrydowe PiastOracz mam do Ciebie pytanko stosując środek zawierający pendimetalinę + IPU dodajesz 5-6 g chlorosulfuronu czy w tym wypadku zmniejszasz a jeśli tak to o ile dawkę tego pierwszego środka?

#288 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 20:00

żyto hybrydowe Zejścia poniżej zalecanej 75 - 80% dawki przedmiotowego preparatu nie polecam bo może mocno stracić na skuteczności i oszczędności z tego nie wyjdą żadne. Te 5 -6 g chlorosulfurono to na dobicie samosiewów rzepaku. Jak jest fiołek to IPU i pendimetalinę należy wzbogacić o substancję na fiołka (jest tak jedna fajna, tania i skuteczna np: DFF). Ale nie pytajcie mnie o mieszanki herbicydowe, składy. Ktoś źle odczyta skład, źle skomponuje mieszankę i jest problem. Jak nie wlewam sam do opryskiwacza to zawsze jestem pełen obaw, więc dbając o bezpieczeństwo wszystkich Agrofotowiczów nie będę się o tym rozpisywał. Proszę o zrozumienie. Przyciśnijcie firmy u których kupujecie preparaty to pewnie uchylą Wam trochę wiedzy.
Aby oprysk na chwasty był skuteczny należy go wykonać dobrym opryskiwaczem i jak pompa daj kiepskie ciśnienie to ją oddać do regeneracji i zadbać o rozpylacze. Gleba dobrze doprawiona (wilgotna) mało średnich i dużych agregatów glebowych aby dobrze pokryć glebę tzw. "filmem herbicydowym", nie schodzić poniżej 200 l wody /ha. I warto bardziej skupić się na dokładności wykonania zabiegu - tanio i większa skuteczność zabiegu.
I oczywiście nadmieniam , że należy stosować preparaty według etykiety rejestracyjnej produktu, czasami twardość wody potrafi już nabroić.

#289 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 22:53

żyto hybrydowe Panowie za jakieś 2-3 tyg będę siał pierwszą hybrydę w swoim życiu. Oczywiście intensywna uprawa. Wsypałem już 4 tony kredy. Mam zamiar wysiać 300kg Polifoski 6, i tu właśnie mam do was kilka pytań. Jak wiadomo żyto krzewi się tylko jesienią więc nie wiem ile zapodać mu czystego N na jesień, doglebowo czy pogłównie. Zastanawiałem się nad saletrosanem 150-200kg/ha lub 100-150kg/ha saletry amonowej. Nie wiem czy stosować to pod siewnik czy walnąć w fazie szpilkowania lub 1-2liści. Jesień zapowiada się dosyć wilgotna/mokra (podlasie) więc nawożenie pogłówne ma sens. Herbicydy jakie zastosuje to doglebowo 25g expert met+0,1DFF- 8g gleanu. Za wszelkie podobowiedzi i sugestie będę b.wdzięczny.

#290 Share salamandra3

salamandra3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 23:59

żyto hybrydowe witam wszystkich
piszę tu po raz pierwszy, razem z mężem zamierzamy siać żyto hybrydowe (ziemia kl. 4-5) polećcie mi jakąś odmianę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 25 sierpień 2012 - 17:25

żyto hybrydowe

witam wszystkich
piszę tu po raz pierwszy, razem z mężem zamierzamy siać żyto hybrydowe (ziemia kl. 4-5) polećcie mi jakąś odmianę :)

Sprawdzałem na stronie pobliskiej centrali nasiennej na odmiany hybrydowe, które nie mają wysokich wymagań glebowych i są to Hellvus i Gonello. Niestety wybór jest niezbyt duży bo są tylko 4 odmiany hybrydowe. Ja w tym roku zamierzam posiac odmianę Brasetto na 3 i 4 klasie, a pisze, że ma średnie wymagania glebowe.

#292 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 sierpień 2012 - 19:41

żyto hybrydowe

Panowie za jakieś 2-3 tyg będę siał pierwszą hybrydę w swoim życiu. Oczywiście intensywna uprawa. Wsypałem już 4 tony kredy. Mam zamiar wysiać 300kg Polifoski 6, i tu właśnie mam do was kilka pytań. Jak wiadomo żyto krzewi się tylko jesienią więc nie wiem ile zapodać mu czystego N na jesień, doglebowo czy pogłównie. Zastanawiałem się nad saletrosanem 150-200kg/ha lub 100-150kg/ha saletry amonowej. Nie wiem czy stosować to pod siewnik czy walnąć w fazie szpilkowania lub 1-2liści. Jesień zapowiada się dosyć wilgotna/mokra (podlasie) więc nawożenie pogłówne ma sens. Herbicydy jakie zastosuje to doglebowo 25g expert met+0,1DFF- 8g gleanu. Za wszelkie podobowiedzi i sugestie będę b.wdzięczny.

A no co chcesz dawać tyle N na jesieni? żeby wymarzło? Powiedz co było przedplonem i czy słoma została zebrana. Dając 300kg polifoski 6 już dajesz 18kg N.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#293 Share miturskir

miturskir

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 25 sierpień 2012 - 19:55

żyto hybrydowe ja będę miał stanowisko po gryce żyto wisello dobre czy niebardzo?

#294 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 26 sierpień 2012 - 11:06

żyto hybrydowe

A no co chcesz dawać tyle N na jesieni? żeby wymarzło? Powiedz co było przedplonem i czy słoma została zebrana. Dając 300kg polifoski 6 już dajesz 18kg N.

Zawsze coś podsypuje na jesieni azotowego z siarką, czy to pod rzepak czy to pod pszenice. Chcę też tak samo zrobić z Żytem i wydaje mi się ono idealne do takiego zabiegu. A no dlatego że krzewi się na jesieni więc jego potencjał plonowania ustala się jesienią. Rośliny b.dobrze się rozkrzewią i wtedy jeszcze łatwiej będzie im przezimować. OK 50kg/ha N to nie jest jakaś końska dawka na jesieni a i tak tego azotu roślina całego nie wykorzysta. Zakładam ze moje nawożenie azotowe będzie obejmowało 140-150kgN/ha. Może mój tok rozumowania jest błędny ale możemy o tym podyskutować. Przedplon to pszenica jara, słoma została zebrana.

Edytowany przez Naskom, 26 sierpień 2012 - 11:07.

#295 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 sierpień 2012 - 14:14

żyto hybrydowe Wg mnie 50 kg N to za dużo, żyto jesienią dużo wykorzystuje N z gleby. Nie dawaj tyle, końską dawkę to tak ale na przedwiośniu, przed rozpoczęciem wegetacji.
Chociaż poczekaj na odpowiedz @PiastOracz.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#296 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 26 sierpień 2012 - 19:38

żyto hybrydowe 50 kg N/ha jesienią jak słoma została zebrana to jest za dużo. Ja pozostałbym przy 30 kg/ha. Oczywiście możesz dać siarczan amonu i zabezpieczyć mu potrzeby na jesień. Windowanie azotu bez wyraźnej potrzeby jesienią nie jest dobrym podejściem. Lekki "głód" azotowy (nie mam na myśli przegłodzenia, które doprowadza do spadku plonu) zawsze jest lepszą sytuacją niż przenawożenie. Jak już to polecam jesienią podawanie N tylko w formie amonowej lub amidowej lub RSM. Forma saletrzana jest najmniej korzystna ponieważ wysyca komórki wodą i rośliny w stresowych warunkach mogą gorzej zimować. Jak chcesz dobrze zadbać o żyto jesienią: zasiej tak aby wchodziło w zimowanie w pełni krzewienia, herbicyd +insektycyd podaj razem na pierwszy liść (jeśli etykieta wybranego środka nie zabrania), podaj Mn, Cu, opcjonalnie Zn i Br + 0,2 l tebukonazolu na jesieni. To według mnie będzie lepsze niż o 20 kg N więcej niż optymalnie. I jeżeli z glebą jest wszytko OK, to na wiosnę żyto będziesz miał gęste, że grabie urwiesz, jak będziesz chciał je pograbić.
Tyle z mojej strony zrobisz jak uważasz.
PS: Kłos różnicuję (buduje się) pomiędzy fazą BBCH 25 a BBCH 31, więc plon ustala się w zależności od terminu siewu: we wczesnych zasiewach jesień / wiosna, natomiast w późnych zasiewach faza ta przypada tylko na wiosnę co niestety jest najmniej korzystne dla żyta i jęczmienia. Pszenżyto i pszenica to tolerują lepiej (w porównaniu do żyta i jęczmienia), ale ich plony są też gorsze w porównaniu do zasiewów optymalnych lub wczesnych.

#297 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 27 sierpień 2012 - 12:00

żyto hybrydowe Dziękuję za b.dobrą sugestie. Mam jeszcze jedną wątpliwość napisałeś żeby dodać insektycyd do herbicydu w fazie 1 liścia. Czy takie połączenie nie zaszkodzi młodej siewce żyta. I czy Bi nowy się do tego nadaje?

#298 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 sierpień 2012 - 17:45

żyto hybrydowe Zawsze czytaj etykiety preparatów. O ile insektycyd w tej fazie nie zaszkodzi, to herbicydy należy sprawdzi pod względem terminu stosowania. W jesiennych najczęściej jest możliwość stosowania na pierwszy liść, czasami na 3 liść, czasami przedsiewnie. Każdy wybór należy sprawdzić pod tym kontem.
Dla tego preparatu, który wymieniłeś potrzebna jest temperatura do efektywnego działania czyli 15 stopni i producent poleca go raczej do stosowania wiosennego. Alternatywnie masz wiele pyretroidów, które możesz zastosować w niższych temperaturach.

#299 Share dominikziemniak

dominikziemniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I WSZYSTKO CO Z NIM ZWIĄZANE.
    I OCZYWIŚCIE MOTOCYKLE.

Napisany 28 sierpień 2012 - 22:10

żyto hybrydowe A co sądzicie o życie synetetycznym? Które jest lepsze: syntetyczne czy hybrydowe? Tzn pod względem plonu. Ja osobiście jak na razie miałem zasiane tylko żyto syntetyczne i chciałbym mieć porównanie z hybrydowym. Pozdr.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 12:54

żyto hybrydowe jakim poznaniakiem ? My siejemy starym poznaniakiem z 89 chyba on jest wyszło idealnie w tamtym roku 68 kg