Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#2681 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 07 marzec 2016 - 19:50

żyto hybrydowe

a policzyłeś  koszta takiego nawożenia i ochrony???

Wg mnie pojechałeś za mocno takie nawożenie i ochrona to raczej na pszenicę i to na zakładaną dość wysoką wydajność

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 21:31
  •  

#2682 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:24

żyto hybrydowe

zależy ile ukosi i po ile sprzeda bo może mu sie opłacac nawet w takich kosztach. przy takim nawożeniu to  na ochrone bym nie żałował  w tamtym roku żyto dostało u mnie 140N

#2683 Share bizon1994

bizon1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:25

żyto hybrydowe

a policzyłeś  koszta takiego nawożenia i ochrony???

Wg mnie pojechałeś za mocno takie nawożenie i ochrona to raczej na pszenicę i to na zakładaną dość wysoką wydajność

Koszta nasion, nawozów i śor w granicach 1700 zł/ha

Edytowany przez bizon1994, 07 marzec 2016 - 21:27.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#2684 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 23:04

żyto hybrydowe w sobote rozsialem 150kg saletrosanu tyle bo wydaje mi sie bo zyto ma od 6 do 12 rozkrzewien doradzcie czy sypac cos jeszcze na faze krzewienia czy nie ?

#2685 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 09 marzec 2016 - 16:05

żyto hybrydowe

Panowie, słyszałem niewiem czy prawdę, że zeby żytko mieszańcowe się udało trzeba raz w odpowiednim momencie opryskać na grzyba. Moje pytanie brzmi, kiedy zabieg zastosowac?

Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#2686 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 20:00

żyto hybrydowe

kazde zboże trzeba opryskać w odpowiednim momencie, tak z teorii bardzo ciężko określić ten moment wszystko zależy od warunków pogodowych, stanu uprawy, gęstości łanu...........ogólnie jest wiele różnych zmiennych żeby to określić , najlepiej będzie na polu obserwować i jak tylko zaczną się pierwsze objawy chorobowe psikać ale tu kłania się chociaż podstawowa znajomość objaw chorobowych

tak w skrócie  zapoznaj się z tym

http://www.agro.basf...zybowe_zboz.pdf

może coś Ci rozjaśni 

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#2687 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 09 marzec 2016 - 23:31

żyto hybrydowe

super, dzieki wielkie za katalog chorób

Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#2688 Share KAMIL01

KAMIL01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 20:26

żyto hybrydowe

Mam 0,5ha żyta hybrydowego, przezimowało nawet dobrze, ale wiosenne opady spowodowały, że jest coraz gorsze, tak jakby gniło,

obecnie jest miękko, wjechać ciągnikiem się nie da, zastanawiam się czy dobrze by było rozsiać trochę saletry, 50kg ręką, czy to coś pomoże bo pole jest bardzo grząskie.

Dzięki za odpowiedzi

#2689 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 10:49

żyto hybrydowe Kolego jeśli to 0,5 ha to rozsiejesz to między dwoma piwami zdecydowanie rozsianie 100kg saletry na tą działkę pomoże, zboże wygląda coraz gorzej bo gloduje brak mu N i zaczęło zapewne redukować pędy klosonosne dlatego wydaje Ci się że jest coraz słabsze

#2690 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 19:59

żyto hybrydowe

I w tym przypadku należy niezwłocznie ruszać z nawozem. Termin określany "czasem najwyższym" mamy już dawno za sobą ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2691 Share Tom_ch

Tom_ch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 23:50

żyto hybrydowe

Witam ,dziś byłem na mojej plantacji , i główne pedy dostają pierwsze kolanko , żytko prezentuje sie pieknie po świętach trzeba myśleć o T1  i N2  .Pozdrawia Opolskie

#2692 Share KAMIL01

KAMIL01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 21:01

żyto hybrydowe

Witam

17 marca posiałem na 0,5ha żyta hybrydowego 50kg saletry, morze trochę mało. Powiedzcie kiedy dać drugą dawkę azotu i czy 50kg saletrzaku wystarczy, żyto jest takie sobie, pole nadal grząskie, wydaje mi się że nadmiar wilgoci mu szkodzi.

Dziękuję za odpowiedzi

#2693 Share tromba222

tromba222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 21:56

żyto hybrydowe

Pierwsze pytanie jest takie, jak to żyto obecnie wygląda? Czy po zimie było gęste czy rzadkie? Jaką ilość wysiewu stosowałeś?

50kg saletry to stanowczo za mało. około 100kg lepiej by to wyglądało. Tym bardziej, że czytając poprzednie Twoje posty chyba je przegłodziłeś.

#2694 Share KAMIL01

KAMIL01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 00:10

żyto hybrydowe

Moje doświadczenie w uprawie żyta mino kilkunastu lat uprawiania ziemi jest niewielkie gleba jest zakwaszona, boje się dawać dużych dawek azotu, żeby żyto się nie wyłożyło, a stosowanie antywylegaczy jest drogie i nie wiem czy w moim przypadku byłoby opłacalne i trudno mi wybrać odpowiedni moment aby go zastosować, ponieważ ciężko mi określić fazy rozwoju zboża, w zeszłym roku stosowałem modus to w miarę bezpieczny środek ale drogi, żyto jak na moje oko jest średnio gęste, zauważyłem, że żyto ma barwę trochę jakby fioletową, uprawiane jest po seraderze, wysiana jedna dawka siewna na 0,5h 19.09 żyto visello. Zastanawiam się czy dać drugą dawkę azotu i w jakiej wielkości

Dziękuję za komentarze

#2695 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 20:10

żyto hybrydowe

Skracanie drogie???Raczej nie....najlepszy moment na skrócenie to wtedy jak pokazuje się 1 kolanko ok 1,5-2cm od węzła krzewienia

to,że robi sie fioletowe to być może brak fosforu

3000 postów

#2696 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 20:37

żyto hybrydowe

Moje zdanie jest taki to co zaoszczędzisz na skracaniu wydasz z nawiązką na kombajn, który będzie  mniej wydajny o spadku plonu nie wspomnę. 

Dobre skracanie to koszt poniżej 100 zł...

#2697 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 17:23

żyto hybrydowe Kolego Kamil ja na V klasie tez lekko zakwaszonej dalem 200kg saletrosanu a pozniej na strzelanie w zdzblo 180kg saletry amonowej. Nie stosowalem ocbrony ani skracania a stalo az do zniw i bylo bardzo geste, wydalo okolo 3.8-4 ton. Proponowane przez Ciebie dawki sa o wiele za male. Aby zebrac trzeba dac ;)

#2698 Share KAMIL01

KAMIL01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 19:53

żyto hybrydowe

Dziękuję za zainteresowanie, posiałem jeszcze 50kg saletry dzisiaj, ale żyto dostało trochę ciepła i jest o niebo leprze, zieloniutkie. Potem jeszcze około 100kg saletrzaku i myślę, że będzie dobrze. Nie wiem tylko czym skrócić bo przy takim nawożeniu to chyba skracanie będzie konieczne. pierwszy raz stosuję taką dawkę azotu, na hektar  zawsze dawałem 200kg nawozów azotowych max. Wieloskładnikowych nie daję, bo podobno jak ziemia jest kwaśna to nie przyswaja N,P,K z nawozów. A macie jakieś sprawdzone sposoby na dłuższe podniesienie ph gleby, chodzi mi o rodzaj wapna, gleba jest piaszczysta V, VI i trochę IV klasy. Wapno tzw jednoroczne jest dobre, ale drogie, działa szybko ale krótko,  a tych pozostałych to jest tyle odmian, że głupi jestem. 

Dziękuję za odpowiedzi

#2699 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 20:10

żyto hybrydowe

Odpuść sobie skracanie. Jak nie dałeś PK to i ten azot również nic ci nie da, moim zdaniem na zbyt obfity plon nie masz co liczyć. Nawożenie musi być zrównoważone, a ty stosujesz jednostronne azotowe.

Podam ci bardzo fajne vademecum, moim zdaniem jest to literatura idealna dla osób, które niewiele wiedzą na temat nawożenia ;) Naprawdę warto przeczytać.

http://nawozy.eu/wie...-nawozenia.html

Po żniwach zrób analizę gleby i wówczas będziesz wiedział, jakie nawożenie zastosować pod roślinę następczą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2700 Share KAMIL01

KAMIL01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 21:25

żyto hybrydowe

Analizę gleby robiłem, na opisywanej działce ph jest 4,7 fosforu 5,5 , potasu <2, magnezu 1,7 na pozostałych działkach ph 3,6 zawartość fosforu, potasu, magnezu bardzo niska. Nie wiem czym podnieść ph i czy zastosowanie nawozów wieloskładnikowych ma sens,