przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

KlimekPL    792
Napisano (edytowany)

Zalezy jeszcze jaki konkretnie plon masz na mysli. Duzo osob pisalo tutaj ze wiosenne rozkrzewienia sa plonne albo slabe i cos w tym jest, bo pamietam jak dwa sezony temu tez zasialem 30 wrzesnia na jednym kawalku to bylo duzo pustych klosow i drobne ziarno. W zeszlym sezonie zasialem wczesniej, rozkrzewilo sie na jesien i plon byl ladny i ziarno grube. A w tym roku niestety z powodu braku czasu znowu zasialem pozno, zatrzymalo sie na 3 lisciu i nie wiem co z tego bedzie.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Znam te historie o życie sianym w wigilie co to potem super plonowalo. Ja żyto zawsze wysiewam jako pierwsze. Przy odmianach populacyjnych nie sieje więcej jak 100kg na ha. Widziałem wielokrotnie plantacje żyta z opóznionego siewu i jeszcze rzadna mnie nie zachwyciła. Przy długiej i ciepłej jesieni opóźniony siew miał by spore możliwości, ale takich jesieni to u mnie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja mimo wszystko zaryzykuje i poprowadze zyto do konca. Jak tylko sie ociepli rzuce saletry i jak sie pokrzewi to moze jeszcze przyjdzie pare dni mrozow i dodatkowe pedy sie "zjarowizuja" i dadza jakis tam plon. Nie wiem czy to co mowie ma sens i czy jest w tym jakas racja ale zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Jak rzucisz odpowiednio wcześnie i dużo N to powinno być przyzwoicie słomy ale ziarno nie pójdzie w parze, zadaj sobie pytanie czy warto cieszyć oko kosztem portfela- ja bym skorygowal nawożenie adekwatnie do stanu łanu i też bym go zostawił ale bez ciśnienia na wysoki plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

O wysokim plonie nie myślę już, chciałbym tylko aby przynajmniej wyszło na zero i żebym miał za co planować kolejny sezon. Bo jak miałbym orać i przesiewać czymś innym to nie wiem czy by było lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja mimo wszystko zaryzykuje i poprowadze zyto do konca. Jak tylko sie ociepli rzuce saletry i jak sie pokrzewi to moze jeszcze przyjdzie pare dni mrozow i dodatkowe pedy sie "zjarowizuja" i dadza jakis tam plon. Nie wiem czy to co mowie ma sens i czy jest w tym jakas racja ale zobaczymy.

Jarowizacja to proces który wymaga czasu. Pojedynczy przymrozek nic nie da. Ale również błędne jest stwierdzenie że potencjalne nowe rozkrzewienia również muszą przejść ten proces aby strzelić w źdźbło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1583

Tez cały czas myślę co to badzie z tym zytem ,sialem wcześnie ale było sucho i się slabiutko rozkrzewilo .

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

z  tą  wrazliwościa  na  termin  siewu  - to  grubo przesadzasz.

ale  zdarzało mi  sie  posiac  w listopadzie i jesli  nawożenie  odpowiednie i wilgoci nie  brak - to i w plonach różnicy nie było 

 

Boże! Widzisz i nie grzmisz  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

w listopadzie to czego jeszcze termin ;) jak przewódka :D


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

z  tą  wrazliwościa  na  termin  siewu  - to  grubo przesadzasz.

Wśród starszego pokolenia  w moich  stronach  wyrobiło  sie  przekonanie, że  żyto siane  na  wigilię , się  super udaje .

Są tacy  co do  dziś  sieją  jesli się  da i zdarza  sie  że  jest  niezłe .

Ja  zazwyczaj  sieję koniec  wrzesnia , ale  zdarzało mi  sie  posiac  w listopadzie i jesli  nawożenie  odpowiednie i wilgoci nie  brak - to i w plonach różnicy nie było 

Mariusz co brałeś pisząc ten post???

A tak serio to i ja znam takich asów ale po obserwacji ich plantacji to tam jest tylko słoma a plon max 30 metrów.....

Odkąd zacząłem uprawiać hybrydkę to zawsze jak najwcześniej.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Tak na  serio  - to pisząc  ten post  miałem na  mysli żyto populacyjne  , nie  hybrydowe . Bo  wcześniejsze posty  tez nie  były  o hybrydzie , mowa  była  o populacyjnym 

 

 

panowie jak poprowadzic zyto populacyjne na V/VI kl ? ile takie zyto potrzebuje azotu i co poradzic na lepsze zapylenie klosa bo w tamtym roku zyto mialo pol klosa pustego plus bardzo drobne ziarno co dalo slaby plon. Czy na skracanie stosowac ccc czy modusa a moze jedno i drugie w obnizonych dawkach?

 

 

Pusty kłos to może być wina opadu w czasie kwitnienia albo grzyb. Drobne ziarno to może być zbyt duża gęstość siewu i/lub za mało składników pokarmowych.

 

Żyto wbrew pozorom nie jest jest takim łatwym w uprawie zbożem jak się o nim mówi. Ma niskie wymagania wodne i glebowe, ale jest chyba najbardziej ze wszystkich zbóż wrażliwe na termin siewu. Coś czuję, że sam się o tym boleśnie przekonam w tym sezonie, bo swoje żyto zasiałem zbyt późno i nie zdążyło się pokrzewić i bardzo martwię się o plon.

 

Odezwij się na PW, coś uradzimy ;)

 

 

 

 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Bez znaczenia bo obydwa krzewią się jesienią!

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

i z obserwacji faktycznie rozkrzewienia jesienne są bardziej plonotwórcze, jakiś czas temu rozmawiałem z pewnym dużym gospodarzem i mówił,że hybrydę sieje hybrydę  w ilości do 1,5 jedn do 10 września(północna wlkp)i jesienią sypie na nie pogłównie ok 25-30kg N właśnie żeby się krzewiło.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Nie rozumiem po co ten N przecież żyto siane w terminie ma dość czasu żeby się dobrze pokrzewic-chyba że nie daje nic N przedsiewnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz84    3

A mi zyto super sie krzewi w pszenzycie. Pod korzen polifoska 6. 4 do 8 klosow z korzenia i to nie puste. Hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Nie rozumiem po co ten N przecież żyto siane w terminie ma dość czasu żeby się dobrze pokrzewic-chyba że nie daje nic N przedsiewnie?

 

z tego co tłumaczył to   sieje bardzo rzadko i N po to aby jeszcze bardziej dokrzewić i że taniej to wychodzi niż siać zalecaną obsadę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

i z obserwacji faktycznie rozkrzewienia jesienne są bardziej plonotwórcze, jakiś czas temu rozmawiałem z pewnym dużym gospodarzem i mówił,że hybrydę sieje hybrydę  w ilości do 1,5 jedn do 10 września(północna wlkp)i jesienią sypie na nie pogłównie ok 25-30kg N właśnie żeby się krzewiło.....

 

Ja wolał bym zasiać 1,8- 2 jednostki żyta  i nie dawać 30 kg N azotu bo cenowo wychodzi podobnie a dochodzi jeden przejazd z siewką,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Sołtys ja od 3 lat sieję w okolicach 1,5 jednostki i bez azotu po 7-8 pędów mam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Liczyliście tak rzetelnie z ołówkiem w ręku hybryda vs populacja? Duży plus dla hybrydy? Czy łatwo się na niej przejechać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Z pewnością wymaga bardziej sumiennego podejścia niż populacja. Materiał siewny jest drogi ale jeśli się wszystkiego przypilnuje to odwdzięczy się wysokim plonem i lepszym zyskiem ekonomicznym. Przede wszystkim SIAĆ WCZEŚNIE :P Będę teraz przestrzegał każdego przed moim błędem. Trzeba zasiać wcześnie, rzetelnie wyliczyć obsadę ziaren na metr, starannie ustawić siewnik.

 

Mówi sie, że to pszenica jest najbardziej wymagającym ze zbóż a okazuje się, że łatwiej przejechać się na hybrydzie jak człowiek nie ma pojęcia o jej uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Liczyliście tak rzetelnie z ołówkiem w ręku hybryda vs populacja? Duży plus dla hybrydy? Czy łatwo się na niej przejechać?

hybryda tylko na lepszej ziemi na słabej szkoda siać lepiej populację, ponadto jeśli nie dopilnujesz odpowiednio hybrydy to pojedziesz z nią ..........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Tu akurat się nie zgodzę, na słabej ziemi lepiej siać hybrydę. Ja akurat nie porównywałem, ale wujo siał i to i to (kwalifikaty ma się rozumieć) i na hybrydzie wyszedł ostatecznie lepiej ale powiedział, że zasiał pierwszy i ostatni raz bo go ceny nasion przerażają. :P Zaznaczę, że siał na ziemiach 5 klasy bo tylko takie mamy w swoich okolicach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

No właśnie dlatego pytam jak to się układa, bo nie sztuka zebrać więcej z ha tylko lepszy zysk osiągnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Według statystyk hybryda może plonować około 20% wyżej od populacji. Czyli jeśli zbierasz 7 ton populacyjnego to hybrydowego zbierzesz przykładowo 8,4t, a jeśli sprzedasz powiedzmy po 550zł/t to biorąc pod uwagę, że koszt zakupu populacji na obsianie hektara jest niższy od hybrydy o jakieś 100-150 (w zależności od normy wysiewu) to już dalej sam sobie policz jak to wychodzi.

 

Oczywiście to tylko statystki, a praktyka już zależy głównie od rolnika i jego działań. :) Jeśli o mnie chodzi to mieszańcowe na razie jest na duży plus i mam zamiar dalej się w to bawić.

 

Sprzedałem po żniwach ziarno ze swojego zbioru sąsiadowi a on wysiał je... 10 października. Ciekawe, czy będzie miał do mnie pretensje, jeśli sypnie mu tak samo jak zawsze czyli około 2t/ha?

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj