Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3143 odpowiedzi na ten temat

#2501 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 19 sierpień 2015 - 18:42

żyto hybrydowe

Bardzo dobrze że dał tyle przynajmniej ładnie tam teraz rośnie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 04:28
  •  

#2502 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 20:51

żyto hybrydowe

Chyba nie pisałem tego na tym forum. Miałem 1,7ha rubina C1. uprawiałem jak hybrydę. Susza straszna, gleba od kopnego piachu do IVb Piachy dokładnie 80 ar. Zabardzo się  nie starałem. 2 zabiegi fungicydowe po taniości  topsin 1l i tebukonazol 0,5 Na skrócenie 1l metadax. pod korzeń 500kg  4 16 18  i 100kg saletry ( na słomę) Wiane  1,5jś 12 września ( termin wczesny)  Azot  około 140kg na ha. Średni plon  6t. Hybrydy siewam od wielu lat osiągałem plony do 10t i nie wydaje mi się by dały więcej w tych warunkach. To co rosło na lepszej ziemi spokojnie wyglądało na ponad 8t.  Około 30% się wywaliło...... Więc trzeba zamówić kwalifikat  i siać jak warunki pozwolą.....  Nie będę przepłacał za hybrydę.... 

#2503 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 20 sierpień 2015 - 01:38

żyto hybrydowe

BYłem na poletkach gdzie Rubin rósł obok odmian KWS'owych i średnio sypał mniej o 0,4 t/ha w tych samych warunkach i tym samym nawożeniu

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2504 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 07:22

żyto hybrydowe Sołtys a na jakiej klasie gleby było założone doświadczenie wiesz może?

#2505 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 16:25

żyto hybrydowe

IV b stanowisko po pszenżycie ozimym-siew bardzo wczesny jak na nasze warunki(02,09)wysiewane wszystkie po 1,5 jednostki nawożenie i ochrona nie są mi do końca znane ale przy najbliższym piwie już wszystko  będę wiedział

Edytowany przez soltys48, 20 sierpień 2015 - 16:29.

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#2506 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 16:43

żyto hybrydowe

tak jeśłi to była IVB to powinny być takie wyniki- jednak drastycznie spada opłacalność zakupu nasion zachodniej hybrydy gdy to samo doświadczenie założymy na V lub VI klasie a przecież tak naprawdę  na takich glebach powinno się siać żyto na IV klasie z  powodzeniem można uprawiać inne rośliny, dlatego każdy sam powinien sobie  zadać  pytanie czy warto płacić aż tak wiele za materiał siewny bo  może się okazać że  nasz rodzimy dużo tańszy może plonować tak samo lub jak w tym roku przy większych niedoborach wody po prostu lepiej

#2507 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 17:01

żyto hybrydowe

400 kg na hektarze mniej to wg mnie nic spokojnie rekompensuje nam to z nawiązka cena nasion

3000 postów

#2508 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 06:55

żyto hybrydowe

W brew temu co piszecie na słabszej ziemi różnica może się zwiększyć na korzyść hybrydy. Podobno hybrydy mają lepszy system korzeniowy a na słabych glebach przy braku wody to ważne. Ale nie mam potwierdzenia tej teorii. Trzeba by zajżeć pod ziemię na taki poletku doświadczalnym. Ja na szczęście piachów mam mało więc dla mnie to mało istotne...

Co do kosztów

Dostałem ofertę na rubina 160zł na ha  tj 1,8 lub 2 jś  nie pamiętam ile zalecali siać. 

No i hybrydy w cenie 210zł za jś  

No i co tu dużo mówić Rubin jest Polski a cała reszta wyhodowana u niemców ......

Edytowany przez KrzysiekFM, 21 sierpień 2015 - 07:15.

#2509 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 20:14

żyto hybrydowe

Cena siewu hybrydy wynosi około 400zł/ha, to strasznie dużo, jedna tona plonu idzie na pokrycie samych nasion. Jakby hybryda gwarantowała o 2 tony wyższy plon niż populacyjne to ich opłacalność byłaby oczywista, ale niestety opinie są rozbieżne i teraz sam się zastanawiam co zasiać na V klasie, czy populacje czy hybrydę... teraz miałem hybrydę i istotnie było o wiele ładniejsze od innych zbóż w okolicy ale co z tego, skoro wyższy plon wcale nie zrekompensował bardzo dużych kosztów.

#2510 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 23:26

żyto hybrydowe

Z hybrydy się wyleczyłem przez ostanie dwa lata,pomimo pełnego nawożenia i pełnej ochrony plon był wyższy o około 1T niż żyto z własnego siewu siane któryś tam raz z kolei.

Jakoś nie potrafię sobię wyobrazić jak można zebrać 9T/ha przecież to są 2-przyczepy D47 z nadstawkami,ale podobno można czytając niektóre wypowiedzi na AF.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2511 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 23:37

żyto hybrydowe

Ja jeszcze w tym roku zasieję hybrydę na 0,5ha kawałku, jakoś te 220 złotych przeboleję ale spróbuję teraz innej agrotechniki między innymi pełnej ochrony i bardzo wysokiego nawożenia. Teraz przy średnim nawożeniu, bez ochrony i przy tej suszy miałem około 3 ton z hektara więc zobaczymy co przyszły sezon przyniesie.

#2512 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 13:25

żyto hybrydowe

Mi żyto hybrydowe wydało z 5klasy 7,7t/ha a z klasy 6z dało 5.1t//ha (ważone podczas sprzedaży). Na piachach trochę słabo ze względu na suszę :( Na 5kl odmiana Bono a na 6z odmiana Bono oraz Visello. Hybrydę pierwszy raz posiałem 2 lata temu na areale 3 ha i dało na 5kl 6.5t/ha a żyto populacyjne odmiana Dankowskie Diament na 4b dała wtedy 4.5t/ha, w tym roku miałem hybrydę na 7.5ha a we wrześniu posieję na 10-11ha. Nasiona już zakupiłem na jesienny siew Odmiany to Daniello, Bono, Palazzo. Chciałem jeszcze Visello ale było już wykupione :) Sieję też 1.5ha jęczmienia ozimego Hybrydowego ale to nie ten temat więc nie będę się o nim rozpisywał :) 

Dodam jeszcze że w zeszłym roku żyto na 6z siałem 15 czy 17 września a na 5klasie po kukurydzy 24 września obie plantacje bez nawożenia pod korzeń.:) Za to wiosną wszystko co dobre dla hybryd aby dały ładny plon.

#2513 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 13:44

żyto hybrydowe

Wszystko co dobre dla hybryd to znaczy co? Opiszesz agrotechnikę?

#2514 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 17:58

żyto hybrydowe

czy pierwszy odsiew hybrydy nada się na siew, żeby zebrać na zielonkę w maju?

#2515 Share knyp

knyp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 20:41

żyto hybrydowe

Witam jestem nowy chce posiać bono żytko co wy na to???

#2516 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 21:28

żyto hybrydowe

Zasiej, a kto ci broni? Ja miałem teraz i rosło dobrze, ale ze względu na suszę plon rekordowy nie był.

#2517 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 22:03

żyto hybrydowe

Na kiszonkę akurat, zasiej gęściej i będzie lux kicha dodaj może wyki ozimej i trochę białka wleci :) 

Odmiana Bono polecam- pisałem trochę wyżej, u mnie się sprawdziła i w tym roku biorę więcej jednostek plus dwie inne odmiany :)

Agrotechnika:

-Siew 24 września 2014r (2.3jś/ha) na jednym polu dwa lata wcześniej był obornik, a na drugim polu rok wcześniej. Jesienią nic nie robiłem aż do wiosny.

-Siew 1 dawki N 2 marzec 2015r 200kg/ha saletry amonowej

-Oprysk na chwasty Chwastox Turbo 3.5l/ha 11 kwietnia 2015r

-22 kwietnia dolistnie 7kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu żółtego+0.6l antywylegacz płynny 675+Tilt Turbo 0.8l/ha (antywylegacza dałem mniej ponieważ faza rozwojowa przechodziła, wcześniej albo wiało albo było za zimno)

-siew 2 dawki N 24 kwiecień 150kg saletry amonowej/ha

-11 maja 2015r ostatnie odżywianie i grzybówka 3kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu pomarańczowego+Artea 0.5l/ha.

Można powiedzieć że agrotechnika nie wysoka a plon wydało :)

#2518 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 22:07

żyto hybrydowe

A jaki koszt na hektar tych wszystkich zabiegów łącznie z paliwem i omłotem? Jaki plon trzeba uzyskać, żeby się zwróciło zakładając cenę żyta 500zł?

#2519 Share knyp

knyp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 18:35

żyto hybrydowe

Na kiszonkę akurat, zasiej gęściej i będzie lux kicha dodaj może wyki ozimej i trochę białka wleci :)

Odmiana Bono polecam- pisałem trochę wyżej, u mnie się sprawdziła i w tym roku biorę więcej jednostek plus dwie inne odmiany :)

Agrotechnika:

-Siew 24 września 2014r (2.3jś/ha) na jednym polu dwa lata wcześniej był obornik, a na drugim polu rok wcześniej. Jesienią nic nie robiłem aż do wiosny.

-Siew 1 dawki N 2 marzec 2015r 200kg/ha saletry amonowej

-Oprysk na chwasty Chwastox Turbo 3.5l/ha 11 kwietnia 2015r

-22 kwietnia dolistnie 7kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu żółtego+0.6l antywylegacz płynny 675+Tilt Turbo 0.8l/ha (antywylegacza dałem mniej ponieważ faza rozwojowa przechodziła, wcześniej albo wiało albo było za zimno)

-siew 2 dawki N 24 kwiecień 150kg saletry amonowej/ha

-11 maja 2015r ostatnie odżywianie i grzybówka 3kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu pomarańczowego+Artea 0.5l/ha.

Można powiedzieć że agrotechnika nie wysoka a plon wydało :)

A witam a jaki ten plon dało???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2520 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 20:02

żyto hybrydowe

Plon na 5 klasie 7.7t/ha odmiana Bono, Plon na klasie 6z 5.1t/ha odmiana Bono oraz Visello :) Koszt obróbki 1ha w granicach około 1500-1600zł :) Więc te 3t żyta idą na zero a reszta to zyski :) No i plus dopłaty :)