Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3143 odpowiedzi na ten temat

#2121 Share button89

button89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 09:56

żyto hybrydowe

Nie zawsze. O ile żyto przy odpowiedniej obsadzie zazwyczaj jest w stanie poradzić sobie z mączniakiem to zabieg na rdzę na liść flagowy i po kwitnieniu jest niezbędny. Menara ma w składzie 2 triazole co oznacza jest w stanie ochronić nam łan na ok 3 tyg. Jeżeli dasz menarę na liść flagowy ok 15 maja to przestanie działać do ok 2 tyg czerwca, wtedy kiedy żyto przekwitło a liść flagowy jest odpowiedzialny za odpowiednie wypełnienie kłosa. A opadający pyłek jest doskonałą pożywką dla rdzy. W tym roku dodałem do menary amistar to działanie było rewelacyjne, a wzrost plonu 1t w stosunku do pól traktowanych samą menarą. Tyle że amistar to znaczny koszt.

A mógłbyś podać dawkowanie tej mieszaniny bo rozumiem że je zmieszałeś

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 01:09
  •  

#2122 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 05 listopad 2014 - 15:16

żyto hybrydowe

Czy stosować teraz jakieś fungicydy jeśli w życie zauważyłem pojedyncze ślady rdzy i mączniaka? Większość środków jest od fazy strzelania w źdzbło i teraz się zastanawiam co zrobić. Co można zastosować?

Zauważyłem też na tym samym polu sporą ilość mszyc. Czy pyretroidy w tych temperaturach można stosować?

No i kolejna bolączka chwasty. Zabieg robiony Kompletem 1l/ha ale chyba zupełnie nieskuteczny na złocień. Rośnie równo z żytem kiedy pozostałe chwasty zżółkły. Zostawić do zwalczenia na wiosnę czy jeszcze jesienią poprawiać?
(Wyczytałem że złocień polny jest rośliną jednoroczną jarą. Czy to oznacza że nie zimuje i mróz ją zniszczy?)

Edytowany przez tobago, 05 listopad 2014 - 15:25.

#2123 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 listopad 2014 - 19:53

żyto hybrydowe

To że dane środki są od fazy strzelania w źdźbło to nie oznacza że tam najlepiej sie sprawdzają, ale dlatego że wtedy porażenie jest największe i temperatura pozwala na zastosowanie tych środków. Jak jest dużo mącznika możesz pryskając leanderem ale musi być powyżej 8 stopni. Insektycydy to już zazwyczaj ponad 12 stopni musi być.

Chyba 0,5l/ha kompletu.

A mógłbyś podać dawkowanie tej mieszaniny bo rozumiem że je zmieszałeś

Tak stosowałem razem w dawkach takich jak zaleca etykieta 0,4l menary i 0,6l amistaru. Koszt wyszedł chyba ponad 180zł/ha.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#2124 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 20:08

żyto hybrydowe

milanreal1 wszystkie  działki  pryskałeś  tą drogą  mieszaniną , czy część może czymś innym -masz  jakieś porównanie  z tego  sezonu co do jakiś  tańszych środków? Ciekawi mnie , czy w  twoim odczuciu było zasadne inwestowanie w aż tak drogą mieszaninę?

#2125 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 21:35

żyto hybrydowe

Chyba 0,5l/ha kompletu.

Tak, dokładnie 0,5l/ha. Czyli sugerujesz zostawić ten złocień na wiosnę? Dwukrotne stosowanie herbicydów w odstępie kilku tygodni chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Co do fungicydu. Leander widzę ma rejestrację jedynie na mączniaka. Moge liczyć że te początki rdzy również załatwi? Myślałem nad Tiltem ale już drożej i chciałem go wykorzystać na wiosnę przy T1.

#2126 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 20:11

żyto hybrydowe

Ogólnie powiem Ci że występowanie tego złocienia jest dla mnie dziwne, to chwast pospolity na nieużytkach, w uprawie polowej rzadko występuje. Jesienią już go nie poprawiaj bo takiego sensu nie ma. Próbować wiosną.

Dużo tego mączniaka i rdzy? Jak mącznika sporo to leander możesz dać, walka z rdzą może być mało skuteczna ze względu na temperatury. Co do samego leandera na mączniaka bdb, reszta zwalczanie słabe, lub znikome.

milanreal1 wszystkie  działki  pryskałeś  tą drogą  mieszaniną , czy część może czymś innym -masz  jakieś porównanie  z tego  sezonu co do jakiś  tańszych środków? Ciekawi mnie , czy w  twoim odczuciu było zasadne inwestowanie w aż tak drogą mieszaninę?

Najlepszą działkę, najlepiej nawożoną traktowałem menarą z amistarem. Na tych najsłabszych polach szczerze mówiąc czasem mam wątpliwości czy w ogóle jest sens dawać fungicyd, tam ten potencjał plonotwórczy i tak jest słaby. Na tych lepszych kawałkach amistar dał 1t ziarna więcej w porównaniu do menary solo. I z drugiej strony powiem że jest sens w życie dawać mocne T2, zabieg po przekwitnięciu to dodatkowy koszt, dodatkowo też trochę problemowy bo jednak żyto znacznie urośnie. Za rok raczej też tak zrobię, ale na próbę na tych słabszych kawałkach zastosuje tebukonazol. Wyjdzie taniej niż menara, a czy skuteczność będzie zadowalająca to się okaże.

Zapraszam na swój profil

#2127 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:04

żyto hybrydowe

Z moich obserwacji wynika, że tebukonazol na  słabych działkach z  właściwą  odsadą roślin na mkw w zupełności wystarcza przynajmniej w  moim odczuciu  jest zadowalający co do T2 to też uważam że lepiej dać środek, który lepiej i dłużej zabezpieczy zboże  niż planować  jeszcze jeden zabieg w życie ale  to się  tyczy tylko działek rokujących...a zadałem takie pytanie - bo zdaje się, że  na większości średnich łanów i słabszych taki  zabieg ekonomicznie  nie  byłby uzasadniony w moim odczuciu lub obarczony sporym ryzykiem

#2128 Share wojtek12345

wojtek12345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:20

żyto hybrydowe kupowal ktos srodki w internetowym sklepie RUDNIK ? BO NIE WIEM JAK TO WYGLADA. a nie chce marnowac pieniedzy xd ceny maja dosc atrakcyjne xd

#2129 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:27

żyto hybrydowe

tak czasem u nich kupuje -sklep jak najbardziej ok towar zawsze  był zgodny z zamówieniem i stosunkowo szybko-polecam!

#2130 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 14:04

żyto hybrydowe

Ogólnie powiem Ci że występowanie tego złocienia jest dla mnie dziwne, to chwast pospolity na nieużytkach, w uprawie polowej rzadko występuje. Jesienią już go nie poprawiaj bo takiego sensu nie ma. Próbować wiosną.

Dużo tego mączniaka i rdzy? Jak mącznika sporo to leander możesz dać, walka z rdzą może być mało skuteczna ze względu na temperatury. Co do samego leandera na mączniaka bdb, reszta zwalczanie słabe, lub znikome.

Ze złocieniem na tej działce mam co roku problemy. Pole co roku uprawiane. Poczytałem trochę i on nie zimuje więc zostawiam temat, mróz mi go zniszczy. Teraz sobie przypominam że zawsze w ozimych zbożach go nie widać za to w jarych już tak. Zadna substancja go nie niszczy jedynie z doświadczenia wiem że Sekator trochę go ogranicza.

Zastanawiam się nad tymi mszycami czy pryskać i czym. Temperatury jeszcze przez najbliższe 16 dni zapowiadają w okolicy 10-12' więc sama raczej nie zrezygnuje, musiałbym chyba jej w tym pomóc jakąś chemią. Tak na marginesie. Oprócz ryzyka przenoszenia chorób wirusowych mszyca wyrządza jeszcze jakieś szkody? Jest jej miejscami po kilka sztuk na roślinie a czasami w ogóle nie ma.

Mączniaka jest póki co niewiele, rdzy jeszcze mniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2131 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:40

żyto hybrydowe

Zawsze rośliny osłabiają przed zimą, jeżeli dalej będzie tak ciepło to możesz próbować pyretroidami.

Zapraszam na swój profil

#2132 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 15:42

żyto hybrydowe

ja pryskałem cyperkilem 18.10 jeden kawałek gdzie było dużo mszycy i jest czysto, na innych pojawiła się teraz (wcześniej nie było) ale już nie będę pryska - opryskiwacz schowany na zimę.

pogoda w tym roku strasznie wariuje.

#2133 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 20:40

żyto hybrydowe

A mi sie wydaje że już tak bywało i chyba trzeba do tego przywyknąc że październik jest chłodny, a listopad ciepły.

Zapraszam na swój profil

#2134 Share wojtek12345

wojtek12345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 21:19

żyto hybrydowe doradzcie czy lepiej zastosowac Cerone przed samym flagowym 1l/ha czy podzielic i w czasie 1 kolanka 0.4 l i na flagowy 0.6 l :)

#2135 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 21:57

żyto hybrydowe

Lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest 1l ccc + 0,3l moddus w fazie BBCH 31

Edytowany przez 20CBR12, 10 listopad 2014 - 21:57.

#2136 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 22:06

żyto hybrydowe

to rozwiązanie, przy dobrym nawożeniu na plon w granicach 7ton, nie ma szans utrzymać żyta w pionie do żniw... niestety wypróbowałem.

#2137 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 22:13

żyto hybrydowe

Jeśli trafisz prawidłowo w BBCH 31 co w życie jest  dość trudne- wtedy powinno być ok. przynajmniej u mnie  tak jest nawet przy plonie większym jak 7t/ha - no ale + właściwa  obsada na metrze + ochrona grzybowa-o tym też należy pamiętać...

#2138 Share wojtek12345

wojtek12345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 22:24

żyto hybrydowe jezeli mam tylko cerone to dac w 1 dawce ?

#2139 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 07:06

żyto hybrydowe

cerone na 1 pierwsze kolanko to nie poskutkuje bo w czasie 1 kolanka jest zazwyczaj zbyt niska temperatura.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2140 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 08:02

żyto hybrydowe

Jeśli trafisz prawidłowo w BBCH 31 co w życie jest  dość trudne- wtedy powinno być ok. przynajmniej u mnie  tak jest nawet przy plonie większym jak 7t/ha - no ale + właściwa  obsada na metrze + ochrona grzybowa-o tym też należy pamiętać...

pierdu bajerdu. Nie wierzę że wszystko ci ustało do żniw. Żyto przed kłoszeniem potrafi strasznie urosnąć.U mnie plon powyzej 7t, obsada 1,8 jednostki/ha, skracanie w fazie 30-31 2xgrzybówka azot 100-120kg i zawsze leży.