przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

jaro914    0

pH jest Ok to po prostu jest mozaikowate pole i miejscami jest ziemia piaskowata i nie jest wstanie zapienić odpowiedniej ilości wody dla jęczmienia czy pszenżyta myślę że żyto by to lepiej zniosło, jeżeli plon żyta hyb. był by znacznie wyższy to kalkulowało by się wsiac to zborze.

a jakie macie plony na tego typu polach V klasy....???

*przy pełnym nawożeniu i ochronie bo podobno to żyto się uprawia tj. pszenicę.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Kto opowiada takie pierdoły, że żyto uprawia się jak pszenicę?

Żyto uprawia się jak żyto i tyle. Hybryda to po prostu żyto. Nie ma większych wymagań glebowych, nie jest bardziej podatne na choroby.

Do tego nie ma też problemu z pyleniem, są już dostępne nowe odmiany, które same pylą.

Oczywista sprawa, jeżeli chcesz mieć 8 ton to nie zrobisz tego na 50kg N.

 

A do tego kontrakty u Niemców są już po 205 euro na żniwa 2011.

Edytowano przez NAMOOR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro914    0

Chodziło mi o podobne nawożenie i ochronę jak przy pszenicy....No to chyba logiczne że nikt na V klasie nie posieje pszenicy....

Ja ogólnie to nie jestem specjalistą od słabych ziem ten kawałek tak mam bo mam...i ja jak widzę wypalanki na polu to Mi się zaraz źle robi i Mnie to przeraża. Jak już mówiłem Mam głównie w gosp. gleby dobre i b.dobre i jestem przyzwyczajony że zborze czy rzepak jest jak dach i polon musi być b.wysoki.

A pszenżyto jak tam miałem wsiane to właśnie było miejscami wypalone a jęczmień tak samo... a plon śmieszny max 4t/ha

Edytowano przez jaro914

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

No to chyba logiczne że nikt na V klasie nie psieje pszenicy....

Hmm, ja posiałem, hybrydową, pierwszy raz, zobaczę co z tego wyjdzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

ja tez pierwszy raz posiałem jak kolega TOREZ ja posiałem visello z kws troche przypużno ale gęsciej niż trzeba było no i przedplon to był łubin i pod korzeń poszedł fosforan i gleb 3b i 4a więc powinieno sie udać te żytko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Hahaha, w moim przypadku rozchodzi się o pszenicę hybrydową ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro914    0

No TOREZ jestem ciekaw plonu a dużo masz zasiane tej pszenicy....???

Wrzuć tak w połowie czerwca jakieś fotki tej pszenicy jestem ciekaw jak będzie wyglądać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracaipasja    0

Sieje Balistic z KWS i jestem z niego b.zadowolony w ubieglym roku sredni plon ok.6 ton i swietne parametry.Sialem 65 kg na ha musi byc plytko!Jesienia oprysk Maratonem,zadnego nawozu.Wiosna 140 kg N w trzech dawkach,CCC 0,7l jak tylko temperatura pozwoli Duett Ultra tuz przed kwitnieniem,nie dalem rady wjechac z Moddusem i miejscami poleglo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Co do pszenicy hybrydowej to mam złe doświadczenia.

Cena nasion piekielnie wysoka, a przyrostu plonu jakoś nie widać.

Miałem też na polach jęczmień hybrydowy - to samo co pszenica.

 

A dorabianie do tego teorii, że może plonu nie ma, ale na bank wyjdzie super na piachu to jest czysty marketing.

 

 

Moim zdaniem nie jest warta pieniędzy których się za nią żąda.

 

 

Ot taka ciekawostka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Chcę sie tylko dowiedzieć gdzie można je dostać w jakich centralach teraz to do niczego mi nie potrzebne ale na następny sezon mam zamiar troche tego posiać :)

 

 

 

Ktoś może wie jak będzie cena za jednostkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsysiek    4

My uprawiamy żyto Stach i Konto. Nie wiem jak z plonowaniem w porównaniu do KWSowskich odmian, ale wydaje mi się, że jest zdrowsze (mniej rdzy brunatnej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

U mnie jeżeli ktoś uprawia hybrydy to praktycznie tylko KWS.

Kiedyś owszem Stach i Konto się pojawiały, ale od kilku lat nie spotkałem nikogo kto by uprawiał.

 

 

Rdza w życie jest generalnie łatwa do zwalczenia.

Odrobina tebukonazolu w okolicy kłosa i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Możliwe, że Strube-Dikmann przełamie dominację KWS na rynku żyta hybrydowego.

Nowe odmiany Hellvus i Helltop wyglądają naprawdę ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Znam, znam. ;)

 

Obserwuję je od jakiegoś czasu na swoich polach (mam próby po kilkanaście ha).

Mają dużo jaśniejszy kolor od odmian KWS, a po wykłoszeniu wyglądają ciut jak pszenżyto.

 

Nie są złe, ale nie krzewią się tak dobrze jak odmiany KWS.

Pędy to i może pobudują, ale lubią zgubić. Myślę, że może pomóc zwiększenie obsady, ale to niestety zwiększa koszt.

 

Z żytami KWS schodzę nawet do 100-110 roślin/m2 i w żniwa mam po 450-550 kłosów / m2

 

No i nie pylą same, czyli trzeba do nich dodawać populacyjnego żyta.

Niby nic wielkiego, ale dystrybucje nie zmniejszają ceny za jednostkę, tylko sprzedają za wartość 100% żyta hybrydowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

siałem po 150szt/m2 i w tej chwili Palazzo, Helvus i Ballistic są tak samo gęste, a nawet za gęste, tylko Visello odstaje, jakoś bardziej ucierpiało po zimie.

Ale długością kłosa Hellvus jest stanowczo najlepszy, ciekawe, jak to wyjdzie ostatecznie w plonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Ja w zeszłym roku miałem kłopot z Helvusem.

Wywalił mi się na jednym polu, Palazzo ustało mimo tego, że urosło wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

W zeszłym roku pokładły mi się wszystkie żyta, ustało tylko Brasetto.Ale żniwa kończyłem w wrześniu, więc trudno się dziwić.Również ubiegłorocznych plonów nie można brać za miarodajne, bo im które bardziej leżało, tym plon był niższy, więcej zostawało na ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6
Napisano (edytowany)

A ile średnio żyta kosisz?

 

Populacyjne siejesz?

Edytowano przez NAMOOR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Wyrwałem, taki trochę ładniejszy, kłos Visello i naliczyłem około 80 ziaren. Ilości kłosów na m2 nie policzyłem(optycznie wygląda całkiem przyzwoicie), ziemia klasy VIrz. Ciekaw jestem jak to dotrwa do żniw, bo mieszańcowe mam pierwszy raz, tak na próbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

średnio ok.8t/ha na gruntach od IVa do V

w zeszłym roku 6,8t/ha, jak napisałem, reszta została na ziemii :(

 

populacyjnego nie sieję już chyba 7 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Wynik całkiem, całkiem...

 

Jak jeszcze cena się utrzyma na skupie to na życie się fajnie zarobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A wie ktoś jak kształtuje się cena za kilogram materiału siewnego z KWS BRASETTO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Hybrydy sprzedawane są na jednostki siewne, nie na kilogramy

1 jednostka = około pół hektara

 

We wrześniu siejesz spokojnie 1,7 js

 

W zeszłym roku koszt był około 165 pln/jednostkę

Czyli na hektar około 280 netto

 

W tym samym czasie za populację płaciłem 1950 netto/tona

Czyli masz 1,95 / kilogram

Czyli na hektar wychodzi około 270 pln netto.

 

Generalnie koszt siewu hektara kwalifikatem hybrydy czy populacji jest bardzo zbliżony.

Zależy ile siejesz.

 

A po ile będzie w tym roku to nie mam pojęcia, ale pewnie podobnie jak w zeszłym.

Edytowano przez NAMOOR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

A to żyto hybrydowe nadaje sie jako składnik pasz dla bydła i tuczników?? Nigdy tego nie uprawiałem i niewiem :unsure: . A opłaca się w to inwestować na V i VI klasie ziemi ?? :unsure: Może głupie pytania ale nie miałem z tym styczności :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj