przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bioDiesel    0

Witam, jestem nowy na forum, a także jestem początkującym rolnikiem. Chciałbym w tym roku zasiać "na próbę" żyto hybrydowe na ok 1ha ziemi. W związku z czym mam kilka pytań.

 

1. Gdzie w okolicach Białegostoku/Zabłudowa można kupić owe żyto? Przeszukałem google ale znalazłem tylko sprzedaż wysyłkową.

2. Jak to nawozić oraz pryskać i kiedy? Nie mam doświadczenia, dlatego proszę o dokładne terminy.

 

Dodam, że chcę to zasiać po owsie, słoma zmielona i będzie przyorana. Liczę na waszą pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rk1    5

Witam, jestem nowy na forum, a także jestem początkującym rolnikiem. Chciałbym w tym roku zasiać "na próbę" żyto hybrydowe na ok 1ha ziemi. W związku z czym mam kilka pytań.

 

1. Gdzie w okolicach Białegostoku/Zabłudowa można kupić owe żyto? Przeszukałem google ale znalazłem tylko sprzedaż wysyłkową.

2. Jak to nawozić oraz pryskać i kiedy? Nie mam doświadczenia, dlatego proszę o dokładne terminy.

 

Dodam, że chcę to zasiać po owsie, słoma zmielona i będzie przyorana. Liczę na waszą pomoc.

 

Pozdrawiam

 

Ad.1 Jedź do najbliższego handlowca sprzedającego kwalifikowany materiał siewny zbóż i po problemie.

Ad.2 Poczytaj poprzednie posty, a wszystko zrozumiesz bo wielkiej filozofii nie ma w sposobie uprawy i wykonywanych zabiegach. jak to mówią jak dbasz tak masz. Pierwsza rada niech nie zdziwi cię fakt, że żyto to przy sprzedaży będzie w 2jednostkach na ha czyli ok 65-80kg na ha i uwierz mi z doświadczenia, że wysiew powyżej górnej granicy = bardzo gęste żyto, które się wyłoży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bioDiesel    0

Przed orką planowałem oprysk mocznikiem na rżysko. Taki zabieg ma sens? Jeśli tak to jaką dawkę stosować na hektar. Jaki nawóz użyć przedsiewnie i na ile przed siewem? Z góry przepraszam za pytania, które dla Was mogą okazać się banalne, jednak dla mnie, człowieka nieogarniętego w tej dziedzinie, są bardzo ważne.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

po co pryskać rżyska? ciąłeś słome? jak nie to odpuśc sobie. ja daje 200kg polifoski 6 po orce pod agregat uprawowy kilka dni przed siewem nasion.

 

jakie odmiany żyta hybrydowego planujecie posiać w tym sezonie? 2013/2014 miałem palazzo i jestem zadowolony dało 7t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bioDiesel    0

Słoma posiekana. Gdzieś wyczytałem, że mocznik dany na rżysko przyśpiesza rozkład słomy w glebie. To jak z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

to prawda co piszesz, możesz przyspieszyć mineralizację sypiąc azot np w postaci mocznika i mieszając z glebą lub stosuja wapnowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

rk1 poszukaj strony agro-bakałarzewo i zadzwon do przedstawiciela na nasz region. dostaniesz w dobrych cenach i do domu przywiozą. a tak na marginesie to hybryda sie nie kalkuluje lepiej wyjdziesz na populacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

to ci dopiero ciekawe, chyba przy uprawie "na dopłatę", ale tutaj znowu strączki nie mają sobie równych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

matava a co ciebie tak śmieszy? ja akurat jestem z tych co na dopłaty liczą na końcu. poza tym pszenica przy takich samych nakładach wychodzi lepiej przy obecnej wyższej od zeszłorocznej ceny żyta. nawet rzepak przy wydajnosci 3t z ha wychodzi lepiej niż żyto przy plonie nawet 7,5 tony. zrobiłem sobie kalkulacje i tak mi wyszło z cen stosowanych śor i nawozów paliwa i i zużycia maszyn nie licze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Ale zobacz jakie masz nakłady w rzepaku, a jakie w życie.

Niech pójdzie coś nie tak z pogodą i kasa utonie razem z rzepakiem z żytem też ale zawsze to mniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

powiem tak, miałem żyto hybrydowe i rzepak - jedno i drugie sprzedałem. rzepak przy nakładzie 3500zł/ha i plonie 4,5t/ha zostało 2200zł/ha, żyto przy nakładzie 2000zł/ha i plonie 7t/ha zostało 1500zł/ha. rzepak sprzedany średnia 1280zł/t netto (25t), żyto 480zł/netto (60t)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

aro1975 o tym własnie napisałem przy takiej cenie żyta sie nie opłaca. pierwszy dorazny bodziec to zakup nasion. populacja rzepaku zaczyna sie cenowo od 350zł na 3ha przy czym żyto około 300 na hektar!!!! opłacalnosc jego uprawy wchodzi w rachube na glebach 5-6 klasy gdzie uprawa rzepaku i pszenicy mija sie z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tu masz rację, ale nie da się uprawiać rzepaku i pszenicy na przemian, rzepak na danym stanowisku wchodzi co 3 lata (teoria mówi o 4), a koszt na 1ha pszenicy wychodzi chyba wiecej jak 2000zł jak musisz kupić materiał siewny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bioDiesel    0

to prawda co piszesz, możesz przyspieszyć mineralizację sypiąc azot np w postaci mocznika i mieszając z glebą lub stosuja wapnowanie

A co jest bardziej efektywne? Mocznik na rżysko w postaci oprysku czy sypane rozrzutnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

słomę siekam od około 15 lat nigdy nie dawałem azotu i nigdy nie było problemu (ale zawsze wymieszana z ziemią przed orką) od 3 lat stosuję kredę w ilości od 500kg do 1000kg/ha na sciernisko również słomy nie widać na wiosnę. co do teorii to azot bardziej efektywny (szybciej namnażają sie bakterie) a opryskiem lepiej pokryjesz pole, ale szybko trzeba wymieszać z glebą żeby nie było strat azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

 

Ad.1 Jedź do najbliższego handlowca sprzedającego kwalifikowany materiał siewny zbóż i po problemie.

Ad.2 Poczytaj poprzednie posty, a wszystko zrozumiesz bo wielkiej filozofii nie ma w sposobie uprawy i wykonywanych zabiegach. jak to mówią jak dbasz tak masz. Pierwsza rada niech nie zdziwi cię fakt, że żyto to przy sprzedaży będzie w 2jednostkach na ha czyli ok 65-80kg na ha i uwierz mi z doświadczenia, że wysiew powyżej górnej granicy = bardzo gęste żyto, które się wyłoży.

 

A na jakiej klasie ziemi to bardzo gęste żyto, które się wyłoży? Czy na 6 klasie ziemi jest sens siania hybrydy?

Edytowano przez krzychu94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan34533    26

Muszę zasiać zyto z wyką i co by było lepsze hybryda czy populacyjne? Problem to odchwaszczanie, a chwasty to głównie miotła i przytulia.

Siał ktoś hybrydę z wyką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Miotłę wytępisz herbicydem glean75 lub innym na chwasty jednoliścienne. Przytulia powinna zejść od herbicydów stosowanych wiosną.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W pszenżycie i życie jest sporo herbicydów likwidujących takie chwasty, które ciężko wyplenić na przykład w owsie.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

wczoraj zamówiłem 18 jednostek palazzo po 215zł brutto, u innego sprzedawcy było po 250zł brutto - jakby nie było 630zł w kieszeni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

a czy jest sens siać visello na VI klasie przedplon pszenżyto zimowe plon ok 3 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

To zależy w jakiej kulturze jest utrzymana. W tym roku miałem na VI klasie dało około 6t. z tym że wody nie brakowało a i pole jak na piasek nieźle "trzyma" wodę. Przedplon owies przedprzedplon łubin żółty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj