przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

dyczko0    25

 

Wydaje mi się, że używasz skrótów myślowych i wprowadzasz ludzi w błąd. To wyjaśnij dlaczego KWS przy obsadzie 180 ziaren/m^2 otrzymuje taki sam lub wyższy plon jak przy obsadzie 250 nasion? Wraz z gęstością zmienia się ilość pieter w kłosie i MTZ. Jak widać można tymi parametrami nadgonić niższą obsadę.

 

Szczerze to nie rozumiem o co ci chodzi, przecież każdy wie, że do obliczania plonowania podaje się obsadę kłosów a nie gęstość siewu.

Z siewu 100 roślin na m2 i 300 roślin na m2 przed koszeniem możesz mieć taką samą obsadę na m2, i wtedy ilość pięter w kłosie i mtz też powinno wyjść zbliżone.

Ja w tym roku siałem 130 roślin na m2 i mam 440 - 460 kłosów na m2 a mój poprzednik siał 200 sztuk na m2 i w zeszłym roku było 300 kłosów na m2.

 

Co innego w przypadku gdy masz 200 czy 250 kłosów to wtedy jest szansa na większą ilość pięter w kłosie ale to zależy od warunków pogodowych jesienią gdy "programuje" się kłos.

A mtz w dużej mierze zależy od pogody podczas nalewania ziarna i dojrzewania oraz od ochrony fungicydowej kłosa.

 

Kolega Asharot ma rzadkie żyto i przecież widać to gołym okiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

w skrócie? więcej kłosów - mniejsze kłosy, mniej kłosów - kłosy większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

w skrócie to masz rację z tym, że :

 

300 kłosów x 24 piętra (taki chyba prawie maks w hybrydzie) x 4 ziarna = 28,8 tyś. ziaren na m2

450 kłosów x 18 pięter x 4 ziarna = 32,4 tyś. ziaren na m2

 

To tak w skrócie.

Poza tym, rzadka obsada jest zazwyczaj spowodowana słabą glebą, warunkami pogodowymi, brakiem nawożenia, oprysków czy słabą agrotechniką więc i osiągnięcie pożądanej liczby pięter jest prawie niemożliwe. A już tym bardziej mtz.

 

Czy widziałeś kiedyś aby ktoś z obsady 300 - 350 kłosów na m2 zbierał 7 - 8 ton z ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Jakieś bzdury tu piszecie, Zwłaszcza ostatni post. Chyba zmęczenie żniwami. Ja nie będę się tu produkował i tłumaczył o co chodzi. Po prostu zaznaczyłem, że przy mniejszej obsadzie łatwiej uzyskać większy kłos. A tu jakieś bzdury o hektarze 100mx200m obsadzie 300kłosów i plonach 8ton. Nic tylko plonów pogratulować i gumowych hektarów. Oki ja wracam do żniw i nie będę już w tej sprawie się więcej wypowiadał. I tak uważam, że przy małej obsadzie łatwiej uzyskać duży kłos. Co nie znaczy, że preferuje zaniżone normy wysiewu. Wręcz odwrotnie - wolę gęsto posiać ale z rozumem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Chodzi o to, że mieszasz ze sobą pojęcia obsady roślin i obsady kłosów, a to są dwie różne kwestie.

A druga jest taka, że długością kłosa nie nadrobisz mniejszej obsady kłosów i tyle w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

to chyba jestem jednym z pierwszych skosiłem hybrydę (brasetto) poniosłem koszty rzędu 3tyś/ha plon 5,2t/ha w moi regionie to narazie rekord , cena u nas około 460+vat czyli 5,2t./ha razy cena 500zł/t.= -400zł/ha także do każdego ha (przy dzisiejszej cenie) muszę dopłacić ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Duże koszty niski plon, tak się nie da w tym roku zarobić. Zostało Ci pół dopłaty, gorzej Ci co na dzierżawach jadą, mogą sporo w tym roku dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Mi wychodzi dokładnie 3040zł zakładam plon pow. 8t. Na taki plon są naklady.

Materiał siewny 340zł

Nawozy 1300zł

chemia 400zł

wykonanie prac800zł od ścierniska do ścierniska

unezpieczenie podatek 200zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

U mnie odmiany populacyjne obecnie miło zaskakują. Ale jeszcze nie wszystko zebrane.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gomez01    1

Zyto hybrydowe w tym roku plon 4 tony z hektara ziemia klasa 5 rzadnych nawozów ani dolistnych tylko zabiegi fungicydowe i herbicydowe ;-) >

Edytowano przez milanreal1
indeks górny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

kolego snopek

co dałeś pod to zyto że aż 3 tyś ci wyszło??? jak liczysz amortyzacje???

 

ja prowadze sobie karte w excelu i wpisuje tam dosłownie każde koszty które ponosze od momentu zebrania poprzedniej rośliny aż do zbiorów obecnej uprawy ,

materiał siewny 450zł

nawożenie 1400zł(z wapnem)

koszty ON-370zł

chemia-600zł

usługa kombajn-300zł

=3120zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

witam. koszty kosztami ale moze ktośdoradzi gdzie to żyto najkorzystniej sprzedac? użytkownicy z zachodnio pomorskiego coś pisali o sprzedaży dla niemiec na bioetanol może by podali jakies namiary? z góry dzieki. no i oczywiscie takze młyny zpolski które płacą lepiej podawajcie może pomożemy sobie wzajemnie tu na forum. dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

Gonello na V klasie 5T/ha 150kg polifoski 6 jesienią , 200kg saletry wiosną w 2 dawkach . Jesienią oprysk na chwasty, zero ochrony fungicydami stąd pewnie relatywnie niski plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

U mnie brasetto i viselo od 4t/ha do 5,5t/ha. 200kg polifoski i 200 saletry. Możliwe że ph za niskie. Po żniwach będę badał glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u mnie również piz*a nawożenie wyższe jak powyżej+pełna ochrona + kreda (ph optymalne) gęste tylko podczs kwitnienia podało dłuższy czas - plon również 4-5/tha - napradę tragedia i porażka, może zostanie 300-400zł/ha :(

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Jakie odmiany polececie na 4a mam na myśli hybrydę stanowisko rośnie łubin pod przyoranie...... jak cena nasion w tym roku ??? jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj